Výstava pomůže žákům vybrat školu

Šumperk – Nejen pro rodiče a žáky škol, kteří ještě váhají, kam půjdou po skončení deváté třídy, je určena prezentační výstava Škola. Stánky středních škol a učilišť zaplní prostory Domu kultury Šumperk ve středu 15. a ve čtvrtek 16. října vždy od 9 do 17 hodin. Návštěvníci zde budou moci získat informace o studiu, ochutnat produkty studentů potravinářských škol, sledovat práci kadeřnic či kosmetiček a získat podrobné informace o možnosti stipendií a školních programech. Vstup na výstavu je volný.

Zahraje na vodnářský zvon

Mohelnice – Na historický nástroj – vodnářský zvon - bude hrát ve čtvrtek 16. října v Mohelnici Tomáš Pfeiffer. Koncert s názvem Společná věc začíná v 18.30 hodin v místním kulturním domě. Návštěvníci budou sledovat neobvyklý multimediální projekt spojující vodnářský zvon s unikátní parabolickou projekcí. Na závěr koncertu si budou moci zájemci zvon prohlédnout z blízka a sledovat levitující vodní kapky a rezonanční obrazce. Lístek na koncert přijde na 130 korun.

V klášterním kostele zazní poezie a hudba

Šumperk - Jedinečný koncert britského písničkáře Justina Lavashe a pěvecké ikony Moniky Načevy se uskuteční v Šumperku ve čtvrtek 16. října v klášterním kostele. Pořad s názvem Poezie a hudba  začíná v 19.30 hodin. Dvojice hudebníků společně natočila album Milostný slabiky se zhudebněnými básněmi Sylvy Fischerové, ze kterého budou hrát písně také v Šumperku. Součástí koncertu budou také písně s texty Markéty Pilátové. Vstupné na koncert činí 100 korun, držitelé vstupenky na Džemfest zaplatí o dvacet korun méně.

Retro nabídne výstavu s vůní čokolády

Zábřeh - Na virtuální hostinu do prostor galerie a kavárny zábřežského kina  Retro zve ve čtvrtek 16. října profesionální fotografka Guna Halama Leite  svou výstavou Le  Festin Hostina.

Autorka se při tvorbě tentokrát nechala inspirovat díly holandských  mistrů. Téměř dvě desítky snímků zobrazují zátiší poskládaná ze  surovin podle receptů různých světových kuchyní, a reaguje tak  osobitým způsobem na rostoucí zájem o jídlo a kvalitní suroviny. „Tentokrát měl z mojí práce velkou radost i můj manžel, protože vše, co jsem nafotila, jsem samozřejmě i uvařila,"doplnila s úsměvem autorka. Na návštěvníky vernisáže však čeká i malá opravdová čokoládová hostina  v podobě ochutnávky Velkolosinských pralinek a povídání Jany Kašparové  o tom, jak se z těch nejlepších přísad a ingrediencí pralinky vyrábí.

Vernisáž výstavy Le Festin proběhne ve čtvrtek 16. října od 17 hodin v galerii kina Retro, samotná výstava zde bude ke zhlédnutí až do 30. listopadu.

Hlavním tahákem Džemfestu bude kapela Chinaski

Šumperk - Festivalovou sezonu v Česku zakončí již tradičně šumperský festival Džemfest. Patnáctý ročník vypukne v pátek 17. října v Domě kultury Šumperk a při pohledu do programu je zřejmé, že hudební fanoušci se mají na co těšit.

Hlavním tahákem bude koncertní show skupiny Chinaski, která slaví dvacáté výročí vzniku a letos v únoru vyprodala pražskou O2 arénu. „Skupina Chinaski má za sebou velmi úspěšnou festivalovou sezonu, kterou zakončí právě na Džemfestu. Fanoušci se mohou těšit na všechny zásadní pecky včetně nových hitů Hlavolam a Víno," uvedl pořadatel festivalu Ondřej Polák.

Účast potvrdila vycházející hvězda Adam Mišík či rockpopový kvintet O5 a Radeček, který se před domácím publikem objeví společné se slovenskou zpěvačkou Márií Čírovou, se kterou šumperská kapela letos nazpívala hit Vloupám se.

Na přehlídce vystoupí další kapely ze Šumperka Obzzor a Zutroy. „Jsem rád, že pozvání na Džemfest přijal také rockový orchestr klientů Jedličkova ústavu v Praze The Tap Tap, který se proslavil svižnou písní Ředitel autobusu. Koncerty The Tap Tap jsou skvělé a posluchači se budou určitě bavit," slibuje Ondřej Polák.

S lázeňskými hosty bude besedovat Robert Vano

Jeseník – Vzácného hosta bude mít pořad Na kus řeči, který pořádají v pátek 17. října od 19 hodin v zimní zahradě jesenické lázně. S návštěvníky zde bude besedovat světoznámý fotograf Robert Vano.

Narodil se ve slovenských Nových Zámcích. Po maturitě v roce 1967 místo nástupu na vojnu emigroval přes Jugoslávii a Itálii do Spojených států, kde se uchytil jako kadeřník a vizážista. Byl asistentem módních fotografů, od roku 1984 je samostatným fotografem. Působil v New Yorku, Paříži a Miláně, kde fotografoval pro módní časopisy Cosmopolitan, Harper\'s Bazaar, Vogue a další.

Od roku 1990 žije v Praze, kde působil jako umělecký ředitel v českém vydání časopisu Elle a poté do roku 2009 v agentuře Czechoslovak models. Od té doby pracuje jako fotograf na volné noze.

Robert Vano je především módní a reklamní fotograf. Fotografuje černobílé portréty a akty na klasický film a používá také už málo používanou techniku platinotypie. Po skončení besedy začíná společenský večer s tancem. Vstupné  na akci činí 100 korun.

Harmonikáři mají sraz v Lošticích

Loštice – Městské kulturní středisko Loštice pořádá 8. setkání harmonikářů. To se uskuteční v místním kulturním domě v sobotu 18. října od 14 hodin. Pořadatelé slibují bohaté občerstvení. Vstupné je 60 korun.

Na zámku zahraje komorní trio

Bludov, Ruda - Kruh přátel hudby Bludov zve na koncert Českého komorního tria. Špičkové těleso vystoupí v hudebním salónku na zámku v Bludově v sobotu 18. října od 18 hodin. Účinkují: Žofie Vokálková (flétna), Pavel Hrda (housle), Eva Procházková (kontrabas). V programu zazní skladby Georga Philippa Telemanna, Georga Fridricha Handela, Johanna Sebastiana Bacha a Antonína Dvořáka. Vstupné na koncert je 40 korun.  O den dříve, v sobotu 17. října zahraje komorní trio od 19 hodin v zasedací místnosti Obecního úřadu v Rudě nad Moravou.

Teens zahrají to nejlepší z repertoáru

Šumperk - V sobotu 18. října od 19.30 rozezní šumperský H-club swingové melodie v podání hudebního tělesa Teens Jazzband Velké Losiny. Mladý orchestr, jenž je držitelem Ceny mladých města Šumperka, představí domácímu publiku to nejlepší ze svého repertoáru. Návštěvníci koncertu uslyší skladby, se kterými Teens slaví úspěchy nejen doma, ale i v zahraničí. Letos Teens vystoupili na dvou místech v Německu, také byli již počtvrté pozváni na International Jazz & Blues festival do Birminghamu.

Mladí hudebníci vystoupí s mažoretkami

Jeseník - Podzimní koncert Dechového orchestru mladých Základní umělecké školy Jesením s dirigenty Tomášem Uhlířem a Milanem Domesem s mažoretkami Soukromé základní umělecké školy taneční pod vedením Zuzany Fritscherové je na programu jesenických lázní v sobotu 18. října od 14 hodin před sanatoriem Priessnitz. Při špatném počasí se vše stěhuje do Kongresového sálu.

V hotelu minerál bude řecký večer

Zlaté Hory – Řecký večer bude hostit hotel Minerál ve Zlatých Horách v sobotu 18. října od 19.30 hodin. Vedle hudby a tance budou moci zájemci zdarma ochutnat i řecké speciality. Vstupenka přijde na 50 korun.

Na pódiu se sejdou děti z Česka i Polska

Staré Město – Divadlo bez hranic připravuje na sobotu 18. října kulturní dům ve Starém Městě. Od 15 hodin se zde představí děti z místní mateřinky, které nastudovaly pohádku O červené Karkulce, další pohádku si připravil dětský divadelní kroužek ze Stronie Slaskie, svým uměním se pochlubí i dětský balet při CETIK Stronie Slaskie.

Galerie Kafé hostí malíře

Rovensko – Malíř Vladimír Plocek vystaví své obrazy v galerii Kafé Rovensko. Vernisáž se uskuteční v sobotu 18. října od 18 hodin. Vladimír Plocek žije v Potštejně, kde provozuje vlastní galerii „P". Malování se věnuje od svých dvaceti let. První samostatnou výstavu měl v roce 1977.

Způsob malby se měnil. Od převážně realistické malby přešel k větším plochám, barevně jednotně ztvárněných. K malbě používá špachtli. Rád zobrazuje okolí svého bydliště v grafických technikách, převážně suché jehly.

Jaromír Nohavica koncertuje v Mohelnici

Mohelnice - Sólový recitál jednoho z našich nejznámějších písničkářů Jaromíra Nohavici je v sobotu 18. října na programu kulturního domu v Mohelnici. Písničkáře, který má připravené své největší hity ale i nové skladby,  bude doprovázet na akordeon a piano vynikající muzikant z Varšavy Robert Kusmierski. Koncert začíná v 19 hodin, vstupné je 450 nebo 350 korun.

Populární dvojice přiveze pohádku

Šumperk, Zábřeh – Jan Přeučil a Eva Hrušková přijedou v neděli 19. října za dětmi do Šumperka a Zábřehu s pohádkou Šípková Růženka.

Návštěvníci se mohou těšit na rodinnou pohádku Jiřího Chalupy a Jaromíra Klempíře pro nejmenší děti s mnoha písničkami a krásnými loutkami. Děti dostanou krátkou lekci ze správné mluvy od Jana Přeučila, zatančí si na plese, děvčátka si zahrají na sudičky a všichni společně pomohou hodnému zahradníkovi, aby přemohl stoletý spánek i nebezpečné trní. Pohádka je plná písniček od hudebního skladatele Jaromíra Klempíře. Představení začíná v šumperském kulturním stánku v 10 hodin.

Poté se Jan Přeučil s Evou Hruškovou přestěhují do Klubu v Zábřehu, kde pohádku odehrají od 14 hodin.

Soubor připomene, jak se hrálo v baroku

Bernartice -  Rarokní kantáty a sonáty v podání komorního souboru Ansemble Serpens Cantát rozezní v něděli 19. října v 18 hodin kostel sv. Petra a Pavla v Bernarticích. Soubor vystoupí ve složení:  Martina Komínková (barokní zobcové flétny), Martin Flajšar (barokní housle), Alice Ondrejková (soprán),  Jan Ondrejka (tenor), Marek Kubát (theorba, barokní kytara), Kateřina Stávková (viola da gamba), Kamila Dubská (cembalo, varhany). Vstupné je 100 korun, děti a senioři zaplatí polovinu.

Doris pozvala vrchního rabína

Šumperk – Vrchní pražský rabín David Peter bude hostem cyklu komorního setkání Via Lucis. To připravilo šumperské centrum Doris na pondělí 20. října. Beseda začíná v sále Doris v ulici 17. listopadu v 18 hodin. Vstupné je 50 korun. Další pořad se uskuteční ve čtvrtek 30. října. Pozvání do Vily Doris přijal známý záhadolog Arnošt Vašíček. Hovořit bude o tajemstvích Indie.

Popovídá o plavbě na plachetnici

Bludov – O cestě přes Atlantický oceán na plachetnici Victoria z Afriky do Jižní Ameriky bude vyprávět v úterý 21. října od 18 hodin v kulturním domě V Bludově cestovatel Vladimír Šimek. Popíše dobrodružnou cestu, kterou zažívali mořeplavci v patnáctém století. Součástí programu bude tombola, vstupné je dobrovolné.