Železnicí po Anglii a Irsku

Rapotín – O cestování po Anglii a Severním Irsku bude v úterý 12. března vyprávět odborník na železnici Karel Mičunek. Beseda se uskuteční v kulturním centru v Rapotíně od 17 hodin.

Putování pod zasněženými velikány

Zábřeh - Kino Retro bude v úterý 12. března od 17.30 hodin výjimečně patřit cestovatelské přednášce. Česká stopa v Malém Tibetu aneb putování po severní Indii – pořadem s tímto názvem provede návštěvníky kina Karel Lolek a Ladislav Dospiva. Promítnou fotografie a budou povídat o cestování po severní Indii pod zasněženými horskými velikány, stísněnými údolími a vesničkami Zanskaru, které jsou přes zimu na půl roku odříznuté od světa, a jediná cesta tam vede po zamrzlých řekách. Přiblíží život místních lidí, jejich radostí a strastí. Vstupné je dobrovolné.

Přednáška na téma sebeléčení

Libina – Obecní knihovna Libina zve na diskusní přednášku na téma sebeléčení, která se uskuteční v úterý 12. března od 17 hodin v prostorách půjčovny. Přednášející Josef Janečka tvrdí, že medicína řeší následky nemocí a léky potlačují nemoc a utlumují bolesti. „Vyléčit a uzdravit se musí každý sám, poradím, jak na to," říká Janečka. Vstup na akci je zdarma.

Retro pro velký zájem opakuje Babovřesky

Zábřeh – Čtyři představení komedie Zdeňka Trošky Babovřesky přidává do svého programu zábřežské kino Retro. Příběh, ve kterém nechybí láska, žárlivost, závist, intriky a zejména vtipné okamžiky, se bude navíc hrát ve středu 13. 3. v 17.30 a v neděli 17. 3. ve 20 hodin, další představení budou v sobotu 23.3. v 15 hod. a ve čtvrtek 28. 3. v 17.30 hod.

Přednáška o historii uchovávání informací

Jeseník – Na zajímavou přednášku jsou zváni milovníci historie v Jeseníku. Ve čtvrtek 14. března bude ve středisku Duha Jeseník od 17.30 hodin přednášet jesenická historička Jarmila Peňázová. Objasní, jak se v dávných dobách zaznamenávaly a uchovávaly informace, jak a čím se měřil čas, co vše se mohlo vyskytovat na erbech nebo k čemu sloužily pečeti. Těchto i dalších otázek se dotkne přednáška Vlastivědného muzea Jesenicka zaměřená na pomocné vědy historické a jejich souvislost s muzejní praxí. Návštěvníci se mohou těšit na konkrétní příklady z oblasti heraldiky, sfragistiky, paleografie, historické metrologie, chronologie a dalších vědních oborů. Vstupné je 20 korun.

Cestovatel představí Azorské ostrovy

Šumperk – Až na Azorské ostrovy zavede Ivo Müller návštěvníky besedy, která se uskuteční v Městské knihovně v ulici 17. listopadu v Šumperku. Cestovatel se podělí o své zážitky ze svého putování po devíti drobných lávových ostrůvcích ztracených ve vodách Atlantiku. Beseda začíná v 18 hodin. Vstupné je 40 korun.

Do Bezruče přijedou pražští herci

Jeseník – Známí pražští herci představí své umění ve čtvrtek 14. března v 19 hodin v Divadle Petra Bezruče v Jeseníku. Zahrají zde komedii Zory Kostkové Zmýlená platí. Hra byla napsána výhradně pro Danu Homolovou a je to tudíž, světová premiéra. Do malého domku na samotě u lesa kdesi za Karlovými Vary, kde žije čerstvě rozvedená výtvarnice Lena, vtrhnou tři lidé a nikdo z nich nemá chuť  prozradit majitelce, proč tu jsou a jak se věci mají.Kromě Dany Homolové hraje Milena Steinmasslová, Ivan Vyskočil a Otto Kallus. Hra je součástí předplatného. Divadlo však nabízí doprodej volných míst za 250 korun.

Vyhodnotí nejlepší filmové plakáty

Zábřeh - Vyhlášení výsledků výtvarné soutěže Filmový plakát se uskuteční ve čtvrtek 14. března od 17 hodin zábřežském kině Retro. Zároveň bude otevřena výstava nejlepších prací. Pak bude promítnut americký animovaný film Za plotem. Vstupné je dobrovolné.

Horkýže Slíže slaví v Šumperku 20. narozeniny

Šumperk - Svérázná slovenská formace Horkýže Slíže vyráží  na turné ke 20. výročí kapely. Jedno ze svých zastavení si muzikanti naplánovali v Šumperku. Fanoušci kapely by si měli zapsat do kalendáře termín pátek 15. března, formace zahraje od 19 hodin ve velkém sále šumperského Domu kultury.  Všichni se mohou těšit nejen na největší hity kapely, ale také na písně z nového alba St. Mary Huana Ganja. „Chystáme velkolepé divadlo. Kapela Horkýže Slíže má ve zvyku vytahovat lidi z davu. Tentokrát přijdou na řadu i ti, kteří nemusí umět hrát na žádný hudební nástroj. Také kontroverzní kostýmy jsou samozřejmostí stejně jako soutěže o zajímavé ceny. Bude to skvělá světelná a hudební šou!" prozradil zpěvák Kuko.

Kapela Horkýže Slíže se dala dohromady v roce 1992 v Nitře. Zkušebnu měli na místním koupališti. První neoficiální album pod názvem Prvý Slíž (1994) vydali vlastním nákladem v počtu šesti set kopií. V roce 1994 měli předskakovat jedné maďarské kapele. Ta však nepřijela, a tak se na post hlavní skupiny úspěšně vyšvihli Horkýže Slíže. Oficiální debutové album V rámci oného vydali v roce 1996.

Do podvědomí českých fanoušků se dostali společným turné s kapelou Divokej Bill v květnu 2004. Dnes jsou u nás jednou z nejpopulárnějších slovenských skupin. Horkýže Slíže sebe sami označují jako kapelu plnou humoru, parodie a ironie. Nikdy jim nechyběl nadhled, což se projevuje v rozmanitém repertoáru a širokém hudebním záběru, který sahá od rocku k veselému ska punku téměř až po metal.

Obdrželi také mnoho hudebních ocenění jako je Slovenský slávik, ceny Slovenské hudební akademie Aurel nebo Hudební ceny Óčka. Dokonce zabodovali i v Českém slavíkovi, když díky hlasům fanoušků obsadili bronzovou příčku v kategorii Slavíci bez hranic.

Kapela hraje ve složení: Peter Hrivňák „Kuko\" (zpěv a baskytara), Marián Sabo „Sabotér" (kytara). Juraj Štefánik „Doktor" (kytara) a Marek Viršík „Wandel" (bicí).

Vstupenka na šumperský koncert přijde v předprodeji na 220 korun, v den akce bude za 290 korun.

Expediční kamera zamíří do Háčka

Šumperk – Filmová přehlídka s názvem Expediční kamera startuje v šumperském H-clubu v pátek 15. března od 18 hodin. „Oslavte s námi odvahu a dobrodružství! Expediční kamera je filmová přehlídka o skutečném životě, o dobrodružství, divoké přírodě, extrémních zážitcích i sportech. Uvidíte ty nejlepší české i zahraniční snímky uplynulé sezony a vítězné filmy z různých mezinárodních festivalů. Expediční kamera tentokrát zamíří po stopách Džingischána, dále na ostrov mentawajských kouzelníků ležící v daleké Indonésii nedaleko Sumatry, do západní Afriky nebo k hoře K2," lákají na akci pořadatelé. Vstupenka v předprodeji je za 80 korun, v den akce za stovku.

Hrádek bude patřit králům jazzu

Šumperk – Teens Jazzband Velké Losiny zvou na další díl cyklu koncertů Hrádek pro krále. Kapela na svých koncertech seznamuje publikum s osobnostmi klasického jazzu. V pátek 15. března bude malý sál v Divadle Šumperk od 19.30 hodin patřit Bubberu Mileymu a W. C. Handymu. Jako host s kapelou Teens zahraje na cornet Bob Zajíček.

Do Bludova míří travesti šou

Bludov - Nejúspěšnější česká travesti skupina  Hanky Panky  poprvé představí v Bludově svůj nový  pořad Diskohrátky. Skupina, která paroduje zpěvačky, zpěváky, herečky i herce si i tentokrát vzala na paškál celou řadu známých celebrit. Kromě písniček se mohou návštěvníci těšit i na komické scénky. Diskohrátky se ponesou v rozpětí 70. let až po současnost. Zazní skladby nestárnoucího tria Golden Kids, tedy Helenu Vondráčkovou, Václava Neckáře a Martu Kubišovou, Hana Zagorová dorazí společně s Petrem Kotvaldem a Standou Hložkem, zazpívá Petra Janů či Věra Bílá, aktéři připomenou film Světáci. Nebudou scházet ani zahraniční hvězdy jako je Anastacia, Whitney Houston, Roxette a další. Pořad se uskuteční v Kulturním domě v Bludově v pátek 15. března od 19 hodin. Vstupné je 180 korun v předprodeji, na místě zaplatíte o 20 korun víc.

Klub hostí Mega disco párty

Zábřeh – Nekonečná porce hudby a skvělá laserová šou – to bude Mega disco party, které  v pátek 15. března od 21 hodin rozezní zábřežský klub. O ostrý obraz a skvělý zvuk se i tentokrát postarají DJ'S Rosi, Twin a Veronika. Akce bude nabušená současnou taneční muzikou, ale slibuje i návrat do dob minulých. Hrát se bude až do třetí hodiny ranní. Vstupné je 50 korun.

V Šumperku hostuje Klicperovo divadlo

Šumperk - Klicperovo divadlo Hradec Králové bude hostem šumperského divadla. V sobotu 16. března od 19.30 hodin zde hradecký soubor rozehraje drama irského autora Martina McDonagha Mrzák inishmaanský. „Příběh je to romantický i drsný jako irská krajina a silný jako irská whisky," říká o dvouapůlhodinové inscenaci jeho režisér Jan Frič.

Violoncello a klavír zazní v Barboře

Zábřeh – Kostel sv. Barbory v Zábřehu v sobotu 16. března od 18 hodin rozezní tóny klavíru a violoncella. Hrát zde bude mladí hudebníci Lukáš Svoboda a Vladimír Halíček, kteří se s úspěchem účastní českých i zahraničních soutěží a jako sólisté vystupují s renomovanými hudebními tělesy. Na programu bude Luigi Boccherini, Max Bruch, Antonín Dvořák, Bohuslav Martinů a další. Jde o sedmý koncert cyklu Bravo Zábřeh, na jehož organizaci se podílí občanský sdružení sv. Barbora. Vstupné je 90 korun, děti do 15 let mají vstup zdarma.

Josefovská zábava v Lipové

Lipová-lázně – Lázeňská kavárna W – club v Lipové-lázních bude patřit především nositelům populárního jména Josef. V sobotu 16. března se zde od 19 hodin uskuteční Josefovská zábava. Vstupné je 30 korun.

Moravská Veselka zve k tanci

Zábřeh – Odpoledne plné hudby, tance, soutěží a dobré zábavy čeká v neděli 17. března návštěvníky Klubu Zábřeh. Od 14 hodin zde bude vyhrávat krojovaná dechová hudba Moravská Veselka ze Sušic u Přerova.

Kapela si za dobu své existence získala v povědomí příznivců dechové hudby své pevné místo a patří mezi nejžádanější dechové soubory v České republice. Vznikla v roce 1990. Protože v té době ještě musely mít orchestry své zřizovatele, vzal si ji pod patronát Obecní úřad ve Veselíčku. Jeho podmínkou bylo, aby kapela měla ve svém názvu jméno obce. Odtud tedy Veselka a protože je z Moravy, tudíž Moravská Veselka. Později se sídlo kapely změnilo na Sušice u Přerova.

„Pro návštěvníky jsou připraveny tradiční soutěže a losování o ceny. Odpolednem provází herec a moderátor Vladimír Hrabal," zvou pořadatelé. Občerstvení všeho druhu je zajištěno. Vstupné je  140 korun.

Zlaté Hory přivítají jaro

Zlaté Hory – Pálení Morany a vítání jara – tak to je stručný program akce, která se uskuteční v neděli 17. března ve Zlatých Horách. Průvod s Moranou v čele vychází v 15 hodin od místní základní školy do parku sanatoria Edel. Občerstvení je zajištěno.

Pohádka O červeném vajíčku

Bludov - Kulturní dům Bludov zve děti a jejich rodiče na velikonoční pohádku O červeném vajíčku  a rozmarném srdíčku. Příběh o rozmarné Blažence přiveze do Bludova v neděli 17. března Liduščino divadlo z Roztok u Prahy, představení začíná v 15 hodin. Vstupné je 20 korun.

Dětský maškarní karneval v Kapli

Jeseník – Dětský maškarní karneval Z pohádky do pohádky aneb Jak si zasloužit princeznu se uskuteční v neděle 17. března v 15 hodin v jesenické Kapli. Pořadatelé připravili zábavný program pro děti plný her, soutěží a tance, zahrají si i ve známých pohádkách jako je Otesánek, Popelka, Perníková chaloupka, Princové jsou na draka a další. O zábavu se postará Divadélko malé Bo Javorník. Vstupenka přijde na 50 korun.

Historické toulky Šumperskem

Postřelmov – Obecní knihovna v Postřelmově zve na besedu s názvem Historické toulky Šumperskem. Akce se uskutečni v pondělí 18. března v 18 hodin, přednáší historik Drahomír Polách.

Dílna: Košíky z pedigu

Bratrušov – Obecní knihovna v Bratrušově pořádá v úterý 19.března od 16 hodin řemeslnou dílničku. Návštěvníci akce, která se uskuteční v prostorách knihovny, se naučí základům pletení košíků z pedigu. Vstupné včetně příspěvku na materiál je 30 korun.

Prodejní výstava velikonočních dekorací

Javorník – Výstava, na které si budou moci zájemci pořídit velikonoční dekorace, se otevře v úterý 19. března v Kulturním domě v Javorníku. Ke koupi budou výrobky dětí z MŠ Míru, MŠ Polská a družiny při ZŠ Javorník, dále pak pomlázky a další výrobky s velikonoční tematikou. Výstava bude otevřená od pondělí do pátku od 8 do 16 hodin, v sobotu v době promítání kina Prodejní výstava bude otevřena na 30. března.