Výstava seznámí s dějinami středního školství

Jeseník – Hlavní výstavní sál Vodní tvrze v Jeseníku bude od úterý 10. září až do 17. listopadu patřit výstavě Dějiny středního školství na Jesenicku – 100 let jesenického gymnázia. „Jak název napovídá, výstava se věnuje tématu XIII. svatováclavského mezinárodního setkání, tedy dějinám středního školství na Jesenicku s přihlédnutím ke 100. výročí založení jesenického gymnázia. Ke shlédnutí zde bude množství historických i současných školních pomůcek a potřeb," uvedla kurátorka výstavy Jarmila Peňázová. Podle ní budou zajímavé zejména školní výukové obrazy, praktické pomůcky k výuce technických předmětů, historická vysvědčení či písemné tresty žáků. Návštěvníci se budou moci sami posadit také do školních lavic a vychutnat si atmosféru školní třídy z přelomu 19. a 20. století. Vstupné v den vernisáže je zdarma, v ostatní dny přijde lístek dospělého návštěvníky na 40 korun, dítě na polovinu.

Retro zve na jazzový večer

Zábřeh - Romantický večer plný jazzu nabídne ve středu 11. září zábřežské kino Retro. Od 19 hodin zde vystoupí jedna z nejlepších maďarských jazzových zpěvaček Erika Kertesz v doprovodu holandského kytaristy Davida Reschofskeho. Charismatická zpěvačka vystudovala hru na piano a housle, brzy se dostala k jazzu, jejím učitelem byl známý maďarský jazzman Tamás Berki. Před třemi lety vydala své debutové album Little Girl. Dnes žije v Amsterodamu a koncertuje po celé Evropě v různých projektech. „Erika zpívá anglicky a kromě atraktivního zjevu si publikum podmaňuje i svým procítěným hlasovým projevem," zve Vratislav Jarmar ze Zábřežské kulturní.

Vstupenku na koncert lze pořídit v předprodeji za 90 korun, v den akce vstupné podraží o padesátikorunu. Na volný vstup se mohou těšit majitelé lístků na říjnový festival Jazz In Hall.

Cestovatelka provede po Srí Lance

Jeseník – Ve videokavárně Sofie v areálu jesenických lázní se sejdou ve středu 11. září v 19 hodin milovníci dálek a dobrodružství. Uskuteční se zde přednáška s promítáním diapozitivů Za čajem na Srí Lanku. O osobní zkušenosti z putování po ostrově se s návštěvníky podělí Zlatuše Knollová. Povídat bude o lidech, zvycích a připravuje i ochutnávku pravého ceylonského čaje. Vstupné na besedu je 50 korun.

Skvělá hudebnice představí svůj xylofon

Jeseník – Hudební lahůdku připravují nejen pro své hosty ve čtvrtek 12. září jesenické lázně. Jedna z nejlepších hráček na xylofon, světoběžnice Bena Havlů se po návratu z Thajska představí v pořadu Exotika v říši tónů. Posluchači se  setkají s hudbou autorů T. Mayuzumiho, A. Ch. Adama, R. Roda, F. Krügera, P. Dittricha, O. Seela a dalších. Koncert začíná v zrcadlovém sále v areálu lázní v 19 hodin. Vstupné je 80 korun.

Výstava: Indiáni očima dětí

Zábřeh – Indiáni očima dětí – to je název výstavy, která se otevře ve čtvrtek 12. září v galerii kina Retro v Zábřehu. K vidění budou obrázky z okresní malířské soutěže. Na vernisáži, která začíná v 17 hodin,  vystoupí členové místního skautského oddílu Trojka Shawnee. Výstava potrvá do 13. října.

Houbaři mohou přinést své úlovky do muzea

Šumperk - Předsálí Rytířského sálu šumperského muzea bude po tři dny vonět po houbách. Uskuteční se zde tradiční výstava živých hub,  které mykologové a jejich pomocníci nasbírají na Šumpersku. Po dobu trvání výstavy budou k dispozici houboví odborníci Helena Deckerová, Bronislav Hlůza a. Jiří Lazebníček. Výstava bude otevřená ve čtvrtek 12. a v pátek 13. září od 9 do 17 hodin, v sobotu 14. září od 9 do 14 hodin.

Radečci zahrají na střeše divadla

Šumperk - Hudební skupina O5 a Radeček se vrací na střechu šumperského divadla. Po loňském vyprodaném koncertu letos plánuje zahrát pod širým nebem dvakrát po sobě. Hudební fanoušci se mohou za Radečky vydat na střechu v pátek třináctého září. První koncert začne v 18 hodin, druhé vystoupení bude následovat ve 20 hodin.

„Koncert na střeše je vždy pro nás krásný zážitek s kouzelnou atmosférou. Asi je to tím, že je to takové neformální setkání, povídání a hraní," říká zpěvák Tomáš Polák.

Pod širým nebem zazní známé hity ve speciálních akustických úpravách. Kapela se ovšem chystá zahrát také písně, které běžně na koncertech neuvádí. „Některé věci poctivě nacvičíme, ale pár písniček zahrajeme i na přání, takže to bude celé trochu improvizace," říká s úsměvem zpěvák Radečků Tomino. Jako host vystoupí na střeše divadla písničkář Vojta Kroupa.

V případě nepříznivého počasí se akce přesune do divadelního sálu Na hrádku.

Vstupenky v ceně 120 korun jsou k mání v předprodeji v Domě kultury, v divadle a na webových stránkách o5.cz.

V lázních se představí mladí hudebníci a mažoretky

Jeseník – Promenádní koncert nejen pro své hosty připravují na sobotu 14. září jesenické lázně. Akce se uskuteční od 14 hodin před sanatoriem Priessnitz. Po úspěšné zahraniční produkci se na domácí půdě představí Dechový orchestr mladých ZUŠ Jeseník s uměleckým vedoucím a šéfdirigentem Tomášem Uhlířem, s dirigentem Milanem Domesem i se všemi sólisty a mažoretky SSUŠ taneční Jeseník pod vedením Zuzany Fritscherové.

Občanské sdružení Ryzáček otevírá dveře

Líšnice – Na prohlídku areálu občanského sdružení Ryzáček, které má sídlo v Líšnici na Vyšehorkách,  je zvána veřejnost v sobotu 14. září od 15 hodin. Návštěvníci mohou sledovat ukázku hiporehabilitací, komunikaci s koněm a další bohatý program. Občerstvení je zajištěno.

Ryzáček je nestátní nezisková organizace, která byla založena před sedmi lety. Hlavní náplní organizace je hiporehabilitace dětí a dospělých.

Zábřežský kulturní jarmark nabídne novinky

Zábřeh - Pestrou programovou nabídku nabízí letošní zábřežský kulturní jarmark, který se uskuteční v sobotu 14. září na náměstí Osvobození a v jeho blízkém okolí.

„Kromě stánků s jarmarečním zbožím budou pro návštěvníky připraveny i ukázky tradičních řemesel a bohatá nabídka občerstvení včetně tradičního burčáku. Po roce se na jarmarku opět objeví ekoscéna umístěná na parkovišti před gymnáziem. Ta bude letos zaměřena nejen na propagaci třídění odpadů, ale i na aktivity zábřežského plaveckého areálu. Na desetimetrovém bazénu si lidé budou moci vyzkoušet aquazorbing a další vodní hrátky," láká na akci Zdeněk David z pořadatelské Zábřežské kulturní. EKO servis na své scéně nabídne také řadu aktivit pro děti,  pro dospělé zde budou zdarma k mání tašky na separovaný odpad.

Pestrý program čeká drobotinu i na dětské scéně před kulturním domem. Zde vystoupí děti ze zájmových kroužků, budou zde i různé atrakce - trampolíny, skluzavky či skákací hrady. Všechny věkové kategorie si budou moci otestovat moderní koloběžky.

Na hlavní scéně u kulturního domu se bude servírovat zábava až do půlnoci. „Tahákem programu bude pražská skupina Hromosvod, která hraje našlapaný folkrock, a AC/DC Revival, který se představí s originální pódiovou show," představil největší hudební magnety letošního jarmarku Zdeněk David.

Program zpestří vystoupení čerstvých mistryň světa v mažoretkovém sportu, ukázky historického šermu a unikátní ohňová show. Kino Retro nabídne projekci rodinné komedie Letadla ve 3D a film Jana Hřebejka Líbánky, v domě Pod Podloubím bude k vidění výstava prací amatérských umělců ze Zábřežska s názvem To jsme my.

Pořadatelé upozorňují, že v souvislosti s konáním jarmarku bude zcela uzavřeno parkoviště u kulturního domu, části ulic ČSA, Postřelmovská a náměstí Osvobození. Po dobu uzavírky nebudou obsluhovány autobusové zastávky MEP, nám. Osvobození a poliklinika. Zastávka u polikliniky bude přemístěna na náhradní místo, a to v ulici Bezručovu, zubní oddělení.

Pohádka na neděli bude o pirátech

Šumperk – V neděli 15. září mohou děti proniknout mezi piráty. Dům kultury v Šumperku zve malé a velké na Pirátskou pohádku, která začíná v 10 hodin. Malí a velcí diváci se mohou těšit na pohádkové dobrodružství Aničky a Elišky, které si vždy po škole chodí hrát na dětské hřiště. Jednou je napadne hrát si na piráty a náhodou najdou v pískovišti zakopaný vzkaz v láhvi s mapou ztraceného pokladu. Pak se teprve začnou dít věci! Ocitnou se na opravdické pirátské lodi a tak začíná jejich bláznivá cesta za pokladem. Hraje Divadlo Tramtarie Olomouc. Vstupenka na pohádku přijde na 60 korun.

Moravská veselka hraje Na Záložně

Ruda nad Moravou – V restauraci Na Záložně v Rudě nad Moravou bude v neděli 15. září od 15 hodin znít řízná dechovka. Na veřejnou zkoušku zve všechny příznivce lidové písničky dechová kapela Moravská veselka.

Přednáška: Borneo krásné i drsné

Mohelnice, Zábřeh - Cyklus oblíbených cestovatelských přednášek v sále kina Retro startuje v úterý 17. září.  Zbrusu nový audiovizuální pořad zde uvede životní partnerka písničkáře Wabi Ryvoly a známá cestovatelka Saša Ryvolová. Ta zavede návštěvníky do malajské části třetího největšího ostrova světa – Bornea. Zajímavá témata nabídne Zábřežská kulturní i v dalších měsících, například již 18. října se v Zábřehu představí se svou diashow populární český cestovatelem a fotograf Jirka Kolbaba. Zářijová přednáška začíná v obvyklých 17 hodin.

Saša Ryvolová se představí se stejným pořadem jako v Zábřehu i v mohelnickém kulturním domě, zde se beseda uskuteční v pondělí 16. září od 18 hodin.

Krajkářka představí své umění

Jeseník – Víte, jak se paličkuje krajka? Sledovali jste někdy krajkářku při práci? Tak to vše můžete vidět na vlastní oči, pokud přijdete v úterý 17. září mezi 9. a 15. hodinou do zrcadlového sálu v areálu jesenických lázní. To vše bude v režii rodinné umělecké dílny Jana Jelena z Opavy. Zhlédnete techniku výroby nejmladšího textilního umění, která vzniklo v 10. století. Na akci si zájemci budou moci také vybranou krajku zakoupit.

Zatelefonujte si o vstupenky na Jaroslava Uhlíře

Zábřeh – Jeho písničky prakticky zlidověly a jsou slyšet všude – u táborových ohňů i z koncertních pódií. Hudební skladatel Jaroslav Uhlíř přijede se svým pořadem v pátek 20. září do Zábřehu. Muzikant si připravil pro diváky všech věkových kategorií opravdovou hudební lahůdku. Program, ve kterém vystupuje samotný autor společně se skvělou doprovodnou kapelou, je sestaven z největších hitů autorské dvojice Uhlíř – Svěrák. Zazní šlágry Holubí dům, Severní vítr, Ani k stáru, Není nutno a mnoho dalších. Kapela hraje ve složení: Fredy Bittner (kytara, zpěv), Mikuláš Nop (bicí), Filip Spálený (basa) a Jaroslav Uhlíř (klávesy, zpěv). Vstupné je 250 a 280 korun. Koncert začíná v 19 hodin. Pokud máte zájem o vstupenky, zapojte se do telefonické soutěže. Soutěžní otázku a kupo, který vyměníte za vstupenky, najdete v příloze Deníku Moravský sever, který vychází v úterý 10. října.