Doris hostí moravské Eskymáky

Šumperk – Mohou žít Moravané v Grónsku mezi Eskymáky? Na tuto otázku odpoví v úterý 25. února manželé Klempířovi, kteří žili za polárním kruhem dlouhých šestnáct let. Součástí setkání, které se uskuteční od 18.30 hodin ve Vile Doris v Šumperku, bude  také videoprojekce. Vstupné na besedu je 50 korun.

Muzeum silnic vystaví modely z Lega

Vikýřovice – Další zajímavá výstava se připravuje v Muzeu silnic ve Vikýřovicích. Poslední únorové úterý se otevře expozice s názvem Lego na cestách. Návštěvníci uvidí na šest desítek modelů silničních staveb a dopravních prostředků ze sbírky místního sběratele. Výstava potrvá do 15. května. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 25. února v 17 hodin.

Michal Horáček nabídne průřez tvorbou

Zábřeh - Unikátní hudební recitál jednoho z nejlepších a nejuznávanějších českých textařů Michala Horáčka s názvem Mezi námi nabídne dramaturgie kulturního domu v Zábřehu ve středu 26. února. Představení koncipované v semaforském stylu se opírá především o písničky autorského dua Horáček – Hapka.

Michal Horáček v něm působí jako vypravěč, který představí svou poezii a prolne ji historkami, improvizovanými úvahami a básněmi, které souvisejí s jeho hudebními projekty. Pozitivem představení jsou i velmi kvalitní pěvecké interpretace v podání Ondřeje Rumla, Lenky Nové a Františka Segrado za doprovodu Kvarteta Mateje Benka.

„Celý večer je koncipován do tří částí. V jedné představí Michal Horáček spolupráci se skladatelem Petrem Hapkou, v další svůj úspěšný recitál Kudykam a ve třetí svůj poslední ucelený autorský projekt Český kalendář," shrnuje koncepci pořadu produkční Zábřežské kulturní Vratislav Jarmar.

Mimořádný projekt, který mnozí považují za hudební událost roku, začíná ve velkém sále kulturního domu v 19 hodin. Návštěvníci se budou moci po skončení pořadu setkat osobně s Michalem Horáčkem při autogramiádě jeho CD a knih, které bude možné na místě také zakoupit.

Bezruč pozval Klicperovo divadlo

Jeseník – Klicperovo divadlo z Hradce Králové zahraje ve středu 26. února od 19 hodin v Divadle P. Bezruče v Jeseníku drama Oskar a růžová paní. Inscenace francouzského dramatika Erica Emmanuela Schmitta pojednává o hlubokém přátelství desetiletého Oskara a jeho ošetřovatelky babi Růži. Neúnavný rozumbrada, kterému zbývá posledních dvanáct dnů života, dostane díky moudré ženě možnost prožít si prostřednictvím důmyslné hry celý lidský život. V hlavních rolích se představí Martina Eliášová a Jan Sklenář. Inscenace je součástí předplatného, doprodej volných míst je možný přes rezervační systém MKZ, vstupné je 250 korun.

Bude přednášet o tibetské medicíně

Javorník – Vzácný host přijede v pátek 28. února do Javorníku. V místním kulturním domě se od 18 hodin koná přednáška Tibetská medicína, kterou povede mistr Boris Tichanovský.  Ten je potomkem věhlasného sibiřského léčitele a o léčitelské praktiky se zajímá prakticky od dětství. Ovládá celé spektrum léčitelských metod, rozličné masáže či manuální terapie, je Mistrem Reiki a učitelem taj –czy cjuaň. Boris Tichanovský pořádá kurzy zdraví a léčebná sezení po celém Rusku i Česku a také dlouhou řadu let pracoval jako masér a psycholog v olympijském výboru Ruska. Je autorem řady knih i učebních a léčebných audio a video nahrávek. Vstupné na besedu je dobrovolné.

Sokolové zvou do Losin na Masopust

Velké Losiny - TJ Sokol Lázně Velké Losiny pořádá v pátek 28. února v místním areálu zdraví Sokolské šibřinky. Návštěvníci se mohou těšit na bohatou tombolu a občerstvení, hraje Famozní Levandulové Trio. Vstup v maskách je vítán. Masopustní veselí začíná ve 20 hodin, vstupenka přijde na 120 korun.

Plíživá Kontra láká na dobrodružství

Jeseník – Expediční kamera 2014 – to je čtyřhodinové pásmo filmů a vstupů o dobrodružství, divoké přírodě, o extrémních zážitcích i sportech. Filmy o dobrodružství, o cestě, kamarádství a překonávání všech možných přírodních překážek všemi způsoby mohou diváci zhlédnout v sobotu 1. března od 18 hodin v jesenickém klubu Plíživá Kontra. Jde o vítězné a výběrové filmy z Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují. Za vstupenku zaplatí dospělí 70, děti do 10 let 35 korun.

Zahradnický ples láká na květinovou show

Zábřeh – Zahradnický ples, který připravuje Střední škola sociální péče a služeb v Zábřeh poslední únorový den,  je tradičně zárukou nejen kvalitní taneční hudby, ale také dobré zábavy a především bohaté květinové výzdoby.

Letošní již pětašedesátý ročník proběhne v pátek 28. února  v zábřežském kulturním domě.  Večer odstartuje o půl osmé polonézou v podání žáků školy. Poté již bude parket patřit hostům, kterým bude k tanci a poslechu hrát skupina NOA Olšany. Stejně jako v předchozích letech bude součástí plesu i diskotéka ve vinárně Žumpa.

Vrcholem programu v hlavním sále bude originální květinová show. Tu připravili, stejně jako originální květinovou výzdobu sálu a přilehlých prostor, žáci oboru zahradník. Vystavené vazby a květinová aranžmá bude možné si zakoupit. Na hosty čeká rovněž bohatá tombola.

„Zahradnická škola byla v Zábřehu založena v roce 1947 a o dva roky později začala škola pořádat ples," přiblížil začátky tradičního plesu Jiří Matějček, zástupce ředitele školy.

Protože tehdy ještě neexistoval kulturní dům, probíhal ples současně v sokolovně a v katolickém domě. Účastníci tak během večera mohli přecházet mezi oběma místy konání plesu. „V roce 1999, kdy zahradnický bál slavil padesát let svého trvání, škola uspořádala dvoudenní ples. Oba dva večery byly tehdy beznadějně vyprodané," doplnil bohatou historii plesu Jiří Matějček.

Na plese zazpívá Láďa Kerndl

Jeseník – Kongresový sál jesenických lázní bude v sobotu  1. března od 19 hodin hostit již po dvacáté Reprezentační ples lázní a města Jeseník. K tanci a poslechu hraje Relaxband Jana Drejsla, šumperské taneční studio Next představí polonézu a další tance, zazpívá světoznámý jazzmann Láďa Kerndl, zazní světová premiéra drobného díla Priessnitz – voda a víc nic…!, na programu je také houslová show  Tomáše Zápecy, scházet nebude barmanská show jesenické hotelové školy a další překvapení. Pořadatelé připravují bohaté občerstvení po celou noc a atraktivní tombolu. Ples moderuje Soňa Šuláková z České televize. Vstupenka přijde na 160 (balkón), 180 (Hradní kavárna) nebo 200 korun (hlavní sál).

Taneční finále bude na Květinovém plese

Šumperk – Taneční soutěž a Květinový ples, na kterém se představí ty nejlepší soutěžní páry – takový bude program v Domě kultury v Šumperku v sobotu 1. března.

Klání O pohár města Šumperka 2014 odstartuje v 9 hodin ve velkém sále a utkají se v něm páry z celé České republiky i ze zahraničí ve standardních a latinsko-amerických tancích. Soutěž může sledovat i veřejnost, za lístek zaplatí 90 korun.

Velké finále v latinsko-amerických tancích se uskuteční na Květinovém plese, který začíná v 19.30 hodin. Vedle špičkových tanečníků čeká návštěvníky bohatý program i tradiční velkolepá květinová výzdoba. Vstupné s místenkou přijde na 190 korun.