VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam za kulturou? Na Pavla Šporcla i slavnost na náměstí

Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka - 11. týden

14.3.2016
SDÍLEJ:

Pavel ŠporclFoto: DENÍK/Michal Fanta

16.3.

Odborník z poradny SOS bude radit lidem v Libině

Libina – Místní knihovna Libina pořádá přednášku, na které odborník lidem poradí lidem, jak reklamovat zboží, jak odstoupit od smlouvy, jak řešit problémy s předváděcí akcí, podomním prodejem nebo s nákupy přes internet. Na dotazy přítomných bude odpovídat ve středu 16. března od 17 hodin Jiří Makoň ze šumperské poradny SOS. (zak)

16.3.

Beseda bude o čokoládě

Javorník – Život s vášní čokolády – tak se jmenuje přednáška, která se uskuteční ve středu 16. března od 18 hodin v novém sále kulturního domu v Javorníku. O voňavé dobrotě bude vyprávět Marcela Krčálová. Přiblíží historii čokolády a blahodárné účinky pravé poctivé lahůdky. Součástí diskusně vzdělávacího večera bude ochutnávka kvalitních českých čokolád. Vstupné je dobrovolné. (zak)

16.3.

Spisovatelka bude číst ze své knihy

Šumperk – Autorské čtení a besedu se spisovatelkou Martinou Bittnerovou připravuje na středu 16. března od 18.30 hodin Městská knihovna v Šumperku v ulici 17. listopadu.

Číst se bude z knihy Utajené životy slavných Češek.

Publikace odhaluje pět nevšedních ženských osudů, včetně jejich stinných a méně lichotivých stránek. Básnířka Simonetta Buonaccini se dvakrát ne zrovna šťastně vdala a experimentovala s narkotiky. Obdivovaná herečka Leopoldina Ortová de Pauli žila s nevěrníkem a zároveň největším podvodníkem své doby. Dcera Boženy Němcové, Theodora, dávala přednost hudbě před literaturou a pořídila si nemanželské dítě.

„Dozvíte se také, proč si spisovatelku Bertu Mühlsteinovou nikdo neodvedl k oltáři a kdo byl velkou láskou skladatele Bohuslava Martinů," zvou na autorské čtení pořadatelé. Vstupné je 50 korun. (zak)

17.3.

Cestovatel se podělí o zážitky z Kanady a Aljašky

Jeseník – Jiří Jůzl, cestovatel a autor knižní publikace Z Trutnova na Nový Zéland se s podělí o snímky a dobrodružné zážitky ze Severní Ameriky. O své cestě bude vyprávět ve čtvrtek 17. března od 17 hodin v knihovně Vincence Priessnitze v Jeseníku. Knihu Západní Kanada a Aljaška plnou fotografií ze svého putování se zájemci budou moci zakoupit na přednášce. Na tu je vstupné 50 korun. (zak)

17.3.

Historik popíše, jak se po válce starali o předškoláky

Jeseník – Přednáška na téma Předškolní výchova na Jesenicku po roce 1945 se bude konat ve čtvrtek 17. března od 17.30 hodin ve středisku volného času DUHA Jeseník. Peripetie předškolní výchovy a jejího vývoje na území poválečného Jesenicka představí v kontextu celkových dějin historik Vlastivědného muzea Kamil Tomášek. Vstupné je 20 korun. (zak)

17.3.

Pavel Šporcl potěší své fanoušky v Šumperku a v Jeseníku

Šumperk, Jeseník – Jeden z nejžádanějších českých umělců, houslový virtuóz Pavel Šporcl, míří za svými fanoušky na sever Moravy. První koncert bude mít v Domě kultury v Šumperku ve čtvrtek 17. března, druhý den pak zamíří do kongresového sálu jesenických lázní.

V obou městech se představí v rámci pořadu Gipsy Fire s cimbálovou kapelou Gipsy Way Ensemble, spojující velké mistrovství s temperamentem. Projekt sází na nevšední technickou vybavenost a osobitost primáše Pavla Šporcla. Během koncertu zazní jak úpravy lidových písní různých národů, tak vlastní tvorba Pavla Šporcla či skladby Johanna Sebastiana Bacha.

S cikánskou cimbálovou kapelou odehrál koncerty v nejrůznějších zemích světa včetně Číny, provedl úspěšná turné, v rámci nichž třikrát zcela vyprodal legendární pražskou Lucernu.

„Velice často a rád vybočuji z klasické hudby a typického houslového repertoáru. Cikánská hudba mě bavila od malička. O to víc mě těší, že se projektu Gipsy Fire tak daří. Mám s ním za sebou 270 repríz a další se chystají," řekl Pavel Šporcl.

Prostřednictvím svých vystoupení také podporuje benefiční projekty několika nadací a neziskových organizací, je patronem SOS vesniček, Centra pěstounských rodin a Asociace Apla pomáhající lidem s autismem.

„Na koncertě Pavla Šporcla s cikánskou kapelou Gipsy Way Ensemble se návštěvníci mohou těšit na gejzír nespoutané energie a strhující virtuosity," uvádí produkční domu kultury Michaela Horáková.

Koncert houslového virtuóza Pavla Šporcla s kapelou Gipsy Way Ensemble se uskuteční od sedmi hodin večer ve velkém sále Domu kultury v Šumperku, v Jeseníku se houslista opře do strun ve stejný čas. (zak)

17.3.

Film Kmotr ze sedmdesátých let promítnou v Retru

Zábřeh – Kmotr je další ze série kultovních filmů, které si mohou letos fanoušci v remasterované kvalitě užívat v českých kinech. Kmotr je naprostou legendou, je jedním z nejlepších filmů patřících zároveň mezi divácky nejoblíbenější snímky vůbec. A právě toto původní mistrovské dílo se objeví na plátně zábřežského kina Retro ve čtvrtek 17. března.

Film natočil slavný režisér Francis Ford Coppola. Jde o přelomové dílo své doby nejen po stránce umělecké, ale i komerční, protože si ho zamilovali akademici i filmoví fanoušci.

Jedná se o příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, v jejímž čele stojí vážený don Vito. Režisérovi se ve filmu povedlo přesně popsat prostředí organizovaného zločinu v Americe po druhé světové válce na příkladu hierarchicky organizované italské mafie začleněné do tehdejší společnosti. Divák sleduje boj o moc, rodinné pnutí a předávání pomyslného žezla synovi.

„Snímek získal tři Oscary – za nejlepší film, scénář podle předlohy a nejlepší mužský herecký výkon. Nyní se vrací do asi čtyřiceti českých kin, Retro bude jedním z nich," zve na výjimečný titul do zábřežského biografu jeho vedoucí Věra Smrčková. (zak)

17.3.

Doris pozvala Mirka Kováříka a Mika Perryho

Šumperk – Večer autorských písniček s kytarou Mika Perryho, nevšední poezie Václava Hraběte, Josefa Kainara a skvělých povídek Alexandry Berkové v podání Mirka Kováříka. Tento program bude mít další večer, které připravuje v rámci cyklu setkávání se zajímavými osobnostmi Via lucis volnočasové centrum Doris Šumperk. Pořad se uskuteční ve čtvrtek 17. března od 18 hodin ve vile Doris v ulici 17. listopadu v Šumperku. Vstupenky je možné rezervovat na tel.: 731 610 037, nebo na e-mailu: konupcik@doris.cz (zak)

17.+18.3.

Dětský sbor připravuje dva Jarní koncerty

Šumperk – Hned dva Jarní koncerty připravuje pro své příznivce Šumperský dětský sbor. Ten první se koná ve čtvrtek 17. března od 18 hodin v Divadle Šumperk a vystoupí na něm nejmladší děti z oddělení Zpívánky, Růžové děti a ti nejzkušenější zpěváci, komorní sbor Motýli. O den později, ve stejný čas, ale na jiném místě, a to v klášterním kostele, se představí tři další oddělení – Barevné děti, Plaměňáci a Motýli. Na první koncert stojí lístek 70 korun, na druhý je vstupné dobrovolné. (sos)

18.3.

Gabriela Filippi servíruje léčivé divadlo

Bludov – V pátek 18. března bude od 17 hodin v kulturním domě v Bludově na programu léčivé divadlo Gabriely Filippi Chlapec, který viděl pravdu. Jedná se o skutečný příběh o tom, jaké to je vidět auru, duchy i skryté myšlenky druhých a žít s tím uprostřed těch, kteří nevidí. Vtipné monodrama, které čerpá z deníku, který si chlapec psal. Po představení bude beseda. Vstupné je 120 korun.(zak)

18. 3.

Zdravou kavárnu rozezní ukulele

Jeseník – Koncert kapely Ukulele Band, která využívá neobvyklé nástroje, se uskuteční v pátek 18. března v 19 ve Zdravé kavárně ve Vodní ulici v Jeseníku. Hudebníci představí své umění na ukulele, djembe a cajon. (zak)

18.3.

Expediční kamera přinese velkou dávku dobrodružství

Javorník – Do kulturního centra v Javorníku zamíří v pátek 18. března především milovníci cestování a dobrodružství. V pět hodin večer startuje celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, o extrémních zážitcích i sportech. Vstupné je 60 korun, děti do 15 let neplatí nic

19.3.

Kapely se poperou o účast na Blues Alive

Šumperk – Sedm skupin se představí na soutěžní přehlídce Blues Aperitiv v sobotu 19. března ve velkém sále Domu kultury v Šumperku. Všechny mají jediný cíl, dostat se na prestižní festival. Dvěma vítězům pořadatelé garantují místa v hlavním programu renomovaného festivalu Blues Alive, který se letos koná v termínu od 17. do 19. listopadu. „Avšak zkušenost z minulých ročníků dává naději více než pouze dvěma souborům! I další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu či uspějí v diváckém hlasování, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive či na přehlídkách v Polsku," uvedl ředitel festivalu Vladimír Rybička. O možnost si zahrát se utkají dvě polské, dvě slovenské a tři české kapely.

Finálový koncert soutěže Blues Aperitiv se uskuteční v sobotu 19. března v Domě kultury v Šumperku od 19 hodin. Vstupné je 90 korun. (zak)

19.3.

Tančírna láká na velikonoční jarmark

Račí údolí – Velikonoční jarmark připravuje pro své návštěvníky tančírna v račím údolí v sobotu 19. března. Návštěvníci si budou moci zakoupit či prohlédnout nejrůznější velikonoční zboží od 10 do 16 hodin. (zak)

19.3.

Kieslowski nabídnou poetiku s duší folku

Zábřeh – Pražské akustické duo Kieslowski přijede do zábřežského kina představit svou intimní hudbu v sobotu 19. března. Koncert začíná mimořádně v jednadvacet ho­din.

Kieslowski je projekt o dvou lidech a dvou hlasech, které tvoří kytarista David Pomahač a pianistka Marie Kieslowski. Své místo na české hudební scéně si toto uskupení našlo především díky poetickým melodiím s upřímnými texty. Jejich poslední deska Mezi lopatky, obsahující písně o lásce, stárnutí a loučení, naplno vystihuje jejich přímočarý způsob, jak zpívat o vztahu mezi dvěma lidmi.

Vstupenky na koncert zasazený do folkového hávu nabízí Zábřežská kulturní v předprodeji za příznivých 90 korun, na místě vstupné podraží na 130 korun. (zak)

19.3.

Slavnostní večer věnují všem Pepíkům

Loštice – Nejen všichni Josefové, jsou zváni na Pepíkovský večer, který se uskuteční přesně na svátek všech Josífků, Pepíčků a Pepčů, v sobotu 19. března v kulturním středisku v Lošticích. Od 19 hodin zahraje k tanci a poslechu Šlapetečko a hudba Franta, v programu vystoupí seniorky z Majetína Báječné ženské, připraveno bude losování o ceny, půlnoční kankán a bohaté občerstvení. Vstupenka stojí 70 korun. (sos)

19.3.

Setkání obcí bude na Josefa

Doubrava – Svazek obcí Mikroregionu Mohelnicko pořádá v sobotu 19. března ve 14 hodin Josefovské setkání obcí Stavenice, Moravičany, Třeština, Úsov na společné hranici u kaple sv. Josefa v Doubravě. Skupiny poutníků vycházejí ze Stavenic v 12:30 od kulturního domu, z Moravičan ve 13 hodin od sokolovny, obyvatelé Třeštiny vycházejí v poledne od obecního úřadu, v Úsově je sraz u pohostinství na náměstí ve 12.30 hodin.Na programu je vedle setkání se sousedy i pověst o vzniku kaple sv. Josefa. (zak)

20.3.

Na náměstí bude velikonoční trhová slavnost

Jeseník – Masarykovo náměstí v Jeseníku obsadí v neděli 20. března Velikonoční trhová slavnost. Návštěvníci si od 9 do 15 hodin budou moci nakoupit nejrůznější velikonoční zboží, naučí se vyrobit pomlázku či jarní dekoraci. Pro děti budou připraveny hry a soutěže, v programu vystoupí Divadélko Karambol, představí se děti z MŠ Jiráskova, Sankofa a další účinkující. Pořadatelé ze spolku Sudetikus připravují bohaté občerstvení, chybět nebudou uzeniny, koláče, palačinky, perníčky, velikonoční pivo a punč. (zak)

20.3.

Do Barborky míří Prímadonky

Zábřeh – Cyklus Bravo nabídne další hudební zážitek. V neděli 20. března se kostel sv. Barbory rozezní hlasy početného dívčího pěveckého sboru Prímadonky z Havlíčkova Brodu.

Sbor v Zábřehu doprovodí členové prestižního Komorního smyčcového orchestru J. V. Stamice se dvěma sólistkami – mezzosopranistkou Michaelou Štefáčkovou a klavíristkou Šárkou Baštovou. „Na programu jejich společného koncertu zazní skladby reflektující blížící se velikonoční svátky. Kromě skladeb Johanna Sebastiana Bacha to bude Messe Basse francouzského skladatele Gabriela Faurého a mše pro dva hlasy a varhany jiného francouzského Mistra Charlese Gounoda," uvedl dramaturg cyklu Martin Hroch.

Šestý koncert hudebního cyklu Bravo Zábřeh v letošní sezoně má začátek v tradičních 16 hodin. Za vstup zaplatí návštěvníci stokorunu, držitelé slevové karty Bravo o dvacet korun méně, děti mají vstup zdarma. (zak)

20.3.

Muzikál Šakalí léta zazní v Lošticích

Loštice – Městské kulturní středisko v Lošticích bude v neděli 20. března patřit muzikálu. Divadlo Moravia Vápenná uvede od 19 hodin inscenaci Šakalí léta z dílny ostřílených tvůrců Petra Jarchovského a Jana Hřebejka, hudbu složil Ivan Hlas. Vstupenka přijde na 60 korun. (zak)

21.3.

Welzlování zakončí dvě diashow

Zábřeh – Hned dva audiovizuální pořady zakončí letošní 13. ročník zábřežského cestovatelského festivalu Welzlování. 21. března přijede do zaplněného kulturního domu reportér Rádia Impuls Jiří Kolbaba s diashow Sedm divů Islandu a o tři dny později povypráví Zábřežan Josef Tempír v kině Retro o brazilském Pantanalu – největším mokřadu světa, zapsaném na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

„Jirka Kolbaba je jakýmsi patronem našeho festivalu. Do Zábřehu jezdí už pravidelně a pokaždé se jeho povídání setká s velkým ohlasem. Nejinak tomu jistě bude i v případě Islandu, který patří k jeho nejatraktivnějším přednáškám. Při poslední návštěvě u nás navíc uvedl, že o tomto ostrově chce napsat další ze svých knih," prozradil Kolbabovy plány Zdeněk David ze Zábřežské kulturní. (zak)

22.3.

Šumperská průmyslovka chystá benefici pro Ostrůvek

Šumperk – Žáci a učitelé Vyšší odborné a Střední průmyslové školy Šumperk zvou veřejnost na druhý benefiční koncert pro Dětské centrum Ostrůvek, který pořádají 22. března v 17 hodin v H-clubu Šumperk.

O hlavní program se postarají děti z centra Ostrůvek, představí se učitelé a studenti z průmyslovky, taneční klub Tornádo centra Doris Šumperk a hudební skupiny Omicron a Darren Eve.

Peníze, které škola z koncertu získá, poputují na celodenní výlet pro děti z Ostrůvku. K tomu studenti přidají finance, které utržili dobročinným prodejem svých výrobků. Na dobročinném koncertu se budou zdarma podílet i partneři: H-club propůjčí prostor, hudební skupina NOA aparaturu se zvukaře, Ladislav Šebesta nabídne službu profesionálního fotoateliéru a účastníci programu budou vystupovat bez nároku na honorář. (zak)

22.3.

Beseda bude o léčebné síle minerálů

Rapotín – O minerálech, jejich účincích a využití bude vyprávět v úterý 22. března od 17mhodin v zasedací místnosti kulturního centra v Rapotíně Danuše Poprachová. Zájemci si po přednášce budou moci zakoupit kameny a šperky. (zak)

22.3.

Exponáty budou vnímat jen hmatem

Jeseník – Neobvyklá výstava se otevře v prostorách Vlastivědného muzea Jesenicka v úterý 22. března. Návštěvníci se ponoří do naprosté tmy a exponáty budou vnímat jen za pomocí hmatu. Poznají tak na své vlastní kůži svět tmy, který zažívají nevidomí.

Expozici připravili, organizace, které pomáhají slabozrakým a nevidomým lidem. „Otestujete své smysly a orientaci a vyzkoušíte si, že kdo se tmy nebojí, ten se v ní neztratí," uvedla kurátorka výstavy Hana Hošková z jesenického muzea. Na vernisáži, která se uskuteční od 18 hodin, vystoupí písničkář Jan Žamboch a představí projekty Guitar & Forest a Wolf lost in the poem. Výstava potrvá do 5. června. (zak)

Autor: Redakce

14.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak vybavit malý dětský pokoj?

Deník nám fandí

Nepropásněte! Fotbalové týmy FK Šumperk přes celou stranu v Deníku

Kino Oko nabídne Ovčáčka miláčka v přímém přenosu

Přímý přenos z Městského divadla Zlín nabídne v pondělí 20. listopadu od 19 hodin šumperské kino Oko.

Tomáš Hradílek je v nemocnici. Nelze přihlížet smrti vlastního otce, říká dcera

Disident a bývalý mluvčí Charty 77 Tomáš Hradílek z Lipníku nad Bečvou, který drží od 1. listopadu hladovku na protest proti prezidentské kandidatuře Miloše Zemana, skončil v nemocnici.

Draci opět s nulou, doma deklasovali Nový Jičín

Jednoznačnou záležitostí bylo sobotní druholigové utkání Draků proti Novému Jičínu. Hokejisté Šumperku si bez větších obtíží dokráčeli pro jednoznačné vítězství, navíc podruhé v týdnu udrželi čisté konto a stále drží domácí neporazitelnost.

Meteorologové varují před sněhovými jazyky

Sněhové jazyky a ojediněle i závěje hrozí od nedělního poledne až do pondělního večera v horských oblastech, a to i v Olomouckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT