31.1. – 7.2.

Návštěvníci poznají život včel

Loštice - O včelách a lidech – tak se jmenuje interaktivní výstava, kterou si mohou od začátku února prohlédnout návštěvníci Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích. Expozice představuje život včel formou komiksu a her, tvůrci ani nezapomněli ani na práci včelaře samotného. Součástí výstavy, která potrvá do 21. května, jsou doprovodné programy pro skupiny dětí, na které je třeba se předem objednat. (zak)

1.2.

Historik prozradí, jak se žilo ve válce

Zábřeh – Historik Zdeněk Doubravský bude vyprávět ve středu 1. února od pěti hodin v podvečer v zábřežském muzeu o tom, jak se žilo vojákům v první světové válce. V přednášce s názvem Třiadevadesátníci na frontách v roce 1914 představí válečnou cestu šumperského 93. pěšího pluku, který byl složený z vojáků z našeho regionu. Historika k bádání na toto téma inspiroval jeho dědeček, který v 93. pluku bojoval. Vstupné je 30 korun. (zak)

1.2.

V Jílkovi vystavují spolužačky

Šumperk – Výstava s názvem Spolu. Obrazy míří do šumperské galerie Jiřího Jílka. Své práce představí spolužačky ze studií Broňa Šnajdrová a Daniela Mikulášková. Obě jsou z Olomouckého kraje a spojuje je radost z tvoření a svobodný prostor projevu. Vernisáž k výstavě se uskuteční ve středu 1. února od 18 hodin. Obrazy malířek si zájemci budou moci prohlédnout do 26. února. Galerie je přístupná denně, stačí jen zazvonit na recepci Penzionu G, který nad galerií nabízí ubytování. (zak)

1.2.

Ranní klub bude v Tančírně

Račí Údolí - Pravidelné setkávání všech, které zajímá rozvoj Rychlebských hor, se koná ve středu 1. února. Ranní klub začíná v 9 hodin. „Můžete navrhnout vlastní téma nebo se jen přijít seznámit či poslouchat. Přijďte na výbornou ranní kávu a zajímat se o to, co se děje v našem regionu,“ zvou pořadatelé. (zak).

2.2.

Fotograf zachytil město duchů

Šumperk - Rytířský sál Vlastivědného muzea v Šumperku bude hostit fotografickou výstavu s názvem Zóna / Černobyl 30 let poté. Expozici si zájemci budou moci prohlédnout od 2. února do 23. dubna. Snímky Luďka Ovesného a Elišky Cílkové přiblíží současnou podobu Černobylu, zejména přilehlé oblasti Pripjať – města duchů. Vstupné je 30 korun. (zak)

2.2.

Katovna se promění v koupaliště

Jeseník – Neobvyklou instalaci připravuje výtvarnice Anna Hálová do interiéru jesenické Katovny. Ve čtvrtek 2. února se zde otevře výstava Koupaliště. Expozice vychází z několikaměsíční práce výtvarnice a váže se k tématu lidské existence. Představuje post-apokalyptickou vizi, obraz veřejného prostoru zaplněného lidmi, vyprázdněného a zbaveného funkce. Kresbu samotného koupaliště doplňuje papírový model, drátěné figury "koupáčů", text a autorská hudba Vojtěcha Nekvapila, který také osobně zahraje při zahájení výstavy. Vernisáž začíná v 17 hodin. Vstup na výstavu je volný. (zak)

2.2.

Autorka vystavuje Vzkazy a signály

Šumperk - Galerie mladých Vlastivědného muzea v Šumperku otevře první lednový čtvrtek výstavu obrazů malířky Květoslavy Beranové s názvem Vzkazy a signály. Vernisáž se uskuteční 2. února v pět hodin v podvečer. Umělkyně představí průřez tvorbou uplynulého roku. Zaměřuje se na projevy lidského bytí všude kolem nás. (zak)

3.2.

O prázdninách budou vařit

Bludov – V Pradědově dětském muzeu se bude o pololetních prázdninách, které připadnou na pátek 3. února, vařit. Děti se naučí připravovat ovocné knedlíky, upečou si také houstičky. Akce startuje v 10 hodin a potrvá do čtyř odpoledne. (zak)

3.2.

Na Komíně chystají papírovou dílnu

Šumperk – Pro školáky i předškoláky je určena papírová dílna, kterou má na programu šumperské volnočasové centrum Doris v pátek 3. února. So výtvarného ateliéru na Komíně v Komenského ulici mohou malí výtvarníci dorazit mezi 10. a 18. hodinou. Vstupné je 80 korun. (zak)

3.2.

S Baťou v džungli

Šumperk – Vzácné hosty přivítá v pátek 3. února Městská knihovna v Šumperku. Knihu S Baťou v džungli zde osobně pokřtí její autorka, spisovatelka Markéta Pilátová a vnučka Jana Antonína Bati Dolores Baťa Arambašič.
Román Markéty Pilátové vydalo druhý týden v lednu nakladatelství Torst.
„Zatímco v Česku komunisté budovali diktaturu, Jan Antonín Baťa v brazilské džungli stavěl nové Zlíny. Román vypráví o životě v exilu a také o ženách, které s Janem Antonínem Baťou odešly do Brazílie,“ řekla ke své knize Markéta Pilátová.
Prozradila, že Jan Antonín Baťa se vrací ze záhrobí, aby vyprávěl svůj příběh tak, jak ho prožil on a ne jak ho líčila komunistická propaganda a historikové. Nejen že vzpomíná na své nejbližší spolupracovníky a rádce, ale dokonce se vypraví i na pohřeb Václava Havla. „Duch Jana Antonína Bati skládá básně a nehodlá ze světa zmizet, dokud nenajde spravedlnost,“ doplnila spisovatelka.
Prozradila, že v románu o Janu Antonínu Baťovi hovoří také ženy, které s ním žily exilový život v Brazílii — dcery Ludmila a Edita i vnučka Dolores, zeť Ljubodrag a další jeho souputníci.
Skvělá vypravěčka Markéta Pilátová vystavěla na základě rodinných vzpomínek, deníků, dokumentů, Baťových prozaických i básnických pokusů neobyčejně čtivý román.
Knihu v městské knihovně pokřtí vnučka Jana Antonína Bati Dolores Baťa Arambašič, díky jejímž vzpomínkám a rodinnému archivu kniha mohla vzniknout.
Křest, po kterém bude následovat beseda, začíná v pátek v půl šesté večer. Vzhledem k velkému zájmu je třeba si předem zarezervovat místo na tel.: 583 283 138. Vstupné je dobrovolné

Kdo je Dolores Baťa Arambašič
• Narodila se 10. června 1948 v Sao Paulu jako dcera Ljubodraga Arambasic a Ludmily Amálie Baťové, je vnučkou Jana Antonína Bati a Marie Baťové.
• Do svých 15 let žila v Batatuba, malém průmyslovém městě, založeném dědečkem Janem A. Baťou. Později se rodina přestěhovala do Sao Paula, kde Dolores studovala
• Přestože je rodilá Brazilka, mluví portugalsky, anglicky, srbochorvatsky a česky.
• Od roku 1985 se začala podílet na obrození české kultury v Brazílii. V roce 1990 se stala zakládající členkou České a slovenské kulturní dílny, jejíž hlavní činností je podpora a šíření české kultury
• V roce 1998 se zasloužila o vznik kulturního centra, které dostalo jméno po její mamince Ludmile Amálii Baťové, velké podporovatelky české kultury.
• V současné době bydlí v Mato Grosso do Sul, kde v městečku Bataypora - rovněž založeném dědečkem Janem Antonínem - vede Kulturní dílnu, která pokračuje v prezentaci české kultury v Brazílii a zajišťuje výuku českého jazyka.
• Spolu se svou dcerou Guimar řídí rodinnou zemědělskou usedlost. Kromě toho je matkou dalších dvou dcer, Roberty a Ludmily, a babičkou Yasmíny a Antonína.
• Díky hrdosti na český původ, osobní angažovanosti a v neposlední řadě i zásluhou její nemalé finanční podpory se česká kultura a Česká republika stala na jihu Brazílie pojmem, jakým se může chlubit málokterý ze zdejších národů.


3.2.

Radka Fišarová přiveze šansony

Šumperk – V pátek 3. února se od 19 hodin představí v šumperském divadle Radka Fišarová s novým česko-francouzským šansonovým programem. Návštěvníci koncertu uslyší kromě vlastní autorské tvorby, slavné písně z repertoáru šansoniérky Edith Piaf, skladby Charlese Aznavoura, Mireille Mathieu, zhudebnělé básně Jacka Preverta, ale i melodie ze slavných francouzských filmů. Zpěvačku Radku Fišerovou bude doprovázet Aliaksandr Yasinski (akordeon) a jazzový kvartet Jazz4. Vstupenky lze zakoupit v pokladně divadla či rezervovat na internetových stránkách kulturního stánku. (zak)

3.2.

V Šumperku zazní špičkový jazz

Šumperk – Další ze seriálu koncertů na jevišti se uskuteční v Domě kultury v Šumperku v pátek 3. února. Hostující kapela bude servírovat jazz. Mladé a velmi nadějné trio, které vzniklo v roce 2015 v Rotterdamu, přijede do Šumperka ve složení Jan Uvira (piáno), Alessio Bruno (kontrabas) a Martin Hafizi (bubny). Soubor hraje moderní jazz, klasické standardy, především však pianistovy autorské skladby na vysoké evropské úrovni. Koncert začíná v sedm hodin večer, vstupné v předprodeji je 120, v den akce 150 korun. (zak)

7.2.

Cestovatelé zavedou na Madagaskar

Libina – Místní knihovna v Libině zve na cestovatelskou besedu, která se koná v úterý 7. února. Návštěvníky čeká promítání o cestě na horských kolech po ostrově Madagaskar. Cestovatelé je zavedou do deštných pralesů, na pobřeží Indického oceánu i přes vyprahlou savanu. Pořad začíná v šest hodin večer. (zak)