VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled na týden

Šumpersko/Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka.

12.2.2013
SDÍLEJ:

Snímky ze zábřežského recesistického závodu čtyřspřeží s lidskou posádkouFoto: DENÍK/Petr Krňávek

Cestovatel vypráví o Kambodži

Bludov – Přednáška s vůní dálek se uskuteční v úterý 12. února od 18 hodin v kulturním domě v Bludově. Cestovatel Karel Wolf zavede návštěvníky do Kambodže.

Malování na sklo a hedvábí

Zlaté Hory – Vernisáž výstavy Malování na sklo a hedvábí proběhne v Galerii Snop Městského muzea ve Zlatých Horách v úterý 12. února v 17 hodin. Své práce zde představí Jiřina Fořtová, členka místního svazu tělesně postižených. Výstava potrvá do 22. března.

Železnicí po Skandinávii

Rapotín – O tom, jak se cestuje po Skandinávii, se zájemci mohou dozvědět v úterý 12. února od 17 hodin v kulturním centru v Rapotíně. O své zážitky se podělí Karel Mičunek.

Led Zeppelin navštíví filmový klub.

Šumperk – Snímek Led Zeppelin: Celebration day promítne ve středu 13. února od 20 hodin v rámci art večera šumperské kino Oko. Jde o dvouhodinový hudební dokumentární snímek, který vznikal loni ve  Velké Británii. Vůbec poprvé od rozpadu kapely po smrti Johna Bonhama Led Zeppelin zahráli v Londýně kompletní koncert, na kterém nechyběly hity jako Stairway to Heaven, Black Dog a Rock'n'Roll. HD kvalita a 17 použitých kamer, zvuk mixovaný přímo členy kapely jsou zárukou skvělého zážitku. Vstupné je 150 korun, členové filmového klubu zaplatí o desetikorunu méně.

Jak sám sebe vyléčit

Šumperk – Beseda na téma sebeléčení se uskuteční ve čtvrtek 14. února od 18 hodin v šumperském G-klubu. Návod, jak na to, nastíní Josef Janečka. Vstupné je 40 korun.

Šumperské muzeum odhalí tajemství grafiky

Šumperk – Výstava Tajemství grafiky odstartuje ve čtvrtek 14. února v 17 hodin ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Ve výstavní síni bude odhaleno několik desítek grafických listů z uměleckých sbírek.

„Návštěvník bude moci zjistit, co to umělecká grafika vlastně je, jak se liší volná umělecká grafika od  reprodukční a užité, dozví se, jaké jsou základní grafické techniky a jakým způsobem grafické listy vznikají," popsala novou expozici historička umění šumperského muzea Lenka Kirkosová.

Vedle stručné historie a postupu jednotlivých technik si bude moci návštěvník prohlédnout různé nástroje a materiály, které jsou potřebné k tisku. Nebude chybět ani ukázka interiéru dílny grafika. „Aby však nezůstalo jenom u dívání, každý návštěvník si bude moci zkusit jednoduchý princip tisku z výšky sám, přímo na výstavě," dodala Lenka Kirkosová.

Část výstavy bude věnována i grafickým listům významného umělce 17. století Václava Hollara, který vytvořil ilustrace k Ezopovým bajkám. Opomenuti ovšem nezůstanou ani grafici ze Šumperska a ukázky jejich tvorby. Výstava potrvá do 14. dubna.

Předpremiéra snímku o Janu Welzlovi

Zábřeh – Na konec světa s Janem Welzlem – to je název snímku, který bude mít ve čtvrtek 14. února v 17 hodin v zábřežském kině Retro svou předpremiéru. Diváci se mohou těšit na dokument Martina Strouhala o putování arktickou Sibiří za nejznámějším  zábřežským rodákem. Film vznikal během expedice, která se uskutečnila v srpnu loňského roku. Jeho součástí budou i nové poznatky o životě Eskymo Welzla. Na čtvrteční večer je připravena i projekce dokumentu o Welzlování Když ožije velikán, na návštěvníky čeká otevření výstavy fotografií a představení knihy Pragovkou na Haiti. Akce je součástí Welzlování 2013 – festivalu cestovatelů, dobrodruhů a recesistů. Vstupné je dobrovolné.

Návštěvníky zavede do Alp

Staré Město – Na cestopisnou přednášku s názvem To nejkrásnější z Alp zve kulturní dům Staré Město. V pátek 14. února od 17 hodin bude vyprávět o svých zážitcích z putování švýcarskými a francouzskými Alpami cestovatel Russnák.

Geoložka představí Rychlebské hory

Jeseník – Rychlebské hory budou hlavním tématem přednášky, která se uskuteční ve čtvrtek 14. února v 17.30 hodin ve středisku volného času Duha v Jeseníku. Geoložka vlastivědného muzea bude vyprávět o geologickém vývoji Rychlebských hor a těžbě nerostných surovin. Vstupné je 20 korun.

Kantoři zahrají Správnou adresu

Zlaté Hory – Oblíbenou francouzskou komedii Na správné adrese přivezou do Zlatých Hor amatérští herci z divadelního sdružení Kantoři. Inscenaci rozehrají ve čtvrtek 14. února v 18 hodin v kulturním centru.

Hasiči pořádají bál

Zábřeh – Tradiční Hasičský bál se uskuteční v pátek 15. února od 20 hodin v Katolickém domě v Zábřehu. K tanci a poslechu hraje kapela Balinband z Olomouce, součástí programu bude i předtančení, připraveno je bohaté občerstvení.

Irský bál bude na Patrika

Zábřeh – Zábřežský Klub bude v pátek 15. února patřit svatému Patrikovi – nejoblíbenějšímu irskému svátku. Unikátní ples startuje ve 20 hodin. „Oslavte s námi svátek všech Irů tancem a veselou náladou. Čeká vás vše irské od tance, stepu, muziky až po whisky," lákají na akci pořadatelé. Během večera vystoupí kapela Claymore hrající keltský bigbít, která roztančila návštěvníky loňského podzimního jarmarku, dále si zahrají The Bonneville a šumperští Happy to Meet. Tančit a zvát k tanci bude i olomoucká skupina irského tance Fiach Bán. Vstupné je 160 korun. Irský setr s majitelem má vstup zdarma.

Pedagogové zvou k tanci

Rapotín – Na tradiční školní ples, který se uskuteční již po páté, zvou učitelé z Rapotína. Bál, který je určen nejen pro pedagogické pracovníky, se uskuteční v sobotu 15. února od 20 hodin v kulturním centrum v Rapotíně.  K tanci a poslechu hraje skupina Jupiter. Vstupenka přijde na 100 korun.

Michal představí své mazlíčky

Jeseník/Mohelnice – Za dětmi do Jeseníku a Mohelnice přijede oblíbený bavič Michal Nesvadba. Ve svém pořadu plném her, soutěží i písniček představí své nejoblíbenější plyšové mazlíčky. Pořad se rozjede v jesenickém Pentagonu v pátek 15. února v 17 hodin, druhý den, v sobotu 16. února od 15 hodin Michal vystoupí v Domě kultury v Mohelnici.

Divadelní premiéra: originální tragikomedie

Šumperk - Originální hra, která vznikala přímo pro soubor Divadla Šumperk – taková bude další premiéra domácího hereckého souboru. Premiéru tragikomedie V pátek v 7 u Řeka uvede v sobotu 16. února od 19.30 hodin.

„Novou hru řadíme k okruhu regionálních témat, jež přinášíme v každé sezoně. Tentokrát je původní nápad inspirován konkrétním podnikem a událostmi, které by se v něm a na ulici před ním mohly odehrát, ale neodehrály. Veškerá podobnost je čistě náhodná, přesto se v inscenaci pár lidí možná pozná. V případě hry V pátek v 7 u Řeka nejde ani tak o Šumperk, ale spíš o pohled na stav české společnosti a člověka obecně. Tento příběh by se mohl odehrát v kterékoliv hospodě v kterémkoliv menším či větším městě," vysvětlil režisér inscenace Ondřej Elbel.

Děj se odehrává v hospodě v pátek večer, mluví se o globálních i malicherných tématech, lidé se díky stoupajícím promile alkoholu v krvi dokáží pohádat kvůli drobnostem i otázkám celosvětového významu.

Inscenace bude mít i druhou vrstvu, pro diváky zřejmě docela atraktivní. Naskytne se jim jedinečná šance vstoupit do představení. „Na několika místech se na pár minut děj zastaví a vznikne prostor k diskusi. Témata budou společenská, politická i bizarní. Snahou je vytvořit živý tvar, kterému sice dominuje docela dramatický příběh, ale nálada je podobná tomu, co se děje v rozjeté hospodě, kde se občas situace dokáže vymknout z rukou. I proto bude divákům nabídnuto zdarma pivo a někteří z nich budou moci sledovat představení přímo z jeviště," dodal režisér.

Soutěž o vstupenky na premiéru

Pokud chcete získat zdarma lístky na premiéru inscenace tragikomedie V pátek v 7 u Řeka, které se uskuteční v sobotu 16. února v Divadle Šumperk, zapojte se do telefonické soutěže. Podrobnosti jsou v Moravském severu, který vychází v úterý 12. února.

Řecký večer ve Zlatých Horách

Zlaté Hory – Řecké speciality zavoní v sobotu 16. února v hotelu  Mineral ve Zlatých Horách. Od 19.30 hodin zde začíná Řecký večer. Vstupné je 50 korun, v ceně je ochutnávka řecké kuchyně.

Po náměstí poběží lidská čtyřspřeží

Zábřeh – Další z recesistických závodů, kterým pořadatelé vzdávají hold zábřežskému rodákovi a dobrodruhovi Janu Eskymo Welzlovi, se uskuteční v neděli 17. února. Od 15 hodin  vyběhnou na trať čtyřspřeží s lidskou posádkou. Prezence týmů se uskuteční v Galerii Tunklův dvorec od 13 do 14.45 hodin. Recesistické závody se uskuteční na Masarykově náměstí. Pro děti budou připraveny tradiční projížďky na psích spřeženích zdarma. K dobré náladě bude hrát country & folková kapela Hubertus z Uničova.

Masarykovo náměstí však ožije již od rána. V 9 hodin vypuknou severské zabijačkové hody.    Po celý den se zde budou prodávat zabijačkové speciality a další občerstvení.

A to ještě není všechno, co pořadatelé na neděli připravili. Pokusí se o zápis do České knihy rekordů. Budou se snažit shromáždit co nejvíce lidí na jednom místě s kufrem. Prezentace účastníků na akci s názvem Vezmi kufr a přijď! je od 13 do 14 v Galerii Tunklův dvorec a pak už proběhne samotný pokus o rekord. Součástí doprovodného programu bude soutěž o nejzajímavější kufr či losování o recesistický Kufřík na miliony. Každý účastník dostane pamětní list.

Ochotníci zahrají v lázních komedii

Jeseník – Komedii Cesta kolem mé hlavy přiveze v neděli 17. února ochotnický soubor Kantoři do Kongresového sálu lázní v Jeseníku. Představení začíná v 19 hodin, vstupné je 60 korun.

Zavolejte si o vstupenky na Březovjany

Zábřeh – Pro milovníky kvalitní dechové hudby připravil Klub Zábřeh na neděli 17 února od 14 do 18 hodin taneční odpoledne. Hrát bude skvělá slovácká dechová hudba z obce Březová u Uherského Brodu Březovjané. Za poměrně krátkou dobu svého trvání dechovka absolvovala nemálo akcí, na kterých bavila posluchače mimo jiné v Polsku a ve Francii. Pro návštěvníky jsou připraveny tradiční soutěže a losování o ceny. Odpolednem bude provázet herec a populární moderátor Vladimír Hrabal. Občerstvení všeho druhu zajištěno. Vstupné je 140 korun.

Soutěž o vstupenky na taneční odpoledne

Pokud chcete získat zdarma lístky na taneční odpoledne se slováckou dechovkou Březovjané, které se uskuteční v neděli 17. února v zábřežském Klubu, zapojte se do telefonické soutěže. Podrobnosti jsou v Moravském severu, který vychází v úterý 12. února.

Autor: Soňa Singerová

12.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
19

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Šumperští Draci. Ilustrační foto

Zase o gól, Draci těsně prohráli i ve Valašském Meziříčí

Propad levice v kraji je obrovské překvapení, říká politolog

Neúspěch tradiční levice a naopak vysoký zisk hnutí ANO, který v Přerově a dalších městech výrazně překonal celostátní výsledek favorita voleb.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

V mlze se na Mohelničáku srazily dva kamiony

Dva kamiony se srazily v pátek 20. října ráno na hlavním tahu mezi Studenou Loučkou a Moravskou Třebovou.

Rozloučili jsme se

Týdenní informační servis pohřebních služeb ze Šumperska a Jesenicka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení