Do světa se na sklonku roku 2015 vydá také zábřežský orchestr. V adventním čase chystá zájezd do New Yorku. Nástroje zábřežských muzikantů možná zazní i v proslulé koncertní síni Carnegie Hall.

„Organizátoři dostali přes sedmdesát přihlášek od souborů z celého světa a padesát odmítli. Poštěstilo se nám, že jsme mezi dvaceti vyvolenými soubory. Je to pro nás velká výzva," řekl k účinkování na přehlídce Shanghai Tourism Festival dirigent Dechového orchestru mladých Základní umělecké školy Jeseník Tomáš Uhlíř.

Pro jesenické muzikanty bude zářijový zájezd vůbec prvním na asijský kontinent. Osm tisíc tři sta kilometrů dlouhá cesta je srovnatelná jen s výjezdem do Mexika, který soubor absolvoval v roce 2001.

Na festivalu v Šanghaji vystoupí jesenický orchestr jako vůbec první soubor z České republiky. Bude zároveň jediným z naší země, který se akce účastní. Organizátoři si přáli, aby jeseničtí muzikanti na hlavním pódiu zahráli typicky českou skladbu.

„Po konzultaci s mažoretkami jsme se domluvili, že zahrajeme Škodu lásky. Je to česká skladba, kterou znají lidé na celém světě," řekl Tomáš Uhlíř.

Zatím největší výzvou je pro uskupení z Jeseníku finanční stránka celé akce. Čínská strana sice hradí velký díl nákladů, jen letenky, které budou muset Jeseničtí zaplatit, však stojí přes dvacet tisíc korun na každého účastníka. Do Šanghaje se vydá celkově osmdesát muzikantů a mažoretek.

Jesenická radnice už avizovala, že výjezd maximálně podpoří. „Je to přesně ten typ akcí, na který by měly finanční prostředky jít. Město i celé Jesenicko se na této akci může prezentovat. Je zde i šance navázat spolupráci, řekl starosta Jeseníku Adam Kalous. V této souvislosti zmínil příležitosti v ekonomické sféře či lázeňství.

Velký zájezd připravuje na příští rok také Dechový orchestr Základní umělecké školy Zábřeh. Zvažoval rovněž účast na festivalu v Šanghaji, nakonec však zamíří na západ. Souběžně totiž dojednával vystoupení ve Spojených státech amerických.

„Příští rok v předvánočním čase chceme uskutečnit šňůru adventních koncertů pro české komunity v New Yorku a okolí. V jednání je i vystoupení v proslulé koncertní síni Carnegie Hall," řekl dirigent orchestru Lubomír Vepřek.

Pro zábřežské hudebníky bude zájezd za „velkou louži" vrcholem dosavadní sedmnáctileté existence orchestru. Kromě středoevropských zemí doposud zavítal do Francie, Itálie nebo Norska.