Zábřežské muzeum vystaví zkameněliny
Zábřeh – Novou výstavu otevře ve středu 21. ledna muzeum v Zábřehu. Expozice s geologickou tematikou představí zkameněliny severní Moravy pomocí geologických předmětů z depozitářů Vlastivědného muzea v Šumperku a Lovecko-lesnického muzea na zámku v Úsově. Interaktivnost výstavy je podtržena praktickými aktivitami zaměřenými na doplnění znalostí žáků základních a středních škol. Expozice bude otevřena bez vernisáže a potrvá do 28. února.

V Šumperku zahraje česká kapela snů
Šumperk – Odložený koncert seskupení Supergroup CZ, ve kterém hrají skvělí čeští muzikanti, se uskuteční ve čtvrtek 22. ledna v Šumperku.

Časopis Rock&Pop společně s rádiem Beat uspořádal v roce 2013 anketu, jejímž cílem bylo sestavit první českou kapelu snů. Čtenáři a posluchači si skutečně dali záležet a formace s názvem Supergroup CZ spatřila světlo světa. Nyní si její koncert mohou vychutnat také posluchači v Domě kultury Šumperk.

Úkolem hlasování bylo vybrat na každý post v kapele toho nejlepšího českého muzikanta. Hudební fanoušci nakonec sestavili kapelu snů ve složení: Michal Pavlíček (kytara), Kamil Střihavka (zpěv), Roman Dragoun (klávesy), Vladimír Kulhánek (basa), Jan Hrubý (housle) a Miloš Meir (bicí).

,,Pro všechny zúčastněné je tato přízeň fanoušků milá a příjemná. Původně jsme společné koncerty neplánovali, potom jsme souhlasili s jedním vystoupením, ale reakce publika daly impuls k tomu, že i přes velkou vytíženost odehrajeme koncertů víc," uvedl kytarista Michal Pavlíček, který v anketě získal nejvíce hlasů. Koncert Supergroup CZ začne o půl osmé večer ve velkém sále DK Šumperk.

Vstupné činí 250, 300 a 350 korun. Pořadatelé potvrzují platnost vstupenek, na kterých je původní termín říjnového koncertu.

Hasiči budou tančit v Bludově
Bludov - Hasičský ples se koná se v pátek 23. ledna od 20 hodin v Kulturním domě V Bludově. K tanci a poslechu hraje skupina Brodway, pořadatelé slibují bohatou kuchyni a tombolu.

Cestovatelka zavede posluchače na Filipíny
Zábřeh - Filipíny zasahuje každý rok množství tajfunů. Ten nejsilnější – Hayian – se zde přehnal v listopadu 2013 a způsobil velké škody na majetku a životech místních lidí. Zábřežská cestovatelka Jana Škubalová ve své přednášce nabídne nejen očité svědectví o situaci rok poté, ale i cestovatelské zážitky z návštěvy cukrových plantáží, čokoládových pahorků či ráje v podobě labyrintu ostrůvků, mangrov a malých pláží. Přednášku spojenou s možností nákupu fairtradových produktů nabídne zábřežské kino Retro v pátek 23. ledna od 17 hodin. Akce je součástí Welzlování – festivalu cestovatelů, dobrodruhů a recesistů, vstupné je dobrovolné.

Mohelnická průmyslovka zve k tanci
Mohelnice – Nadační fond Střední průmyslové školy elektrotechnické v Mohelnici zve veřejnost na ples. Společenská akce se koná v místním domě kultury v pátek 23. ledna od 20 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky klasických i latinskoamerických tanců i vystoupení mažoretek. Tanečníky na parket pozve skupina Herrgott. Vstupné je 120 korun, na místenku je třeba připlatit ještě dvacetikorunu. Lístky lze zakoupit v podatelně hlavní budovy SPŠE Mohelnice.

Centrum Doris pořádá ptačí dílnu
Šumperk – Volnočasové centrum Doris připravuje pro milovníky přírody ptačí dílnu. Akce se uskuteční v pátek 23. ledna od 8:30 do 17 hodin ve Vile Doris v ulici 17. listopadu v Šumperku. Lektoři návštěvníky seznámí se zajímavostmi z ptačí říše, poradí jak a čím krmit opeřence v zimě. Za pomoci ornitologa si zájemci budou moci také vyrobit krmítko. Akce je určena pro školní kolektivy i širokou veřejnost. Kolektivy nutné nahlásit předem.

Na hasičském bále nebude chybět tombola
Staré Město - Sbor dobrovolných hasičů zve na tradiční Staroměstský ples, který se uskuteční v pátek 23. ledna od 20 hodin v místním kulturním domě. K tanci i poslechu hraje skupina Kreyn, chybět nebude tombola. Lístek stojí stokorunu a lze je koupit v Turistickém informačním centru Staré Město.

Milovníci klasiky uslyší violoncello a klavír
Mohelnice, Bludov – Další koncert připravil pro milovníky klasiky Klub přátel hudby. Představí se pianistka Terezie Fialová společně s hráčem na violoncello Jiřím Bártou. Na programu jsou díla J. S. Bacha, A Dvořáka a S. Rachmaninnova. Umělci vystoupí v pátek 23. ledna od 17 hodin, v sále ZUŠ Mohelnice a o den později, v sobotu 24. ledna, se koncert uskuteční od 16 hodin na zámku v Bludově.

V Kotelně je na programu 17. Dejchánek
Šumperk - Hudební událost Dejchánek tentokrát s pořadovým číslem 17 je na programu šumperského music baru Kotelna v sobotu 24. ledna. Pořadatelé pozvali pětici kapel. Z místních spolků vystoupí grindový Critical Madness, z přespolních spolků se představí rýmařovští crust-hardcoreový Personality Lapse, thrash-grindový Konfident z Hranic na Moravě, zastánci hardcore-punku Human Fault z Vyškova a Jo Riittää! z Frýdku-Místku. Začátek akce je naplánován na devatenáctou hodinu a vstupné bude sto korun.

Hvězdou plesu bude Ondřej Ruml
Rapotín - Reprezentační ples podnikatelů a MAS Šumperský venkov se uskuteční v sobotu 24. ledna od 20 hodin ve velkém sále KKC Rapotín. Společenskou akci pořádá MAS Šumperský venkov ve spolupráci s Obcí Rapotín. V bohatém programu vystoupí Ondřej Ruml, Moravia Big Band a DJ Martin Lešenar. Předprodej lístků je v KKC Rapotín. Lístek stojí 350 korun, v ceně vstupného je zahrnuto občerstvení formou bohatého rautu.

Welzlův kufr nabídne krosový běh i recesistický závod
Zábřeh - Welzlův kufr, oblíbený podnik zábřežského festivalu Welzlování se uskuteční v sobotu 24. ledna. Jedná se o závod s prvky recese, inspirovaný fotografiemi cestovatele a polárníka Eskymo Welzla. Toho při odjezdu z města zachytilo oko neznámého fotografa s kufry v rukou a s doutníkem v ústech.

„Běh je známý extrémní náročností trati, rafinovanými disciplínami a bezohledností pořadatelů," popisuje nástrahy závodu pořadatel Pavel Zubík.

Prezence účastníků z řad závodních i svátečních běžců bude probíhat už od devíti hodin v restauraci Rafanda nebo na místě startu. Závod startuje ve 14 hodin na kopci Humenec. Povinnou výbavou je kufr, nepovinnou, ale často použitou rekvizitou zapálený doutník. Účastníci běhu tak vzdávají hold svému slavnému rodákovi Janu Welzlovi. Běžci musí nejen absolvovat vytyčenou trať, ale navíc během cesty pozřít tvarůžky, špek a dospělí i panáka slivovice.

„Zvláštní cena bude udělena tomu, kdo nejvěrněji napodobí osobnost zábřežského cestovatele, případně dalším účastníkům, a to podle náhlého hnutí mysli pořadatelů," uvedl Zubík.

Tradičně se bude soutěžit rovněž o nejkvalitnější pálenku, jejíž majitel získá právo používat pro ni označení Welzlova cestovatelská. Novinkou letošního Welzlova kufru bude občerstvení určené i pro přihlížející diváky a také projekce videozáznamů ze starších ročníků oblíbené akce. Tu pořadatelé nabídnou po skončení klání v sále restaurace Rafanda.

Předehrou recesistického běhu bude skutečný krosový závod, který startuje rovněž 24. ledna po desáté hodině od Rafandy. Závodníci se mohou hlásit pořadatelům v místě startu od devíti hodin, připravena bude trať nejen pro dospělé závodníky, ale i pro děti. Pro každého účastníka je připraven pamětní list, drobná upomínka a malé občerstvení.

Riflový bál ovládnou megahity skupiny Kabát
Zábřeh - Již tradičně patří jeden z lednových víkendů v zábřežském kulturním domě Riflovému bálu. Ten letošní bude 24. ledna a opět nabídne největší hity současných českých i světových hvězd popmusic a dobrou zábavu v podání skupiny Styl. Hvězdou večera však bude revival skupiny Kabát.

Uherskohradišťskou skupinu Tabák – Kabát revival zábřežské publikum zná již z účinkování na zářijovém podzimním jarmarku, kde kapela nadchla především svou živelnosti a skvělým zvukem.

„Její repertoár tvoří největší hity fenoménu české rockové scény, kapely Kabát, které hrají již patnáctým rokem. Jedním z vrcholů jejich vystoupení bude unikátní show bubeníka kapely Jirky Bulvy Roubalíka," slibují pořadatelé.

V doprovodném programu Riflového bálu vystoupí taneční skupina Dance Club a úspěšné zábřežské mažoretky. Návštěvníci se mohou těšit také na svižnou barmanskou show Luboše Kouřila, originální výzdobu a bohaté občerstvení včetně neobvyklých míchaných nápojů. Bál v riflích startuje v sále kulturního domu ve 20 hodin. V prodeji jsou poslední volné místenky.