Druhou kolekci snímků s názvem Lidé z Haiti nafotil zábřežský kameraman a fotograf Martin Strouhal letos v únoru během měsíčního pobytu v nejchudší zemi západní polokoule. Galgonek nastoupil do služeb ČTK v roce 1971 a celou dobu zůstal věrný olomoucké redakci. „Mou povinností je zaznamenat nejvýznamnější události v regionu. Vždycky se snažím zachytit ojedinělé okamžiky, vystihnout událost ve zkratce jediného záběru. Rád fotím zejména na sportovních a kulturních událostech, ale mám rád i snímky krajiny,“ řekl Galgonek.

Pro Retrospektivu 35 vybral od každého něco. Návštěvníci mohou vidět i fotografie, za něž získal Galgonek ceny v soutěži Czech Press Photo. Je to například známý snímek papeže Jana Pavla II. při návštěvě na Svatém Kopečku nebo snímek z ateliéru malíře Libora Vojkůvky. Z dalších velkoformátových fotografií shlíží na návštěvníky výstavy Monika Žídková, prezident a předsedové vlád nebo Ivan Lendl jako junior před dvaceti lety. Několik snímků se vrací do doby povodní v roce 1997. Filmař Martin Strouhal záměrně vybral snímky, které zachycují tu příjemnější tvář života na Haiti. „Všude se zatím prezentovaly záběry ukazující bídu ostrova, ale ti lidé se dokážou i bavit a být šťastní,“ řekl autor. Velkou část fotografií na výstavě pořídil po mši při odchodu lidí z kostela ve vesnici Baie de Henne.

„Nejdřív se nikdo nechtěl fotit, otáčeli se zády, ale stačilo, aby se jeden z nich chytil, a pak už naopak chtěli před objektiv všichni,“ popsal vznik záběrů Strouhal.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika