20.6.

Děti budou vystavovat v kině

Zábřeh - Výstavu tvorby dětí z výtvarných kroužků Základní školy a domu dětí a mládeže Krasohled s neobvyklým názvem .MINI. představí zábřežské kino Retro v úterý 20. června. Vernisáž výstavy se začátkem v 17 hodin nabídne nejen zajímavá dílka, která vznikla pod vedením Romany Unzeitigové, ale i vystoupení dětí z tanečního kroužku. Výstava bude v prostorách galerie kina k vidění až do konce prázdnin. (zak)

22.6.

Výstava bude o létání

Šumperk - Hollarova galerie otevře ve čtvrtek 22. června výstavu s názvem Křídla v průběhu času. Tvůrci expozice spojili dvě velká témata. Téma zoologické, jež popíše vývoj létacího aparátu v živočišné říši, a téma historické, přinášející svědectví o snaze člověka dobýt nebeský prostor, zejména ten nad Šumperskem. Vernisáž se uskuteční v 17 hodin. K výstavě, která potrvá do 3. září, je možnost objednat si komentovanou prohlídku. Vstupné je 30 korun. (zak)

22.6.

Mohelnice slaví den hudby

Mohelnice – Mohelnice oslaví ve čtvrtek 22. červa Evropský den hudby. Od 15 hodin vystoupí na náměstí Svobody žáci ZUŠ Mohelnice, DDM Magnet Mohelnice, ZŠ Vodní, ZŠ Mlýnská, MŠ Hálkova a MŠ Na Zámečku. Akci moderují Sandra a Richard Pogodovi. (zak)

23.6.

Zasvětí do tajů jógy

Bludov – Seminář, který je věnován úplným základům jógy má na programu v pátek 23. a v sobotu 24. června Pradědovo dětské muzeum v Bludově. „Seminář usnadní rozhodování a pomůže udělat jasno v tom, zda je jóga pro vás vhodná. Lektor objasní význam jógy a její účinky na organismus, vyzkoušíte si různé techniky cvičení a budou zodpovězeny dotazy účastníků,“ zvou na akci pořadatelé. Cvičit se bude v pátek od 16 do 19 a v sobotu od 9 do 12 hodin. Rezervace a informace na tel.: 724 137 025. Vstupné je 200 korun. (zak)

23.6.

Muzeum se promění v plovárnu

Mohelnice – V letních měsících se návštěvníci mohelnického muzea mohou osvěžit na výstavě o koupalištích a plovárnách. Expozice se otevře v pátek 23. června a zájemci si ji budou moci prohlédnout do 24. září. V textové části výstavy muzejníci zmapovali vybraná koupaliště v regionu. „Najdete zde také stručný vývoj plavkové módy, která podléhala různým trendům. Nezbytnou součástí plováren byly převlékací kabinky, a proto na výstavě nechybí ani tento prvek. Návštěvníci si tak mohou vyzkoušet různé plavecké úbory,“ pozvala na výstavu mluvčí muzea Eva Šebestíková. Vstupné je 30 korun. (zak)

24.6.

Setkají se na pomezí Čech a Moravy

Štíty – Město Štíty a obec Výprachtice pořádá tradiční setkání na pomezí Čech a Moravy v sobotu 24. června u Valteřic. Program zahájí ve 12 hodin mše v kostele Povýšení sv. Kříže. Po slavnostním zahájení bude hrát Mistříňanka (14.00). zazpívá Marek Ztracený (16.00), Davide Mattiolo (17.00). Připraveny budou soutěže pro děti i dospělé a bohaté občerstvení. Akci moderuje Vanda Rajnochová. Vstupné je 100 korun. V případě nepříznivého počasí se program stěhuje do kulturního domu ve Štítech. (zak)

24.6.

Do Javorníku míří tři tygři

Javorník – Velké show tří ostravských herců a jednoho klavíristy s názvem Tři tygři míří do Javorníku. „Mladí, ostravští herci, kteří nikdy neužívají sprostá slovíčka, vás provedou večerem takovým způsobem, že budete chtít, aby nikdy nepřestali. Pravidelně, jednou měsíčně, se s těmito šelmami můžete setkat v ostravském klubu Heligonka, kde bývá pravidelně vyprodáno,“ uvedli pořadatelé. Představení začíná v javornickém kulturáku v sobotu 24. června v 19 hodin, vstupné je 200 korun. (zak)

24.6.

Na Bozeňově se utkají nohejbalisté

Dolní Bušínov – Antukové kurty kempu Bozeňov v Dolním Bušínově u Zábřehu budou v sobotu 24. června patřit především aktivním hráčům a milovníkům nohejbalu. Na zahajovací nohejbalový turnaj letošní série Jameson Cup 2017 se mohou zaregistrovat tříčlenné týmy na místě od 8.30 hodin nebo na e-mailu: hrubanova@bozenov.cz. (zak)

24.6.

Exkurze zamíří do Rychleb

Jeseník – Sokolí hřeben bude cílem exkurze, kterou pořádá Vlastivědné muzeum Jesenicka. Zájemci mají sraz v sobotu 24. června v půl osmé ráno na autobusovém nádraží. Spoj směr Sanatorium Priessnitz odjíždí v 7.35 hodin. Exkurze, kterou povede geoložka Viera Večeřová, projde hřebenovou částí Sokolího hřbetu Rychlebských hor a zamíří do Vidnavské nížiny. Návštěvníci se seznámí se zajímavou geologickou stavbou, navštíví prameny i méně známé geologické a mineralogické lokality. Předpokládaný návrat je v 18.20 hodin do Jeseníku. Cena exkurze je 30 korun. (zak)

24.6.

Soutěží o nejlepší guláš

Zlaté Hory – O sud piva budou soutěžit ve Zlatých Horách kuchařské týmy. Lákavou cenu získá ten, který uvaří nejlepší guláš. „Zveme všechny nejen zlatohorské spolky, kamarády i jednotlivce. Postavte své reprezentanty a pojďte do toho,“ zvou pořadatelé. Prozradili, že každý tým či jednotlivec musí uvařit pět litrů libovolného guláše. Organizátoři pro každý tým zajistí stůl, elektrickou přípojku. Akce startuje od 12 hodin na Kluzišti, hodnotit bude odborná i laická porota. Po celou dobu bude hrát muzika, připraveno bude bohaté občerstvení. Na programu bude také soutěž v pojídání párků na čas, večer startuje taneční zábava. (zak)

25.6.

Retro rozzáří festival pro dětské oči

Zábřeh - Festival Malé oči promění na jeden den, neděli 25. června, zábřežský biograf Retro v nekonečný filmový vesmír. K největším tahákům jistě bude patřit předpremiéra filmu Já, padouch 3, živý dabing herců šumperského divadla či prezentace filmových vynálezů.
Festivalové ráno započne v 11 hodin filmbrunchem. „Dobroty návštěvníkům nabídne nově otevřená kavárna kina a bude záležet jen na nich, zda si přesnídávku vychutnají během předpremiéry animáku Já, padouch 3 vsále kina či se nechají zlákat k posezení venku,” zve k dopolední návštěvě festivalu Věra Smrčková.
Po 13. hodině, hned po filmu Já, padouch 3, se před kinem představí se svými lego roboty úspěšný tým zábřežského gymnázia, který se zúčastňuje soutěží na evropské úrovni a letos se chystá až do daleké Číny.
V odpoledním programu se návštěvníci kina vydají do světelného lunaparku, který především dětem odhalí krásu a působivost praxinoskopů, kinesiskopů a zootropů, tedy vynálezů, jež dopomohly vzniku kinematografie. „Vybrané přístroje jsme rekonstruovali a přizpůsobili tak, aby si malí diváci mohli vyzkoušet, jak fungují. V první části programu děti zhlédnou několik krátkých pohádek. Během následující tvůrčí dílny si vyzkoušejí funkčnost filmových vynálezů a nakonec si vyrobí své vlastní krátké příběhy, které rozpohybují do podoby animovaného filmu,” popisuje lunapark filmových vynálezů Jiří Forejt z týmu Ponrepo dětem.
V podvečerním programu festivalu Malé oči uvede Retro poprvé ve své historii film s živým dabingem, a to v podání herců šumperského divadla, kteří budou svými hlasy dotvářet animák Ovečka Shaun ve filmu. Festivalové dění uzavře ve 20 hodin novinka určená především pro odvážnější děti – Transformers: Poslední rytíř, už pátý díl úspěšné filmové série. (zak)

27.6.

Výstavu věnovali lázeňství

Zlaté Hory – Výstava věnovaná lázeňství ve Zlatých Horách se otevře v místním muzeu v úterý 27. června. Vernisáž se uskuteční v 17 hodin. Expozici si budou moci zájemci prohlédnout do 27. srpna. (zak)