V Lipové rozsvítí vánoční strom
Lipová-lázně – Mikulášskou nadílku spojenou s rozsvícením vánočního stromu chystají pořadatelé v Lipové–lázních v úterý 2. prosince. Na děti čeká od 16 hodin tvořivá balónková dílna, připraveno bude i občerstvení. Na závěr všichni společně rozsvítí vánoční strom.

Štěpán Koval: Mechorosty
Šumperk – Snímky mechorostů představí Štěpán Koval v Galerii Jiřího Jílka v Šumperku. K vidění budou zvětšeniny, díky kterým návštěvník uvidí bohatství tvarů a barev. Vernisáž výstavy proběhne ve středu 3. prosince od 18 hodin. Expozici si zájemci budou moci prohlédnout do 4. ledna. Galerie je přístupná denně, stačí jen zazvonit na recepci Penzionu G, který nad galerií nabízí tříhvězdičkové ubytování. Vstup je volný.

Pavla Tomicová se představí v příběhu vrhačky
Zábřeh - Divadelní hru s všeříkajícím názvem Koule, která s humorem i soucitem vypráví o osudu vrcholové atletky v éře Gustáva Husáka a státem řízeného dopingu, představí 3. prosince v sále zábřežského kulturního domu herci Klicperova divadla z Hradce Králové.

Rozhlasová inscenace Koule, jedna z nejstahovanějších na internetu, rozpoutala před několika lety lavinu soudních žalob a mediálních emocí. Jejímu divadelnímu zpracování vévodí Pavla Tomicová, bývalá koulařka, která v současné době září v televizním seriálu Ulice.

Hra s podtitulem Příběh vrhačky je tragikomickým fiktivním portrétem zestárlé československé atletky Mileny, která lásce ke sportu obětovala všechno, i když ji stát s totalitním režimem nutil užívat doping, rozhodoval o účasti na závodech v zahraničí, vybíral jí přátele a zbavil soukromí.

Kromě Pavly Tomicové v ústřední roli, Jiřího Zapletala v roli moderátora se v inscenaci dále objeví Kamila Sedlárová, Isabela Smečková – Bencová, Tomáš Lněnička či Zdeněk Petrák. Představení královéhradeckého divadla začíná v 19 hodin, poslední vstupenky lze zakoupit v prodejních místech Zábřežské kulturní.

Mikuláš se s dětmi projede vlakem
Šumperk – Mikuláš s andělem a čertem bude procházet vlakem, který vyjede ve středu 3. prosince ve 14.10 hodin ze Šumperka. Odtud mikulášská souprava zamíří přes Velké Losiny do Koutů nad Desnou, kam dorazí v 14.55 hodin. Po zhruba půlhodině odjede vlak zpět do Šumperka. Návrat je plánován v 16.24 hodin. Mikuláš má pro děti nachystanou nadílku.

Na besídku do Bludova si vezměte rohy
Bludov - Kulturní dům Bludov zve všechny děti a rodiče na mikulášskou besídku s nadílkou, která se uskuteční ve středu 3. prosince od 16.30 hodin. Rodiče mohou přinést pro své děti dárky označené jménem, které se budou při nadílce rozdávat. Ten, kdo bude mít s sebou čertovské rohy nemusí platit vstupné, které činí 30 korun.

Architektka bude přednášet o Skaličce
Šumperk - Zámek Skalička, historie a současnost – takové je téma besedy, která se uskuteční ve čtvrtek 4. prosince od 17 hodin v Městské knihovně v Šumperku. Své postřehy podá posluchačům architekta Jitka Štáblová. Dozví se o historii původně středověké tvrze, později barokního zámečku, stojícího na okraji Skaličky, která je dnes součástí města Zábřeh. Část přednášky je věnována památkové obnově areálu a jeho současnosti. Vstupné je 50 korun.

Lesy našeho kraje objektivem lesníků
Šumperk - Galerii mladých Vlastivědného muzea Šumperk zaplní od 4. prosince pět desítek fotografií. Výstavní prostory totiž obsadí expozice s názvem Lesy našeho kraje objektivem lesníků. „Návštěvníci budou mít možnost vidět les, jak ho vidí ti, jejichž nejen profesní život je s lesem spojen často už několikátou generaci. Fotografie byly vybrány z bezmála dvou stovek snímků, které poslali do soutěže zaměstnanci sedmi lesních správ Lesů České republiky organizačně začleněných pod Krajské ředitelství Šumperk," uvedla k výstavě. Hana Komárková ze společnosti Lesy ČR. Vernisáž začíná v 17 hodin, výstava potrvá do 15. února 2015.

V Mohelnici vyjde zvonkový průvod
Mohelnice – Průvod, rozsvícení vánočního stromu, soutěž, koncert kapely a punč. To vše zažijí ti, kdo vyrazí v pátek 5. prosince v 16.30 ke kulturnímu domu v Mohelnici. Odtud vyjde zvonkový průvod na náměstí Svobody k vánočnímu stromu. Ten se rozsvítí úderem páté hodiny večerní. Na programu je také soutěž o nejkrásnější masky Mikulášů, čertů a andělů. V půl šesté začíná koncert kapely Blues Power z Olomouce. Občerstvení budou nabízet stánky s punčem, medovinou a dalšími dobrotami.

Nadílka a koncert bude ve Štítech
Štíty – Na náměstí ve Štítech přijede v pátek 5. listopadu Mikuláš a jeho družina. Na místo by měli společně dorazit ve čtyři hodiny odpoledne. Od šesti hodin je pak v kulturním domě připraven koncert. K tanci a poslechu hraje Cimbálová muzika Aleše Smutného se zpěvákem Karlem Hegnerem. Vstupné je 50 korun.

Děti dostanou balíček i snímek
Horní Lipová – Mikuláš se svou družinou přijede do Horní Lipové v pátek 5. prosince. Děti jej mohou vyhlížet od 16.30 hodin u hospůdky Na Růžku. Za čekání budou děti odměněny balíčkem od Mikuláše a fotkou na památku.

V pátek otevírají lázně kluziště
Jeseník – V pátek 5. prosince otevře Mikuláš kluziště v areálu jesenických lázní. Od 16 hodin zde organizátoři připravují nejrůznější soutěže pro děti, maškarní rej, mikulášskou diskotéku a další program. Pořadatelé ocení nejlepší masky, dobrota se najde pro každého malého bruslaře v kostýmu. V tento den se na kluzišti nebude vybírat vstupné. V další dny bude ledová plocha otevřená v pondělí, ve čtvrtek a v pátek od 14 do 15.30 a od 16 do 17.30 hodin, o víkendu navíc od 18 do 19.30 a v sobotu ještě od 20 do 21.30 hodin. Za vstup na hodinu a půl zaplatí dospělí 50 a děti do 15 let 25 korun. K dispozici je i půjčovna bruslí.

V Jeseníku se chystají na příchod Mikuláše
Jeseník – Bohatý mikulášský programu připravili na 5. prosince organizátoři v Jeseníku. Od 15 do 17 hodin mohou přijít děti do centra Duha, kde se mohou zapojit do mikulášského dovádění. Čeká je zde výtvarná dílna, dětský jarmark, den otevřených dveří u zvířátek.

Od 17 hodin se dění přestěhuje na Masarykovo náměstí. Zde se strhne velká čertovská show, rozsvítí se strom, budou se zpívat koledy a s nadílkou přijede Mikuláš. Bohatý program bude také v pátek 5. (od 14 do 19 hodin) a v sobotu 6. prosince (od 9 do 17 hodin) v místním vlastivědném muzeu. Návštěvníci budou moci sledovat při práci středověké řemeslníky, jako je například mincíř, kovolitec či přadlena, zájemci si vyrobí slaměné vánoční ozdoby či františky. Hrát bude středověká hudba – Pardubičtí pozounéři, Solidea, Rabussa či Innamorata.

Na místě bude také živý betlém s ochočenými zvířátky, stánkaři nabídnou vánoční zboží i občerstvení. Odvážní návštěvníci se budou moci projet na velbloudovi.

Hybš přiveze Věru Martinovou a muzikálové zpěváky
Zábřeh - Jedinou možnost navštívit letos vánoční koncert Orchestru Václava Hybše v regionu budou mít příznivci svátečně laděných melodií v Zábřehu. Proslulé těleso i se svými hosty zavítá do místního kulturního domu v pátek 5. prosince. „Václav Hybš se stal legendou, jezdí k nám se svým orchestrem pravidelně již řadu let a vždy máme vyprodáno. Jeho přízně si velmi vážíme," uvedl jednatel Zábřežské kulturní Zdeněk David.

Václav Hybš vystupuje na vánočních koncertech po celé republice již od roku 1976. Hlavním hostem jeho letošního turné je první dáma české country hudby Věra Martinová, která před vstupem na sólovou uměleckou dráhu působila jako zpěvačka v Orchestru Gustava Broma a v dívčí kapele Schovanky. Její vystoupení doplní muzikáloví zpěváci a herci Irena Kousalová, Martina Dolečková, Štěpán Růžička a Filip Hořejš.

Vánoční koncert orchestru pod taktovkou Václava Hybše startuje v sále zábřežského kulturáku v 19 hodin. Poslední vstupenky lze zakoupit v prodejních místech Zábřežské kulturní v Zábřehu, Šumperku, Mohelnici, Štítech a Hanušovicích.

Motýli přiletí do Zábřehu
Zábřeh - Po delší odmlce se v Zábřehu představí Šumperský dětský sbor Motýli pod vedením sbormistra Tomáše Motýla. Stane se tak v sobotu 6. prosince od 18 hodin v kostele sv. Barbory. Hosty koncertu Motýlů budou děti z mohelnického sboru Arietta a zpěváci Brixiho akademického souboru Praha. Vstupné je dobrovolné.

Čert bude rozdávat sladkosti
Rapotín – Mikulášské odpoledne se spoustou zábavy a soutěží pro děti bude v sobotu 6. listopadu od 15 hodin v kulturním centru v Rapotíně. Děti se mohou těšit také na to, že za nimi přijde Mikuláš, anděl a čert, od kterých ty hodné dostanou něco sladkého na zub.

V šumperském divadle připravují nadílku
Šumperk – Na setkání s Mikulášem zve všechny děti i jejich rodiče Divadlo Šumperk v sobotu 6. prosince. Návštěvníky nejprve čeká od 15 hodin pohádka na motivy Boženy Němcové Čertův švagr. Po pohádce přijde do sálu Mikuláš s čerty a anděly, které ztvární herci Divadla Šumperk. Rodiče můžou přinést svým dětem dárečky, které Mikuláš předá.

Metalový nářez v Zábřehu: Arakain a Dymytry
Zábřeh - Arakain a Dymytry – spojení, které jistě přiláká řadu vyznavačů rockové a metalové muziky. Ti se mohou těšit na dvojkoncert těchto kapel, které v sobotu 6. prosince zavítají do zábřežského kulturáku. Čeká je nevídaná show podpořená speciální scénou.

Koncert je součástí podzimního turné. Připravena je zbrusu nová bubenická show, nová společná skladba a opět přijdou na řadu jak léty osvědčené hity, tak i novinky z aktuálních CD Adrenalinum od Arakainu a Homodlak od Dymytry.
Koncert zakončí blok, při kterém na pódiu vystoupí současně všech deset muzikantů.

„Fanoušci navíc měli jedinečnou možnost sestavit si svůj vlastní playlist, který na aktuálním turné uslyší. Od každé kapely si mohli vybrat deset písniček. O rozjezd zábřežského koncertu se postará dnes již ostřílená ostravská parta Absolut Deafers," uvedl pořadatelé.

Prostory kulturního domu se otevřou v 19 hodin, koncert odstartuje o hodinu později. Vstupenky je možné zakoupit v prodejních sítích Ticket-Art a Ticketportal, ale také v zábřežském infocentru.

Petr Bende se na svém turné zastaví v Jeseníku
Jeseník – V Divadle Petra Bezruče v Jeseníku bude v sobotu 6. prosince od 17 hodin znít podmanivý hlas úspěšného účastníka soutěže SuperStar. Na vánočním koncertě mimo populárního zpěváka vystoupí cimbálová muzika Grajcar. Hostem koncertu bude také Jesenický smíšený pěvecký sbor a písničkář Slávek Janoušek. Vstupenka v předprodeji přijde na 200 korun, na místě před koncertem o padesát korun podraží.

Na zámecké věži se opět rozezní hodiny
Javorník – V sobotu 6. prosince přesně ve 12 hodin se po dlouhé době opět rozezní hodiny na věži zámku Jánský Vrch v Javorníku. „Znovuzabimbání" bude předcházet slavnostní výstřel Javornickou dělostřeleckou gardou na nádvoří zámku. Hodiny spustí akademický sochař Petr Skála, který hodiny opravoval. Ten zájemcům povypráví, jak mu šla práce od ruky.

Seniory potěší školáci i tanečnice
Bludov – Na mikulášskou besídku pro seniory zve sbor pro občanské záležitosti v Bludově. Zábava pro starší a pokročilé je připravena na sobotu 6. prosince od 14 v bludovském kulturním domě. V programu vystoupí děti z místní školy, kytarový kroužek, orientální tanečnice, hasiči a zahraje flašinetář. Bludovští senioři mají vstupné dobrovolné, ostatní za lístek zaplatí 70 korun.

Trhovci budou nabízet vánoční zboží
Javorník - Trhovci budou nabízet vánoční zboží v javornickém kulturním domě od soboty 6. Až do 19. listopadu. Otevřeno bude denně včetně víkendů vždy od 13 do 17 hodin.

Na zámku Jánský Vrch zavoní Vánoce
Javorník – Tradiční Vánoce na zámku připravují na Jánském Vrchu v Javorníku v sobotu 6. a v neděli 7. prosince.

„Při prohlídce vánočně upravených zámeckých interiérů se návštěvníci seznámí s vánočními zvyky, tradicemi i historickou vánoční výzdobou," zvou na akci zaměstnanci zámku.

Jánským Vrchem budou provázet postavy spojené s adventním časem – svatá Barbora, Lucie a Kateřina. V zámecké kuchyni bude připravena malá ochutnávka tradičních vánočních pokrmů. Nebude chybět ani Mikuláš s čertem a anděl, kteří budou dětem rozdávat nadílku. Zámkem budou znít koledy a vánoční písně. Na zájemce čeká i speciální vánoční zámecké razítko.

„Začátek prohlídek bude po oba dna v 10 hodin, poslední skupina se vydá do zámku ve čtyři odpoledne," upozornili pořadatelé.
Dospělí za vstupenku zaplatí 100 korun, děti od 3 do 15 let zaplatí 70 korun. Občerstvení pro návštěvníky chystá kavárna U Jana, na nádvoří zámku budou moci zájemci ochutnat zabíjačkové speciality.

Nedělní pohádka bude o bezhlavém rytíři
Mohelnice – V neděli 7. prosince se malí i velcí návštěvníci kulturního domu v Mohelnici budou moci setkat s bezhlavým rytířem. Pohádkový příběh přiveze loutkové divadélko Loutkadlo. Opona se zvedne v sále Biografu 88 v 10 hodin.

Děti jsou zvány na Mikulášování
Velké Losiny – Na veselý předvánoční pořad s Mikulášem, andělem a čertem zve obec Velké Losiny všechny děti a jejich rodiče. Akce se uskuteční v neděli 7. listopadu od 14 do 15.30 hodin v místní víceúčelové hale. Vstup je zdarma.

V Hanušovicích připravují show s nadílkou
Hanušovice – Zábavný pořad pro děti s názvem Mikulášování je na programu kulturního domu v Hanušovicích v neděli 7. prosince. Malí návštěvníci se mohou těšit na zábavnou show plnou písniček, čerty čertice i mikulášskou nadílku. Pořad začíná v 17.30 hodin, vstupné je 10 korun.