Ekolog přednáší o lesech a pralesech Jeseníků
Šumperk – O nejlesnatější chráněné krajině v České republice – o CHKO Jeseníku bude přednášet v úterý 25. listopadu v šumperském muzeu ekologové Jindřich Chlapek a Petr Šaj z CHKO Jeseníky. „Na přednášce se dovíte, zda jsou ještě v Jeseníkách pralesy, co to vlastně prales je, jestli zdejší lesy ohrožuje kůrovec, kteří obyvatelé zdejších lesů jsou před vyhynutím a kterým se v Jeseníkách dobře daří i jak jsou na tom jesenické lesy se zdravím, uvedla Magda Zmrhalová z Vlastivědného muzea v Šumperku. Beseda začíná v 17 hodin v Rytířském sále, vstupné je 20 korun.

Oblíbení pražští herci přivezou komedii
Mohelnice – Děláme to ve třech – takový má název strhující konverzační komedie, kterou přivezou do Mohelnice populární pražští herci Ivan Vyskočil, Lukáš Langmajer a Eva Decastelo. Představení se uskuteční v úterý 25. listopadu od 19 hodin v domě kultury. „Komedie je zábavná, dvojsmyslná a hlavně úžasně dynamická a mezi diváky šíří nekontrolované záchvaty smíchu," zvou pořadatelé. Vstupenka je za 190 a 220 korun.

V šumperském divadle bude číst Lukáš Hejlík
Šumperk – Další díl pořadu Listování bude hostit v úterý 25. listopadu Divadlo Šumperk. Herci Lukáš Hejlík a Petra Bučková budou tentokrát číst z knihy současného francouzského spisovatele Benoîta Duteurtre Holčička a cigareta. Čtení na jevišti začíná v 18 hodin.

Cestovatel představí expedici TransAsia
Rapotín - Beseda o dobrodružné cestě vlakem z Prahy do Pekingu a zpět se uskuteční v úterý 25. listopadu od 17 hodin v kulturním centru v Rapotíně. Cestovatelé Monika a Jirka Vackovi doplní své vyprávění promítáním, díky kterému se návštěvníci besedy alespoň virtuálně stanou účastníky expedice, která vyrazila vlakem i na skládacích kolech přes Polsko, Litvu, Rusko, Mongolsko, Čínu, Tibet, Nepál, Indii, Irán, Turecko a Balkán. Vstupné je 50 korun.

Kulturák zve na výstavu obrazů
Hanušovice – Dům kultury v Hanušovicích bude hostit od úterý 25. listopadu do 5. prosince výstavu obrazů malíře Patrika Pekaře. Umělec se stal letos vítězem kulturního projektu www.e-moc-e.cz. Vystavené obrazy bude možné zakoupit. Zájemci si budou moci expozici prohlédnout ve všední dny od 9 do 16 hodin.

Muzeum v Jeseníku zavoní Vánocemi
Jeseník - Muzeum ve Vodní tvrzi v Jeseníku zavoní už na konci listopadu Vánocemi. Ve výstavní sále odstartuje v úterý 25. listopadu výstava Kouzlo loutkového divadla. S přicházejícím adventem se prostory muzea zaplní vůní jehličí, perníčků a pomerančů a navodí atmosféru blížících se vánočních svátků. Kdysi k tradičním vánočním dárkům patřilo i loutkové divadlo s řadou postav z pohádek i pověstí. „Přijďte a vstupte s námi do kouzelného a možná i tajemného světa dřevěných loutek a divadel," zve kurátorka výstavy Michaela Kollerová. Na vernisáži, která začíná v 18 hodin, vystoupí Divadlo Anička a letadýlko s představením Příběh dědka Všudefouse. Výstava potrvá do 29. března 2015.

Dobrodruzi šli po stopách Inků
Postřelmov – Besedu s cestovateli Monikou a Jirkou Vackovými má ve středu 26. listopadu od 18 hodin na programu kulturní dům v Postřelmově. Manželský pár zavede posluchače do země Inků a nádherné přírody Peru, které procestovali na kolech. Povypráví o národním parku Huascarán, hlavním městě Lima, Machu Picchu, o plovoucích rákosových ostrovech na jezeře Titicaca a indiánkách s typickými buřinkami. Vstupné na besedu je 40 korun.

Přednášet bude o kamenech a jejich síle
Šumperk - Knihovna Sever v Temenické ulici pořádá besedu a prodejní výstavu Krása kamene II. O drahých a přírodních léčivých kamenech a jejich tajemné síle a moci bude vyprávět Danuše Poprachová ve čtvrtek 27. listopadu. od 17 hodin. Vstup na přednášku je zdarma.

K cimbálové muzice bude dobré vínečko
Zábřeh - K dobrému vínečku zahraje v pátek 28. listopadu od 18 hodin ve vestibulu zábřežského kulturního domu oblíbená místní cimbálová muzika. Ta se představí spolu se zpěvačkou Evou Grúzovou. Pro návštěvníky je připravena nejen pořádná porce moravské a slovenské lidové muziky, ale také ochutnávka kvalitních vín. Vstupenky v hodnotě 50 korun jsou slosovatelné.

V lázních chystají benefiční koncert
Jeseník - Benefiční koncert pořádaný občanským sdružením SALET v čele s předsedou panem Ludvíkem Ťulpíkem se uskuteční v pátek 28. listopadu od 19 hodin v kongresovém sále jesenických lázní. Účinkují Barbara Slezáková (soprán), Michal Mačuha (baryton) s hudebním doprovodem, Jožka Šmukař se svoji cimbálovou muzikou a Trubači Lesů České republiky pod vedením Renaty Jeřábkové. Zazní Mozartova lovecká hudba a moravské lidové písničky, Vstupné je 150 korun.

V Rapotíně chystají vánoční trhy
Rapotín – Již v závěru listopadu si budou moci zájemci nakoupit vánoční zboží na jarmarku, který pořádá v pátek 28. listopadu od 10 do 19 hodin místní kulturní centrum. V nabídce budou tradičních vánoční produkty a řemeslné výrobky. Pořadatelé také připravují od 15do 17 hodin vánoční tvoření pro děti, které se budou moci pustit do výroby drobností z keramiky, organzy či papíru. O den později, v sobotu 29. listopadu je připravena zase tvořivá dílna pro dospělé zájemci. Ti si budou moci vyzkoušet od 9 do 11 hodin paličkování, patchwork, tvoření z textilu. Od 17 hodin je na programu Farní ochotnické divadlo, které nastudovalo pásmo Putování do Betléma.

Orchestr slaví třicáté narozeniny
Jeseník – Své třicáté narozeny oslaví koncertem Smyčcový orchestr Jeseník v sobotu 29. listopadu od 15 hodin v kongresovém sále jesenických lázní. Na programu je i křest nového alba. Dirigují: F. Mech, E. Mikešková a M. Bubeníček. Vstupné je 60 korun.

U Bartoloměje vystoupí čtyři pěvecké sbory
Zábřeh - Občanské sdružení Kálik ve spolupráci s kulturním domem a římskokatolickou farností pořádá v sobotu 29. listopadu již dvaadvacátý ročník Kálikova podzimu – tradiční přehlídky pěveckých sborů.

Festivalem si město Zábřeh připomíná osobnost hudebního skladatele Václava Kálika (1891 – 1951), který byl synem prvního ředitele zdejšího gymnázia Františka Kahlika a na počátku minulého století na zábřežském gymnáziu studoval.

„Vyvrcholením celodenní akce bude koncert v kostele sv. Bartoloměje určený pro širokou veřejnost, během něhož vystoupí od 15 hodin čtyři pěvecká tělesa: smíšený pěvecký sbor z Uničova, pěvecký sbor Kantika Litovel, ženský sbor Slavice a smíšený pěvecký sbor Carmen. Závěr koncertu bude patřit společnému vystoupení více než stovky sboristů, na němž zazní skladba Jiřího Laburdy Vivat musica a také Kálikův Věneček," láká na koncert šéf občanského sdružení Kálik Karol Ozorovský.

Součástí přehlídky bude workshop a rozborový seminář, na němž zhodnotí vystoupení jednotlivých sborů odborníci z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a profesor JAMU Lubomír Mátl.

Horování se podívá do daleké Kanady
Šumperk - Na konci listopadu se v Šumperku uskuteční tradiční setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů. Pořadatelé akce nabídnou vedle hlavního programu také večer věnovaný outdoorovým filmům.

Horování přivítá v sobotu 29. listopadu ve velkém sále Domu kultury Šumperk od 17 hodin horolezce a dobrodruhy - Libora Uhera, Lucku Hrozovou, Romana Genčuru, Jendu Pletichu, Romana Kamlera a Stoupu Janáka.

„Scházet nebude ani doprovodná výstava fotografií. Pepé Piechowicz představí kolekci snímku s názvem Na konečcích prstů. Akci tradičně moderuje Hanka Písková a stejně tak obvyklé budou hudební vstupy bluegrassové skupiny Beg Bie Country v přestávkách mezi cestopisy," uvedl jeden z organizátorů akce Ondřej Polák.

Den před hlavním programem, v pátek večer, mohou strávit milovníci hor ve společnosti extrémních lidských výkonů na filmovém plátně. „Ve spolupráci s přehlídkou Snow Film Fest jsme vybrali ty nejzajímavější snímky a připravili filmovou scénu Horování.

Promítat začneme v pátek 28. listopadu v 18 hodin v kině Oko," zve Ondřej Polák. Filmová scéna Horování nabídne přehlídku těch nejlepších filmů se zimní tématikou, které byly v předchozím roce oceněny na nejprestižnějších světových festivalech.

Také letošní ročník Horování doprovodí v sobotu populární dopolední soutěže na 3. ZŠ v lezení na umělé stěně, které začíná o půl desáté ráno.

V Javorníku rozsvítí vánoční strom
Javorník – Malou slavnost připravuje na neděli 30. listopadu město Javorník. Od 14 hodin se lidé sejdou na náměstí Svobody, kde bude rozsvícen vánoční strom, pro děti bude připravena mikulášská nadílka. Pořadatelé zvou všechny na bohatý kulturní program i skvělé občerstvení.

Staré Město zve ke stromu i na trhy
Staré Město – První adventní neděle se na náměstí Svobody rozsvítí vánoční stromy. Návštěvníci se mohou těšit na trhy, první stánky se otevřou ve 13 hodin, i kulturní program, který odstartuje v 15 hodin. Poté budou slavnostně rozsvíceny vánoční stromy. Děti si budou moci zasoutěžit a také si vyzvednout kartičky pro přání Ježíškovi.

„Ty se pak budou společně vypouštět 12.12.v 15.15 na náměstí u radnice," doplnili organizátoři akce.
Populární herci přivezou do Jeseníku komedii

Jeseník - Vladimír Kratina, Dana Homolová, Michaela Dolinová a Filip Tomsa – tito oblíbení pražští herci přijedou v neděli 30. listopadu do Jeseníku. Do Divadla Petra Bezruče přivezou skvělou komedii Z louže pod okap. Představení začíná v 17 hodin. Diváci se mohou těšit na nadčasové téma o tom, že už od pradávna se šidilo, kradlo, podvádělo, uplácelo… a není tomu jinak ani dnes.

Námět komedie pochází z mnoha kauz, které se v posledních letech vyrojily v našem českém prostředí a které nás zvedají ze židlí. Hra je součástí předplatného, zájemci si mohou koupit vstupenku na volná místa v rezervačním systému MKZ ze 250 korun.

V Bludově chystají adventní koncerty
Bludov – Čtyři nedělní odpoledne v Bludově budou v adventní době patřit hudbě. První koncert rozezní kostel sv. Jiří 30. listopadu. Představí se pěvci Vítězslav Vít a Klára Curylová. Na stejném místě jen o týden později potěší příznivce sborového zpěvu Farní sbor od sv. Jiří v Bludově a Classic Band. V neděli 14. prosince se koncertní adventní dění přesune do bludovského kulturního domu, kde vystoupí skupina BEG BIE country Šumperk. Adventní koncertování uzavře opět v kostele sv. Jiří 21. prosince vokálně-hudební uskupení Avonotaj Šumperk. Všechny koncerty začínají v 16. hodin.

Kostel rozezní sborový zpěv
Jeseník – Evangelický kostel v Jeseníku rozezní v neděli 30. listopadu od 17 hodin duchovní hudba. Na adventním koncertě účinkuje Jesenický chrámový sbor Laudate Dominum a Campanula Vocal. V programu zazní duchovní hudba čtyř staletí pod vedením.

Taneční neděle se Zdounečankou
Zábřeh - Milovníci dobré dechovky se mohou těšit na vystoupení populární Zdounečanky, která zahraje v zábřežském kulturním domě v neděli 30. listopadu. Hudebníci ze Zdounek u Kroměříže, disponující početnou zpěváckou sekcí, vydali již sedm samostatných CD nosičů, mají za sebou řadu vystoupení v zahraničí i nahrávání pro Českou televizi.

Další poslechový i taneční pořad připravila Zábřežská kulturní na neděli 18. ledna, kdy se v Zábřehu poprvé představí PM Band známý z TV Šlágr. Vstupenky jsou již v prodeji v infocentru kulturního domu.