VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled na týden

Šumpersko, Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka.

18.2.2014
SDÍLEJ:

Zdeněk Izer.Foto: archiv

Geolog představí exotické Maroko

Jeseník - Státní okresní archiv Jeseník zve v úterý 18. února na setkání s geologem Jaroslavem Skácelem. Součástí besedy bude malá výstava o Maroku včetně unikátních minerálů a hornin, na programu je také autogramiáda knihy, kterou si návštěvníci mohou na místě zakoupit. Přednáška začíná v sále archivu v Tovární ulici v Jeseníku v 17 hodin.

Zdeněk Izer přiveze novou show

Jeseník –Zdeněk Izer přijede ve středu 19. února za svými fanoušky do Divadla Petra Bezruče v Jeseníku. Návštěvníci se mohou těšit na novou show Turné čtyř můstků, která nenechá bránice ani na chvíli v klidu. Jako vždy přijdou na řadu oblíbené parodie televizních pořadů, zábavných soutěží a imitování celé řady populárních českých i zahraničních zpěváků a zpěvaček. Vystoupení, které začíná v 19 hodin,  je opět obohacené nejrůznějšími zábavnými kostýmy a převleky. Partnerkou Zdeňka Izera v tomto programu je skvělá zpěvačka Šárka Vaňková. Vstupné v předprodeji přijde na 250, na místě pak zaplatíte 280 korun.

Za fanoušky přijíždí Zrní, objev roku

Šumperk – Do Šumperka přijíždí jeden z největších hudebních objevů posledních let, kapela Zrní. Koncert je na programu H-clubu ve čtvrtek 20. února od 19.30 hodin.  Držitelé Ceny Anděl 2013 v kategorii Objev roku pocházejí z Kladna. Sami členové kapely o sobě říkají: „Na hudbě nás baví objevovat nové možnosti a kombinace. Hrát si, být spolu v hudební krajině, kterou společně vytváříme. Baví nás zkoumat, vyjadřovat a sdílet své pocity. Většina našich písniček vzniká společnou improvizací."

Muzikanti přiznávají, že je hodně inspiruje příroda, krajina, lidová hudba, ale stejně tak vycházejí i ze současné, rychlé, elektronické doby, která přináší zvuky strojů, aut, měst, specifické lidské pocity a situace, i nové hudební možnosti. Pětičlenná kapela zpívá výhradně česky.

Vstupenka přijde v předprodeji na 150 korun, v den akce zaplatíte o 40 korun víc.

Cestovatel zavede posluchače do Barmy

Zábřeh - Zábřežský festival Welzlování pokračuje ve čtvrtek 20. února v kině Retro audiovizuálním pořadem cestovatele Vladimíra Lemberka o Barmě. „Po dlouhá desetiletí izolovaná země se nyní otevírá turistům a má určitě co nabídnout. Překvapí množstvím chrámů a budhistických mnichů, přírodními krásami, ale hlavně otevřeností a přátelstvím obyčejných lidí," říká cestovatel Lemberk, který pracuje jako zoolog ve Východočeském muzeu v Pardubicích. Jeho diashow začíná v 17 hodin, vstupné činí 50 korun.

Výstava přiblíží práci sklářů

Šumperk - Již po páté se bude v prostorách šumperského muzea odvíjet osobitý příběh z cyklu Člověk tvůrce, který zavede návštěvníka tentokrát do kouzelného světa skla. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 20. února od 17 hodin.

Historii severomoravského sklářství, která sahá od 15. do 20. století, dokládá existence 16 lokalit, které se nalézaly nejen na velkolosinském a branenském, ale i na štíteckém a rudském panství.

„Součástí expozice bude jednoduchá sklářská dílna s pánvovou pecí a nářadím používaným při výrobě foukaného skla. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout unikátní sklářský brus a vrták, které jsou zapůjčeny z bývalého sklářského muzea v Rapotíně. Někdejší slávu rapotínských skláren připomenou stropní stínidla, lisované sklo včetně exportně úspěšných Petriho misek," popsala výstavu mluvčí muzea Miluše Berková.

Na výstavě nechybějí ani nejrůznější předměty uměleckého charakteru včetně půvabných obrázků malovaných na skle či nálezy sklářských artefaktů, které jsou  výsledkem archeologických výzkumů v Šumperku.

„Kromě poučení se všichni návštěvníci mohou těšit na různé nápadité kreativní prvky vtipně umístěné v prostorách Výstavní síně," doplnila Miluše Berková.

Během výstavy je možné objednat si komentované prohlídky a výukové programy pro žáky a studenty od 21. února do 30. května. Na Zelený čtvrtek  17. dubna od 9 do 16 hodin je na programu interaktivní tvoření se sklem. Výstava potrvá do 1. června.

Vikýrek zve do něžné náruče rodičů

Šumperk – Víte, jak můžete ovlivnit vývoj dítěte ještě před jeho narozením? Na tuto otázku a mnoho dalších zájemcům odpoví Eva Kiedroňová, kterou pozvalo mateřské centrum Vikýrek. Beseda s názvem Něžná náruč rodičů se uskuteční v pátek 21. února od 19 do 19 hodin v G-klubu v Šumperku. Vstupné je 150 korun. Eva Kiedroňová je dětská rehabilitační sestra, je zakladatelkou a propagátorkou programu pro nejmenší děti. Zastává názor, že nejvíc ovlivňují vývoj dítěte především rodiče, kteří jsou s ním 24 hodin denně. Na toto téma také napsala několik knih, pravidelně také vystupuje v televizním pořadu Sama doma.

V Hrabenově budou slavit masopust

Hrabenov – Masopustní průvod, zabíjačkové speciality, pochovávání basy, rej masek – to vše zažije ten, kdo vyrazí v sobotu 22. února do Hrabenova. Program startuje v 10 hodin před kulturním domem. Zde budou zabíjačkové hody. Ve tři hodiny odpoledne vyráží od Bínů průvod masek. Veškeré dění se pak přestěhuje do kulturního domu, kde bude hrát k tanci a poslechu Horalka z Jakubovic, v osm hodin začíná masopustní zábava s obřadem pochovávání basy, hraje M. Koutný, vstupné je 60 korun. Po celý den pořadatelé z TJ Sokol Hrabenov chystají bohaté občerstvení.

V klubu se představí jazzová perla z Toskánska

Jeseník - Toskánská jazzová perla s nádherným hlasem inspirovaná odkazem Elly Fitzgerald a Milese Davise se během svého turné po  Česku zastaví v sobotu 22. února v jesenickém Blue-s klubu. Koncert italsko - české formace Romina Capitani Quartet začíná v 19.30 hodin. Vstupenka přijde na 100 korun, místa k sezení jsou potřeba rezervovat přímo v Blue-s klubu.

Zábřežský reprezentační ples je opět vyprodaný

Zábřeh - Vyprodáno! hlásí pořadatelé oblíbeného Reprezentačního ples města Zábřeh, který se uskuteční v sále kulturního domu v sobotu 22. února. „Vyprodáno je dokonce již několik týdnů. To je nejlepší důkaz o mimořádné kvalitě tohoto plesu, na níž mají největší zásluhu hudebníci smyčcového komorního orchestru a orchestru Moravia Big Band. Těm patří náš obdiv," uvedl Zdeněk David ze Zábřežské kulturní.

Ples města nabídne tradičně pestrou směsici tanečních melodií různých hudebních žánrů, večeru budou ale dominovat především valčíky Johanna Strausse v podání téměř padesátičlenného hudebního tělesa, které vzniklo pod vedením dirigenta Pavla Doubravy. Zazní ale i jazzové, swingové či muzikálové melodie a v podání skupiny Kreyn i populární hity středního proudu. Program plesu zpestří svými vstupy tanečníci ze šumperského Klubu tanečního sportu, trojnásobná mistryně světa v krasojízdě Martina Štěpánková a magie v podání iluzionisty Jana Vaidiše. V rámci plesu dojde rovněž k předání Ceny města za rok 2013, jejíž držitelkou se stane Danuše Koryčánková, dlouholetá a úspěšná trenérka zábřežských mažoretek.

Návštěvníky plesu jistě potěší i bohaté občerstvení formou švédských stolů, které je v ceně vstupenky. Kulturní dům se pro hosty reprezentačního plesu otevře o půl osmé, večer oficiálně zahájí starosta města Zábřeh František John ve 20 hodin.

Šavani zavzpomínají na své začátky

Zábřeh – Párty k pětadvacátým narozeninám pořádá v sobotu 22. února skautský oddíl Šavani za Zábřehu.

„Zveme všechny příznivce, přátele, rodiče, bývalé i současné členy, na neformální setkání, jehož hlavní náplní bude fotografická prezentace zachycující dosavadní činnost Šavanů. K nahlédnutí zde budou také staré kroniky, časopisy a další dokumenty. Za všechny bývalé, současné i budoucí členy Šavanů tímto děkujeme náčelníku Mičkinikwovi, především za obrovské úsilí, které činnosti kmene od jeho založení až doposud věnuje," lákají skauti na setkání.

Historie oddílu sahá do roku 1988, kdy se z tábornického oddílu Stopaři Zábřeh vyčlenila skupina lidí, kteří se zaměřili na indiánskou tematiku a založili kmen Šavani. Od té doby prošlo jeho řadami přes 500 chlapců a děvčat ze Zábřeha a okolí, kteří se mohli zúčastnit již více než 1500 různých schůzek či výprav.

Setkání se uskuteční v sobotu 22. února ve 14 hodin v Křesťanském centru Zábřeh (pěší zóna u Billy). Sraz je u nedalekého gymnázia. Občerstvení zajištěno.

Staré Město hostí divadelní ochotníky

Staré Město – Kulturní dům ve Starém Městě chystá pro divadelní fanoušky přehlídku amatérských divadelních souborů Šokáček 2014. Od 21. do 23. února své umění předvede šest ochotnických divadelních souborů. Vstupné na jednotlivá představení je 40 korun, zvýhodněné vstupné na všechny představení  činí 100 korun.

Slavnostní zahájení přehlídky proběhne 21. února v 19 hodin. Následovat bude představení Ryba ve čtyřech, tragikomedie domácího souboru ŠOK Staré Město.

V sobotu 22. února pak návštěvníci mohou v 10 hodin shlédnout Pohádky do kapsy slavičínského souboru SemTamFór. Ve 14 hodin předvede václavovský soubor komedii Paní Plukovníková. Komedie Večer tříkrálový, aneb Cokoliv chcete v podání souboru Q10 z Hradce Králové.začíná v 19 hodin

Pohádku pro děti Čert to nemá nikdy lehké zahraje Nezávislý divadelní soubor Starého Města v neděli 23. února v 10 hodin. Přehlídku završí komedie kojetínské Hanácké scény Ještě jednou, profesore ve 14 hodin.

Pohádka bude o tajuplném zámku

Jeseník - Veselá pohádka o zámku kde žijí princezny, které se chtějí vdávat, je na programu jesenického Divadla Petra Bezruče v neděli 23. února od 15 hodin. Pohádkový příběh přivezou herci z opavského divadla. Vstupné je 50 korun.

Preludium pokračuje autorským večerem

Šumperk – Další díl Preludia Aloise Motýla bude patřit autorskému večeru současných mladých českých skladatelů. Koncert uvede talentovaný autor Ondřej Štochl, který se v posledních letech profiluje zejména rozsáhlými prostorovými kompozicemi. Koncert se uskuteční v pondělí 24. února od 19 hodin v klášterní kostele v Šumperku. Vstupné je 100 korun, držitelé karty Klubu přátel Klasika Viva získávají slevu 20 korun.

Autor: Soňa Singerová

18.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Derby pro Zábřeh, s Dubickem uspěl na penalty
24

Derby Zábřehu s Dubickem rozhodly penalty, výhru slaví Sulko

ilustrační foto

Vzhůru na lampionové průvody, strašidla či koncert kapely Dymytry

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Šumperk přišel o Smrže, navíc skončila jeho domácí série neporazitelnosti

Domácí série neporazitelnosti šumperských fotbalistů se zastavila na čísle třináct. V nedělním utkání divize byl nad jejich síly suverénní Tišnov, který si na severu Moravy připsal již jedenáctou výhru v řadě.

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT