Bunk Cup láká příznivce vojenské historie; 4. srpna

Branná – Příznivci vojenské historie by si měli v sobotu 4. srpna najít cestu do Branné. Od 10 do 20 hodin se zde koná Bunkr Cup 2012.

Na příchozí čekají nejen netradiční soutěže, ale především prohlídka plně vybaveného objektu lehkého opevnění ze 30. let 20. století. Zájemci se také dozví informace o jeho historii.

Akce se koná v „řopíku", jak se malé opevněné objekty nazývají, který leží na zelené turistické značce mezi Brannou a Ostružnou u samoty Splav. Akci pořádá ji Klub vojenské historie Olomouc.

Skorošice se na jedno odpoledne vrátí do středověku; 4. srpna

Skorošice – Živo bude v sobotu 4. srpna ve Skorošicích na Jesenicku. Od 14 hodin se na zdejším hřišti uskuteční Skorošické slavnosti. Letošním tématem zábavného odpoledne bude Návrat do středověku.

Akci zahájí průvod účastníků v dobových kostýmech. Následovat budou soutěže pětičlenných družstev z osmi obcí Mikroregionu Žulovsko a hostujících týmů.

Obecenstvo bude bavit i skupina historického šermu Artus Bohemica, Javornická dělostřelecká garda, skorošičtí mužoreti a roztleskávačky nebo kejklíř. Děti se budou moci projet na koni, připraven pro ně bude skákací hrad nebo kolotoč. Vstup na akci je zdarma.

Bazén bude hostit westernovou párty; 4. srpna

Zábřeh – Westernovou párty bude v sobotu 4. srpna hostit plavecký areál v Zábřehu. Od 14 do 16 hodin se budou moci děti zdarma povozit na ponících nebo si opéct špekáčky u táboráku. Pro gurmány budou připravené grilované pochoutky.

Poutníci zamíří k Panně Marii Pomocné; 11. srpna

Zlaté Hory – K poutnímu místu Maria Hilf u Zlatých Hor budou v sobotu 11. srpna mířit poutníci. Konat se zde bude tradiční pouť k Panně Marii Pomocné.

Už v 9 hodin vyjdou pěší poutníci od areálu Bohema ve Zlatých Horách. Během své cesty vykonají pobožnost křížové cesty. Po 10. hodině je na programu modlitba růžence v poutním areálu a o hodinu později zde začne bohoslužba, které bude předsedat olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Slavnost skončí ve 14 hodin požehnáním.

Branná bude hostit mariánskou pouť

Branná – Mariánskou pouť bude v sobotu 11. a v neděli 12. srpna hostit Branná. Dvoudenní akce začne v sobotu v 18 hodin koncertem sboru Amici Musicae Olomucenses Cantant. O hodinu později na koncert naváže pouťová zábava, prohlídky hradu Kolštejna, ohnivá show a vystoupení rytířů.

V neděli začne program v 9 hodin procesím od kostela k mariánskému prameni, který kněz vysvětí. V 10 hodin se v kostele uskuteční bohoslužba a od 11. do 17. hodiny na ni naváže program v centru obce. Hrát zde bude Jesenická dvanáctka, vystoupí sokolník, rytíři nebo kouzelník. K vidění bude i malá výstava historických fotografií. Pro děti zde sehraje představení loutkové divadlo.

V Adolfovicích posvětí novou kapličku; 13. srpna

Bělá pod Pradědem – V Adolfovicích, místní části Bělé pod Pradědem, posvětí v pondělí 13. srpna novou kapličku. Sakrální stavba se nachází na začátku lesa v lokalitě Za Peňákem. Slavnost začíná v 16 hodin.