V Galerii Snop vystaví fotografie hor

Zlaté Hory – Městské muzeum a Galerie Snop ve Zlatých Horách zvou na výstavu fotografií Petra Česelského. Vernisáž výstava se uskuteční 7. října v 17 hodin. Autor fotografií, ostravský rodák, se specializuje pouze na focení přírody. V jeho díle je zastoupen les, hory a zvířata. Oblíbil si Jeseníky, Beskydy i Nízké Tatry, často navštěvuje například rozhlednu na Biskupské hoře. A právě odtud pocházejí fotografie, které si mohou návštěvníci prohlédnout v místní galerii. Výstava potrvá do 21. listopadu.

V Javorníku připravují besedu se spisovatelkou

Javorník - Se spisovatelkou Petrou Braunovou se mohou setkat v úterý 7. října návštěvníci kulturního stánku v Javorníku. Sedmačtyřicetiletá rodačka z Prahy se po otevření hranic v roce1989 rozhodla poznat svět. Několik let působila ve francouzských a belgických rodinách jako au-pair. Své bohaté zkušenosti z tohoto období zúročila v knížce Česká služka aneb Byla jsem au-pair. Po návratu domů se stala průvodkyní po Praze, dnes je zaměstnaná u firmy zabývající se výpočetní technikou.

Literatura je její koníček už od dětství, často přispívá články do různých časopisů. Se svými třemi dětmi žije v Praze. Díky nim je neustále v kontaktu s dětským světem. V nakladatelství Albatros jí vyšla prvotina Rošťák Oliver. Beseda začíná v 18 hodin v novém sálem vstupné je padesát korun.

Kvarteto umělců předvede svá díla

Jeseník – Milovníci výtvarného umění jsou zváni na pomyslnou cestu jesenickým krajem, na které se potkají umělci se společným zájmem ztvárnit své pocity, zážitky a blízký vztah k prostředí pomocí obrazů a plastik. Vernisáž výstavy Setkávání na cestě se uskuteční v úterý 7. října od 18 hodin v jesenickém muzeu.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout obrazy Dany Akritidisové, Radima Hédla, sochy Aleše Makarenka a  akryly a pastely Lucie Tenekedzi. Na vernisáži vystoupí duo TIPOTA - kytara, zpěv a přednes.

Cestovatel zavede do tajuplné Antarktidy

Šumperk – Na setkání s cestovatelem a novinářem Jiřím Kolbabou zve ve středu 8. října Dům kultury v Šumperku. Beseda začíná v 19.30 hodin ve velkém sále.

„Pořad s názvem Modrobílé ticho - tajuplná Antarktida popisuje strhující plavbu do Antarktidy na polské plachetnici Selma. Překonání Drakeovy úžiny na tak malém plavidle patří k těm nejdobrodružnějším cestám, které lze na naší planetě podniknout. Těšme se na zajímavé snímky bizarních ledovců a obdivuhodnou antarktickou faunu," zve dramaturg šumperského kulturáku Ondřej Polák. Vstupné ne besedu stojí v předprodeji 150 korun, v den akce o čtyřicet korun podraží.

Radůza přiveze do Zábřehu nové album

Zábřeh - Zpěvačka, šansoniérka, písničkářka, harmonikářka a hudební skladatelka Radůza vystoupí ve středu 8. října v kulturním domě v Zábřehu. Spolu s doprovodnou kapelou představí od 19 hodin jak písničky ze svých  předchozích alb, tak i své nejnovější, již deváté album s názvem Gaia. A jako vždy se doprovodí na několik nástrojů – akordeon, kytaru, klavír a dudy.

Název alba pochází z řecké mytologie. „Popisuju příběhy, které se na Zemi, kde žijeme, odehrávají. Připadá mi, že jsme součástí jednoho organismu. Kdybychom vystoupali někam nahoru, viděli bychom, že všechno se vším souvisí a jsme na sobě závislí,\" uvedla ke svému aktuálnímu albu písničkářka.

Skladbu Tenkrát v ráji, která rovněž zazní na zábřežském koncertu, Radůza napsala pro připravovaný stejnojmenný film scenáristy a zdejšího rodáka Josefa Urbana, který vypráví o horolezci Josefu Smitkovi, jenž na sklonku 2. světové války skončil v koncentračním táboře. „Písniček však zazní na koncertu téměř dvě desítky, těšit se můžeme například na šlágr Jednou to pomine," zve na akci Vratislav Jarmar ze Zábřežské kulturní.

Vstupenky na zábřežský koncert Radůzy v ceně od 260 korun lze stále zakoupit v obvyklých předprodejích.

Seniory pozvali na divadelní představení

Zlaté Hory – Město Zlaté Hory zve všechny místní obyvatele i ty přespolní na divadelní představení Číše plná operety. Akce se koná u příležitosti Svátku seniorů ve čtvrtek 9. října v 18 hodin v Multifunkčním volnočasovém centru ve Zlatých Horách. Vstupenky si mohou zájemci vyzvednout v místním informačním centru nebo rezervovat na webových stránkách města. Představení je určeno především seniorům. Vstup není zpoplatněn.

V kostele sv. Barbory zazpívá operní diva

Zábřeh - Recitál operní pěvkyně, sólistky Moravského divadla Olomouc a laureátky Ceny Thálie Ley Vítkové nabídne další koncert cyklu Bravo Zábřeh. Uskuteční se v sobotu 11. října od 18 hodin v kostele sv. Barbory.

Lea Vítková ztvárnila v opeře olomouckého divadla na tři desítky rolí, za role Mařenky v Prodané nevěstě a Donny Elvíry v Mozartově opeře Don Giovanni byla nominována na cenu Thálie, totéž ocenění získala za roli Lišáka v opeře Příhody lišky Bystroušky. Za roli Rusalky obdržela cenu Moravského divadla Olomouc za mimořádný ženský jevištní výkon.

Na programu jejího zábřežského recitálu, který je pořádán u příležitosti Roku české hudby, jsou díla ,Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Jaroslava Křičky, Leoše Janáčka a dalších autorů.

„Lea Vítková vystoupí v Zábřehu po půldruhém roce, její poslední recitál zde byl pro posluchače výjimečným zážitkem," připomněl dramaturg cyklu Bravo Martin Hroch, který bude operní pěvkyni doprovázet na klavír. Za vstupenku na koncert zaplatí držitelé slevové karty Bravo 70 korun, ostatní o dvacet korun více, děti mají vstup zdarma.

K tanci bude hrát řecká muzika

Šumperk – Kulturní dům v Šumperku bude v sobotu 11. října od 20 hodin patřit řecké hudbě a tancům. Uskuteční se zde již 14. ročník tradičního společenského večera pořádaného Řeckou obcí Šumperk. V programu vystoupí hudební skupina I Parea a Froso Tarasidu z Brna, zatančí Kalliópi junior - Šumperk a Antigoni – Krnov. Návštěvníci se mohou těšit také na řecké speciality. Vstupné je 190 korun.

Chromeč láká na vinobraní

Chromeč – Tělovýchovná jednota Sokol Chromeč připravila na sobotu 11. října v 19 hodin tradiční vinobraní. Do místní sokolovny jsou zváni všichni milovníci vína, vinné révy a dobré zábavy. Na účastníky letos již třetího ročníku chromečského vinobraní čeká kolo štěstí, nápoje všeho druhu a teplá i studená kuchyně. Zahraje skupina Noa. Vstupné činí 50 korun.

Javorník bude hostit brněnské filharmoniky

Javorník – Další díl Mezinárodního hudebního festivalu Karla Diverse z Dittersdorfu se se uskuteční v sobotu 11. října v kostele Nejsvětější Trojice v Javorníku. V pořadu s názvem Legendární kvarteto od 18 hodin  zazní hoboje, klarinety a lesní rohy brněnských filharmoniků. Vystoupí Anikó Kovaříková Hegedüsová, Zdeněk Nádeníček, Emil Drápela, Stanislav Pavlíček, Milan Mrazík a David Ryšánek. Vstupné je 100 korun, děti, žáci a senioři zaplatí polovinu.

Říjnová taneční odpoledne

Zábřeh - Nejen k tanci, ale i k poslechu zahraje pro všechny generace populární duo Vašek a Pepa v neděli 12. října v zábřežském kulturáku. Taneční odpoledne začíná ve 14 hodin, občerstvení pro návštěvníky je zajištěno, vstupné činí 50 korun. Také na této akci bude možné zakoupit vstupenky na pokračování cyklu Šlágr v Zábřehu. V neděli 26. října totiž potěší všechny příznivce tanečních a lidových melodií vystoupení kapely Kozlaňáci, známější pod dřívějším názvem Kozlovka.

V Javorníku a Mohelnici budou pouštět draky

Javorník, Mohelnice – Hned dvě drakiády se uskuteční v neděli 12. října. Milovníci papírových létavců si mohou své draky vypustit od  15 hodin na kopci Kravčák v Javorníku. V Mohelnici je sraz  ve 14.30 hodin na hřišti Základní školy ve Vodní ulici.

Rapotín a Vikýřovice hostí Svatohubertskou pouť

Rapotín, Vikýřovice – Již podesáté se mohou zájemci zúčastnit svatohubertské poutě. Její organizátoři, Římskokatolická farnost Rapotín, místní myslivecké sdružení a sdružení Obnova kulturního dědictví, připravili na neděli 12. října bohatý kulturní program.

Ráno v 8 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Rapotíně zazní lovecké fanfáry. Od 9 hodin bude mše svatá, kterou celebruje šumperský děkan Slawomir Sulowski. O hudební doprovod se postarají smíšené sbory Rapotína, Svébohova a Václavova.

Program se uskuteční na fotbalovém hřišti ve Vikýřovicích. Od 11.20 hodin budou moci návštěvníci sledovat ukázky vábení jelenů, představení plemen loveckých psů a sokolnickou show. „Nebudou chybět ani zvěřinové speciality a svatohubertská medovina," uvedli pořadatelé. K vidění bude také přehlídka drobného zvířectva Českého svazu chovatelů Rapotín.

Fenomén české zábavy Partička zavítá do Zábřehu

Zábřeh - Populární show Partička, kterou znají především diváci televize Prima, se představí v úterý 14. října v zábřežském domě kultury.

„Zájem o představení byl tak obrovský, že jsme do prodeje nasadili další termín. Inscenace se tak uskuteční dvakrát, a to od 17.30 a pak i od 20 hodin," uvedl Zdeněk David ze Zábřežské kulturní.

Mistři spontánního humoru Richard Genzer, Michal Suchánek, Ondřej Sokol a Igor Chmela zavítají do Zábřehu s improvizačním pořadem, ve kterém herci dopředu neznají téma. Lidé, kteří  do kulturního domu dorazí, si mohou být jistí,  že je čeká originální show, kdy nikdo dopředu neví, jak scénky dopadnou.

„Původně byla Partička vysílána na Slovensku, kde se několikrát objevili i čeští komici Michal Suchánek a Richard Genzer. Ti přišli s nápadem, že by podobný pořad mohl být i v Česku. Režie byla nabídnuta Ondřeji Sokolovi, který však nabídku odmítl a projevil zájem stát se hercem. Právě Sokol pak oslovil s nabídkou hrát v Partičce svého kolegu Igora Chmelu.

První díl se vysílal v březnu 2011. Dnes má Partička za sebou více než 100 odvysílaných dílů a patří k nejoblíbenějším televizním pořadům. Zábřeh bude jednou z prvních zastávek podzimního turné jeho protagonistů.

„Zatímco večerní představení je vyprodané, na první představení se začátkem o půl šesté jsou ještě lístky k dispozici," upřesnil David. Vstupenky za 430 korun jsou k dostání on-line v síti Ticketstream nebo v zábřežském infoncentru.

Startuje prodej lístků na Blues Alive

Šumperk - Vstupenky na koncerty velkých hvězd americké i evropské bluesové scény, které uvede 19. ročník největší domácí přehlídky tohoto žánru Blues Alive, jsou už k mání. Zatímco na internetových stránkách festivalu je online nakupování lístků v plném proudu, přímý prodej vstupenek začal v září. „Zájem o koupi vstupenek přes internet je značný, a proto s dostatečným časovým předstihem dáváme lístky do běžné předprodeje, aby místní příznivci blues měli možnost zakoupit lístky pohodlně a včas," uvedl ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Permanentka na sobotu a neděli, jejíž součástí je i CD s vybranými nahrávkami z loňského ročníku, stojí stejně jako vloni 790 Kč. Za 420 resp. 570 korun jsou lístky na oba hlavní koncerty. Vstupné na úvodní páteční koncert bratří Morganfieldů bylo stanoveno na 390 korun. Nedělní odpolední koncert v H-clubu přijde fanoušky na 90 korun. Předprodej probíhá v pokladně DK Šumperk.

Blues Alive bude hostit Šumperk od 14. do 16. listopadu. Během tří dní představí více než dvě desítky účinkujících. Mezi nimi se objeví synové Muddyho Waterse Mud a Big Bill. Největšími jmény závěrečného nedělního koncertu pak budou bezesporu Samantha Fish, Mike Zito a Otis Taylor, jedna z nejvýznamnějších osobností současného blues.