VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam za zábavou a kulturou? Vyberte si

Šumpersko/Jesenicko - Neseďtě doma za pecí. Ve vašem okolí se pořád něco děje. tady je náš týdenní přehled zajímavých akcí na Šumpersku a Jesenicku.

9.2.2016
SDÍLEJ:

Decibely lásky: Rudolf Hrušínský ml., Pavel Horváth a Filip Cíl.Foto: J.Kroupa

9.2.

Cestovatel se podělí o zážitky z Ománu

Šumperk – Vlastivědné muzeum v Šumperku zve milovníky dobrodružství na cestu do Ománu. Vyprávět o svých zážitcích z této exotické země bude v úterý 9. února od 17 hodin v přednáškovém sále muzea cestovatel Vít Grulich. (zak)

10.2.

Výstava zavede do Třicetileté války

Zábřeh – Do historie Třicetileté války mohou proniknout návštěvníci, kteří zamíří do městského muzea v Zábřehu. Vernisáž výstavy Třicetiletá válka a Šumpersko bude otevřena vernisáží ve středu 10. února v 17 hodin.

Výstava se uskuteční k 370. výročí dobytí šumperského zámku císařskými oddíly v roce 1645. Třicetiletým konfliktem ve střední Evropě i v regionu provázejí informační texty. Další dokumenty přibližují složení armád a způsob vedení boje včetně popisu dvou ze stěžejních bitev. Zájem upoutá tehdejší výzbroj vojsk. Nebudou chybět typické muškety, kopí, halapartny, kordy, meče a dýky, svou výzbroj představí také dělostřelectvo. Centrem výstavy je pak scéna představující císařské vojsko před šumperským zámkem. Výstava potrvá do 24. dubna. (zak)

10.2.

Pradědovo muzeum láká na tvořivé dílny

Bludov – Program na každou únorovou středu připravuje pro malé i velké návštěvníky Pradědovo muzeum Bludov

10. února si budou moci zájemci vyrobit Theodorovu lucerničku, o týden později se naučí pracovat se zažehlovacími korálky a 24. února si návštěvníci zhotoví sponkovník. Program začíná vždy od dvou hodin odpoledne. (zak)

11.2.

Objev české hudební scény naservíruje hořkosladké melodie

Šumperk – Ve čtvrtek 11. února se po úspěšném vystoupení na šumperském festivalu Blues Alive vrací Sarah & The Adams.

Kapela vznikla kolem zpěvačky a pianistky Šárky Adámkové v roce 2011. „Ve stejný rok vydala debutové album My Place," uvedla produkční domu kultury Michaela Horáková.

Druhá studiová deska Thank You je zvukově i aranžemi ještě modernější a pestřejší, obohacená o ukulele, do kterého se Šárka zamilovala a napsala na něj více než polovinu materiálu. Nově se pouští i do českých textů. Stále však zůstává jasný rukopis a projev zpěvačky. Nový zvuk kapela, jíž tvoří Michal Gregor, Josef Štěpánek, Rastislav Uhrík, Martin Novák a Petra Lstibůrková, přenesla i do živého hraní.

„Hrála jsem a zpívala snad od narození. Co si pamatuji, ve třech letech přesvědčuji učitelku ve školce, že až budu velká, stanu se zpěvačkou – ale barovou," vzpomíná s úsměvem Šárka Adámková.

„Máte-li rádi písničky a mandlově hořkosladký, nepochybuji, že Vás tato kapela zaujme. Hned od prvních tónů pocítíte lehkost a pozitivní energii čišící z jejich muziky," láká návštěvníky Michaela Horáková.

Koncert Sarah & The Adams se uskuteční ve čtvrtek 11. února od půl osmé večer na jevišti velkého sálu v domě kultury. Vstupné je v předprodeji za 120 korun, v den akce pak za 150 korun. (zak)

11.2.

Historik bude vyprávět o archeologii

Javorník – Nejen pro milovníky archeologie a historie je určena přednáška na téma Archeologický výzkum kostela sv. Kříže, které se koná ve čtvrtek 11. února od šesti hodin večer v novém sále Městského kulturního střediska v Javorníku. Přednášet bude Milan Rychlý z Vlastivědného muzea Jesenicka. Vstupné je dobrovolné. (zak)

12.2.

Legendární Igráček obsadí muzeum v Mohelnici

Mohelnice – Výstava zaměřená nejen na děti, ale i na rodiče, kteří si mohou zavzpomínat na to, s čím si v dětství hráli se, otevře v mohelnickém muzeu. Expozice s názvem Fenomén Igráček přivítá návštěvníky od pátku 12. února do 15. května. Výstava je zapůjčená z technického muzea v Brně. Návštěvníci se seznámí s výrobou a vývojem figurek od roku 1976, kdy byl první Igráček vyroben. K vidění je i město Igráčkov a nejrůznější limitované edice postaviček. Součástí výstavy je hrací kout. (zak)

12.2.

Hity Michala Davida zazní v novém filmu

Zábřeh – Šlágry Michala Davida, které již třicet let uvádějí na večírcích i diskotékách do varu několik generací, míří na filmové plátno, a to prostřednictvím nového snímku Decibely lásky. Ten uvede zábřežské kino Retro v únoru celkem šestkrát.

„Jedná se o romantický film o lidské touze po lásce, životním partnerství, o snech a touhách, které jsou vlastní všem generacím," říká vedoucí biografu Věra Smrčková.

Ve filmu zazní nejen původní a legendární songy Michala Davida, ale i nově zkomponovaná hudba doplněná písničkami Joe Cockera, Westlife nebo Barry Whitea.

V hlavních rolích se objeví Iva Janžurová, Rudolf Hrušínský ml., Rudolf Hrušínský nejml., Lucie Vondráčková nebo i fotbalista Pavel Horváth v roli zaměstnance technických služeb.

„V Retru uvedeme film poprvé v pátek 12. února. O dva dny později, na svátek zamilovaných, bude v galerii kina připraven stylový valentýnský fotokoutek, kde se diváci budou moci nechat vyfotit a následně se zapojit do soutěže na facebooku o vstupenky na chystaný český film Jak básníci čekají na zázrak," pozvala na neobvyklou akci spojenou s projekcí filmu Decibely lásky Věra Smrčková. (zak)

13.2.

V Bludově se chystá velká karnevalová plavba

Bludov – Dětský karneval s divadlem Netratrdlo chystají pořadatelé v Bludově. Velká karnevalová plavba je na programu v sobotu 13. února od 15 hodin ve velkém sále kulturního domu. Zábavným odpolednem budou provázet dva námořníci, kteří se postarají o to, aby se nikdo nenudil. Vstupné je 30 korun. (zak)

13.2.

Doris zve na valentýnskou dílnu

Šumperk – Na sobotu 13. února připravilo centrum volného času Doris Šumperk od 10 do 17 hodin srdíčkovou tvořivou dílnu. Vše se odehraje v ateliéru na Komíně. „Užijeme si kreativní valentýnské tvoření a připravíme se na svátek všech zamilovaných. Návštěvníci si odnesou spoustu srdíčkových nápadů a inspirací pro radost sobě i svým láskám," uvedla k dílně Zuzana Vavrušová z centra Doris. Tvořivá dílna nejen pro zamilované stojí 80 korun. Více informací na tel. 731 610 039. (zak)

13.2.

Welzlovi následovníci se sejdou na cestovatelském maratonu

Zábřeh – Jednou z novinek letošního ročníku zábřežského festivalu cestovatelů, dobrodruhů a recesistu Welzlování bude maraton cestopisů s názvem Welzlovi následovníci. Na ten se mohou příznivci exotických destinací těšit v sobotu 13. února v kině Retro.

Maraton cestovatelských přednášek v podání šesti dobrodruhů odstartuje již ve 14 hodin a zavede přítomné prostřednictvím slova, obrazu, ale i filmových záběrů a hudby na pět světadílů. „Akci jsme vymysleli docela spontánně v okamžiku, kdy se nám začaly hromadit nabídky zájemců o prezentaci svých zážitků z cest. Těší nás, že řada z nich pochází z našeho regionu," uvedl Zdeněk David ze Zábřežské kulturní.

Kromě množství zajímavých fotografií či videozáznamů bude k dalším lákadlům akce patřit nabídka originálního občerstvení, včetně ochutnávky kvalitního cejlonského čaje, výstava fotografií nebo losování o hodnotné ceny.

Setkání Welzlových následovníků je naplánováno až do 22 hodin, celodenní vstupné činí symbolických 50 korun, zvány jsou i děti, které budou mít vstup zdarma. (zak)

14.2.

Didgeridoo, klarinet, zpěv, to je formace Deshane

Postřelmov – Mezinárodní česko-norská formace Deshane chystá v Česku únorové turné. Jedna ze zastávek seskupení bude v Postřelmově, a to v neděli 14. února.

Jde o nejnovější projekt norské zpěvačky Ane Bjerkan a českého Dua Deši. To hraje ve složení Eva Pilnaj Žižkovská (klarinet, sax) a Lukáš Pilnaj (didgeridoo, zpěv). Seskupení má na svém kontě titul Objev roku na Litoměřickém kořenu 2015. „Jejich styl není jednoduché určit. Hudba je nesena australským didgeridoo, zpěvačka je inspirovaná norským folklorem, jazzem, ale i popem. Zkrátka tradice se tu proplétá s moderním zněním," představili formaci pořadatelé. Koncert začíná v kulturním domě v Postřelmově v pět hodin v podvečer. Vstupenka přijde na 80 korun v předprodeji, stovku bude stát v den koncertu. (zak)

14.2.

V Barborce vyjdou hvězdy již počtvrté

Zábřeh – Když hvězdy vycházejí aneb Koncert mladých talentů je název další akce, kterou nabídne zábřežský hudební cyklu Bravo. V neděli 14. února se do kostela svaté Barbory sjedou už počtvrté absolventi místní základní umělecké školy, kteří studují hudbu na konzervatořích a uměleckých vysokých školách, aby zde vystoupili na společném koncertu.

V „Barborce" se postupně představí sopranistka Eliška Hrochová, houslistka Anna Zimová, na klarinet zahraje Marie Šoukalová, na klavír Veronika Kordasová, Eliška Rýznarová, jako host Martina Valentová, na flétnu Veronika Foltýnová a na lesní roh Kristýna Kočtářová. Na koncertu zazní posluchačsky atraktivní skladby klasiků barokní hudby J. S. Bacha a G. Ph. Telemanna, Antonína Dvořáka, ale také soudobých skladatelů – Němce Bernharda Krola nebo Oldřich Flose, který psal i operety a hudbu k rozhlasovým hrám či filmům.

„Koncerty tohoto typu pořádáme pravidelně. Chceme na nich představit absolventy zábřežské základní umělecké školy, kteří úspěšně pokračují ve studiu na konzervatořích nebo uměleckých vysokých školách, v daném případě v Kroměříži, Pardubicích, Ostravě, Brnu či Olomouci," uvedl dramaturg Martin Hroch. Pátý koncert hudebního cyklu Bravo v letošní sezoně má začátek v 16 hodin, vstupné je dobrovolné. (zak)

14.2.

Na Valentýna zahrají Vašek a Pepa

Zábřeh – Pro zpříjemnění nedělního odpoledne 14. února zahraje k tanci i poslechu v sále zábřežského kulturního domu oblíbené duo Vašek a Pepa. Taneční odpoledne má začátek ve 14 hodin, občerstvení pro návštěvníky je zajištěno, vstupné činí 50 korun. Další poslechový a taneční pořad připravila Zábřežská kulturní na sobotu 5. března, kdy se v kulturním domě představí Duo Jamaha známé především díky účinkování v televizi Šlágr. Vstupenky již nabízejí prodejní místa Zábřežské kulturní. (zak)

15.2.

Posluchači si vychutnají souhru lidských hlasů

Šumperk, Jeseník – Hned dvakrát bude v regionu vystupovat vokální kvintet Ensemble Frizzante. Posluchači si budou moci vychutnat souhru lidských hlasů v klášterník kostele Šumperku v pondělí 15. února a o den později v jesenické Kapli. Oba koncerty začínají v sedm hodin večer. Program má název Poezie ve vokální hudbě a nabídne nejen vokální skladby čtyř různých epoch, ale také umělecký přednes Otakara Bláhy. Koncert je součástí cyklu Preludium Aloise Motýla, vstupní je 100 korun. (zak)

16.2.

Výročí jeskyně Na Špičáku oslaví výstavou

Zlaté Hory – Městské muzeum ve Zlatých Horách a galerie Snop připravily ke 130. výročí zpřístupnění jeskyně Na Špičáku výstavu Paměť podzemí u Supíkovic. Vernisáž se uskuteční v úterý 16. února od 17 hodin. Galerie Snop je otevřena od úterý do pátku od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

Tajemné podzemí pod kopcem Velký Špičák je známo od nepaměti. S jistotou lze tvrdit, že patří mezi nejstarší písemně doložené jeskyně ve střední Evropě. První zmínka o labyrintu chodeb se objevila v prospektorském sborníku v polovině patnáctého století. Poprvé se jeskyně otevřela návštěvníkům před 130 lety. Výpravy doprovázel průvodcem, lidé si na cestu svítili karbidovou lampou nebo svíčkou. Výstava je založená na fotografiích z historie až po současnost, k vidění bude také model nejznámější „srdcové" Chodby v reálním měřítku. Výstava potrvá do 22. března. (zak)

Autor: Redakce

9.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šumperští Draci proti Novému Jičínu. Ilustrační foto

Draci i podruhé na svém ledě deklasovali Nový Jičín s nulou

Závod Hard v Jeseníku.

Zaměstnanci Hardu se odstupného od firmy nedočkají

Zloděj se servírkou z hotelu odtáhli šedesátikilový trezor

Jen pár dnů stačilo jesenickým kriminalistům k objasnění vloupání do hotelu, během kterého pachatelé odnesli celý trezor s penězi.

Priessnitz zahrají na Rejvízu. Možná úplně naposledy

Kultovní kapela Priessnitz zahraje příznivcům na svém rodném Jesenicku.

Na tratích Šumperska bude dunět Velký Hektor

Mohla skončit ve šrotu nebo rozebraná na náhradní díly. Díky železničářům ze šumperského depa se však lokomotiva zvaná Velký Hektor vrátila do Šumperku. Historický kousek by v budoucnu měl vozit cestující při historických akcích.

Hlasujte pro NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁNOČNÍ STROM v kraji

ANKETA / Jaký vánoční strom je letos v Olomouckém kraji ten nejkrásnější? O tom rozhodujete právě vy. Svého favorita můžete podpořit hlasem v anketě pod tímto textem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT