Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Kraus se synem míří do Rapotína. Keltové do Šumperku

Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka - 7. týden

13.2.2017 1
SDÍLEJ:

Jan KrausFoto: DENÍK / Petr Dušek

14.2.

O záhadách vypráví Arnošt Vašíček

Postřelmov – Besedu s populárním záhadologem Arnoštem Vašíčkem připravuje na úterý 14. února kulturní dům v Postřelmově. Spisovatel a dobrodruh bude návštěvníkům servírovat neuvěřitelná fakta, tajemné nálezy, paranormální úkazy, utajené skutečnosti i přísně tajné konspirace. Přednáška začíná v šest hodin večer, vstupné je 60 korun. (zak)

15.2.

Moderátor přiveze Jana a Davida Krausovy

Rapotín - Hvězdy jak je neznáte, tak se jmenuje pořad Václava Daniela Kosíka, který míří za posluchači do kulturního centra v Rapotíně. Neotřelý moderátor si do svého pořadu zve hvězdy showbyznysu. Tentokrát s ním objíždějí kluby a sály otec a syn Jan a David Krausovi. Ten starší s dvojice je vynikající herec, bavič a především moderátor, jeho syn David také herec a výborný zpěvák přidá, krom odpovědí na dotazy, pár písniček ze svého repertoáru. Pořad začíná ve středu 15. února v 19 hodin, vstupné je podle místa od 200 do 340 korun. (zak)

15.2.

Horolezci popíšou cestu na sedmitisícovku

Zábřeh - Audiovizuální pořad Jaroslava Maixnera a Víta Oravy, členů mezinárodní expedice Hindúkuš 2016, o extrémním výstupu na druhou nejvyšší horu Hindúkuše Noshaq vysoký 7.492 metrů nabídne zábřežské kino Retro ve středu 15. února od 17 hodin. Noshaq, nejvyšší hora Afghánistánu a svojí polohou nejzápadnější sedmitisícovka, nepatří k vyhledávaným vrcholům. Zatím se o výstup na něj pokoušelo jen minimum expedic a nepodnikají se sem ani žádné komerční výpravy. Akce se koná v rámci festivalu Welzlování, vstupné je dobrovolné. (zak)

15.2.

Na Komíně naučí nosit děti

Šumperk - Kurz nošení dětí v šátku pro začátečníky s názvem Nosíme děti zdravě pořádá v Šumperku ve středu 15. února od 15.30 do 18.30 místní mateřské centrum. Sraz zájemkyň o kurz je ve volnočasovém centru Komín v Šumperku, cena je 300 korun, více informací a přihlášky: Eva Pšenčíková, psencikova@doris.cz, tel.: 731 186 053
(zak)

16.2.

Kapela Jelen zahájí turné v Zábřehu

Zábřeh - Sympatická parta Jelen kolem frontmana a autora textů Jindry Poláka odstartuje jarní turné s názvem Vlčí srdce v Zábřehu. Stane se tak ve čtvrtek 16. února od 20 hodin v sále kulturního domu.
Kapela Jelen má na české hudební scéně za sebou teprve tříleté období, které však završila strhujícím prosincovým koncertem ve vyprodané Lucerně. Z role nováčků se skupina rychle etablovala mezi stálice tuzemské populární hudby a napevno se zabydlela v line-upu předních domácích festivalů. Očekávané druhé album Jelenů vyšlo na podzim a k němu kapela pokračuje ve svém zatím největším turné. Jako hosty si přizvala spřízněnou písničkářku Kateřinu Marii Tichou a objev posledních měsíců, písničkáře Davida Stypku s jeho kapelou Bandjeez.
„Koncerty Jelenů mají obrovský úspěch, jejich písně jako Magdaléna, Co bylo dál?, Vlčí srdce či Jelen znají lidé napříč generacemi. Věříme, že setkání s touto energickou sedmičlennou partou si nechá ujít málokdo,“ zve na koncert jedné z nejoblíbenějších kapel současnosti produkční Vratislav Jarmar. (zak)

16.2.

Koncert věnují významnému pedagogovi

Jeseník - Koncert k poctě Pavla Jurkoviče bude ve čtvrtek 16. února hostit Divadlo Petra Bezruče v Jeseníku. O připomenutí odkazu tohoto významného českého pedagoga, hudebníka a skladatele se postarají žáci ZUŠ Jeseník a Javorník, tanečnice ze Soukromé Základní umělecké školy taneční s.r.o. Jeseník, děti ze ZŠ Česká Ves a také rodiče a děti z kurzu Hrátky s hudbou při Městském kulturním zařízení Jeseník. Akce, která je součástí festivalu probíhajícího napříč Českou republikou, začíná v Jeseníku v 17 hodin. (zak)

17.2.

Šumperský písničkář představí svou tvorbu

Šumperk – Na pořad s názvem Mezi Dylanem a Skácelem zve v pátek 17. února v půl sedmé večer Městská knihovna v Šumperku. Šumperský písničkář Tomáš Reiner představí svou poezii a písně, v nichž zhudebnil i verše dalších básníků od Jana Skácela a Ivana Wernische po Ingeborg Bachmannovou. Tomáš Reiner působí především jako zvukový experimentátor po boku svého novinářského kolegy Alexe Švamberka a ve skupině Ava´n´Garde, s níž pro Český rozhlas natočil dokumentární zvukovou koláž Akce K. V šumperské knihovně vystoupí částečně v doprovodu Jana a Mirka Daňkových, s nimiž před dvaceti lety začínal. Vstupné je 50 korun. (zak)

18.2.

Ples města nabídne špičkový zážitek

Zábřeh - Reprezentační ples města Zábřeh, který se uskuteční v sobotu 18. února v sále kulturního domu, letos opět nabídne jedinečný zážitek. Hlavním tahákem bude spojení hudebníků smyčcového komorního orchestru a orchestru Moravia Big Band.
Návštěvníci plesu se mohou těšit na pestrou směsici tanečních melodií různých hudebních žánrů, večeru však budou dominovat především valčíky Johanna Strausse v podání početného hudebního tělesa, které vystoupí pod taktovkou Pavla Doubravy. Zazní ale i jazzové, swingové či muzikálové melodie a díky skupině Velvet Gang i populární hity středního proudu.
„Ples zpestří opět mimořádně zajímavý doprovodný program, vznášení ve volném prostoru předvede duo Carlos and Vanesa Kaspar, dokonalé flamenco představí olomoucká skupina Aires del Sur,“ prozradil Zdeněk David ze Zábřežské kulturní. V rámci plesu dojde rovněž k předání Cen města za rok 2016.
Kulturní dům se pro hosty reprezentačního plesu otevře o půl osmé, večer oficiálně zahájí starosta města František John ve 20 hodin. (zak)

18.2.

Předválečné období přiblíží pamětníci

Račí údolí - Tančírna v Račím údolí u Javorníku pořádá v soboru 18. února od 14 hodin přednášku na téma 30. léta na Jesenicku v paměti místních lidí. Přednášku povede pedagožka a psycholožka Zuzana Ouhrabková. Vyprávět bude o době od Frývaldovské stávky po připojení k Říši. Jako hosté vystoupí místní pamětníci. (zak)

18.2.

Šumperk na jeden večer ovládnou Keltové

Šumperk – Unikátní večer, který bude věnován keltské hudbě a tanci má na programu v sobotu 18. února Dům kultury Šumperk. Vystoupí kapely Quanti Minoris, Dick O'Brass a Happy to Meet. Své umění představí i špičkový taneční soubor Démáirt, která patří k nejlepším v České republice.
„Máme irskou hudbu příliš rádi na to, abychom u ní jen seděli,“ říkají členové souboru, kteří úzce spolupracují s tanečníky světových jmen i se souborem Lord Of the Dance.
Keltský večer zahájí kapela Quanti Minoris bude servírovat folkrockové skladby s keltskými kořeny říznuté středověkým pouličním bigbítem. „Tento žánr nazýváme hradrock,“ říkají hudebníci z úsměvem. Repertoár tvoří kromě vlastní tvorby většinou zhudebněná poezie středověkých autorů, kterou doprovázejí na středověké nástroje. – například na šalmaj, křivý roh či loutnu.

Kapela Dick O'Brass hraje styl muziky zařaditelný pod pojem keltský rock. Styl hudby nezapře ani vliv kapely ZOO, se kterou je Dick O'Brass personálně propojen. Energická muzika okořeněná zvukem skotských dud, keltské harfy a bretaňských šalmají nemá v české kotlině obdoby a přitahuje posluchače všech věkových kategorií nejen u nás, ale i v zahraničí. Tvorba kapely zazněla i v několika českých filmech.
Na keltském večeru nemůže chybět ani domácí kapela Happy to Meet, která si získává srdce fanoušků svým energií nabitým pojetím irského rocku v českém a anglickém jazyce.
„Během večera se můžete těšit nejen na představení keltské kultury, ale celý program zároveň doplní ochutnávka z více než padesáti druhů kvalitní skotské whisky,“ prozradila produkční domu kultury Michaela Horáková.
Keltský večer vypukne v sobotu 18. února od sedmi večer ve velkém sále domu kultury. Vstupné na sezení je za 100 korun. (zak)

19.2.

Zábřežský kulturák roztančí Šohajka

Zábřeh - Další taneční odpoledne s dechovkou bude v Zábřehu patřit krojované hudbě Šohajka z Dolních Bojanovic. Ta přijede roztančit velký sál kulturního domu po dlouhých pěti letech, a to v neděli 19. února od 14 hodin.
Šohajka vznikla v roce 1982 a za dobu své existence si získala u příznivců dobré dechovky značnou popularitu. Má za sebou množství vystoupení po celé Evropě a také vítězství v celostátním kole dechových hudeb Zlatá křídlovka. Za pětatřicet let činnosti nahrála řadu samostatných CD a kazet, byla nominována na cenu České Gramy a stala se nejúspěšnější kapelou dechovkové hitparády Českého rozhlasu.
Čtyřhodinový taneční maraton se Šohajkou má začátek ve 14 hodin, pro návštěvníky jsou připraveny tradiční soutěže a losování o zajímavé ceny. Vstupenky v ceně od 150 korunnabízejí prodejní místa Zábřežské kulturní v Zábřehu, Šumperku, Mohelnici, Štítech a Hanušovicích. (zak)

19.2.

Včelaři zvou na přednášky

Šumperk – Několik přednášek na téma včelařství bude po několik nedělních odpolední hostit aula střední školy na ulici Zemědělské v Šumperku. 19. února zde vystoupí Petra Harazímová s tématem Bylinky, med a naše zdraví, 5. března Jana Andrísková s přednáškou Tradiční pěstování ovoce v současné zahradě. 26. března bude Stanislav Balík hovořit o historii včelařství a 2. dubna Vít Rozehnal rozebere otázku, zda je med lékem nebo jedem. Všechny přednášky začínají v 15 hodin, jsou otevřené veřejnosti a vstup na ně je zdarma. (pek)

20.2.

Retro bude poprvé hostit festival filmů o přírodě

Zábřeh - Ty nejlepší filmy o udržitelném rozvoji z celého světa přiváží poprvé pondělí 20. února do kina Retro festival Ekotopfilm. Jedná se o nejstarší festival dokumentárních filmů o životním prostředí na světě, jehož první ročník se odehrál ještě v bývalém Československu v roce 1974. Od té doby se konal pravidelně na Slovensku a na podzim proběhl poprvé i v České republice.
„Festivalové dopoledne je v rámci Junior festivalu věnováno mladým divákům. Kromě zajímavých krátkých filmů na ně čeká i doprovodný program. V zábavných aktivitách a soutěžích se dovědí, jak a proč třídit odpad. V odpoledních a večerních hodinách cílí festival i na veřejnost. Od 16 hodin čekají na diváky ty nejlepší snímky z téměř stovky filmů přihlášených do festivalové soutěže. Ukazují krásu a bohatost přírody, přinášejí nejnovější vědecké poznatky nebo nabízejí řešení klimatických problémů,“ zve do zábřežského biografu jeho vedoucí Věra Smrčková.
Podrobný program filmové přehlídky s environmentální tematikou lze nalézt na www.kinoretro.cz. Vstup na festival je zdarma. (zak)

20.2.

Smolíkovi poprvé na divadle

Zábřeh - Divadelní představení s písničkami na motivy kultovního maďarského animovaného seriálu Smolíkovi oblíbeného napříč generacemi uvede Zábřežská kulturní v pondělí 20. února.
Inscenace budí zájem už od své premiéry jednak pro originální myšlenku, jednak pro vydařenou podobu herců korespondující s kreslenými hrdiny. Středobod hry tvoří spory a hlášky Pepy Smolíka v podání Boba Klepla a Evy Holubové coby Gábi Smolíkové. Těm úspěšně sekunduje zejména Jana Stryková v roli Týny.
Představení, které je součástí zábřežského divadelního předplatného na rok 2017, je téměř vyprodané, pořadatelé nabízejí několik posledních vstupenek. (zak)

Autor: Soňa Singerová

13.2.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Ilustrační fotografie.

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

Senior v zatáčce sestřelil Alfu Romeo

Dvě auta se střetla v úterý 17. října po osmnácté hodině mezi obcemi Zábřeh a Rovensko.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Škola v Jeseníku začala učit polštinu. Zájem je velký

Ze dvou stran jej obklopuje Polsko, přesto se žáci z Jesenicka neměli možnost jazyk svých sousedů naučit.

Nepropásněte! Prvňáčci z 5. ZŠ Vrchlického v Šumperku

Na stránce tištěných novin postupně představíme všechny děti z našeho regionu, které letos nastoupily poprvé do školy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení