„Stejnou přezdívku měl už jeho otec a děda, kde se vzala, to neví ani pan Klička. V betlému symbolizují přezdívku staré mince, které má figurka poházené pod nohama, a v ruce jí nechybí brko a stočený svitek papíru - úpis s vlastnoručním podpisem,“ vypráví autor betlému.

Figurka pana Kličky navíc vede na vodítku svého psa a před ním se tyčí stočený had. Ten má původ ve známé historce, kdy se na loštickém náměstí objevil had, všichni od něj prchali, jen pan Klička plaza nebojácně chytil a odvezl.

Pavel Alexandr Taťoun namaloval pro betlém maličký obraz kytky na dřevěné destičce, kterou jeho figurka nese pod paží.

Zlatník Michal Mayer zase drží zlatou královskou korunu a na očích má brýle i se sklíčky. Ty si sám pro svou figurku vyrobil. Z kapes trčí figurce zlatnické kladívko a kleště.

„Všichni tři pánové dostanou list s osvědčením o občanství v loštickém betlému. Mají velkou výhodu. V mých jesličkách nebudou stárnout,“ směje se řezbář.

K desítkám postav připojil letos i dalšího anděla a několik zvířat - párek hranostajů a kozu, před níž na pařezu sedí maličká, jen centimetr a půl vysoká veverka.

Znalci loštického betléma si možná všimnou, že figurce starosty Ctirada Lolka přidal řezbář třetí klíč od radnice - symbol jeho třetího zvolení starostou. A figurka vězně Jiřího Kajínka prchajícího z okna věznice namalované na zdi, je na své šňůrce zase o kousek níž.

Jaroslav Beneš představuje své dílo veřejnosti tradičně 1. prosince, kdy se u něj sejdou mimo jiné i nejnověji ztvárněné osobnosti. Betlém je pak otevřen až do 6. ledna - denně včetně svátků od 14 do 18 hodin. Podobné jesličky začal Jaroslav Beneš loni vytvářet i pro nedalekou Vranovou Lhotu, odkud pocházel jeho otec.