Jméno Vladimíra Vraňovského je obyvatelům Jeseníku dobře známé. Asi nejlépe současným i bývalým členům dechového orchestru zdejší základní umělecké školy. Vladimír Vraňovský totiž v roce 1971 toto těleso založil a třicet let jej vedl. Pod jeho taktovkou se z orchestru stal respektovaný soubor, který získal řadu zahraničních ocenění.

Vladimír Vraňovský není jedinou osobností, tělesem či akcí, která se ze Šumperska a Jesenicka dostala do nejužšího okruhu nominovaných na letošní ročník Cen Olomouckého kraje v oblasti kultury.

„Dětský pěvecký sbor Motýli Šumperk zvítězil v kategorii výjimečný počin v oblasti neprofesionální umělecké činnosti. V roce 2011 vydal nové CD Noc tichounká, uskutečnil řadu koncertů a zvítězil v kategorii mládežnických sborů do jednadvaceti let na Mezinárodním festivalu adventní a vánoční hudby v Bratislavě,“ sdělil mluvčí kraje Ivo Heger.

Za výjimečný počin v oblasti výtvarného umění pravděpodobně získá cenu sochařka Dagmar Koverdynská z Nového Malína. Za výjimečný literární počin je oceněna Městská knihovna Šumperk. Konkrétně za pořádání sedmého ročníku festivalu Město čte knihu, na kterém vystoupil mimo jiné spisovatel Ludvík Vaculík a umělec Jan Rokyta.

„Cena osobnost roku v oblasti kultury míří do rukou kapely Priessnitz. Ta se podílela na vzniku a propagaci filmu Alois Nebel. Snímek získal Cenu české filmové kritiky 2011 za hudbu a nominace v dalších kategoriích,“ doplnil Heger.

Konečné slovo v tom, kdo ocenění získá, budou mít 24. února krajští zastupitelé. Předání cen se uskuteční 4. dubna v Moravském divadle v Olomouci.