Cestovatel zavede posluchače do Indie
Hanušovice – Cestopisná přednáška Karla Kocůrka je na programu kulturního domu v Hanušovicích v úterý 13. ledna od 17 hodin. Dobrodruh tentokrát posluchače zavede do Indie, kterou poznával v roce 2011. Jeho cílem bylo Ravi Shankar Centrum v Díllí, kde se učil hrát na sitár. Navštívil také kulturní památky, národní muzeum, chrámy, svatyně, prohlédl si také nejchudší část indické metropole Uttarpradéš. Přijal pozvání do indické rodiny, navštěvoval tradiční dílny i slumy. Přednášku doplní promítání i hra na tradiční indické hudební nástroje. Vstupné je 30 korun.

Doris pozvala výtvarníka a spisovatele Martina Patřičného
Šumperk – Dalšího vzácného hosta bude mít pořad centra Doris Via Lucis. Na besedu, která se uskuteční v úterý 13. ledna od 18 hodin ve vile Doris, přijal pozvání Martin Patřičný.

Devětapadesátiletý výtvarník a spisovatel žije a pracuje ve vesnici Debrno v okrese Mělník. Jeho současná tvorba zahrnuje především dřevěné obrazy a v menší míře také sochy. V minulosti se zabýval i tvorbou uměleckých notových pultů. Jeho knižní tvorba se věnuje jak dřevu, v knihách Dřevo krásných stromů a Pracujeme se dřevem, tak volné tvorbě ve sbírkách povídek.

Součástí návštěvy Martina Patřičného bude i výstava obrazů s názvem Dřevo v Galerii na schodech ve Vile Doris. Vernisáž startuje v 17.15 hodin. Vstupenka na besedu stojí 50 korun.

Mladí cukráři budou soutěžit o Dortík
Jeseník – O Priessnitzův dortík se utkají mladí cukráři ve středu 14. ledna v lázních v Jeseníku. Od 10 hodin začíná v kongresovém sále již 11. ročník mezinárodních soutěže odborných cukrářských dovedností juniorů. Ti budou srovnávat své dovednosti v kategorii dort, zdobení perníku a výroba čokoládové mašle. Pořadatelem soutěže je Střední škola gastronomie a farmářství Jeseník.

„Z domácí školy se na soutěž připravují dvě žákyně třetího ročníku a to Ivana Fárková a Denisa Obermajerová. Organizátoři sladkého klání rozeslali propozice na dvacet škol u nás i v zahraničí," uvedl Jiří Krutil z pořadatelské Střední školy gastronomie a farmářství v Jeseníku. Zároveň prozradil, že téma letošního klání je roční období.

Pořadatelé zvou i veřejnost v době od 10 do 14 hodin. „Na vlastní oči budou moci přesvědčit, jak to budoucím cukrářským mistrům jde od ruky. V předsálí budou v prodeji i ukázky učňovských výrobků a to nejen z cukrárny, ale i ze studené kuchyně a masné výrobny," zve Jiří Krutil.

Historik představí zámek Úsov
Šumperk – O historii hradu a zámku Úsov bude vyprávět ve středu 14. ledna od 18.30 hodin v Městské knihovně v Šumperku Zdeněk Doubravský. Historik popíše, jek památka vznikala, ozřejmí, jakou úlohu měla stavba v bojích mezi moravskými markrabaty, ve válkách husitských a česko-uherských. Připomene období výstavby renesančního paláce a jeho pozdější barokní úpravu. Přednáška bude provázena obrazovými dokumenty, vstupné na je 50 korun.

V Zábřehu startuje již 12. ročník Welzlování
Zábřeh - Zábřežský festival Welzlování, který letos dospěl již do dvanáctého ročníku, opět slibuje pořádný příděl zábavy, poučení, ale hlavně recese. Populární festival je poctou nejslavnějšímu zábřežskému rodákovi Janu Eskymo Welzlovi (1868 – 1948).

Pro milovníky dobrodružství pořadatelé od poloviny ledna do konce února připravují tradiční recesistické akce, ale také filmový festival či sérii zajímavých přednášek. Tou první bude vyprávění o téměř tříletém putování ke třem poutním místům křesťanství – do Santiaga de Compostela, Říma a Jeruzaléma. O své pouti bude vyprávět Petr Hirsch ve čtvrtek 15. ledna od 17 hodin v kině Retro.

O sportovních výkonech i recesi bude další akce Welzlování – oblíbený běh do zámecké brány, který odstartuje v sobotu 17. ledna v deset hodin dopoledne. Závod, při kterém aktéři zdolávají strmé serpentiny vedoucí k zábřežskému zámku, je určen pro všechny věkové kategorie. Zváni jsou rovněž majitelé soutěživých pejsků, kteří mohou do závodu přihlásit i svoje čtyřnohé společníky, speciální kategorie je totiž tradičně vypsána i pro ně.

V pátek 23. ledna se Welzlování vrátí opět do kina pořadem o Filipínách. Zábřežská cestovatelka Jana Škubalová nabídne očité svědectví o situaci po pustošivém tajfunu Hayian, který postihl filipínské souostroví v roce 2013.

Ani letos příznivci dobré zábavy nepřijdou o další recesistický závod – Welzlův kufr, který se uskuteční v sobotu 24. ledna. Dopoledne nejprve odstartuje od restaurace Rafanda krosový běh a odpoledne budou nástrahy pořadatelů překonávat účastníci recesistického běhu na kopci Humenec – všichni s kufrem a dospělí také s doutníkem.

Poslední lednovou akcí zábřežského festivalu bude 29. ledna vernisáž výstavy fotografií místního cestovatele Vítězslava Vursta.

Únorový program Welzlování slibuje řadu dalších zajímavých akcí, chybět nebudou závody čtyřspřeží s lidskými posádkami na Masarykově náměstí ani filmová přehlídka Expediční kamera věnovaná cestování, dobrodružství a extrémním sportům. Ta letošní festival zakončí poslední únorový den.

Odborník přednáší o zdravých potravinách
Libina – Místní knihovna Libina zve v pátek 16. ledna od 17 do 19 hodin do poradny zdravého životního stylu. Přednášku povede Marek Navrátil. Hovořit bude o zdravé stravě i o tom, čemu je nejlepší se v jídelníčku vyhnout.

Jiří Stivín zahraje filmové hity
Šumperk – Jazzové improvizace, ale i barokní hudba a nejznámější filmové a divadelní melodie rozezní v pátek 16. ledna od 19.30 hodin velký sál Domu kultury v Šumperku. Se svým „one man show" se představí excelentní hudebník Jiří Stivín.

„Návštěvníci se mohou těšit na koncert známého popularizátora jazzové hudby a virtuosa na dechové nástroje. Hlediště bude umístěno přímo na pódiu velkého sálu, které disponuje autentickou atmosférou a dokonalou akustikou," uvedl produkční domu kultury Ondřej Polák. Doplnil, že v těsném kontaktu s posluchači Jiří Stivín naservíruje posluchačům hudební menu, které podkreslí videoprojekce a mluvené slovo. Vstupenka v předprodeji stojí 140, v den akce 170 korun.

Na obecním plese zahraje ABBA
Rapotín – Myslivecké speciality, světelná show, šlágry kapely ABBA – to vše bude na Obecním plese v Rapotíně, který obsadí v pátek 16. ledna os 19.30 hodin místní kulturní centrum. Návštěvníci se mohou těšit na skupinu Velvet, dále vystoupí ABBA revival a Postrpoi-světelná show. Vstupenka stojí 120 korun.

Zlatohorští skauti zvou k tanci
Zlaté Hory – Sál Sanatoria Edel ve Zlatých Horách bude svědkem Výročního skautského plesu. Tanečníci zaplní sál v sobotu 17. ledna od 20 hodin. Pořadatelé slibují bohatý doprovodný program a bohaté občerstvení. Hrát bude Zdeněk Krásný s kapelou. Lístek přijde na 150 korun.

Míša pobaví děti i dospělé diváky
Zábřeh – Zpěv, tanec, pohyb, zábava – to vše čeká malé diváky, kteří zamíří v sobotu 17. ledna do kulturního domu v Zábřehu. Ve velkém sále začíná v 16 hodin pořad Zpíváme a tančíme s Míšou.

Dětskou písničkářku Míšu Růžičkovou znají děti ze stovek vystoupení a účinkování v televizních pořadech. Její interaktivní písničková show nejen pobaví, ale i nenásilně zapojí do karnevalového reje děti i jejich rodiče. „Návštěvníci si užijí devadesátiminutový dětský karneval nabitý veselými písničkami, tancováním, dováděním i sladkými odměnami. Nudit se nebude určitě nikdo," slibuje produkce kulturního domu.

Kostýmy jsou vítány, vstupné je 90 korun pro dítě i dospělého návštěvníka.

Společnost Pramet Tools zve do tance
Šumperk - Společenský ples významného šumperského podniku Pramet Tools se koná v sobotu 17. ledna od 19.30 hodin ve velkém sále Domu kultury Šumperk. Pořadatelé slibují bohatý program. Účinkuje Moondance orchestra Martina Kumžáka, DJ Rosťa Krňávek, Jiří Burda a tanečníci z klubu Next Šumperk, Hana Kopřivová a Milan Adamec, kteří si připravili Latina show dance. Zahraje také cimbálová muzika Karla Martiše. Vstupenka přijde na 350 korun.

Děti přijdou do školy v maskách
Vikýřovice – Malí a velcí návštěvníci jsou zváni na
dětský maškarní karneval s šaškem Viki, který se koná v sobotu 17. ledna od 14 do 16.15 hodin v tělocvičně Základní školy ve Vikýřovicích. Součástí karnevalu bude dětská tombola, diskotéka a vystoupení skupiny aerobiku. Občerstvení je zajištěno, návštěvníci by měli mít s sebou přezůvky.

Bál bude ve stylu hippies
Mohelnice – Dlouhé vlasy, pestrobarevné oblečení s květinovými vzory – to vše nebude scházet na Hippies plese, který se koná v sobotu 17. ledna od 20 hodin v mohelnickém domě kultury. K tanci a poslechu zahraje skupina Velvet, dále vystoupí mažoretky z místního domu dětí a mládeže, orientální tanečnice a Mohelnická sebranka. Pořadatelé vyhodnotí nejoriginálnější hippies oblečení, připravena je tombola. Vstupenka s místenkou přijde na 120 korun.

V areálu zdraví se bude tančit
Velké Losiny - 1. Velkolosinský ples se uskuteční v sobotu 17. ledna od 20 hodin v místním areálu zdraví.
Hraje skupina Cantus a Stanislav Hojgr se svou kapelou. Vstupné je 200 korun.

Šlágr v Zábřehu: PM Band
Zábřeh - Další populární kapela známá z televize Šlágr zahraje v zábřežském kulturním domě v neděli 18. ledna. Pozvání pořadatelů ze Zábřežské kulturní tentokrát přijala havlíčskobrodská trojice PM Band, která hraje hudbu blízkou všem generacím. Jak sami říkají její členové, hrají vše „od Bacha až po Vlacha", včetně lidovek a moderny. Že se jim to daří, dokazují při svých četných vystoupeních a natáčeních pro televizi Šlágr, kde úspěšně vystupovali i při živých přenosech vánočních koncertů.
Zábřežské vystoupení kapely, kterou tvoří klávesista František Marek a trumpetisté Zbyněk Palička a Jaroslav Duben, začíná ve 14 hodin. Vstupenky na pohodové nedělní taneční odpoledne lze pořídit v prodejních místech Zábřežské kulturní.

Pohádka Červík a světluška
Šumperk – Na pohádku Červík a světluška jsou zváni především malí diváci do Domu kultury v Šumperku.
Autorská pohádka o červíkovi Jiříkovi, který pomůže zachránit světlušku Lidušku, se začne odvíjet v neděli 18. ledna od 10 hodin ve velkém sále. Pohádku s písničkami hraje Liduščino divadlo Praha. Za vstupenku zaplatíte 70 korun.