Mladí cukráři budou bojovat o Priessnitzův dortík

Jeseník – Mladí cukráři představí své umění na mezinárodním klání, které bude hostit areál jesenických lázní. Ve středu 
15. ledna se zde od 10 hodin uskuteční 10. ročník mezinárodní soutěže odborných cukrářských dovedností juniorů O Priessnitzův dortík. Porota tentokrát nevypsala žádné téma cukrářských dílek, soutěžícím nechala volnou ruku. Za úkol budou mít vedle volné disciplíny také zdobit perník a modelovat čokoládovou mašli.

SOŠ gastronomie a potravinářství, která soutěž pořádá, bude reprezentovat žákyně 2. ročníku Iva Fárková, která se už od prosince připravuje pod vedením učitelky odborného výcviku Kateřiny Sedlákové.

Přiznala se, že největší strach má ze zdobení perníku. „Nevíme totiž, jaký bude mít tvar. Proto budu muset na místě improvizovat," prozradila Kateřina Sedláková. Soutěžící může sledovat při práci veřejnost, a to zdarma.

Cestovatel zavede do Austrálie.

Hanušovice – Ve středu 15. ledna bude hanušovický kulturní dům patřit cestovatelům. Jiří Hruška z Němčic u Pardubic zavede návštěvníky do Austrálie. Podělí se o postřehy z cestování po pouštích a pustinách, popíše australskou faunu a floru i domorodce a jejich kulturu. Přednáška začíná v 17 hodin, vstupné je 30 korun.

Ledová královna v netradičním kabátě

Hanušovice – Klasickou pohádku H. Ch. Andersena Ledová královna nastudovaly děti, které navštěvují dramatické a taneční oddělení Základní umělecké školy Šumperk, pobočka Jindřichov společně s Nezávislým divadelním  souborem a žáky Základní školy Staré Město. Výsledek jejich spolupráce mohou sledovat zájemci v pátek 17. ledna od 18 hodin v Domě kultury v Hanušovicích.

Sobota bude patřit ženám

Zábřeh – Velký sál klubu Zábřeh bude v sobotu 18. ledna od  9 do 10.30 hodin patřit ženám. Na programu je aerobic na trampolínách s Věrou Formánkovou a další moderní cvičební aktivity pro ženy bez rozdílu věku, které chtějí vypadat a cítit se dobře. Přihlášky lze odevzdat osobně, telefonicky nebo emailem na kontaktech 775 915 400, 583 415 400, zikova@kulturak.info do středy 15. ledna.

Slavní Krysáci míří do Šumperka

Šumperk - Známý večerníčkový příběh z Vizovic, vzrušující dobrodružství dvou krysáků Huberta  a Hodany, trpaslíka Ludvíčka a laboratorního potkana Edy z Prahy míří do Šumperka. Oblíbené postavičky se představí dětem a jejich rodičům v neděli 19. ledna od 10 hodin ve velkém sále domu kultury. Hraje Divadlo Špílberg, vstupné je 60 korun.

Do Zábřeha zavítá duo Eva a Vašek

Zábřeh - Taneční odpoledne s dnes již legendární a stále nejpopulárnější českou pěveckou dvojící, která v roce 2014 oslaví čtvrtstoletí na hudební scéně je na programu zábřežského klubu v neděli 19. ledna od 15 do 18 hodin. Své publikum si dvojice získala repertoárem, do něhož řadí nejen lidové písně a dechovky, ale i country či popově laděné písničky. Návštěvníky čeká tříhodinová tancovačka, zábava a největší hity Evy a Vaška. „Je na každém, zda si vybere tanec, poslech nebo potěší své blízké písničkou na přání," zvou na akci pořadatelé. Vstupné je 160 nebo 190 korun, podle místenky.

Divadlo Petra Bezruče zve na Dekameron

Jeseník - Drama Dekameron přivezou do jesenického Divadla Petra Bezruče herci z České Lípy. Představení je na programu v neděli 19. ledna od 17 hodin. V hlavních rolích se představí Jarek Hylebrant s Andreou Kerestešovou. Diváci se mohou těšit na nadčasové vztahové drama na motivy  Giovanniho Boccaccia. Sledovat budou příběh o šestici lidí, kteří se snaží přežít všechny nástrahy osudu, který se odehrává  v nekonkrétním čase s nádechem současnosti. Hra je součástí předplatného, divadlo však nabízí do volného prodeje neobsazená místa. Vstupenka stojí 250 korun.

Cesta kolem ostrova Sicílie

Rapotín – Cestovatel Karel Mičunek zavede zájemce na cestu kolem ostrova Sicílie. Vyprávět bude o městě zločinu - Palermu, historických památkách ve městech Agrigento a Syrakusy, popíše jízdu soukromým vláčkem okolo činné sopky Etna i koupele v bahně. Vstupné na besedu, která se uskuteční v úterý 21. ledna od 17 hodin v kulturním centru Rapotín. je dobrovolné.  (sos)

Studenti slavnostně převezmou stužky

Šumperk - Stužkovací ples Obchodní akademie v Šumperku se koná v pátek 17. ledna od 19 hodin v Domě kultury v Šumperku. Studenti pro své spolužáky a rodiče připravili tradiční večírek se stužkováním budoucích maturantů. Vstupenka na ples přijde na 150 korun.

Bavit se budou budoucí ekonomové

Mohelnice - Mohelnický kulturní dům obsadí v pátek 17. ledna studenti 4. C Obchodní akademie v Mohelnici. Ples budoucích ekonomů a obchodníků začíná ve 20 hodin.

Odpoledne se pobaví děti, večer dospělí

Hrabenov – Hned dva maškarní plesy pořádají dobrovolní hasiči z Hrabenova v sobotu 18. ledna. Od 14 hodin je připraven program pro děti,  od 20 hodin začíná maškarní rej pro dospělé návštěvníky. Připraveno je bohaté občerstvení a tombola.

Hotel Praděd bude patřit dobrovolníkům

Zlaté Hory - Sbor Dobrovolných hasičů Zlaté Hory zve na ples, který se uskuteční v sobotu 18. ledna od 20 hodin v místním hotelu Praděd. K tanci a poslechu hraje kapela Rotor z Rýmařova, návštěvníky čeká tombola i bohaté občerstvení. Vstupenka přijde na 120 korun.

Podnikatelé z Podesní mají svůj bál

Rapotín – Obec Rapotín, Svazek obcí údolí Desné a BC Morava pořádají v sobotu 18. ledna od 19.30 hodin v kulturním centru v Rapotíně 1. reprezentační ples manažerů a živnostníků. Večerem bude provázet zkušený moderátor Vladimír Hron, k tanci hraje zábřežská kapela Styl, v programu vystoupí Klub sportovního tance Next a skupina Intro. Vstupenka pro jednu osobu stojí 450 korun, v ceně jsou nealkoholické nápoje a raut.

Hasiči se sejdou na Zlatém Chlumu

Česká Ves - Hotel Zlatý chlum v České Vsi bude v sobotu 18. ledna patřit hudbě, tanci a zábavě. Na programu je ples hasičů. K tanci a poslechu hraje hudební skupina Rubín. Vstupenka stojí v předprodeji infocentra Alcron 100 korun, na místě o dvacet korun podraží. Odvoz plesových hostů je zajištěn autobusem. Zastávky jsou u hotelu Priessnitz v 19.15 hodin, u kostela Nanebevzetí P. Marie v 19.30 hodin, pod Chlumem 19.40 hodin. Zpět pak autobus odjíždí v 1.15 hodin. Pořádá Sbor dobrovolných hasičů Jeseník ve spolupráci s Městem Jeseník. Zábava startuje ve 20 hodin.

Ples významného šumperského podniku

Šumperk - Zaměstnanci jedné z nejvýznamnějších společností v regionu Pramet Tools Šumperk, se budou společně bavit na firemním plese. Ten se uskuteční v sobotu 18. ledna od 19.30 hodin ve velkém sále Domu kultury v Šumperku. Účinkuje Moondance orchestra Martina Kumžáka, hudební skupina Galileo Band, taneční klub Next Šumperk, taneční klub Silueta Praha a cimbálová muzika Karla Martiše.  Vstupné je 350 korun.

Květinové děti mají sraz v Mohelnici

Mohelnice - Na bál ve znamení milovníků Květinových dětí - Hippies ples - zvou pořadatelé v sobotu 18. ledna od 20 hodin do Kulturního domu v Mohelnici. Milovníci tance se mohou těšit na kapelu Velvet. Součástí programu je soutěž o nej hipisáka a hipisačku, porotci již předem upozorňují, že rifle nejsou hippies. Návštěvníkům představí své umění šermíři,  mažoretky DDM Magnet, připravena je bohatá tombola i něco na zub. Vstupenka přijde na 120 korun.