4.5.

Jindřich Štrait vystaví své snímky u Jílka

Šumperk – Světově proslulý fotograf Jindřich Štrait přiveze do Šumperka část ze své bohaté tvorby. Jeho černobílé fotografie, které mají hloubku a příběh bude vystavovat v Galerii Jiřího Jílka od středy 4. května. Vernisáž za přítomnosti autora začíná v šest hodin večer. Fotografie si zájemci budou moci prohlédnout do 29. května. Galerie je přístupná denně, stačí zazvonit na recepci Penzionu G, který nad galerií nabízí tříhvězdičkové ubytování. (zak)

5.5.

Filmová grafologie zve na návštěvu k slavným

Zábřeh – Pohlednice s podpisy osobností filmového světa budou od 5. května k vidění v kině Retro. Zábřežský sběratel Miroslav Macek zde představí část své sbírky pohlednic a autogramů na výstavě s názvem Filmová grafologie.

Vernisáž výstavy doplní unikátní filmová reportáž z II. ročníku festivalu Filmové žně ve Zlíně, který se uskutečnil v roce 1941. „Dokumentární snímek Filmové žně, jsme získali ze sbírky Národního filmového archivu. Do Zlína tehdy přijeli snad všichni známý tvůrci, herci, obdivovatelé a milovníci českého filmu. Film výborně zachycuje atmosféru tehdejších dní i mnohé tváře filmového světa," přiblížila vedoucí kina Věra Smrčková.

Na festival vzpomíná i dobový časopis Kinorevue ve svém srpnovém čísle roku 1941: „Ještě nikdy nebyla ve Zlíně taková honba za autogramy jako za letošních Žní. Byla to opravdová horečka. Podpisová posedlost se nezarazila před žádnými překážkami: herci prchali před lovci autogramů do rozličných míst," uvádí se v časopise. Jeden pozdrav z tohoto festivalu s podpisy známých hereckých osobností doputuje i na výstavu v kině Retro. Ta představí téměř čtyřicet pohlednic s podpisy slavných osobností dob minulých i ze současnosti.

Vernisáž výstavy proběhne za účasti sběratele Miroslava Macka 5. května od 17 hodin v prostorách galerie a kavárny zábřežského kina. Výstava zde potrvá až do 17. června. (zak)

5.5.

Knihovna hostí snímky Jeseníků

Šumperk – Nachodí desítky kilometrů a na konkrétním místě stráví i hodiny, než vznikne dokonalý záběr. Pavlína Boráková vystudovala VOŠ a SPŠ Šumperk, obor průmyslový design. Od dětství ráda kreslila a něco tvořila. Ale až fotografování ji plně nasměrovalo a to i v jejím profesním životě. Fotí vše, co se jí dostane do hledáčku. Nejraději však přírodu. A právě snímky Pavlíny Borákové si budou moci prohlédnout ti, co zamíří ve čtvrtek 5. května do Městské knihovny v ulici 17. Listopadu v Šumperku. Výstava bude otevřená do 15. června. (zak)

6.5.

Lampiónový průvod projde Úsovem

Úsov – S lampiónem do průvodu zamíří lidé v pátek 6. května v Úsově. Před akcí bude od půl osmé večer na náměstí hrát dechová hudba. Lampiónový průvod vyjde o půl hodiny později z parkoviště u Jednoty. Průvod se zastaví u Pomníku osvobození, kde se budou klást věnce. Po skončení pietní akce si budpou moci zájemci posedět u táboráku a poslechnout koncert dechové hudby. (zak)

6. 5.

Ochotníci servírují Prázdniny snů

Mohelnice – Prázdniny snů, tak se jmenuje komedie, kterou naservírují mohelnickému publiku divadelní ochotníci z Loštic. Inscenaci rozehrají v pátek v pátek 6. května v Domě kultury v Mohelnici. Vstupné je 70 korun. (zak)

7.5.

Na Skaličce si vyrobí hřebík

Zábřeh – Čtvrtý ročník Zábřežského hřebíku bude hostit zámecký park Skalička v sobotu 7. května. Zájemci si od 13 do 21.30 hodin budou moci vykovat hřebík. Ve čtyři hodiny odpoledne proběhne v zámecké galerii vernisáž výstavy Stařec a slečny autorů Petra Hoplíčka a Veroniky Schvanové. Návštěvníci také budou moci sledovat ukázku tavby surového železa v laténské peci. Od půl osmé večer je na programu koncert seskupení Sarah and The Adams. (zak)

7.5.

Poutníci se vydají na Mariahilf

Zlaté Hory – Lidé se vydají na poutní místo Mariahilf u Zlatých Hor v sobotu 7. května. Procesí se vydá v pravé poledne z areálu Bohéma, lesem projde ke křížové cestě, kam by měl dorazit v půl druhé. Mše se slavnostním otevřením svaté brány začíná ve dvě hodiny. V doprovodném programu, který startuje ve tři hodiny, si děti budou moci vyzkoušet rýžovat zlato, dolovat rudu, malovat či vyřádit se ve skákacím hradu. Nejrůznější aktivity jsou připraveny i pro dospělé poutníky. Od půl páté začíná dětské představení hry Noc na Karlštejně. Občerstvení zajištěno. (zak)

8.5.

V letním divadle se to bude hemžit klobouky

Šumperk – V neděli 8. května se to bude v sadech 1. máje hemžit postavami s klobouky. Právě kolem této pokrývky hlavy se bude točit Kloboukový den, který v letním divadle pořádá volnočasové centrum Doris. Bohatý program bude připraven od 12 do 18 hodin, chybět nebude plno aktivit pro děti, trampolína, lezecká stěna, soutěže či tvoření. Od 13 hodin jsou na programu pódiová vystoupení dětí i dospělých. V 16 hodin představí svou veselou show Klauni z Balónkova. Kdo přijde v zajímavém, originálním, nebo jinak nápaditém klobouku, může získat pěknou cenu. (zak)

8.5.

Jarní setkání v kapli v Pekařově

Pekařov – Tradiční jarní setkání v kapli Nanebevzetí Panny Marie v Pekařově se uskuteční v neděli 8. května od 15 hodin. Součástí zhruba hodinového programu bude pobožnost k sv. Janu Nepomuckému, vystoupení žáků ZUŠ Šumperk a krátká přednáška z historie Pekařova a okolí. (zak)

8.5.

Lidé z mikroregionu se setkají u sloupu

Mírov – Svazek obcí Mikroregionu Mohelnicko zve neděli 8. května na akci Po stopách švédských vojsk. Půjde o setkání obyvatel u sloupu Nejsvětější Trojice za obcí Mírov směr Krchleby. Sem by měli účastníci dorazit ve dvě hodiny odpoledne. Na místo mohou lidé přicházet individuálně nebo z obcí mikroregionu vyrazit společně. Z Mohelnice se bude vycházet v 12.15 od kempu, v Maletíně v 12.30 od obecního úřadu, z Krchleb poutníci vyrazí ve 13.00 od obecního úřadu, z Mírova se na cestu vydají v 13.15 od pošty a z Líšnice v 12.15 od obecního úřadu. „Na setkání se projdete krásnou mírovskou krajinou a vyslechnete si zajímavosti z místní geografie a z historie hradu Mírov a švédských vojsk na Moravě. Občerstvení bude zajištěno," lákají pořadatelé. (zak)

8.5.

Kytarový mág zahraje romantické skladby

Postřelmov – Romantický koncert Lubomíra Brabce ke Dni matek má na programu v neděli 8. května od čtyř hodin odpoledne kulturní dům v Postřelmově. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program. Lubomír Brabec patří k našim nevýznamnějším koncertním kytaristům, kterému je vlastní stylově pestrý repertoárový rejstřík. Hraje s předními orchestry, je častým hostem různých televizních pořadů a rozhlasových studií. Spolupracuje s nejrenomova­nějšími pěvci a sólisty. Vstupenky zakoupené v předprodeji budou slosovány a tři diváci tak získají CD Lubomíra Brabce. (zak)

8.5.

Muzeum otevírá i ve svátek

Šumpersko – Na Den vítězství 8. května budou muzea v Šumperku, Zábřehu, Mohelnici a Památník Adolfa Kašpara v Lošticích otevřeno od 9 do 12 hodin. Zámek Úsov bude otevřen od 9 do 18 hodin, poslední skupina vyjde na prohlídku v 16.30 hodin. (zak) d.).

10. 5

Jiří Suchý připomene zlatou éru Semaforu

Mohelnice – Legendární Jiří Suchý, který letos slaví neuvěřitelní pětaosmdesáté narozeniny, a Jitka Molavcová připomenou zlatou éru Semaforu. Své představení plné písniček i jemného inteligentního humoru přivezou v úterý 10. května do Domu kultury v Mohelnici. Zazní známé skladby, jako například Klokočí, Jó to jsem ještě žil, Marnivá sestřenice, Pramínek vlasů, aktéři si připravili také ukázky z her Jonáš a Ting-Tangl, Člověk z půdy i z novějších inscenací Semaforu. Představení začíná v sedm hodin večer, vstupné je 250 nebo 210 korun. (zak)

10.5.

Honza Nedvěd se vrací na pódium

Zábřeh – Nejznámější český folkový a trampský písničkář Honza Nedvěd se po dvou letech odmlky vrací na pódia. Letos slaví padesát let na hudební scéně a brzy si připomene i významné životní jubileum. Koncert k Nedvědovým 70. narozeninám si mohou přijet poslechnout jeho příznivci v úterý 10. května také do Zábřehu.

Honza Nedvěd patří k hudebním legendám známou všem generacím. Děti se odmala učí ze zpěvníků jeho písně a nejen u táboráků mají jeho skladby převahu nad ostatními. Nedvěd prošel během desetiletí několika kapelami jako Bronstosauři, Spiritual kvintet či Příbuzní. Během půlstoletí vydal desítky alb a stovky písní. Ustálil se však ve své typické písničkářské poloze.

Na turné s názvem Návrat si Nedvěd připravil písničky, které provedou celou jeho hudební kariérou. „Návštěvníci koncertu si se mnou zazpívají vše, co jsem kdy napsal," říká s nadsázkou a úsměvem. „Hity nehity hraju na pódiu to, co si lidé přejí. Rád zpívám zejména, když si se mnou zpívá i plný sál," doplnil legendární hudebník. Toho při koncertu doprovodí hudební osobnosti Pavel Helan a Jindra Koníř i zábřežská folková skupina Madalen. „Honza nás po hudební stránce velmi ovlivnil, bude nám ctí vystoupit s ním na jednom pódiu," uvedl kapelník Madalenu Jan Štaigl.

Vstupenky na hudebně pestrý muzikantský večer lze zakoupit v ceně od 220 korun.