„První živý přenos z milánské La Scaly, který jsme nabídli v prosinci, měl značný úspěch, do kina přišlo kolem osmi desítek diváků. To je nadprůměrná návštěvnost. Věříme, že podobný zájem bude i o přenos z Paříže," řekl ředitel šumperského kina Oko Kamil Navrátil.

Satelitní přenosy operních děl ze světových scén nabízí už řada kin v republice. Vstupné je sice výrazně vyšší, než lístky na běžná filmová představení, divák by ale měl mít velmi dobrý zvukový zážitek.

„Zvuk je přenášen do několika reproduktorů v sále, takže je prostorový, v nejvyšší možné kvalitě. Při prvním přenosu se žádní technické problémy nevyskytly," dodal Kamil Navrátil.

Děvče ze Západu je příběhem osamělých duší žijících na okraji světa, příběhem plným smíchu i slz. Hlavní hrdinka Minnie, majitelka baru na Divokém západě, předčítá svým zákazníkům po večerech úryvky z Bible. Její srdce nešťastně vzplane pro místního banditu Johnsona, za jehož drsným zevnějškem brzy odhalí dobré srdce. Pucciniho Děvče ze Západu spatřilo poprvé světlo světa v roce 1910 v Metropolitní opeře v New Yorku, jakožto vůbec první operní westernové představení.

Pucciniho opera bude v Šumperku uvedena v původním znění v italštině. Kino nyní připravuje titulkovací zařízení, takže diváci budou mít k dispozici český překlad.

Šumperské kino již od loňského září usilovalo o přenos Rusalky z Metropolitní opery v New Yorku, která má premiéru 6. února, snaha ale nakonec nevyšla.

„Podmínky ze strany poskytovatele bohužel nebyly akceptovatelné. Rusalku jsme sice mohli mít, ale za podmínky, že vezmeme celou operní sezonu z metropolitní s tím, že již nemůžeme dávat přenosy z dalších operních domů. To by byla velká škoda," doplnil Kamil Navrátil. Do příštího roku chce kino Oko uvést zhruba osm přenosů z předních evropských operních či baletních scén, diváci si budou mít možnost zakoupit předplatné na celou sezonu.