Na gymnáziu ho bavila čeština, do šuplíku si psal povídky a přemýšlel o studiu scenáristiky nebo herectví. Nakonec se ale od přímé cesty k filmu odchýlil. Má za sebou dva roky studia politologie a mezinárodních vztahů v Praze. Filmařina ho ale táhne víc než dřív.

Vše urychlilo hlavní město, kde se člověk potká s různými lidmi, kteří ho seznámí dál. Mladík z Libiny se tak dostal k natáčení reklam či sportovního magazínu.

Náhodné setkání u piva s úspěšným producentem stojí i za nabídkou napsat celovečerní film. „Začal jsem psát scénáře, protože jsem dostal příležitost a bylo mi líto ji zahodit," přiznává Václav Crhonek.

Film s názvem 89 by se měl natáčet v prosinci a příští rok v říjnu by měl jít do kin. Vypráví o hokejistovi, který zjišťuje, že s penězi může všechno. Pak si ale uvědomí, že taky může o všechno přijít.

Ve chvíli, kdy mladík z Libiny nabídku na celovečerní film dostal, netušil, jak se scénář píše. „Musel jsem se podívat na jiné, abych viděl, co musí obsahovat. Nestačí napsat dialog. Je potřeba popsat scénu, prostředí i čas. Navíc všechno co nejvíc reálně, aby to šlo natočit," přibližuje práci na scénáři.

Studentský film bude temné drama, ve kterém si mladý scenárista hraje s cestováním v čase mezi druhou světovou válkou a budoucností. Nastudoval si proto teorii relativity i detaily války. „Chtěl jsem mít vše podložené. Teď můžu říct, že si za scénářem stojím," uznává Václav Crhonek.

Pro shánění slavných tváří do filmu je důležitá dobrá produkční, kterou je u Václava Crhonka jeho kamarádka. „Nejdřív jsme volali Pavlu Křížovi. Nic jsme neočekávali, byla to spíš legrace. Jemu se to ale líbilo a říkal, že nebude hrát jinou roli než hlavní," vzpomíná mladý scenárista.

Sám má rád filmy, které k sobě diváka přitáhnou a předají mu nějakou zprávu. Oblíbil si snímky Christophera Nolana nebo Tarantina. „Mým vzorem je Nic Pizzolato, který napsal sérii Temný případ," svěřuje se se svým favoritem.

Václav Crhonek už scénáře napsal. Teď záleží, jak se jich chopí režiséři. Přiznává, že se jeho budoucnost bude odvíjet hlavně podle úspěchu těchto filmů. Pohrává si třeba s myšlenkou studovat scenáristiku v Los Angeles. „Teď se těším, až se pěkně obléknu a půjdu si sednout na premiéru," směje se scenárista. Autor: Kateřina Šindelářová