Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled na týden

Šumpersko, Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka.

12.2.2014
SDÍLEJ:

Ples. Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Pražští herci přivezou komedii

Mohelnice – Představení s názvem Mafie a city přivezou do mohelnického kulturního domu ve středu 12. února skvělí pražští herci. Ve francouzské komedii, ve které hraje hlavní roli manželský trojúhelník, se představí Lukáš Langmajer, Ivan Vyskočil, Veronika Nová a Karel Zima. Za lístek na komedii, která začíná v 19 hodin, přijde lístek na 180 nebo 150 korun.

Egyptské umění představí ve Vikýřovicích

Vikýřovice – Přednášku o egyptském umění připravila pro zájemce o uměleckou tvorbu Obecní knihovna ve Vikýřovicích. Historička Eva Semrádová se zaměří především na uměleckou tvorbu Střední a Nové říše. Poslechnout si povídání o egyptské kultuře má veřejnost  možnost ve středu 12. února od 17.30 hodin.

Podělí se o zážitky z Bulharska

Šumperk – Na střechu Balkánu zavede ve středu 12. února návštěvníky Městské knihovny v Šumperku cestovatel Ivo Müller. Vyprávět bude o dobrodružství, která jej potkala při putování po pohořích Rila, Pirin a Rodopi. Barvitě popíše skalnaté štíty, květnaté louky, vápencové soutěsky i pravoslavné kláštery. Beseda začíná v 18.30 hodin, vstupné je 40 korun.

Welzlování vrcholí. Nabídne závody lidských čtyřspřeží i pokus o rekord

Zábřeh - V polovině února v Zábřehu vyvrcholí festival Welzlování, který nabídne akce určené dobrodruhům, cestovatelům a především recesistům. Oblíbený festival, kterým se Zábřežané hlásí ke svému nejslavnějšímu rodákovi, Janu Eskymo Welzlovi, přinese zajímavou přednášku, originální závod a pokus o záznam do knihy rekordů.

Ve čtvrtek 13. února se po roce vrátí do kina Retro známý zábřežský filmař Martin Strouhal s audiovizuálním pořadem Sibiří za Janem Welzlem. V jeho první části seznámí návštěvníky s výsledky expedice, která hledala odpověď na otázku, kde skutečně žil Eskymo Welzl. „Expedice putovala přes Jakutsk do osady Ust Kuiga za polárním kruhem a dále pak po řece Janě do osady Kazačí. Odtud se podařilo dojet do Nižnějansku ležícím při ústí Jany do moře Laptěvů. V těchto místech se musel před sto lety pohybovat i zábřežský polárník," uvedl předseda České welzlologické a cestovatelské společnosti Martin Strouhal. Na přednášce bude také poprvé představena doposud neznámá Welzlova kresba trpasličího Eskymáka. Součástí akce je rovněž projekce dokumentárního filmu Na konec světa aneb Putování za Janem Eskymo Welzlem.

Vrcholem letošního Welzlování budou závody čtyřspřeží s lidskou posádkou, které se uskuteční na Masarykově náměstí v neděli 16. února. Ty budou letos ozvláštněny nejen tradičními projížďkami se spřežením sibiřských samojedů, zabijačkovými hody, ale i pokusem o zápis do České knihy rekordů v počtu lidí s kufrem. „Pelhřimovská agentura Dobrý den loni v Zábřehu zaevidovala 579 lidí, kteří se sešli na jednom místě s kufrem. My se pokusíme rekord hodně posunout a shromáždit na Masarykově náměstí tisícovku lidí s kufrem v ruce," sdělil odvážný záměr Zdeněk David z organizačního týmu. „Možná se pokusíme i o další rekord, a to poskládat co nejdelší řadu kufrů. Vše bude záležet na tom, kolik lidí přijde," doplnil Zdeněk David.

Pro každého účastníka pokusu o rekord bude připraven pamětní list a drobná odměna, vylosovaní šťastlivci pak získají ceny od tradičního moravského výrobce kufrů. Ta hlavní bude připravena pro majitele kufru, který pořadatelé vyhlásí jako „nejzajímavější".

Pokusu o nový rekord bude rovněž přítomen komisař agentury Dobrý den z Pelhřimova, která se u nás specializuje na oblast rekordů a kuriozit. „Účastníkům akce nabídneme také možnost objednat si originální certifikát nebo i Českou knihu rekordů se zapsáním jejich jména. Takto upravený certifikát nebo kniha mohou sloužit jako originální suvenýr nebo dárek," připomněl David.

Celé odpoledne bude na zábřežském náměstí vyhrávat country kapela Hubertus, prodávat se budou zabijačkové speciality. Prezence účastníků začíná ve 13 hodin, samotná akce vypukne o hodinu později.

Švagrov pořádá filmový večer

Švagrov – Středisko ekologické výchovy Švagrov u Vernířovic zve ve čtvrtek 13. února na filmový večer. Promítat se budou filmy zaměřené na globální problémy lidstva.  Představení začíná v 17 hodin, promítačky budou běžet do 20.30 hodin.

Děti si budou hrát s pohádkovou babičkou

Jeseník – Ve čtvrtek 13. února přijede za dětmi do Jeseníku pohádková babička. Odpoledne plné pohádek s populární Danuší Šenkyříkovou začíná v 16.15 hodin ve videokavárně Sofie. Pořad je určen pro děti a rodiče. Vstupné je 40 korun.

Biolog poradí, jak bojovat proti škůdcům

Jeseník – Škůdci v našich zahrádkách – to je téma přednášky, která se uskuteční ve čtvrtek 13. února od 17.30 hodin ve středisku volnočasových aktivit Duha v Jeseníku.

Biolog Vlastivědného muzea Jesenicka Martin Starý se zaměří na známé i méně známé živočichy, kteří mohou škodit rostlinám. Přítomným poradí, jak škůdce poznají a jak se jim mohou bránit. Za vstup zaplatíte 20 korun.

Cestovatel zavede do Afriky

Javorník – Exotické africké země mohou navštívit milovníci dálek, kteří v pátek 14. února v 18 hodin zamíří do kulturního domu v Javorníku. O své zážitky z měsíčního putování po černém kontinentu se podělí cestovatel Tomáš Černohous. Posluchači se mohou těšit na celou řadu fotografií, filmů a poutavé vyprávění. Popíše, jak společně s Oldřichem Smolou cestoval dopravními prostředky, které využívají sami Afričané. U místních lidí také každou noc přespávali a měli tak možnost získat unikátní informace, ochutnávat tradiční jídla, vyslechnout spoustu osobních příběhů a ještě hlouběji tak proniknout do běžného života obyvatel východní Afriky. Vstupné je dobrovolné.

V Barborce zahrají vycházející hvězdy

Zábřeh  - Když hvězdy vycházejí aneb Koncert mladých talentů je název další akce, kterou nabídne zábřežský hudební cyklu Bravo Zábřeh. V pátek 14. února se do kostela svaté Barbory sjedou na společném koncertu absolventi zdejší základní umělecké školy, kteří aktuálně studují hudbu na konzervatořích po celé České republice.

V oblíbené Barborce se tak představí Veronika Foltýnová na příčnou flétnu, Petra Davidová, Veronika Kordasová a Eliška Rýznarová na klavír, kytaristka Markéta Knápková, pozounista Martin Houserek, Kristýna Kočtářová a Barbora Jedelská zahrají na lesní roh a Marie Šoukalová na klarinet. Na programu jsou díla Mendelssohna – Bartholdyho, J. S. Bacha, Fryderyka Chopina, Rimského – Korsakova či Clauda Debussyho.

Pátý koncert prestižního cyklu Bravo Zábřeh začíná v 18 hodin, vstupné je dobrovolné.

V Herolticích se bude soutěžit v maskách

Heroltice – Netradiční zimní hrátky pořádají v rekreačním areálu v Herolticích.v sobotu 15. února od 14 hodin se zde bude konat Maškarní karneval na sněhu. Součástí karnevalu je i soutěž o nejlepší masky a jejich vozidla. Kromě cen, které mohou návštěvníci v maskách vyhrát, budou mít maskovaní lyžaři i zdarma jízdy na vleku. Při nedostatku sněhu bude akce zrušena.

Tanečníci se utkají o Mohelnický pohár

Mohelnice – O Mohelnický pohár se utkají v neděli 16. února v místním kulturním domě tanečníci. Soutěžit se bude v kategoriích Hobby dance a skupiny E, což jsou páry z tanečních kurzů. Startovné pro tanečníky i vstupné pro veřejnost přijde na 80 korun. Klání začíná v 10 hodin.

Taneční odpoledne s Hulíňany

Zábřeh - V neděli 16. února nabídne kulturní dům v Zábřehu další taneční odpoledne, tentokrát s krojovanou hanáckou dechovkou Hulíňané.

„Dechová hudba z Hulína má na svém kontě medailové pozice z mistrovství Evropy dechových hudeb i soutěže Zlatá křídlovka a také několik úspěšných CD nosičů," představili svého hosta pořadatelé tanečního odpoledne. Čtyřhodinovým tanečním maratónem začínajícím ve 14 hodin přítomné provede herec a moderátor Vladimír Hrabal. Pro návštěvníky jsou připraveny tradiční soutěže a losování o ceny.

Vstupenky na odpoledne s dobrou dechovkou lze pořídit v prodejních místech Zábřežské kulturní.

Geolog představí exotické Maroko

Jeseník - Státní okresní archiv Jeseník zve v úterý 18. února na setkání s geologem Jaroslavem Skácelem. Součástí besedy bude malá výstava o Maroku včetně unikátních minerálů a hornin a autogramiáda knihy, kterou si návštěvníci mohou na místě také zakoupit. Přednáška začíná v sále archivu v Tovární ulici v Jeseníku v 17 hodin.

Karel Mičunek poradí, jak procestovat Švýcarsko

Rapotín – Přednáška Karla Mičunka Švýcarsko, země vlakům zaslíbená, návštěvníky zavede k našim sousedům, a to za použití všech dopravních prostředků. Je tedy plná tipů, jak tuto turisticky oblíbenou zemi procestovat, a to za nízkou cenu. Přednáška je na programu kulturního centra v Rapotíně v úterý 18. února od 17 hodin.

Na plese můžete vyhrát zájezd

Šumperk – Jeden z vrcholů letošní sezony v Šumperku - tradiční ples Domu kultury a cestovní kanceláře Ancora se uskuteční v pátek 14. února.  Návštěvníci se mohou těšit na Big Band Zábřeh se sólisty, Jana Smigmatora, retro diskotéku s hity 70. - 90. let v podání DJ Jaroslava Weinlicha, vystoupí i Klub tanečního sportu Šumperk. Vstupenky jsou slosovatelné o zájezd v hodnotě 10 tisíc korun dle vlastního výběru věnovaný cestovní kanceláří Ancora a další ceny. Pořadatelé zvou do tance od 19.30 hodin, vstupenka je za 150 korun.

Mohelničtí fotbalisti lákají na bál

Mohelnice –  Všichni sportovci a jejich přátelé jsou zváni na fotbalový ples, který pořádá v mohelnickém kulturním stánku v pátek 14. února FC Juventus. K tanci a poslechu začíná od 20 hodin hrát skupina Herrgott. Vstupenka na bál stojí 130 korun.

Rapotín zve na školní ples

Rapotín – Základní a Mateřská škola Údolí Desné a Spolek rodičů Údolí Desné pořádají šestý ročník školního bálu. Ples se bude konat 14. února v kulturním centru v Rapotíně od 20 hodin. Vstupenky za sto korun je možné zakoupit v předprodeji každé pondělí od 14 do 15.30 hodin v budově 2. stupně školy v Petrově.

Hotelová škola zve do tance

Jeseník – Kongresový sál jesenických lázní bude v sobotu 15. února patřit hudbě, tanci a plesovému veselí. Od osmi hodin večer začíná Reprezentační ples Hotelové školy Vincenze Priessnitzeve. K poslechu a tanci hraje populární skupina Tonight MUStr.  Tomáše Uhlíře. Vstupenka na bál přijde na 150 korun.

Autor: Soňa Singerová

12.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jeseník - Dolní Benešov 0:3
6

Jeseník zase doma nedal gól a prohrál s Dolním Benešovem

Nehoda u Bělé pod Pradědem 16.10. 2017
6

Jeden řidič se lekl, druhý otáčel, oba havarovali

Motorkář se u Skřítku srazil s volvem, pro spolujezdkyni letěl vrtulník

FOTO z MÍSTA / Pětadvacetiletý motorkář havaroval v neděli 15. října po poledni v úseku mezi mezi Skřítkem a obcí Klepáčov.

Odborníci z nemocnice poradí, jak jíst zdravě a chutně

Jezte zdravě a přijďte se poradit do šumperské nemocnice Šumperk, vzkazují její odborníci. Ve středu 18. října, se nemocnice připojí k Světovému dni výživy. Veřejnosti v prostorách své lékárny nabídne od 14 do 16.30 hodin bezplatná vyšetření i poradenství ohledně správné a zdravé životosprávy.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Džemfest láká na Tomáše Kluse, tančírnu rozezní Fernando Saunders

Mrkněte se na kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka a vyberte si z pestré nabídky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení