Přehlídku zahájí ve čtvrtek 18. listopadu Visegrádský večer. „Představí se kapely z Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky. Zahrají formace, které do Šumperka jezdí pravidelně, jako například Gumbo Ondřeje Konráda, slovenský ZVA 12–28 Band, polské Boogie Boys, poprvé se u nás objeví maďarsko–americká kapela Karen Carrol and Mississippi Grave Diggers,“ uvedl ředitel Blues Alive Vladimír Rybička.

V pátek 19. listopadu odpoledne budou mít návštěvníci klášterního kostela mimořádnou příležitost zhlédnout projekt fenomenálního amerického kytaristy Garyho Lucase, který ve svém speciálu pro Šumperk představí nejrůznější formy bluesového projevu od tradičního až po avantgardu.

„Program pátečního večera jsme postavili jinak než obvykle,“ řekl k dalšímu dni dramaturg přehlídky Ondřej Bezr. „Vždy se snažíme uvést hudebníky, kteří v České republice a na Blues Alive ještě nehráli. Nyní je to naopak: v pátek diváci uvidí kapely, které zde již s velkým úspěchem vystupovaly. Letos ale v jiné poloze, sestavě či s jiným repertoárem než poprvé,“ doplnil.

Hlavním tahákem bude společný koncert hráče na harmoniku Johnnyho Marse, který na Blues Alive vystoupil jako vůbec první velká hvězda v roce 1998. Vystoupí v duu s kytaristou a zpěvákem Michaelem Roachem. Druhou páteční hvězdou bude Corey Harris. Do Šumperku přijíždí jako sólista s programem vycházejícím z mississippského Delta blues.

Posluchači by si rozhodně neměli nechat ujít závěrečný koncert mezinárodní formace No Blues.

Její tvorba se pohybuje na pomezí blues, country, arabské a lidové hudby a jejím nejviditelnějším členem je hráč na arabskou loutnu od Haytham Safia.

Připoměňte si loňský hlavní koncert Blues Alive

Sobotní tematické odpoledne pořadatelé věnovali představitelkám současné vlny písničkářek, které budou reprezentovat Jana Šteflíčková, Žofie Kabelková, Terezie Palková a Martina Trchová.

„Večerní koncert téhož dne bude přes spoustu další skvělé muziky, která zazní, plně podřízen největší hvězdě celého festivalu a jedné z nejzásadnějších osobností bluesové scény vůbec, texaskému kytaristovy Johnnymu Winterovi,“ pozval na festival Rybička.

Letošní ročník festivalu nabízí jedno zásadní novum. Vůbec poprvé se program rozšíří také do Prahy. V klubu Jazz dock se od 17. do 21. listopadu uskuteční devět koncertů umělců. Mezi nimi budou ti, kteří vystoupí v Šumperku, ale i další známá jména.