Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled na týden

Šumpersko, Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka.

12.8.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Herec Jan Přeučil se představil v brněnském knihkupectví jako spisovatel.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Hvězdou Léta u zámku bude Jan Přeučil

Zábřeh – Projekt Léto u zámku na druhou polovinu prázdnin nabídne v amfiteátru na Masarykově náměstí v Zábřehu kino i divadlo.

Ve středu 13. srpna, se bude před zámkem promítat úspěšná komedie Alice Nellis Revival s Bolkem Polívkou, Miroslavem Krobotem, Karlem Heřmánkem a Mariánem Geišbergem v hlavních rolích.

Letos poprvé bude možné také v Zábřehu zažít atmosféru plzeňského divadelního festivalu pod širým nebem. Kulturní dům totiž nabídne divákům ve středu 20. srpna záznam úspěšné inscenace Tři mušketýři v režii Viléma Dubničky. Ta se „naživo" uskutečnila v polovině července v historickém centru Plzně a excelují v ní mimo jiné Jan Přeučil jako kardinál Richelieu nebo Kristýna Leichtová v roli Mylady.

Na jevišti se nejen hraje, ale i zpívá, tančí či šermuje. Kulisy chrámu sv. Bartoloměje sluší nejen intrikánskému kardinálovi v podání charismatického Jana Přeučila, ale i ostatním členům pětadvacetičlenné mušketýrské company. Nedílnou součástí hry je pohyb, zvláště ten s kordy. Koně hercům nahradila malá i větší kola a koloběžka a herci s nimi jako s koňmi také jednají.

„Jde o dobrý způsob jak mimoplzeňským divákům zprostředkovat nejen představení, ale i celkovou atmosféru divadla pod širým nebem. Jsme přesvědčeni, že se tradičně skvělou atmosféru plzeňského náměstí podaří takto přenést i do dalších míst republiky," popisuje režisér Dubnička, který nechal inscenaci nasnímat pěti kamerami.

Projekt Léto u zámku zakončí ve středu 27. srpna projekce nového českého filmu Parádně pokecal. Areál na Masarykově náměstí bude v den konání akcí otevřen vždy od 20 hodin, projekce začnou po setmění, přibližně po půl deváté. Vstupné na letní kino činí 50 korun, za návštěvu projekce divadelního představení návštěvníci zaplatí stokorunu. Občerstvení na všech akcích Léta u zámku je zajištěno. (zk)

V Šumperku se sejdou ochotníci z celé země

Šumperk – Od pátku 15. do neděle 24. srpna se uskuteční Setkání mladých amatérských divadelníků Dílna Šrámkova Písku 2014.

Jde o pracovní setkání mladých ochotníků, kteří pracují v pěti dílnách různého zaměření – poezie na jevišti, smrt na divadle i ve filmu, vlastní dramatizace ruské povídky, základy pantomimi a country muzikál.

Zúčastní se jí jednotlivci ve věku 17 až 33 let. Po dobu osmi dnů se budou mít možnost naučit něco z umění předních českých a slovenských herců, pedagogů a režisérů, mezi něž patří Pavel Khek, Svatava Milková, Jakub Nvota, Petr Nůsek, Jozef Krasula, Michal Hecht a Vojtěch Štěpánek.

Hlavní program je doplněn o inspirativní představení, různé projekce a jiné zajímavé činnosti. Výsledky práce mladých amatérů bude možné spatřit v sobotu 23. srpna.

Akci pořádá Společnost amatérské divadlo a svět v odborné garanci NIPOS-ARTAMA Praha ve spolupráci s Divadlem Šumperk, Střední zdravotnickou školou a Městským úřadem Šumperk. (jf)

Mladí umělci přivezou klasiku

Jeseník, Mikulovice – Klavír a školené hlasy budou znít v pátek 15. srpna od 19 hodin v zrcadlovém sále jesenických lázní. V pořadu s názvem Od klasiky po 20. století účinkují: Iveta Pavlásková z ND Ostrava (soprán), Anna Beťáková, absolventka konzervatoře Brno (soprán), Zdeňka Beťáková, posluchačka konzervatoře v Pardubicích (alt), Milan Vlček z ND Olomouc (tenor) a Věra Střížová, absolventka Janáčkovy konzervatoře Ostrava (klavír). Vstupné je 80 korun. Se stejným repertoárem a ve shodném složení vystoupí o den později umělci také v Mikulovicích. Koncert začíná v sále obecního úřadu v 17 hodin. (sos)

Ekolog zavede turisty do doby ledové

Jeseník – Do nejvyšších partií Jeseníků zavede v sobotu 16. srpna ekolog zájemce, kteří se rozhodnout vydat na exkurzi pořádanou Vlastivědným muzeem v Jeseníku.

Odjezd bude z jesenického autobusového nádraží v 7:45 hodin. V 9:15 výletníci dorazí do stanice Ovčárna, točna. Předpokládaný odjezd autobusem z Koutů na Desnou v je v16:36 hodin, příjezd do Jeseníku na autobusové nádraží v 17.27 hodin.

„Trasa exkurze vede nejvyššími partiemi Jeseníků v místech, která nebyla nikdy porostlá lesem a kde v zimě sjíždějí laviny. Můžeme se zde setkat se zbytky přírody z poslední doby ledové," uvedl vedoucí exkurze ekolog Jakub Černoch. Jeseníky toto území s unikátní přírodou a krajinou je podle něj magnetem pro návštěvníky. „Díky své jedinečnosti je tento kout Jeseníků vyhlášen jako Národní přírodní rezervace, největší svého druhu v České republice," připomněl ekolog.

Zájemcům o exkurzi doporučil, aby si s sebou vzali občerstvení na celý den, dobrou obuv, oblečení na hory a fotoaparát. Výprava se uskuteční v případě zájmu tří a více návštěvníků, cena exkurze je 30 korun. (sos)

Jakubovice zvou na tradiční košt vína

Jakubovice – Obec Jakubovice zve na pouť s tradičním ochutnáváním vína. Program odstartuje v sobotu 16. srpna od 14 hodin mší v kostele Nanebevzetí Panny Marie, na ni v 15 hodina v areálu kulturního domu naváže veselice. Zahrají Bojané z Dolních Bojanovic, folková kapela Lašár a od 18 hodin v místním sále zazní opět tóny dechových nástrojů v podání Dechové hudby OB Jakubovice. Závěr večera bude patřit skupině Scream live. Pořadatelé slibují k dobrému vínu domácí myslivecké speciality. (jf)

Do Rovenska zavítá Václav z Václavova

Rovensko – Galerie Kafe v Rovensku zve v sobotu 16. srpna na divadelní hru. Tu přiveze soubor Václav z Václavova. Návštěvníci se mohou těšit na příběh z pera spisovatele Guye de Maupassanta Kulička. Opona se zvedne v 21 hodin. (sos)

Libinští hasiči pořádají dětský den

Libina – Místní hasiči zvou v sobotu 16. srpna ve 14 hodin všechny děti na stadion Dr. Urbáška. Nejen malí návštěvníci zde mohou strávit příjemné chvíle, prohlédnout si zásahovou techniku nebo si koupit něco dobrého k jídlu či pití. Vstup na akci není zpoplatněn. (jf)

Pouť v Branné oslaví výročí kostela

Branná – O víkendu 16. a 17. srpna se koná v obci Branná Mariánská pouť. Oslavy jsou spojeny se 400. výročím místního kostela sv. Archanděla Michaela. Jedná se o cennou renesanční stavbu z roku 1614, která byla v polovině dvacátého století prohlášena za kulturní památku.

V sobotu od 15 hodin se otevře muzeum lesnictví a myslivosti Jesenicka. V 18 hodin je pro návštěvníky připraven koncert pěveckého AMOC Olomouc a od 19 hodin začíná pouťová zábava s cimbálovkou Javorník Brno. Na závěr večera se mohou diváci těšit na vystoupení rytířů a ohnivou show.

Následující den od 9 hodin ráno vyjde procesí od kostela k Mariánskému prameni. Po žehnání pramene se poutníci přesunou do kostela, kde se za doprovodu sboru AMOC a sólového zpěvu Alice a Jana Ondřejových uskuteční poutní mše, po ní kněz požehná svícny a kříž z dílny akademického sochaře Otomara Olivy.

Součástí programu bude koncert Jesenické Dvanáctky, výstava fotografií, loutkové divadlo, dětský jarmar, ukázky řemesel, rytířský souboj, vystoupení sokolníka, malování na obličej a jiné atrakce. (jf)

V lázních bude znít blues

Jeseník – Promenádní koncert, tentokrát ve stylu blues je na programu v neděli 17. srpna od 15 hodin v hudebním altánu jesenických lázní. Nejen pro lázeňské hosty bude hrát polská skupina Blues Motive. (sos)

V Jeseníku vystoupí tanečníci z Koreje

Jeseník – Na vystoupení folklorních souborů se mohou těšit milovníci lidových tanců z Jeseníku. Na scénu v ulici V Oblouku vystoupí v neděli 17. srpna od 16 hodin tanečníci z Koreje a Slovenska.Tyto dva soubory se účastní 23. Mezinárodního folklórního festivalu v Šumperku a polské Nyse. Vstup je volný.

Autor: Soňa Singerová

12.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Nehoda na Mohelnickém kopci
4

V mlze se na Mohelničáku srazily dva kamiony

Rozloučili jsme se

Týdenní informační servis pohřebních služeb ze Šumperska a Jesenicka.

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Zatímco v pátek se teploty ještě vyšplhají ke dvacítce, o víkendu klesnou až k 10 stupňům.

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Na učilišti v Horních Heřmanicích začínají mladí lidé pronikat do tajů včelařství. Střední škola gastronomie a farmářství je jedinou v kraji a jednou z mála v republice, která tento obor vyučuje. Na nové zaměření láká i sportovní obor gymnázia v Jeseníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení