VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled na týden

Šumpersko, Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka.

9.12.2014
SDÍLEJ:

Zdeněk Izer v akci. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Černý

Cestovatel zavede posluchače do Grónska
Hanušovice – Až do Grónska a na Špicberky zavede cestovatel Zdeněk Auersvald z Malé Moravy návštěvníky své přednášky. Ta je na programu kulturního domu v Hanušovicích v úterý 9. prosince od 17 hodin. „Jedním z mých cestovatelských zážitků byla největší slavnost
Grónska ‐ slunovrat. Potom pěší cesta zpět na hlavní letiště, která trvala deset dnů," uvedl cestovatel. Vstupné na besedu je 30 korun.

Přednáška bude o netopýrech na Jesenicku
Šumperk – Besedu s názvem Netopýři a vrápenci Jesenicka pořádá Vlastivědní muzeum v Šumperku v úterý 9. prosince. Akce se uskuteční v přednáškovém sále od 17 hodin, hlavním hostem bude Dušan Duhonský z CHKO Jeseníky.

V Knihovně se bude besedovat o Srí Lance
Vikýřovice - Obecní knihovna ve Vikýřovicích zve v úterý 9. prosince od 16 hodin na besedu cestovatelky Zlatuše Knollové. Svérázná žena bude vyprávět o Srí Lance, besedu doplní promítáním diapozitivů. Vstupné je dobrovolné.

V Šumperku zazpívá operní diva ruského původu
Šumperk - Stává se tradicí, že v adventním čase hostí Dům kultury Šumperk některou z předních operních pěvkyň. Po vyprodaných vánočních koncertech Evy Urbanové a Dagmar Peckové se letos představí publiku sólistka Národního divadla v Praze Maryna Vyskvorkina.

„Na koncert sopranistky ruského původu v doprovodu klavíristky Světlany zazní klasické operní kusy od Verdiho, Pucciniho a Čajkovského. Dále se posluchači mohou těšit na jazzové improvizace Světlany Janové, která odehraje variace na tvorbu A.L. Webera a F.X. Grubera. Závěr koncertu pak bude patřit vánočně laděným písním," uvedl za pořadatele produkční Domu kultury v Šumperku Ondřej Polák.

Mezinárodní kariéra Maryny Vyskvorkiny začala v roce 1998. Z operních rolí má na repertoáru především Violettu ve Verdiho La traviatě, kterou zpívala ve vídeňské, oděské a hamburské Státní opeře a Gildu ve Verdiho Rigolettovi, s níž vystoupila v Gran Opera v americkém Connecticutu, v Teatro Massimo v Palermu a ve Státní opeře Praha. V operních domech ve Vídni, ve Stamfordu, v Parmě, Piacenze a v Karlsruhe ztvárnila titulní roli Donizettiho Lucie di Lammermoor.

Vedle mnoha dalších operních rolí má na kontě několik prestižních ocenění, v roce 2000 zvítězila v mezinárodní pěvecké soutěži Gianfranco Masini Credem v Reggio Emilia v Itálii.

Do Šumperka zavítá Maryna Vyskvorkina ve středu 10. prosince. Ve velkém sále domu kultury vystoupí od 19 hodin. Vstupné se pohybuje od 200 do 300 korun.

Zábřeh se poprvé zapojí do akce Česko zpívá koledy
Zábřeh - Ve středu 10. prosince pořádá Zábřežská kulturní jedenáctý ročník dobročinného koncertu dětských pěveckých sborů. Pásma vánočních koled zazpívají děti ze zábřežských mateřských škol Pohádka, Strejcova a Zahradní a také sbory ze základních škol Boženy Němcové, Severovýchod a Školská.

Koncert dětských zpěváčků pod tradičním názvem Adventní zpívání začíná v 16 hodin v sále kulturního domu. Výtěžkem z dobrovolného vstupného organizátoři podpoří činnost Nadace pro transplantace kostní dřeně, jejímž cílem je napomáhat aktivitám směřujícím ke zlepšení osudu nemocných s nejtěžšími chorobami krve a zhoubnými nádory.

Letošní Adventní zpívání bude ve vestibulu kulturního domu ozvláštněno prodejní výstavou ozdob na vánoční stromeček, perníčků a šperků, které vyrobili děti i dospělí v domě dětí a mládeže Krasohled. Výtěžek z tohoto prodeje bude věnován dětem trpícím cystickou fibrózou.

Odpoledne završí společné zpívání nejznámějších koled před kulturním domem určené pro širokou veřejnost. To se uskuteční v rámci celostátní akce Česko zpívá koledy.

Zdeněk Izer přiveze Šárku Vaňkovou
Šumperk - Zábavný program populárního imitátora a baviče Zdeňka Izera Ze dvou se to lépe táhne bude hostit ve čtvrtek 11 prosince od 19.30 hodin Dům kultury v Šumperku. Návštěvníci se mohou těšit na pořad, ve kterém se diváci budou moci opět setkat s jedinečným a nezaměnitelným humorem Zdeňka Izera. Jako vždy přijdou na řadu oblíbené parodie televizních pořadů, zábavných soutěží a imitování celé řady populárních českých i zahraničních zpěváků a zpěvaček. Vystoupení je opět obohacené nejrůznějšími zábavnými kostýmy a převleky. Partnerkou Zdeňka Izera je finalistka prvé řady Superstar, zpěvačka Šárka Vaňková. Cena lístků je od 190 do 240 korun.

Losinští si při vypouštění balónků pochutnají na zabíjačce a punči
Velké Losiny – Na náměstí v obci Velké Losiny se v pátek 12. prosince od 14 hodin koná Vánoční balónkové odpoledne. Každý návštěvník obdrží zdarma balónek s přáníčkem. Balónky se budou společně vypouštět přesně v 15 hodin 15 minut. Jsou zvány především děti a také milovníci zabíjačkových specialit. Ti si mohou pochutnat na zabíjačkové polévce, jitrnicích a jelitech, sádle, škvarcích, klobásách, tlačence, bůčku či uzeném. K dispozici budou také koláče a trubičky a pro všechny přítomné punč nebo svařáček. „Pro mladší návštěvníky je v kině připraveno od 16.30 hodin promítání pohádek. Vstup není zpoplatněn," srdečně zvou pořadatelé.

V Mikulovicích zazní mše v podání sborů z Polska i Česka
Mikulovice – Kostel sv. Mikuláše v Mikulovicích rozezní v sobotu 13. prosince rozezní mše Jiřího Pavlici a skladby dalších světoznámých autorů. Od 17 hodin se v chrámu koná koncert, na kterém se představí Pěvecké sbory Jesenicka, Města Vrbna pod Pradědem, Pěvecký sbor ze Senice na Hané, Pěvecký sbor ze Szczytné v Polsku, Orchestr muzikantů Jesenicka, sólisté: Markéta Szendiuchová a Leoš Sekanina. Dirigují Martin Blechta a Leoš Sekanina. Vstupné je dobrovolné. (sos)

Motýli zvou na tradiční vánoční koncert
Šumperk – V sobotu 13. prosince bude velký sál Domu kultury v Šumperku patřit sborovému zpěvu. Koná se zde tradiční koncert Šumperského dětského sboru Motýli. Vstupné je 50, 60 nebo 70 korun.

Umělci podpoří obnovu kostela
Heroltice – Koncert, jehož výtěžek poputuje na obnovu kostele Jana Křtitele, se uskuteční v Herolticích. V sobotu 13. prosince zde vystoupí od 17 hodin významné osobnosti české hudby – Jiří Helán, Hanka Mlaskačová (zpěv), Broňka Schoříková (cimbál, zpěv) a Vladislav Bláha (kytara).

Vánoce v Ruční papírně ve Velkých Losinách
Velké Losiny – Tradiční Vánoce v Ruční papírně ve Velkých Losinách se uskuteční v sobotu 13. a v neděli 14. prosince. Návštěvníci 17. ročníku oblíbeného vánočního setkání si budou moci vyrobit vlastní ruční papír a vyrobit originální přání s potiskem, obálkou a pečetí. Chybět nebude bohaté občerstvení včetně vepřových dobrot, chybět nebudou valašské frgály a punč. V sobotu bude otevřeno od 10 do 18 hodin, v neděli od 9 do 17 hodin.

Pro nemocné zahraje Argema a Herrgott
Mohelnice – Koncert, jehož výtěžek poputuje ve prospěch programů pro onkologicky nemocné pacienty připravují na sobotu 13. prosince v Mohelnici. V místním kulturním domě budou koncertovat od 18 hodin kapely Argema a Herrgott. V předprodeji stojí vstupenka 150 na místě 200 korun.

Advent zpříjemní sbor z Brna
Šumperk – Třetí neděli adventní zpříjemní příznivcům klasické hudby a sborového zpěvu Dómský komorní sbor Brno. Koncert se uskuteční v neděli 14. prosince od 16 hodin v kostele sv. Jana Křtitele v Šumperku. Cyklus adventních koncertů v Šumperku vyvrcholí v pondělí 15 prosince od 17 hodin na náměstí Míru u radnice. Lidé si zde budou moci společně se Šumperským dětským sborem Motýli zazpívat nejkrásnější koledy. Výtěžek z dobrovolného vstupného obou akcí bude věnován na dobročinné účely.

V Bludově zahraje country kapela
Bludov - Na třetí adventní koncert zve všechny obec Bludov. V neděli 14. prosince od 16 hodin vystoupí v místním kulturním domě skupina Beg Bie country Šumperk.

Do Divadla v Šumperku přijede Ondřej Pavelka s Pavlou Beretovou
Šumperk – Pražské A studio Rubín přiveze do Šumperku Kauzu Salome. Hru mohou návštěvníci zhlédnout v neděli 14. prosince v 17 hodin v Divadle Šumperk. Jedná se dramatickou skicu na motivy Wildovy Salome a inspirovanou také reality show televize MTV My super sweet 16. V hlavních rolích se objeví Pavla Beretová s Ondřejem Pavelkou.
Premiéru měla Kauza Salome v roce 2009. V tomtéž roce byli její dramaturg i režisér nominováni na cenu Alfréda Radoka v kategorii Hra roku a Pavla Beretová na cenu Thálie za nejlepší ženský herecký výkon. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji od pondělí do pátku od 15 do 18 hodin nebo hodinu před představením na pokladně divadla za 230 korun.

Nedělní pohádka: Ježek a sněhulák
Šumperk – Ježek a sněhulák – tak se jmenuje pohádka, která míří za dětmi v neděli 14. prosince do Domu kultury v Šumperku. „Přijďte se podívat, jaká dobrodružství zažijí ježek a sněhulák. Dozvíte se, jak se stalo, že málem s panem Čápem odletěli do Afriky, jak si nazdobili stromy, jak lyžovali, potkali pana Strašáka a k tomu tisíc havranů," lákají pořadatelé. Veselá pohádka v podání Divadla plyšového medvídka začíná v 10 hodin. Vstupné je 50 korun.

Zábřežští tanečníci zvou na zimní show
Zábřeh - Zbrusu nová taneční vystoupení s tematikou zimy představí děti a dospělí ze skupin Dance Club a Dance Club Juniors DDM Krasohled v neděli 14. prosince v sále zábřežského kulturního domu. Kromě kultovního Mrazíka se mohou diváci těšit na písničky Hany Zagorové, Jarka Nohavici či skupin Kryštof a Čechomor – a zcela netradičně i na vánoční koledy. Taneční odpoledne začíná v 17 hodin, vstupné činí padesát korun.

Do Jeseníku přijede pohádkový muzikál
Jeseník – Pohádkový příběh plný písniček přiveze do jesenického Divadla Petra Bezruče divadlo Silesia Ostrava v neděli 14. prosince. Pohádkový muzikál bude na téma pohádky o Koblížkovi, který uteče dědečkovi, zajíci, vlkovi, medvědovi, aby pak osudově naletěl chytré lišce, nabízí další motivy ze známých pohádek. Inscenace, která začíná v 15 hodin, kombinuje činoherní a loutkové herectví. Navíc nabízí interaktivní prvky, a tak se dětský divák stává součástí děje. Vstupné je 50 korun.

Jiří Kolbaba provede Karibikem
Zábřeh - Strhující diashow jednoho z nejznámějších českých fotografů, dobrodruhů a cestovatelů, během něhož Jiří Kolbaba prostřednictvím svých jedinečných fotografií provede malebnými ostrovy v Karibském moři, chystá kulturní dům v Zábřehu na pondělí 15. prosince. „Celou oblast jsem navštívil několikrát. Naposledy na české lodi La Grace, replice historické pirátské plachetnice z osmnáctého století. S ní jsem objel řadu ostrovů spojených nějak s piráty. Nejenže se tam tyto historické události odehrály, ale také se tu natáčel film Piráti z Karibiku," uvedl k pořadu reportér jednoho z českých rádií.

V kině vystavuje Zdeněk Skřivánek
Zábřeh - Poslední vernisáž letošního roku připravuje kino Retro na úterý 16. prosince. V 17 hodin zde zahájí autorskou prodejní výstavu amatérského výtvarníka Zdeňka Skřivánka ze Zvole. Ten v galerii a kavárně kina představí své starší i zcela nové malby a kresby. V rámci vernisáže vystoupí zpěvačka Eva Grúzová. Výstava v zábřežském kině potrvá do 25. ledna 2015.

Studenti připravují prezentační akci
Jeseník – V úterý 16. prosince od 10 do 17 hodin zaplní jesenickou kapli výstava Střední školy gastronomie a farmářství Jeseník. „Tradiční prezentační akce bude spojená s prodejem výrobků, jako je vánoční cukroví, řeznické speciality, vánoční punč a míchané nápoje, káva a zákusky. Návštěvníci si budou moci prohlédnout ukázky kovářských a brašnářských výrobků či fandit v soutěži tříd o nejlepší tabuli. Vstup je volný.

Autor: Soňa Singerová

9.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
19

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Šumperští Draci. Ilustrační foto

Zase o gól, Draci těsně prohráli i ve Valašském Meziříčí

Propad levice v kraji je obrovské překvapení, říká politolog

Neúspěch tradiční levice a naopak vysoký zisk hnutí ANO, který v Přerově a dalších městech výrazně překonal celostátní výsledek favorita voleb.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

V mlze se na Mohelničáku srazily dva kamiony

Dva kamiony se srazily v pátek 20. října ráno na hlavním tahu mezi Studenou Loučkou a Moravskou Třebovou.

Rozloučili jsme se

Týdenní informační servis pohřebních služeb ze Šumperska a Jesenicka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení