Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled na týden

Šumpersko, Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka.

10.6.2014
SDÍLEJ:

Miloš Knor.Foto: DENÍK/ Lenka Brabencová

Hudební kritik přijede besedovat o muzice

Šumperk – Poslechový pořad s výjimečným glosátorem a znalcem hudby současné i té již legendární Jiřím Černým se uskuteční ve středu 11. června v G-klubu v Sadech 1. máje v Šumperku. „Nenechte si ujít vzácné setkání s předním hudebním kritikem, který zájezdové besedy již téměř nepořádá," zve na besedu, která začíná v 19.30 hodin, pořadatel akce, dramaturg Domu kultury v Šumperku Ondřej Polák. O den později, ve čtvrtek 12. června od 19 hodin, se mohou těšit na hudební perličky v podání Jiřího Černého i návštěvníci jesenického Blue-s clubu.

Trojice komiků přiveze nejlepší scénky

Javorník – Miloš Knor, Ester Kočičková a Lukáš Pavlásek – trojice skvělých komiků míří tento týden do Javorníku. V místním kulturním domě se představí ve čtvrtek 12. června od 19 se svou show, ve které návštěvníci uvidí ty nejlepší scénky z pořadu Na stojáka. Vstupenky jsou za 150 korun.

Šumperské muzeum láká návštěvníky do postele

Šumperk – Dřív, než usneš… aneb Jak se dříve spávalo - to je název výstavy, kterou připravuje Vlastivědné muzeum v Šumperku. Expozici otevře vernisáž ve čtvrtek 12. června v 18 hodin.

Spánek tvoří významnou součást lidského života, jehož kvalita se odráží v našem každodenním životě, na našem zdraví, náladě i pracovním výkonu. Ještě na přelomu 19. a 20. století trávili lidé v posteli v noci asi devět hodin. Nyní člověk spí v průměru sedm a půl hodiny. Ve srovnání s délkou spánku s našimi prarodiči bdíme měsíc co měsíc v průměru o 45 hodin více a za život tak získáme pět neprospaných let navíc.

„Jak se v průběhu času měnil prostor ke spaní a jeho vybavení, zodpoví výstava Dřív než usneš…aneb Jak se kdysi spávalo. Prezentuje proměny lůžka v různých časových období i odlišného společenského prostředí. K vidění bude například na čem spali lidí ve starší době kamenné, interiér renesanční ložnice, prostor venkovské světnice v 19. století, polní lůžka a postele v kasárnách nebo ukázka stanování ve druhé polovině 20. století," popsala výstavu  Lenka Kirkosová, historička umění, jedna z autorek výstavy.

Výstava je interaktivní. Návštěvník uvidí například kopii renesanční postele s nebesy z konce patnáctého století, bude mít možnost ustlat si na slamníku nebo přivonět k atmosféře stanování minulého století. „Pro děti je připraveno ležení pod baldachýnem, návštěvník si může vyzkoušet i různá dobová pyžama a košile," doplnila Mária Kudelová, etnografka šumperského muzea, druhá autorka výstavy. Expozice bude otevřena do 21. září.

Historička bude vyprávět o významu pověstí

Jeseník - V tvrdém horském kraji s nejvyšším vrcholem, jenž se po zdejším horském duchu nazýval Altvater, tedy Praděd, žil chudý pastýř. I tak by mohla začínat přednáška na téma lidového bájesloví na Jesenicku a v jeho blízkém i vzdálenějším okolí. Jaký byl význam pohádek a pověstí pro lidskou společnost? Jaká byla tradice na Jesenicku? Kdo se sbírání a převyprávění regionálních pověstí věnoval? Přijďte se zaposlouchat do příběhů dávných časů, jak je viděli naši předkové. Přednášet bude ve čtvrtek 12. června od 17.30 hodin ve středisku volného času Duha v Jeseníku Jarmila Peňázová, historička Vlastivědného muzea Jesenicka. Vstupné je 20 korun.

Velkofilm: Ranhojič, cesta za snem

Zábřeh - Příběh člověka, který jde za svým snem a je ochoten zaplatit jakoukoli cenu, aby ho naplnil. To je silný vzkaz, který do zábřežského kina Retro přináší historický velkofilm Ranhojič, natočený podle prvního dílu trilogie amerického spisovatele Noaha Gordona. Výpravný a velkoryse realizovaný historický velkofilm, odehrávající se v době, kdy se rodily počátky soudobého lékařství, uvede zábřežský biograf v pátek 13., v neděli 15. a v pátek 20. června.

Festival dechovek okoření Miro Žbirka

Dolní Studénky, Šumperk – Tradiční festival dechových orchestrů Hudba bez hranic zamíří do Dolních Studének a Šumperku v polovině června. Přehlídku okoření koncerty Miroslava Žbirky, Leony Machálkové, Dashy a Tomáše Savky.

Festival odstartuje v pátek 13. června os 19.30 hodin v šumperském divadle Dechový orchestr ZUŠ Zábřeh, společně s ním zazpívá Leona Machálková, Eliška Bröcklová a David Danquah Adjel.

„Sobotní dění začne v Šumperku, kde je na programu od 9.30 hodin průvod dechovek po Hlavní třídě a od 10 hodin se na podiu U Sovy představí postupně všechny kapely, které na přehlídku přijely," popsali program organizátoři akce.

Pak se vše odstěhuje do kulturního areál v Dolních Studénkách. Od 14.15 do 19.40 hodin zde budou hrát všichni účastníci festivalu. Pak začíná koncert hostů včele j Dashou, Tomášem Savkou a Janem Smigmatorem, představí se i Moravia Big Band, na závěr se o zábavu postará DJ Martin Lešenar. Ve 22.30 večer uzavře ohňostroj.

V neděli15. července se uskuteční koncerty dechových kapel od 14 hodin v areálu Lázní Bludov a v kulturním centru v Rapotíně. Od 18 hodin se program vrací do Dolních Studének, kde se o vyvrcholení festivalu postará Miro Žbirka, kapela Velmi Krátké Vlny z Leštiny a skupina Obzzor Zábřeh. Na festivalové akce je vstup zdarma.

Motorkáři mají sraz na Bobrovníku

Jeseník - Milovníci silných strojů mají sraz od pátku 13. do neděle 15. června v autocampingu Bobrovník v Jeseníku. Návštěvníky čeká spousta muziky a zábavy. Součástí programu budou samozřejmě i motosprinty a mnoho dalšího.

Města oslaví výročí svého partnerství

Jeseník -  Kongresový sál jesenických lázní bude v pátek 13. června oslavě patnáctého výročí uzavření partnerství dvou měst – Jeseník a Nysa. Na slavnostním večeru, který začíná v 18 hodin,  účinkují smyčcové orchestry Základní umělecké školy Jeseník a PSM v Nyse.

Regionální produkty nabídnou na náměstí

Jeseník – V sobota 14. června od 9 hodin zaplní Masarykovo náměstí v Jeseníku prodejci a výrobci regionálních produktů. Jarmark okoření hudba a sousedské setkání.

Hurvínek pobaví návštěvníky zábřežského kulturáku

Zábřeh - Po dvouleté přestávce se postavičky Hurvínka, Máničky, Spejbla a jejich přátel opět vrací do zábřežského kulturního domu. Populární loutky zde vystoupí v sobotu 14. června.

Slavné Divadlo Spejbla a Hurvínka založil jako první profesionální loutkové divadlo u nás Josef Skupa v Plzni už roku 1930, až po válce ho přemístil do Prahy, kde tato scéna dodnes uvádí desítky krásných představení pro děti i dospělé.

Příběh Hurvínek mezi osly vypráví o Hurvínkově nechuti chodit do školy. Po boku postavičky Hýkálka se vydává do města Oslovo, kde se skutečně do školy nemusí. „Představení plné písniček a groteskních situací jistě potěší nejen nejmenší diváky, ale i dospělé, kteří budou moci ocenit vodičské mistrovství pražských loutkoherců," uvedl k vystoupení legendárního soubor Zdeněk David ze Zábřežské kulturní.

Divadlo Spejbla a Hurvínka sehrálo od svého založení přes dvě stovky premiér a s úspěchem hostovalo téměř ve čtyřiceti zemích čtyř kontinentů. Zábřežské představení začíná v 16 hodin, jeho přibližná délka je 90 minut s přestávkou. Představení je určeno dětem od 5 let.

Chovatelé se pochlubí svými úspěchy

Bludov - Základní organizace Českého svazu chovatelů v Bludově zve veřejnost na 58. ročník tradiční

Výstavy drobného domácího zvířectva. Zájemci si budou moci prohlédnout chovatelské úspěchy v zahradě za Kulturním domem v Bludově v sobotu 14. června od 10 do 18 hodin, v neděli 15. června od 9 do 17 hodin. Vystaveni budou králíci, holubi, hrabavá i vodní drůbež, bude možno zakoupit kvalitní a oceněná zvířata. Pořadatelé připravují občerstvení, kolo štěstí, tombolu, ve které bude hlavní výhra sele. Vstupné je 20 korun, děti neplatí nic.

V Bludově a Postřelmově zazní hoboj a klavír

Bludov, Postřelmov – Další koncert připravuje na sobotu 14. června Kruh přátel hudby v Bludově a Postřelmově. Pro milovníky klasiky bude hrát Jana Kopicová (hoboj) a Alice Voborská (klavír). Koncert v postřelmovském kulturním domě začíná v 17 hodin, v koncertní síni na zámku v Budově v 19 hodin. Na programu jsou díla Bernharda Henrika Crusella, Francise Poulence, Roberta Schumanna a Antonia Pasculliho. Vstupné je 40 korun.

Javorník chystá slavnosti města

Javorník - Městské slavnosti s bohatým program se uskuteční v sobotu 14. června od 10 hodin na zahradě domu Karla Dittersev Javorníku. Návštěvníci se mohou těšit na biketria show Radka Šimůnka, břišní tenečnice s živým hadem, koncer kapel Daršar, Natalika, Ukulele Troublemakers, Marian 333, Red Hot Chili Peppers Revival a mnoho dalšího. Občerstvení je po celý den zajištěno. Scházet nebudou atrakce pro děti, stánkový prodej. Vstupné na akci je 30 korun.

Děti se projdou pohádkovým lesem

Postřelmov – S pohádkovými postavičkami se sejdou děti a jejich rodiče, kteří vyrazí o víkendu na procházku pohádkovým lesem pod Dlouhou. V sobotu je les otevřen od 14 do 16 hodin, v neděli od 13.30 do 15.30 hodin. Občerstvení je zajištěno. Děti do pěti let mají vstup zdarma, děti do 15 let zaplatí 10, dospělí 20 korun.. Akci připravily místní folklorní soubory Markovice a Markovička.

Komedii přivezou slavní herci

Jeseník -  Jana Šulcová, Veronika Jeníková, Dana Batulková či Vendulka Křížová tyto protagonistky a další skvělé herce budou moci sledovat v neděli 15. června přímo v akci návštěvníci Divadla Petra Bezruče v Jeseníku. Představení Velký holky nepláčou začíná v 17 hodin.

Diváci budou sledovat osudy dvou dam, kterým se rozpadlo manželství. Humor a nadsázka s jakou dámy řeší své problémy, vede ke komickým situacím. Inscenace je součástí předplatného, doprodej volných míst za 250 korun je možný prostřednictvím rezervačního systému MKZ.

Regionální výtvarníci se představí v Bludově

Bludov – Regionální výtvarníci se představí v úterý 17. června v kulturním domě v Bludově. Vernisáž výstavy s jejich díly začíná v 18 hodin. Návštěvníci si budou moci prohlédnou kresby Kristýny Skopalové z Bohutína, sochy Magdaleny Váňové z Bludova a malby Josefa Baslara z Bludova, Petra Kučery ze Šumperka a Františka Krňávka z Rovenska.Výstava potrvá do pátku 27 . června a bude otevřena v pracovní dny od 8 do 17 hodin, v sobotu a v neděli 21. a 22. června od 9 do 16 hodin. Vstupné je dobrovolné.

V Retru zahraje jazzman Deczi

Zábřeh - Téměř po třech letech dorazí za svými věrnými fanoušky na sever Moravy ve Spojených státech žijící slovenský trumpetista Laco Deczi. Hudebník, který patří mezi výrazné postavy bývalého československého jazzu, vystoupí v úterý 17. června v sále zábřežského kina Retro nejen se svou doprovodnou skupinou Celula New York, ale i se speciálním hostem, hráčem na foukací harmoniku Chrisem DePino.

Od roku 1990 Deczi pravidelně jezdí turné po České republice a Slovensku,  výjimkou nejsou ani zastávky v Polsku, Rakousku a především Německu. Dohromady má na kontě již přes dvacet alb a videonosičů.

„Jeho kapela se neomezuje pouze na jeden žánr, ale pracuje s osobitou směsí groove, jazzu, tichomořského folklóru a latino, která dokáže zaujmout i mladé posluchače," říká produkční Vratislav Jarmar.

Soubor s názvem Jazz Celula založil letos šestasedmdesátiletý Deczi již v roce 1967 a od roku 1985, kdy se přestěhoval do Spojených států, je lídrem kapely Celula New York. Ta v letošním roce hraje ve složení: trumpeta – Laco Deczi, klávesy – Jan Aleš, basová kytara – Michael Krásný, bicí – Vaico Deczi.

Koncert slovenského muzikanta, který klade hlavní důraz na bezprostřednost a improvizaci, startuje v 19 hodin. Vstupné činí v předprodeji 200 korun.

Mohelnické muzeum představí společenský život ve městě za první republiky

Mohelnice – Společenský život v Mohelnici a spolkový život ve městě od poloviny devatenáctého století do konce druhé světové války dokumentuje nová výstava, kterou připravilo muzeum v Mohelnici.

Právě na spolkové činnosti je vidět složitost národnostních i politických otázek té doby. Až do roku 1918 totiž v Mohelnici fungovaly výhradně německé spolky a české vznikly až po založení samostatného státu.

„K nejstaršímu spolku, střeleckému, který existoval již na konci osmnáctého století, se připojila celá řada nových sdružení, například spolek pěvecký, čtenářský, divadelní, tělocvičný, turistický, okrašlovací nebo dobrovolní hasiči," nastínil vedoucí mohelnického muzea a autor výstavy Zbyněk Žouželka.

Výstava návštěvníkům přiblíží také další součásti tehdejšího společenského života ve městě, například slavnosti, bály nebo divadelní představení, a také nejdůležitější místa, kde se tehdejší společenský život odehrával. Je to především střelnice, spolkový dům, hostince, divadelní a taneční sály, kino, tělocvična nebo městský park.

Kromě řady dobových dokumentů návštěvníci na výstavě uvidí také množství trojrozměrných sbírkových předmětů z té doby. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 19. června v půl šesté večer.

Autor: Soňa Singerová, Michal Krestýn

10.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Nehoda na Mohelnickém kopci
4

V mlze se na Mohelničáku srazily dva kamiony

Rozloučili jsme se

Týdenní informační servis pohřebních služeb ze Šumperska a Jesenicka.

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Zatímco v pátek se teploty ještě vyšplhají ke dvacítce, o víkendu klesnou až k 10 stupňům.

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Na učilišti v Horních Heřmanicích začínají mladí lidé pronikat do tajů včelařství. Střední škola gastronomie a farmářství je jedinou v kraji a jednou z mála v republice, která tento obor vyučuje. Na nové zaměření láká i sportovní obor gymnázia v Jeseníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení