Návštěvníci se seznámí s tibetskou kulturou

Zábřeh - Seznámit se s tibetskou kulturou, pobavit se a pomoci dobré věci – to mohou návštěvníci tibetského festivalu, který se uskuteční v kině Retro v Zábřehu. Pořadatelé připravují promítání pro veřejnost i školní představení.

„Pro veřejnost jsme letos vybrali dva snímky. V úterý 4. března se ve filmu Letní pastviny necháme zavést k nomádské rodině v Tibetu, která řeší existenční problémy. V úterý 18. března budeme v dokumentu Hledání sledovat pohnutý příběh tibetského lidu. Režisér snímku Pema Tseden se narodil jako tibetský nomád a jako jediný z rodiny dostudoval. Je vůbec prvním tibetským režisérem, kterému se podařilo natočit film v Tibetské autonomní oblasti v Číně, s tibetským štábem a v tibetštině," popisuje festivalové filmy vedoucí biografu Věra Smrčková.

Na pořádání festivalu zábřežské kino spolupracuje s občanským sdružením M.O.S.T.  Cílem akce je pomoci dětem ze školy Gyalten v Tibetu.  Představení začínají v 19 hodin, vstupné činí příznivých 80 korun.

Výstavní síň v Bezruči zaplní fotografie

Jeseník – Výstava fotografií z autorské dílny člena litovelského fotoklubu Jindřicha Buxbauma se otevře ve výstavní síní Divadla Petra Bezruče v Jeseníku. Vernisáž se koná v úterý 4. března od 17 hodin. Výstava, která nese název Šalom, potrvá do 31. března.

Přednáška bude na téma Tady řádil ledovec

Jeseník – Tady řádil ledovec – tak se jmenuje přednáška, kterou naplánovalo Středisko volnočasových aktivit Duha Jeseník na čtvrtek 6. března od 17.30 hodin.  Posluchači se dozví, jak vypadalo Jesenicko za největšího rozsahu zalednění, jak silná byla pokrývka ledu, jak se činnost ledovce projevila na reliéfu jesenických hor. Přednášku povede a na dotazy bude odpovídat geoložka Vlastivědného muzea Jesenicka Viera Večeřová. Vstupné činí 20 korun.

Cestovatelé provedou po Maroku

Šumperk - Pobřeží Atlantiku, pohoří Antiatlas, cedrové lesy i písečné duny - pokud se chcete dozvědět, jak dlouho trvá sbalit se na cestu do Maroka, jak nejlépe zapadnout mezi Marokánce nebo jak se obléknout na výlet do pouště, přijďte na cestopisný večer, který pořádá Městská knihovna v Šumperku ve čtvrtek 6. března od 17 hodin. Hosty besedy budou šumperský rodák Jiří Křesina a Lukáš Merta. Jejich společný koníček, který se stal i profesí, je příroda, život v ní a zkoumání životního prostředí. Vstupné na besedu je 50 korun.

Welzlování zakončí diashow Jiřího Kolbaby

Zábřeh - Poslední akcí letošního festivalu Welzlování bude strhující diashow jednoho z nejznámějších českých dobrodruhů a cestovatelů Jiřího Kolbaby. Do zábřežského kulturního stánku přijede v pátek 7. března, show začíná v 18 hodin.

Jiří Kolbaba, který působí jako reportér Rádia Impuls, návštěvníky provede malebným indonéským ostrovem Bali. „Tento nádherný kout je mou srdeční záležitostí a téměř druhým domovem. Tady vždy pookřeji, ze všeho jsem nadšen a užívám si každou minutu. Cítím se jako reinkarnovaný Balijec," říká Kolbaba.

Ve středu 12. března, čeká příznivce exotiky a cestování další zajímavý pořad, tentokrát v sále kina Retro. O Japonsku zde budou přednášet Monika a Jiří Vackovi, kteří najeli po zemi vycházejícího slunce přes pět tisíc kilometrů. Ze sedla kola poznali jak obyčejný venkov, kam běžní turisté zavítají zřídkakdy, tak rušné japonské metropole. Jejich přednáška začíná v 17 hodin.

Do Javorníku míří Expediční kamera

Javorník - Celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, o extrémních zážitcích i sportech, to vše zažijí návštěvníci Expediční kamery. Filmový festival se uskuteční v pátek 7. března od 17 hodin v sále Městského kulturního centra v Javorníku. Vstupné je 60 korun, děti do 15 let za lístek neplatí.

Do Retra se vrací Babovřesky

Zábřeh - Pokračování úspěšné komedie Babovřesky režiséra Zdeňka Trošky se od 7. března představí také v zábřežském kině Retro. V Babovřeskách 2 se rozvíjí příběh z jihočeské vesničky, kam nyní přijíždějí na návštěvu ke svému spoluhráči hokejisté. Využijí toho místní babky a narafičí jim do cesty své vnučky. Objevuje se kontrolor z „kraje" netušící, co bude muset řešit. Nad vším bdí mladý farář jménem Šoustal.

Babovřeská „babka lyžařka", v civilu Jarmila Bursová, se stala novou „oblíbenkyní" režiséra a autora scénáře Babovřesek. Zatímco v jedničce dostala menší prostor, ve druhém dílu to pořádně rozbalila. Tato neuvěřitelně čiperná dáma si při natáčení vyzkoušela, jaké to je jezdit na mopedu, na kterém se proháněla už za mlada.

„V pětačtyřicátém jsem jezdila na jawě, ale s ručním řazením. Pan Troška říkal, že to nevadí, že je to vlastně nedávno. Kluci technici mi trochu pomohli a hodně jsme se u toho nasmáli," prozradila Jarmila Bursová, která se stala miláčkem celého týmu.

Babovřesky 2 již vévodí žebříčku návštěvnosti českých kin a režisér Zdeněk Troška začíná připravovat další pokračování této „letní komedie". Ta se bude z části natáčet v zahraničí, diváci „trojky" se tak mohou těšit na záběry nádherné turecké přírody, moře a krásných turistických míst.

Ve Slovanu bude znít country

Jeseník – v jesenickém hotelu Slovan bude v pátek 7. března znít trampská muzika. Od 19 hodin se zde uskuteční tradiční country večer, Hraje kapela Náwrat a tančí skupina Dashwood. Vstupenka přijde na 60 korun.

Pěvecký sbor z Bělé slaví narozeniny

Jeseník – Kaple v Jeseníku se sobotu 8. března rozezní sborovým zpěvem. Od 17 hodin je zde na programu koncert k 25. výročí ženského pěveckého sboru OÚ Bělá pod Pradědem. Diriguje Hana Zápecová, vystoupí také hosté Tomáš Zápeca a Cimbálová muzika Jeseník.

Jesenický Vagon pokřtí nové album

Jeseník – Album s názvem Šance bude křtít v sobotu 8. března v klubu Mlýnice v Jeseníku kapela Vagon. Koncert domácí formace začíná v 18.30 hodin. Součástí večera bude také premiéra videoklipu. Jako host vystoupí kapela Pro-fest ze Šumperka.Vstupné je 99 korun.

Jeseničtí učitelé zvou do tance

Jeseník – Kongresový sál jesenických lázní bude patřit tanci, hudbě a zábavě. V sobotu 8. března začíná ve 20 hodin učitelský bál. K tanci i poslechu hraje trio Tonight MUStr. Tomáše Uhlíře. Vstupenky za 150 korun lze zakoupit v Informačním centru Jeseník.

Kapely se utkají o postup do finále Porty

Bludov - Kulturní dům Bludov a Česká tábornická unie – jesenická oblast srdečně zvou všechny příznivce trampských, folkových a country písniček na  Severomoravské oblastní kolo Trampské porty. Sálem kulturního domu se v sobotu 8. března od 14 hodin se rozezní písničky trampské, folkové, country i bluegrassové. Z tohoto žánru vybere porota vítěze v kategorii interpretační a autorské. Diváci rozhodnou, který interpret obdrží cenu diváka. Vítězové v kategorii interpretační postoupí do semifinále a finále Českého národního kola v Řevnicích  u Prahy, které se koná 27. až 29. června. Vítězové autorské soutěže postoupí do semifinále,  které se uskuteční 5. až 7. června v Ústí nad Labem.

„Přijďte podpořit soutěžící a zpříjemnit si sobotní odpoledne. Každoročně patří návštěvnost Porty v Bludově k těm nejlepším v republice. Doufáme, že i letos bude nouze o volná místa," zvou pořadatelé. Vstupné je 30 korun.

Ve Zlatých Horách se bude soutěžit o nejlepší pálenku

Zlaté Hory – Pro všechny milovníky slivovice je v Tenisbaru ve Zlatých Horách připraveno klání o nejlepší zlatohorskou pálenku. Do soutěže se může zapojit každý, kdo přinese třídecový vzorek pálenky a uhradí startovné padesát korun. Samotná soutěž proběhne 8. března od 17 hodin. Pro návštěvníky je připraveno domácí uzené, klobásky, tlačenka a další dobroty, košt doprovodí moravské lidové písně. Soutěžit se bude nejen o nejlepší slivovici, ochutnávat se budou i další ovocní destiláty. Majitelé tří nejlepších pálenek získají hodnotné ceny.

Tradiční Listování Lukáše Hejlíka

Jeseník – Oblíbený pražský herec Lukáš Hejlík přiveze svůj pořad Listování do Jeseníku. Pražskou svatbu a jiné erotické povídky bude číst v neděli 9. března od 20.30 hodinv hotelu Slovan. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji v recepci Slovanu za 80 nebo 70 korun.

Šok zahraje hororovou komedii

Postřelmov – Divadelní soubor Šok ze Starého Města přiveze do kulturního domu v Postřelmově oblíbenou konverzační hororovou komedii Ryba ve čtyřech. Představení začíná v neděli 9. března v 16 hodin, Hrají: Jiří Ondrouch, Alena Kozáková, Yveta Irimičuková a Táňa Kišová, režie se ujala Dáša Prodělalová.

Formace má na programu i skladby Beatles

Šumperk, Jeseník – Další díl festivalu Preludium Aloise Motýla obstará jedno z nejzajímavějších mužských vokálních seskupení v Česku Gentlemen Singers. Soubor vystoupí v pondělí 10. března od 19 hodin v klášterním kostele v Šumperku a o den později ve stejný čas v jesenické Kapli.

Gentlemen Singers získal za dobu desetileté historie řadu mezinárodních ocenění. Pro koncerty v Šumperku a Jeseníku si pánové připravili program nejen ze skladeb skupiny Beatles, ale i jiných autorů.

Držitelé karty Klubu přátel Klasika Viva získávají slevu 20 korun ze vstupného, které činí 100 korun.