Dům kultury zve na dvojici výstav

Šumperk - Dům kultury v Šumperku zve na počátku nového roku na dvojici výstav. Ve středu v galerii Jiřího Jílka odstartuje vernisáží v 18 hodin výstava malířky Ludmily Padrtové s názvem V radosti z malby. O dva dny později, v pátek 10. ledna, se v Jižním křídle kulturáku otevře výstava prací žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy Šumperk. První výstava bude otevřená do 2, února, obrázky žáků si zájemci budou moci prohlédnout do konce ledna.

Zájemci se vypraví do podzemí

Jeseník - Knihovna Vincence Priessnitze v Jeseníku

si pozvala na čtvrtek 9. ledna od 16.30 hodin Miloše Richtera, který bude vyprávět o výpravách do podzemí. Součástí přednášky, která se jmenuje Po zemi do podzemí aneb Výpravy za krásami podzemí, bude také promítání snímků. Vstupné je 30 korun.

Obecní ples bude v Rapotíně

Rapotín – Sál kulturního centra v Jeseníku bude v sobotu 11. letna patřit hudbě a tanci. Koná se zde 2. obecní ples. Během večera vystoupí Michal David revival v podání Honzy Bartoše, návštěvníci se mohou těšit  i na ukázky společenských tanců Klubu sportovního tance Next Šumperk. K tanci hraje kapela @Velvet, teplá kuchyně a bohaté občerstvení je zajištěno. Plesové veselí začíná v 19.30 hodin, vstupenka přijde v předprodeji na 100 korun, na místě bude o dvacet korun dražší.

Na Olšance se bude vařit zelňačka

Velké Vrbno – Na akci Zelňačka pod sjezdovkou zvou pořadatelé do ski areálu Olšanka u Velkého Vrbna v sobotu 11. ledna. Jedná se o tradiční gastronomicko – kulinářskou soutěž. Slavnostní zahájení je plánováno na 10.15 hodin. „I na letošním osmém ročníku nás soutěžní týmy jistě překvapí originalitou. Své favority můžete opět podpořit koupí kuliček, za které dostanete lístky do tomboly. Návštěvníci budou moci ochutnat dobrůtky z grilu a soutěžní polévky," zvou pořadatelé.

Děti se mohou těšit na pohádkový karneval v maskách, který startuje v 10.30 hodin. Pokud počasí dovolí, bude připraven závod ve slalomu pro děti.

Retro láká na divadlo s Jaroslavem Duškem

Zábřeh - Již téměř deset let herec Jaroslav Dušek a jeho kolegové provázejí diváky v pražském Klubu Lávka v představení Čtyři dohody nejen učením toltéckých šamanů, ale i cestou životem za osobní svobodou a štěstím. Záznam tohoto úspěšného divadelního představení na motivy stejnojmenného knižního bestselleru uvede hned dvakrát v lednu zábřežské kino Retro.

„Jaroslav Dušek dokáže velice vtipně a zároveň srozumitelně převyprávět a odhalovat velká moudra knihy Dona Miguela Ruize a jako silnou zbraň přitom používá humor. Z jeho Čtyř dohod se budeme v Zábřehu těšit 11. a 18. ledna," uvedla Věra Smrčková, vedoucí kina Retro.

Záznam, který diváci uvidí, vznikl z představení uvedeného v květnu 2006, jehož režie se ujali Miroslav Janek a Olga Špátová. Ta myšlenky obsažené v divadelním představení umocnila zakomponováním starých rodinných filmových archivů ze života anonymních lidí.

Nehřešme slovem, neberme si nic osobně, nevytvářejme si žádné domněnky a dělejme vše tak, jak nejlépe dovedeme. Takhle jednoduché je znění dohod s podtextem: poznání lásky, vztahů a přátelství, jak je vidí toltécký šaman Don Miguel Ruiz.

Kino Retro nabídne dvouhodinový záznam divadelního představení Čtyři dohody, v němž spolu s Duškem vystupují psycholog a hudebník Pjér La Šé´z a bubeník a perkusista Alan Vitouš, v sobotu 11. ledna od 18 hodin a o týden později. od 20 hodin. Vstupné činí 130 korun.

Postřelmovem bude znít jazz

Postřelmov – V neděli 12. ledna bude znít v postřelmovském kulturním domě jazz. Hrát zde bude od 16 hodin Old Time Jazz Band Loučná nad Desnou. Orchestr vznikl v roce 1957. Tehdy banjista Bob Steiner založil orchestr Rytmus 57. Skupina se zaměřovala na tradiční jazz. V roce 1964 oficiálně vznikl název Old Time Jazzband. Orchestr pravidelně vystupoval na  Mezinárodním jazzovém festivalu v Přerově. Odtud si v roce 1967 odnesl titul Národní třída a v roce 1972 předal orchestru titul Evropská třída jeden z protagonistů neworleánského jazzu – legendární klarinetista Albert Nicolas. Orchestr má na svém kontě nespočet vystoupení na domácích i zahraničních festivalech. V roce 1990 se kapela dostala do Encyklopedie Jazzu a moderní populární hudby edice Supraphon.

Mystéria jesenické krajiny v Bezruči

Jeseník – Mystéria jesenické krajiny – tak se jmenuje výstava fotografa Jiřího M. Doležela, který své snímky bude vystavovat od 13. ledna v Divadla Petra Bezruče v Jeseníku. „Jde o výstavu fotografií olomouckého autora, který našel zaujetí v jesenické krajině. Ve svých záběrech odhaluje magicky krásné tajemství vody zdejší přírody," řekli k k výstavě pořadatelé. Expozici si budou moci zájemci prohlédnout do 31. ledna. Výstavní síň je otevřena od pondělí do čtvrtku od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin, v pátek od 9 do 12 hodin a v době, kdy v divadle probíhají kulturní akce. Vstup na výstavu je volný.

Jesenickou kapli navštíví Hurvínek

Jeseník – Ojedinělá výstava Slovo má Hurvínek, zaplní po dva dny jesenickou Kapli v Průchodní ulici. V pondělí 13. a v úterý 14. ledna se od 9 hodin návštěvníci mohou dozvědět vše, co ještě nevědí o unikátních českých dřevěných postavičkách. Zájemce po expozici provede lektor a podá jim odborný výklad. Dopoledne je po oba dny zadáno školám, po 14 hodině si výstavu může prohlédnout veřejnost. Vstupenka stojí 20 korun.

Poklady jesenických hor v netradičním šperku

Jeseník – Ve Vodní tvrzi, ve které sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka, se v úterý 14. ledna otevře výstava Poklady jesenických hor v netradičním šperku. Návštěvníci se seznámí  s tím, jak vzniká z obyčejného kamínku drátovaný nebo cínovaný šperk. Nahlédnou do kamenické dílny, do dílny brusiče minerálů i do dílniček výrobců šperků. „Přijďte se podívat, co stvořil jejich um a šikovné ruce z minerálů a hornin z Jeseníků, Rychlebských Hor a ze Žulovska.  Po dobu konání výstavy, což je do 15. března, nabízíme workshopy korálkování, zve kurátorka výstavy Viera Večeřová. Vernisáž proběhne 14. ledna. od 18 hodin. Za vstupné zaplatíte 40 korun, v den vernisáže je zdarma.

Beseda: Jak se v Pekařově narodila hudba

Šumperk - Vlastivědné muzeum v Šumperku připravuje k výstavě flašinetů s názvem Jak se v Pekařově narodila hudba, přednášku doplněnou ukázkami hry na flašinety.

Beseda je na programu 14. ledna v 17 hodin v přednáškovém sále muzea v Šumperku.  „Antonín Švejda z Národního technického muzea v Praze bude vyprávět o flašinetech a jiných. Návštěvníci se dozvědí o výrobě a veřejné produkci hracích automatů v českých zemích v 19. a 20. století a nebude opomenuta  ani rodina Kolbů z Pekařova, která byla v době svého působení jedním z mála producentů flašinetů u nás," uvedla autorka výstavy, etnografka Vlastivědného muzea v Šumperku Mária Kudelová.

Podle ní hrací stroje významně ovlivnily zábavu širokých vrstev společnosti a měly nejrůznější  uplatnění. „Zněly v domácnostech a na veřejných prostranstvích – ulicích, poutích, v hospodách a zábavních podnicích. Ukázky z jejich repertoáru zaznějí  i na připravované přednášce," doplnila Mária Kudelová. Vstupné na přednášku je 20 korun.