Místnímu spolku Respekt a tolerance, který se zabývá židovskou historií a stará se o synagogy v Úsově a Lošticích, poslal knihy člen spolku, americký lékař Stanton Canter. Úkolem sestavit reprezentativní soubor knih pověřil obchodníka s knihami, dal mu rok času a výsledek teď už leží v loštické synagoze - v jedné z čerstvě opravených místností vybavených stylovými regály.

„Knihovna bude sloužit studijním účelům, s katalogizací nám pomohou studenti Palackého univerzity. Katalog zveřejníme na našich webových stránkách,“ řekl předseda spolku Luděk Štipl.

Některé z knih jsou nově vydané, další pocházejí z antikvariátů. Zaměřeny jsou na židovskou historii, tradice a kulturu, na holocaust a minulý i současný antisemitismus. Většina titulů je v angličtině.

Je mezi nimi i rarita - kniha receptů, které sepsala sedmdesátiletá Židovka Mina Pächterová během svého věznění v Terezíně. V lágru pracovala v kuchyni a pokoušela se při různých židovských svátcích vařit jídla, která k nim podle tradice patří. Samozřejmě jí chyběly správné ingredience, a tak se je snažila nahradit. Když se jí jídlo podařilo, zapsala si recept.

Mina v Terezíně zahynula, ale před smrtí svěřila své poznámky příteli a prosila ho, ať je předá její dceři Anně, která žila v Palestině. Přítel přežil, ale neměl dceřinu adresu, a tak balíček zůstal čtvrt století nedoručen. Několikrát změnil držitele a nakonec se shodou neuvěřitelných náhod dostal k Anně, která po válce přesídlila do New Yorku.

„Vedle receptů v něm byly i dopisy, některé adresované Anně a jejímu synovi Petrovi, a rodinná předválečná fotografie. Musel to být silný zážitek, když si Anna a Petr četli ve svém bytě na Manhattanu dopisy zemřelé matky,“ řekl Luděk Štipl. Potomci rodiny knihu vydali v 90. letech pod názvem In Memory,s Kitchen (V kuchyni paměti). Na stránce je vždy recept psaný v češtině nebo němčině a pod ním anglický překlad.

Knihovna umístěná v loštické synagoze dostane název po Ottu Wolfovi, židovském chlapci z Mohelnice, který se s rodiči ukrýval před nacisty a v úkrytu si psal podobně jako Anna Franková deník. V dubnu 1945 byl nešťastnou náhodou dopaden a zastřelen.

Luděk Štipl připomněl, že spolek Respekt a tolerance dostal nedávno dar z washingtonského Muzea holocaustu - kopii původního rukopisu deníku Otty Wolfa.