Vyšla při příležitosti třetího festivalu Město čte knihu a vedle povídek, aforismů a Suchého kreseb obsahuje i raritu - úvod, který klasik českého humoru napsal speciálně pro knihu a festival. Šumperk v povídce vystupuje jako Město s velkým M. Festival má za sebou už dva literární a filmové večery a na úvod toho prvního si knížka odbyla křest na jevišti šumperského divadla. Postaraly se o něj tři sudičky - vedle starosty Zdeňka Brože i herečka Jaroslava Vysloužilová a vydavatel knihy Pavel Ševčík. Herečka knize vtiskla spolu s polibkem přání, aby patřila k těm, které by si lidé vybrali na pustý ostrov. Starosta otevřel šampaňské a knížku pokropil, Pavel Ševčík popsal zaplněnému sálu, jak kniha vznikala.

„Spolu s ředitelkou knihovny Zdeňkou Daňkovou jsme udělali první výběr, pan Suchý potom některé povídky vyměnil a dodal dvě, které ještě nikde nevyšly,“ řekl vydavatel. Autorské výtisky vezl Suchému do Prahy Petr Konupčík a zpět do Šumperka přivezl grafiky a kresby pro výstavu, jejíž vernisáže se příští středu autor osobně zúčastní. „Knížka se panu Suchému moc líbila. Přivezl jsem mu taky razítko festivalu a on si osobně každý svůj výtisk orazítkoval,“ sdělil Konupčík. U zrodu festivalu stál před dvěma lety starosta Zdeněk Brož, kterého nadchla podobná akce při návštěvě partnerského německého města Bad Hersfeldu.

„Tam má akce ale poněkud jiných charakter. Pokaždé čtou náročnou literaturu, například Goetheho Fausta,“ podotkl Brož. Zahajovací večer festivalu Město čte knihu uváděl herec Zdeněk Stejskal. „Letos má akce už 157 účinkujících, jestli to tak půjde dál, v roce 2057 bude číst každý občan města alespoň jednu větu. A navíc budeme mít v té době už třiapadesát vydaných knih,“ připomněl Stejskal. O první čtení proložené písničkami se postarali herci divadla, v pátek převzali štafetu studenti gymnázia. Festival pokračuje až do čtvrtku 15. listopadu, podrobný program najdete na servisní straně číslo sedm.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika