VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled na týden

Šumpersko, Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka.

21.1.2014
SDÍLEJ:

Michal David.Foto: Deník/Zdeněk Hejduk

Besedovat se bude o muzikoterapii

Libina - Místní knihovna Libina pořádá přednášku na téma Muzikoterapie.  Přednáší zkušená terapeutka Hana Mösnerová. Beseda se uskuteční v úterý 21. ledna od 17 hodin.

V Mohelnici budou vzpomínat na Matušku

Mohelnice – Zavzpomínat si na legendárního zpěváka Waldemara Matušku si mohou lidé, kteří ve středu 22. ledna vyrazí do Domu kultury v Mohelnici. V komponovaném pořadu, který začíná v 19 hodin, účinkují: Květa Fialová, Bohuš Matuš a Vladimír Walda Nerušil. Vstupenka přijde na 180, senioři zaplatí 140 korun.

Jiří Kolbaba zavede do Antarktidy

Šumperk - Populární dobrodruh a cestopisný zpravodaj Jiří Kolbaba se vrací po loňském úspěšném vystoupení znovu do Šumperka. Tentokrát s novou vizuální show, která nadchne každého milovníka přírody a dálek. Přednáška Modrobílé ticho - tajuplná Antarktida je na programu šumperského Domu kultury ve čtvrtek 23. ledna od 19.30 hodin. Jiří Kolbaba podnikl do Antarktidy tři strhující cesty. Tento pořad popisuje první dvě, které se uskutečnily pomocí ruského ledoborce a argentinských vojenských letadel. Posluchači se mohou těšit na tučňáky, tuleně, lachtany, polární badatele a dech beroucí pohádkové scenérie. Vstupné v předprodeji přijde na 150 korun, v den akce lístek o 40 korun podraží.

Výstava: Jiné světy Věry Lukášové

Zábřeh - Do Jiných světů zavede v lednu návštěvníky zábřežského kina Retro mladá výtvarnice Věra Lukášová. Její díla zaplní zdejší galerii od čtvrtka 23. ledna, kde poprvé veřejnosti představí nejen fotografické záznamy svých land artů, ale i reálnou ukázku tohoto přírodního umění.

„Land art je zásah do krajiny buď něčím umělým, nebo přímo přírodninami. Sleduje se jeho vývoj, k jakým posunům dochází, jaký vliv má krajina – případně lidé kolem, a to až do jeho zániku. Je to fascinující proces, který mnohdy ukazuje, že nejúžasnějším umělcem je příroda a šťastný ten, kdo jí umí naslouchat," uvedla výtvarnice.

„Nejraději tvořím o samotě. Moje inspirace je všude kolem. Na světě je krásně a zvláště tady u nás v podhůří Jeseníků," dodala Věra Lukášová, která umožní návštěvníkům vernisáže začínající v 17 hodin nahlédnout i do jejího hudebního světa. Výstava v galerii kina potrvá do 9. března.

Ekoložka bude vyprávět o záchraně zvířat

Šumperk - Nahlédnutí pod krunýř aneb co pálí Indonésii – tak se jmenuje beseda s ekoložkou Hanou Svobodovou, na kterou zve městská knihovna v ulici 17. listopadu v Šumperku ve čtvrtek 23. ledna od 17 hodin.  Hana Svobodová v červnu 2011 ukončila studium na katedře Ekologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze, kde se zabývala mořskými želvami a příčinami jejich ohrožení. V roce 2004 se v Mexiku zúčastnila projektu na ochranu těchto plazů, v Indii v roce 2006 pomáhala při výzkumu opic hulmanů posvátných, cestovala po Thajsku, Malajsii, Bruneji a Singapuru. V Indonésii se snaží přispívat k ochraně mořských želv. Ve sdružení Tereza koordinuje projekt Badatelé.cz, jehož cílem je do výuky na základních školách v České republice zavést badatelsky orientované vyučování. Vstupné je 40 korun.

Čeští skladatelé zavítají do dvou obcí

Bludov, Postřelmov - Kruh přátel hudby Bludov  uvádí v sobotu 25. ledna od 18 hodin v koncertní síni místního zámku koncert českých skladatelů. Zahrají Miroslav Vilímec (housle) a Vladislav Vilímec (klavír), na programu jsou skladby Františka Bendy, Vítězslava Nováka, Josefa Suka, Jana Kubelíka a Antonína Dvořáka. Vstupné činí 40 korun.

Umělci před koncertem na zámku navštíví Kulturní dům v Postřelmově, kde vystoupí se stejným programem od 16 hodin.

Miroslav Vilímec patří k umělcům, kteří úspěšně spojují svou práci v symfonickém orchestru s bohatou činností sólisty. Do jeho repertoáru patří hudba od období baroka až po současnost, nejvřelejší vztah má umělec k virtuosním a romantickým skladbám.Houslista se také s oblibou zaměřuje na méně uváděná či neznámá díla.

Pravidelně působí jako koncertní mistr s Českou filharmonií. Kromě spolupráce s orchestry se cílevědomě věnuje komorní hře, především ve spolupráci se svým bratrem Vladislavem Vilímcem, který je nyní jeho stálým klavírním partnerem.

Na Welzlování se bude běhat s kufrem

Zábřeh – Další díl zábřežského festivalu Welzlování bude ve znamení recesistického běhu s kufrem v ruce. Welzlův kufr pořadatelé odstartují v sobotu 25. ledna.

Závod s prvky recese je inspirovaný fotografiemi cestovatele a polárníka Eskymo Welzla při odjezdu z města, kdy jej oko neznámého fotografa zachytilo s kufry v rukou a doutníkem v ústech.

Prezence účastníků bude od devíti hodin ráno v restauraci Rafanda, závod startuje ve 14 hodin na nedalekém kopci Humenec. „Povinnou výbavou je kufr, nepovinnou rekvizitou je zapálený doutník. Účastníci běhu tak vzdávají hold svému slavnému rodákovi Janu Welzlovi," popsal závod pořadatel Pavel Zubík.

Běžci musí nejen absolvovat vytyčenou trať, ale navíc během cesty pozřít tvarůžky, špek a dospělí i panáka slivovice.

„Zvláštní cena bude udělena tomu, kdo nejvěrněji napodobí osobnost zábřežského cestovatele, případně dalším účastníkům, a to podle náhlého hnutí mysli pořadatelů," doplnil Pavel Zubík. Tradičně se bude soutěžit rovněž o nejkvalitnější pálenku, jejíž majitel získá právo používat pro ni označení Welzlova cestovatelská. Novinkou letošního Welzlova kufru bude občerstvení určené i pro přihlížející diváky.

Předehrou recesistického běhu bude skutečný krosový závod, který startuje ve stejný den po desáté hodině od restaurace Rafanda. Závodníci se mohou hlásit pořadatelům v místě startu od devíti hodin, připravena bude trať nejen pro dospělé závodníky, ale i pro děti. Pro každého účastníka je připraven pamětní list, drobná upomínka a malé občerstvení.

Muzeum chystá hrátky s hracími stroji

Šumperk - V sobotu  25. ledna od 13 do 17 hodin bude šumperské muzeum patřit všem těm, kteří mají chuť strávit nevšední lednové odpoledne.

Vše se bude točit kolem flašinetů Franze Kolby a hracích strojků malíře a výtvarníka Petra  Válka. Flašinetům je totiž věnována výstava Jak se v Pekařově narodila hudba a celé odpoledne bude patřit doprovodnému programu k této výstavě.

„Mezi pozvané patří Jan Bondra z Prahy se svým flašinetem. Rozezní se i flašinet ze sbírek šumperského muzea. Radek Janoušek, konzervátor a restaurátor flašinetů a hracích strojů  ze Severočeského muzea v Liberci, nechá zájemce nahlédnout do útrob jednoho z flašinetů," informovala mluvčí muzea Miluše Berková..

V přednáškovém sále  ve 13.30, 15 a v 16 hodin vystoupí členové Občanského sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné s kramářskou písní o vzniku kaple v Pekařově.

Maňáskové divadélko paní Fridrichové předvede hry pro nejmenší Pohádku o varhanní píšťale a Pohádku o pejskovi s flašinetem.

„Jak je tomu v muzeu již dobrým zvykem, nebudou scházet  soutěže a kvizy, děti se mohou těšit na tvoření, tentokrát hudebně laděné," doplnila Miluše Berková.Vstupné činí 30 a poloviční 15 korun.

Pohádka bude vyprávět O pračlovíčkovi

Zábřeh - Divadelní představení na motivy oblíbeného televizního Večerníčku čeká nejen dětské návštěvníky kulturního domu v Zábřehu v neděli 26. ledna. Pohádku O pračlovíčkovi přiveze do Zábřehu populární olomoucké divadlo Tramtarie, které se svým představením sklízí jeden úspěch za druhým, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Tramtarie nabízí poučné, ale hlavně vtipné vyprávění o tom, jak pračlovíček postavil první domeček, jak vyzrál nad tyranosaurem, a jak zjistil, že ve dvou jde všechno líp. Představení, u kterého se určitě dobře pobaví celá rodina, začne v 15 hodin.

Děti a jejich rodiče pobaví čert

Postřelmov – Veselá hudební pohádka s písničkami Marka Ebena je na programu Kulturního domu v Postřelmově v neděli 26. ledna od 16 hodin. Pohádkový příběh Čert to nemá nikdy lehké hraje divadelní soubor ze Starého Města v režii Báry Hubíkové.

Cestovatel popíše putování na plachetnici

Bludov – Pro milovníky dálek připravuje Kulturní dům v Bludově v úterý 28. ledna od 18 hodin cestopisnou přednášku s plachetnicí do Antarktidy. Fotograf, přírodovědec, ředitel cestovatelského festivalu Kolem Světa Karel Wolf bude vyprávět o zajímavých místech, lidech a kulturách, které zachytil na svých fotografiích. Plavba historickou trojstěžňovou plachetnicí z Ohňové země podél břehů Antarktidy až do Jižní Afriky trvala 53 dní. Vstupné je dobrovolné.

Riflový bál ovládnou hity Michala Davida

Zábřeh - Již tradičně patří jeden z lednových víkendů v zábřežském kulturním domě Riflovému bálu. Ten letošní opět nabídne největší hity českých i světových hvězd popmusic a dobrou zábavu v podání skupiny Styl. Hvězdou večera však budou Kroky Michala Davida.

Repertoár plzeňské skupiny, patřící mezi nejžádanější české kapely současnosti, tvoří především songy hitmakera Michala Davida upravené do moderních aranží. Zpěvák a skladatel je patronem skupiny, intenzivně s ní spolupracuje a výjimečně i vystupuje. I když skupina působí na české hudební scéně teprve několik let, vydala již dvě CD a umisťuje se na předních místech v anketě Český slavík. Kroky Michala Davida tvoří zpěvák Petr Dick, kytarista David Laštovka, klávesista Roman Andrlík a také dvě půvabné tanečnice.

V programu Riflového bálu vystoupí taneční skupina Dance Club, návštěvníci se mohou těšit také na barmanskou show, originální výzdobu a bohaté občerstvení včetně neobvyklých míchaných nápojů. Bál v riflích startuje v sále Zábřežské kulturní v sobotu 25. ledna od 20 hodin. V prodeji jsou poslední volné místenky.

Studénky pořádají ples ve stylu Stardance

Dolní Studénky - Místní akční skupina Šumperský venkov spolu s obcí Dolní Studénky v sobotu 25. ledna  pořádá od 19.30 hodin druhý ročník plesu ve stylu Stardance Jako hlavní hvězda vystoupí muzikálový zpěvák Tomáš Savka, dále Jan Smigmator, kapela Moravia Bigband a nebudou chybět diskotékové hity DJ Martina Lešenara. Ples se koná v kulturním sále restaurace U Urbanů v Dolních Studénkách. Na programu bude také vyhlášení soutěže Projektů MAS Šumperský venkov. Cena vstupenky, ve které je zahrnuto občerstvení v podobě rautu, je 200 korun. Lístky je možno zakoupit na Obecním úřadě v Dolních Studénkách.

Maškarní maxihrátky ve Velkých Losinách

Velké Losiny – Maškarní maxihrátky  pro děti – to bude jedna z prvních akcí pro veřejnost, která se uskuteční v nově vybudovaném areálu zdraví ve Velkých Losinách. Malí a velcí návštěvníci jsou zváni v sobotu 25. ledna od 15 hodin na bohatý program plný hudby, tance, soutěží a her. Děti mají vstup zdarma, rodiče zaplatí 30 korun.

Záložna ožije karnevalovým rejem

Ruda nad Moravou – Tradiční dětský maškarní bál se uskuteční v neděli 26. ledna od 14 hodin v Rudě nad Moravou. Karnevalový rej se koná v sále místní restaurace Na Záložně.

Děti jsou zvány na maškarní bál

Bludov – Děti a jejich rodiče jsou zváni na dětský maškarní karneval, který se uskuteční v neděli 26. ledna od 15 hodin v Kulturním domě v Bludově. Pro malé tanečníky pořadatelé chystají hry, soutěže, občerstvení  i tanec. Vstupné je dobrovolné.

Autor: Soňa Singerová

21.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Ilustrační foto

Šumperk přišel o Smrže, navíc skončila jeho domácí série neporazitelnosti

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Díky vstřícnosti porodnice v Šumperku a Jeseníku vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel našeho regionu, tedy miminka, která se u nás narodila v uplynulých dnech.

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT