V Jílkovi vystavuje pražský malíř

Šumperk – Malíř David Bartoň, který žije střídavě v Praze v Telči bude v červnu vystavovat v Galerii Jiřího Jílka v Šumperku. Vernisáž se uskuteční ve středu 4. června od 18. hodin. Návštěvníci si mohou prohlédnout cyklus obrazů s názvem Krajiny viděné. Autor je kurátorem Městské galerie Hasičský dům v Telči, vedle malování se zabývá také keramikou, spolupracuje  spolupráce s písničkářem Jiřím Dědečkem a režisérem Zdeňkem Tycem. Výstava potrvá do 29. června.

Muzeum silnic zve na veteránské výstavy

Vikýřovice - Letní sezona  vikýřovického silničního muzea se ponese zcela ve veteránském duchu. Ve středu 4. června  budou slavnostní vernisáží zahájeny hned dvě výstavy.

Obrazy automobilového světa představí tvorbu světoznámého výtvarníka Václava Zapadlíka.  Výstava, která je jednou z mála jeho domácích galerijních prezentací, představí jeho technicky a esteticky dokonalá vyobrazení  duesenbergů, mercedesů, bugatek, wikovů a mnoha dalších  strojů českých a zahraničních značek, především z období 30. let minulého století.

„Díla autora, paradoxně uznávaného ještě více v zahraničí než u nás, visí například v jednom z nejprestižnějších automobilových muzeí Blackhawk či v kalifornském Pebble Brach. Publikuje i v motoristických nebo technických časopisech. Výtvarník také vytvořil sérii poštovních známek Světová auta. Václav Zapadlík dokáže kromě klasické malby vyrobit i technické výkresy. Nákres zničené konstrukce umí například precizně obalit karoserií. Kreslí přitom zpaměti. Podle jeho výkresu se tak dají kompletně restaurovat automobily, ze kterých zbyl třeba pouze podvozek," uvedla vedoucí vikýřovického muzea Alena Turková..

Druhá z výstav, věnovaná 115 letům značky Fiat, by se mohla jmenovat Fiatmánie Aleše Titzla, neboť právě z jeho neskutečných sbírek pocházejí všechny exponáty instalované na výstavě.

„Návštěvník uvidí modely fiatů, různé typy volantů, disků, odznaků, reklamních tabulí  a mnoho dalších exponátů souvisejících se značkou Fiat. Během vernisáže bude vystaveno dokonce i několik automobilů. Předpokládáme, že i řada návštěvníků vernisáže přijede se svými miláčky," doplnila Alena Turková.

Vernisáž obou výstav se uskuteční ve středu 4. června  v 17 hodin.

Fenomén Igráček míří do šumperského muzea

Šumperk – Interaktivní výstava Fenomén Igráček, která procestovala téměř celou republiku, má nyní zastávku ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Expozici si budou moci lidé prohlédnout od 5. června do 28. září.

Legendární Igráček vznikal na počátku 70. let. První postavička zedníka spatřila světlo světa v roce 1976. V 90. letech se přestala téměř vyrábět, protože byla z trhu vytlačena produkcí hraček z Asie. Znovuvzkříšení se dočkala v roce 2010, kdy se její výroby ujala firma EFKO, prvním designérem Igráčka se stal Jiří Kalina.

„Návštěvníci šumperské výstavy  si budou moci zavzpomínat na oblíbené Igráčky a s dětmi a vnoučky obdivovat nové zmodernizované postavičky s patřičným vybavením pro nejrůznější činnosti. Multifunkčí sety v rozložitelných kufřících umožňují dětem vytvářet různá prostředí a svůj vlastní svět," uvedla kurátorka výstavy Dana Vláčelová..

Doplnila, že v současné době existuje až sto druhů této figurky. Mezi kluky je nejvíce oblíbená postava hasiče, policisty nebo závodníka, u děvčat převládají lékařky, zdravotní sestry nebo prodavačky.

Výstava je zapůjčená z Technického muzea  v Brně a vznikla ve spolupráci s firmou EFKO.

Herci se přestěhují z divadla do parku

Šumperk – Na letní scénu v sadech 1. máje v Šumperku se přestěhují na začátku června herci. Uskuteční se zde tradiční přehlídka Divadlo v parku. Vedle domácího souboru se představí Divadlo Bolka Polívky, Harlekýn Praha a Slezské divadlo Opava.

„Letos jsme do programu zařadili představení se známými osobnostmi, takže věřím, že si lidé na festival udělají čas přijdou za kvalitním divadlem. Ze známých herců se diváci mohou těšit například na Lukáše Pavláska, Jana Čenského či bývalého člena šumperského souboru Jakuba Stránského," uvedla Silvie Nováková, z propagace Divadla Šumperk.

Jednadvacátý ročník festivalu, který bude lákat diváky do hlediště pod širým nebem od čtvrtku 5. do neděle 8. června, odstartují Nekorektní skeče Tros Boys v podání Lukáše Pavláska, Vladimíra Polívky a Jakuba Žáčka.

O páteční večer se postará agentura Harlekýn Praha, která do Šumperka přiveze skvělou komedii Hodný pan doktor. Tahákem určitě bude Jan Čenský, který si zahraje hlavní roli.

Ani v sobotu nezůstanou v klidu bránice diváků, čeká je opět komedie. Inscenaci Muž mé ženy nastudoval soubor Slezského divadla Opava. Návštěvníci se mohou těšit na bývalého šumperského herce Jakuba Stránského, kterému bude sekundovat šumperská rodačka Šárka Vykydalová

Přehlídku uzavřou v neděli 8. června Světáci v podání domácího souboru. V případě nepříznivého počasí se představení přestěhují do divadla. Opona se každý festivalový den zvedá úderem deváté hodiny večer.

Děti se vydají za skřítkovým pokladem

Zábřeh - V pátek 6. června se v Zábřehu vydají děti na putování Za skřítkovým pokladem. Tak se jmenuje akce, kterou při příležitosti  letošního Dne dětí připravil místní kulturní dům ve spolupráci s domem dětí a mládeže Krasohled. Na dětské návštěvníky bude v prostoru před zábřežským kulturním stánkem čekat spousta atrakcí a pohybových aktivit v podobě trampolíny, skákacích hradů, paintballu nebo opičí dráhy. Děti se mohou těšit také na desítku stanovišť, na nichž budou plnit rozmanité úkoly. Na vybraných stanovištích pak získají části skládanky, která jim po složení prozradí, kde mají hledat skřítka střežícího poklad. Jeho nalezení bude spojeno s odměnou. Dětský den u kulturního domu startuje ve 14 hodin a bude probíhat až do šesté hodiny večerní, bohaté občerstvení pro děti i dospělé je zajištěno. Vstupné na akci je dobrovolné.

V Bludově staví rekordní autodráhu

Bludov – V sobotu 7. června ve 14 hodin se Bludov dozví, zda bude zapsán do České knihy rekordů. Úderem druhé hodiny oznámí moderátorka Alena Zárybnická, zda byla v kulturním domě v Bludově postavena nejdelší autodráha v České republice.

Dráhu staví už několik dnů místní nadšenci v čele se Zbyňkem Poislem. „Tento rekord jsme již jednou měli. V roce 2009 jsme postavili dráhu dlouhou tři sta metrů a devětasedmdesát centimetrů, která zaplnila celý sál. Skládala se z více než tisícovky dílů," ředitelka kulturního domu v Bludově Jarmila Divišová. Prozradila však, že v roce 2011 Bludovské překonali dobrovolní hasiči v Čimelicích, kteří postavili autodráhu 458 metrů dlouhou.

„Chceme rekord zpět. Věřím, že naše dráha bude delší než půl kilometru," říká odhodlaně Jarmila Divišová.

Tvrdí, že podle posledních propočtů už díly stavebnice, které lidé na akci věnovali nebo zapůjčili, už tuto délku přesáhly. V Čimelicích dráhu sestavili z 1868 kusů stavebnice, v Bludově jich posbírali již přes dva tisíce. A ještě stále díly přijímají

Uvedla, že dráha se nebude hned po přeměření rozebírat. „Zůstane asi týden na místě, zajezdit si na ní s autíčky budou moci všichni zájemci – velcí i malí," doplnila ředitelka kulturního domu.

Součástí sobotního programu bude také vystoupení Fit Active Teamu Věry Formánkové, show Michaela Jacksona v podání Honzy Moflara, své umění představí vicemistr Evropy v hodu nožem a tomahawkem Fery Olbort, skupina historického šermu Barbaři ukáže, jak umí vládnout mečem. K tanci a poslechu hraje contry kapela Beg Bie, připraveno je občerstvení. Vstupné je dobrovolné.

Ekolog zavede  k vodopádům a do pralesa

Jeseník – Další vycházku pro milovníky přírody a historie připravuje Vlastivědné muzeum Jesenicka na sobotu 7. června. Výprava se tentokrát vydá k říčce Bílá Opava.

Účastníci exkurze se mohou těšit na vodopády i návštěvu pralesa, průvodce Vít Slezák zájemce i seznámí i s praktickou ochrannou přírody v Jeseníkách. Odjezd autobusu z nádraží v Jeseníku je v 7.45, v 8.33 hodin přijede do Karlovy Studánky na dolní parkoviště. Trasa exkurze povede naučnou stezkou Bílá Opava na chatu Barborka, poté výprava zamíří na Ovčárnu a zpět do Karlovy Studánky. Celková délka trasy asi 13 kilometrů. Autobus zpět z Karlovy Studánky odjíždí v 16.12, v Jeseníku je v 17 hodin. Cena exkurze je 30 korun.

Oslaví výročí trati z Koutů do Petrova

Kouty nad Desnou - Oslavy 110 let zahájení provozu trati z Petrova do Koutů nad Desnou připravují organizátoři na sobotu 7. června. Hlavní dění se uskuteční v železniční stanici a SKI areálu v Koutech nad Desnou.

Zájemci se budou moci projet parním vlakem mezi Šumperkem a Kouty. „Počet míst je omezen kapacitou vlaku, rezervace není možná. Jízdenky se budou prodávat přímo ve vlaku. Vyloučena přeprava kočárků a jízdních kol," upozorňují organizátoři akce.

Po předložení jakékoliv jízdenky na trati Šumperk – Kouty nad Desnou z 7. června na pokladně SKI areálu Kouty nad Desnou bude možné uplatnit padesátiprocentní slevu na lanovou dráhu.

Slavnost odstartuje v 9:45 hodin na nádraží v Koutech. Zde přivítají parní vlak představitelé Svazku obcí údolí Desné za hudebního doprovodu Rozmarýnky.

Ve SKI areálu Kouty nad Desnou vše vypukne v 11 hodin. Sem zájemce dopraví z nádraží zdarma Lázeňský expres. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program – skákací hrad, hry soutěže, kolotoče či pohádkový hrad. K tanci a poslechu hraje kapela Styl.

Veselá trojka Pavla Kršky hraje Zábřehu

Zábřeh - V neděli 8. června pozve Zábřežská kulturní všechny příznivce televize Šlágr na vystoupení Veselé trojky Pavla Kršky, stále populárnější trojice hudebníků z Blanenska. Jejich polky a valčíky oslovily zejména starší generaci posluchačů. Skupina, která hraje vlastní skladby na lidovou notu, se objevila na televizních obrazovkách loni na jaře a od té doby stihla vydat už tři CD. „Na přání Pavla Kršky jsme pojali vystoupení Veselé trojky jako koncert, ale přesto ponecháme v sále dostatek místa i pro tancechtivé návštěvníky," slibuje ředitel zábřežského kulturního domu Zdeněk David. V prodeji je v současné době několik málo posledních vstupenek.

Výstava v Rapotíně mapuje Sudety

Rapotín - Zmizelé Sudety – tak se jmenuje putovní výstava, která je k vidění od pondělí 9. června v kulturním centru v Rapotíně.  Návštěvníci si budou moci prohlédnout černobílé srovnávací fotografie Sudet předválečných a současných. Snímky jsou umístěny na desítce panelů. Výstava, která bude otevřena do konce července, je zapůjčená od občanského sdružení Antikomplex.

Klavírní génius zahraje v klášterním kostele

Šumperk – Na setkání s hudebním géniem, klavíristou Lukášem Vondráčkem zve Vila Doris. Klavírní recitál se uskuteční v úterý 10. června od 18.30 hodin v klášterním kostele v Šumperku.

Klavírní virtuos Lukáš Vondráček, který se narodil v Opavě v říjnu 1986, začal hrát na klavír v době, kdy ještě nedosáhl na pedály. Talent asi zdědil po rodičích - klavíristech, kteří celý chod rodiny i svou kariéru podřídili synově hraní.

První veřejná vystoupení absolvoval již ve svých čtyřech letech. V devíti letech suverénně vyhrál celostátní klavírní soutěž Amadeus. V jedenácti vydal své první album.

Lukáš cvičil sedm hodin denně. Do školy chodil jen na přezkoušení.. Soukromé hodiny mu dával i Vladimír Ashkenazy.

V roce 2001, to mu bylo 15 let, se stal sólistou filharmonie Hradec Králové a ve stejném roce debutoval také s Českou filharmonií. Jeho repertoár čítá více než 33 koncertů s orchestrem, absolvoval na tisíc dalších koncertů a recitálů ve 28 zemích světa.

V současné době pobývá v USA, koncertuje však po celém světě.