Na hradě Brníčko se sejdou příznivci historie a fantasy

Brníčko – Na hradě Brníčko nedaleko Zábřeha se bude konat setkání mladých fanoušků historie a fantasy s názvem Gothic Medailon Larp. Mladí lidé zde budou od 12. do 15. července hrát hru známou jako Larp.

Při této hře účastníci ztvárňují určitou roli. Nemají však žádný scénář jako například ve filmu, ale hrají sami pro sebe. Jsou vázáni pouze tematickým zaměřením akce. „Na Brníčku očekáváme zhruba osmdesát nadšenců ve vlastnoručně vyrobených fanatasy a historických kostýmech. Celá akce je protkaná poutavým příběhem. Hráči vytvářejí smyšlené charaktery," uvedl organizátor akce Lukáš Polcr.

Jedná se již o třetí ročník akce, která letos poprvé zavítala i na Šumpersko. Třicet lidí se už účastnilo podzimního soustředění na Brníčku, které však nemělo daný herní plán a hráči nepoužívali žádné rekvizity. (msi)

V Losinách se uskuteční rockové kurzy

Velké Losiny – Rockové kurzy spojené s letní uměleckou dílnou budou od 13. do 22. července hostit Velké Losiny.Výuku hry na hudební nástroje se ujmou Honza Militký (kytara), Jan Tulenko (basová kytara), Johny Bálek (klávesy) a Camilo Caller (bicí). U mikrofonu se objeví mimo jiné finalista Hlasu ČeskoSlovenska Petr Kutheil.

Kromě kurzů hry na nástroj, zpěvu, improvizace, aranže, tvorby textů, úpravy zvuku nebo praxe v kapele budou moci účastníci navštěvovat také kurzy fotografie, videa a střihu, malby a kresby, scénického tance, koláže nebo výroby šperků. (pek)

Na Nuggetu zahraje Spálený a Lohonka

Lipová-lázně –Festival Jesenický nugget láká návštěvníky na osvědčená jména. Lidé mohou tradiční folkovou a country akci navštívit v sobotu 14. července v areálu Miroslav v Lipové-lázních.

Organizátoři naplánovali začátek festivalového koncertu na třetí hodinu odpolední.

Hned v úvodu vystoupí jedna z nejvýraznějších postav české folkové scény, Pavel Žalman Lohonka. Posluchačům se představí s kapelou, která koncertuje v novém složení.

Následovat budou koncerty dalších hudebních uskupení z Čech, Slovenska a Polska.

Závěr festivalu bude patřit legendám. Návštěvníkům se s Apollo Bandem představí Petr Spálený, autor hitů Plakalo baby, Obyčejný muž, Až mě andělé nebo Kdybych já byl kovářem. Spálenému bude zdatně sekundovat slovenské hudební uskupení Lojzo. Od deseti hodin večer bude hrát na nočním country bále skupina Holátka.

Lidé si mohou koupit vstupenky v předprodeji za sto korun nebo na místě za sto padesát korun. Do ceny lístku je také zahrnuta možnost stanování přímo v areálu. Mezi Jeseníkem a Lipovou-lázněmi bude návštěvníky převážet kyvadlová doprava. (pek, msi)

Klášterní slavnosti zakončí gregoriánský chorál

Šumperk – Gregoriánský chorál a další středověké zpěvy zazní v neděli 15. července klášterním kostelem v Šumperku. Tečku za letošním ročníkem Klášterních hudebních slavností udělá koncert ženského vokálního souboru Tiburtina Ensemble.

Pěvecký soubor Tiburtina Ensemble se věnuje interpretaci gregoriánského chorálu, středověkého vícehlasu a soudobé hudby. Svůj název si soubor vybral mezi historickými postavami středověku. Sibyla Tiburtina byla věštkyně, která se stala nejznámnější věštkyní středověku, a to především tím, že její předpovědi úzce souvisely s křesťanstvím.

Koncert začíná ve 20 hodin, vstupenka na něj stojí sto padesát korun.