Prodejní výstava fotografií

Rapotín – Od pondělí 2. září je k vidění v galerii kulturního centra v Rapotíně výstava fotografií Jana Šmída. Jde o 13 velkoformátových snímků z Jeseníků, Česko-saského Švýcarska, Krkonoš a Jizerských hor. Vystavené fotografie je možné zakoupit. Výstava bude otevřena do 28. září, galerie je otevřena od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 13 hodin.

Výstava pomůže chápat fyzikální zákony

Jeseník – Nový výstavní sál Vodní tvrze v Jeseníku obsadí od 3. září do  31. ledna expozice s názvem IQ herna. Interaktivní výstava umožní formou hry a experimentování lépe porozumět fyzikálním zákonům a přírodním jevům. Výstava popularizuje poznatky z oblasti vědy a techniky.

Vernisáž výstavy proběhne v úterý 3. září od 17 hodin. Pro velký úspěch vystoupí Zdeněk Korčian alias doktor IQ tykve jako stálá součást expozice. Vstupné v den vernisáže je zdarma., v ostatní dny zaplatí dospěli 40 korun, děti polovinu.

Brněnský grafik vystavuje u Jílka

Šumperk - Galerie Jiřího Jílka, která má sídlo v sadech 1. máje v Šumperku, zaplní díla brněnského umělce Petra Čermáčka. Vernisáž výstavy grafika a básníka proběhne ve středu 4. září od 18 hodin. Galerie je přístupná denně, stačí jen zazvonit na recepci Penzionu G, který nad galerií nabízí tříhvězdičkové ubytování. Výstava potrvá do 29. září.

Cyklus Bravo zahájí slavné Wihanovo kvarteto

Zábřeh - Koncertní cyklus Bravo Zábřeh představí hned v úvodu nové koncertní sezony skutečnou hudební lahůdku – koncert světoznámého Wihanova kvarteta, který se uskuteční ve čtvrtek 5. září v kostele sv. Barbory.

Wihanovo kvarteto je jedním z předních českých smyčcových kvartet. Soubor založený v roce 1985 si získal mimořádný věhlas za interpretaci jak domácího repertoáru, tak i mnoha nejpřednějších děl období klasicismu, romantismu i skladeb moderních. Jeho obdivuhodná mezinárodní kariéra zahrnuje vystoupení na předních festivalech v Evropě i na Dálném východě. Pravidelně koncertuje v USA, má za sebou turné po Austrálii a Novém Zélandu a je také častým hostem ve Velké Británii. „Wihanovci vystupují s úspěchem doslova po celém světě. Jejich koncert v Zábřehu by měl být svátkem pro příznivce klasické hudby ze širokého okolí," uvedl dramaturg cyklu Bravo Martin Hroch

Komorní těleso je laureátem mnoha mezinárodních soutěží a jeho diskografie čítá přes 20 CD. Na zábřežském koncertu představí klasická díla J. S. Bacha, Josepha Haydna, W. A. Mozarta, Antonína Dvořáka a Franze Schuberta. Vstupenky na tento výjimečný koncert lze zakoupit v prodejních místech Zábřežské kulturní. Kromě toho zábřežské infocentrum nabízí rovněž slevové karty Bravo. „Karty za devadesát korun budou platit celou koncertní sezonu a jejich držitelé budou moci využít slevu na jednotlivém vstupném do třiceti korun," informoval Martin Hroch.

Ochotníci zvou na Hrádek

Šumperk – Repríza úspěšné komedie v podání amatérského souboru  Studio D 123 Višňový prasaT  míří na malou scénu Divadla Šumperk Hrádek. Představení je na programu v pátek 6. září od 19.30 hodin. O režii, scénu a kostýmy se postarala Bohdana Pavlíková, v hlavních rolích se představí Kamil Navrátil a Alexandr Stankuš. Vstupenka stojí v předprodeji 50 korun.

Začíná bluesová sezona

Jeseník – Jesenický Blue-s klub zahajuje v pátek 6. září ve 20 hodin novou sezonu. Na úvodní koncert si pořadatelé pozvali skvělé kapely Kaderus Blues a Yes Blues. Vstupenka přijde v předprodeji na 50 korun, na místě pak bude o dvacku dražší.

Knihovna v Javorníku má premiéru

Javorník – V pátek 6. září se ve 14 hodin pro veřejnost otevřou dveře Městské knihovny Rudolfa Zubera v Javorníku. Návštěvníci si kromě vylepšených interiérů budou moci prohlédnout výstavu akademické malířky Heleny Vančurové, na programu bude i promítání filmu Městské kulturní středisko Javorník aneb Společně pod jednou střechou. Den otevřených dveří potrvá do 19 hodin.

Turisté vyrazí za bludovským špekáčkem

Bludov – Na tradiční výšlap Za bludovským špekáčkem jsou zváni všichni milovníci procházek v přírodě. Sraz je v sobotu 7. září v kulturním domě v Bludově mezi 8. a 9. hodinou. Příchozí si mohou vybrat mezi osmi a dvacetikilometrovou trasou. Cíl bude na koupališti Vlčí Důl. Zde  si turisté mohou opéct špekáčeků, pořadatelé zde také připravují soutěž. Odměněn bude nejmladší a nejstarší absolvent pochodu. Akce se koná za každého počasí, vstupné je víčko od plastové lahve. (sos)

Retro uvede film o kapele One Direction

Zábřeh - Filmovou událostí se pro mnohé stane snímek o momentálně nejslavnější chlapecké popové skupině One Direction. Fanoušky a hlavně fanynky této britské kapely čekají strhující 3D záběry na koncertní pódia, ale i pohled do zákulisí.

Film pod názvem One Direction 3D: This Is Us natočil Morgan Spurlock a vedle záběrů z koncertů i zákulisí slibuje také komorní pohled do soukromí muzikantů. Kariéru skupiny One Direction v roce 2010 odstartovala talentová soutěži X Factor, do níž se mladíci přihlásili každý zvlášť. Teprve během klání vytvořili skupinu, která už prodala na 30 milionů desek. Zatím poslední jejich album Take Me Home vedlo hitparády ve 37 zemích.

Snímek, který se v českých kinech bude promítat jen čtyři týdny, zařadilo zábřežské kino do programu hned dvakrát.  „Dokumentární hudební film One Direction uvedeme ve 3D s českými titulky, a to 7. a 22. září," slibuje vedoucí kina Věra Smrčková.

Češi a Poláci se sejdou na Králickém Sněžníku

Staré Město – Mezinárodní výstup na Králický Sněžník se uskuteční v sobotu 7. září. Výchozím bodem pochodu je Staré Město, odkud už od osmé hodiny ranní budou zdarma odvážet turisty do Stříbrnic. Tam bude také v 10 hodin zahájen společný výstup na vrchol Sněžníku kolem chaty Návrší. Pro ty méně zdatnější bude po celý den k dispozici zdarma kyvadlová doprava Stříbrnice – Návrší. V odbočce do sedla pod Králickým Sněžníkem bude na účastníky pochodu čekat překvapení ve formě občerstvení. Na druhou hodinu odpolední je pak naplánováno na vrcholu setkání českých turistů s Poláky, kteří se na Sněžník vydají z druhé strany.  Na programu je beseda o historii Králického Sněžníku a rozhledně, která dříve na vrcholu stála, podnikatelé z oblasti Jeseníků také připravují prezentaci svých produktů. Zpět pak turisty do Starého Města opět dopraví zdarma autobusy, které ze Stříbrnic vyjíždějí v 16, 17 a v 18 hodin.

Akce bude mít malou reprízu v neděli 8. září. Pro individuální turisty vyjíždí autobus ze Starého Města v 8.30 hodin a zpět ze Stříbrnic v 15 hodin.

Muzejníci zvou na exkurzi

Jeseník – Krajem malebných skal., zatopených lomů a mineralogických pokladů Žulovska povede exkurze, kterou na sobotu  7. září připravili pracovníci Vlastivědného muzea v Jeseníku. Odjezd účastníků je v 7.30 hodin z autobusového nádraží v Jeseníku. Geologická exkurze povede z Vápenné po historické cestě na dopravu žuly k Vycpálkovu lomu, na Píšťalu, k zatopenému lomu Na Rampě v Černé vodě, k nalezišti křišťálů v lokalitě Korálové jámy, na Boží Horu, do skalního města Borový a do městečka Žulová s kostelem přestavěným ze středověkého hradu Frýdberk. Délka trasy je asi 11 kilometrů. Předpokládaný návrat autobusem ze Žulové je v 16.45 hodin. Exkurzi povede Viera Večeřová, geoložka jesenického muzea. Cena exkurze je 30 korun.

Zámecká paní láká na prohlídku

Bludov - Kulturní dům Bludov ve spolupráci s rodinou Mornstein-Zierotin zvou na přednášku historika  Drahomíra Polácha Žerotínské ženy.  Beseda se uskuteční v neděli 8. září  v 17 hodin na zámku v Bludově. Zájemci si také budou moci prohlédnout od 16 do 17 hodin žerotínskou hrobku nebo také samotný zámek, a to od 19 do 21 hodin. Akce se koná v rámci Dnů evropského kulturního dědictví 2013.

K tanci zahrají Vašek a Pepa

Zábřeh - Nejen k tanci, ale i k poslechu zahraje pro všechny generace populární duo Vašek a Pepa v zábřežském kulturním domě v neděli 8. září. Taneční odpoledne v sále kulturního domu začíná ve 14 hodin, občerstvení pro návštěvníky je zajištěno, vstupné činí 50 korun. Další taneční odpoledne připravila Zábřežská kulturní už na neděli 22. září, kdy se v Zábřehu poprvé představí krojovaná dechová hudba Valaška z Valašských Klobouk. Vstupenky na tuto akci jsou již v prodeji v infocentru kulturního domu.

Muzikanti se utkají v nohejbalu

Šumperk – V neděli 8. září se sejdou od 10 hodin na Bratrušovském koupališti muzikanti ze Šumperska. Čeká je zde tradiční nohejbalový turnaj Cíbova noha 2013.

„Uvidíte muzikanty, jak je neznáte. Přijďte fandit na 4. ročník turnaje. Účast přislíbily družstva: BegBieCountry, Zwattlox, O5 a Radeček, Dying Passion, Dead pope´s company, Kabaret Dr. Caligari, Šrouby, Petr Juřička, Shockwave, Koblížci a další," lákají na akci pořadatelé. Vstup je volný.

Cestovatel pořádá jízdu po Islandu

Rapotín - Na okružní cestu po krásách Islandu zve kulturní centrum Rapotín. V úterý 10 září se zde od 17 hodin uskuteční beseda s cestovatelem Jiřím Sedláčkem. Svou přednášku nazval Island, země tisíců odstínů šedi.