Zatím poslední proměna se odehrála pod střechou starobylé budovy: její rozlehlá dvoupatrová půda se změnila ve svéráznou galerii, která má půdu i v názvu.

V sobotu 9. dubna v ní měla vernisáž první výstava. Až do léta patří galerie výtvarníkům, kteří se potkávají mimo jiné na řezbářském sympoziu v Loučné nad Desnou. Vystavuje Antonín Suchan, Jaromír Minář, Zdeněk Gross a Milan Jochacy. Vítal je jejich kolega a organizátor sympozia, řezbář Jaroslav Pecháček, známý tím, že plastiky tvoří jen motorovou pilou.
„Zrovna jsme se ženou řešili otázku trvalého bydlení a náhodou jsme zjistili, že město Hanušovice prázdný hostinec prodává. Nikdo o něj neměl zájem, každý se asi obával toho, že je to památka. Ale to nám vůbec nevadí. Naopak, chceme dům uvést do původního stavu,“ řekl Jaroslav Pecháček.

První zmínka o rychtě pochází z roku 1439, památkou na patnácté století jsou dnes už jen sklepy. Po zrušení úřadu rychtáře se v budovy stal zájezdní hostinec. Stojí v původní horní části Hanušovic, asi kilometr od křižovatky s benzínovou pumpou. Během staletí prošel dům řadou přestaveb a nejnovější doba mu vtiskla i nevlídnou pečeť. Na příklad v lokále museli noví majitelé odkrýt několik vrstev obložení včetně umakartu ze 70. let, než se dostali k původnímu trámovému stropu.

Získali do nájmu i sousední bývalou faru, kterou chtějí využít pro ubytování hostů. Jaroslav Pecháček tu má i svůj ateliér Abakuk. V červenci tady chce uspořádat Rychtářské dřevosochání a Galerie na půdě bude v tu dobu hostit výstavu asi pěti set starých fotografií a pohlednic obcí, které patřily ke Kolštejnskému panství.

„Bývala to strohá, studená hospoda, kde se dalo sedět jen v teplém svetru. Je neuvěřitelné, co Pecháčkovi za tak krátkou dobu s domem provedli. Skutečně ocenit to dokáže jen ten, kdo pamatuje, jak hospoda vypadala dřív,“ řekla jedna z návštěvnic sobotní vernisáže Zdeňka Havlínová.