Cestovatel bude vyprávět o Kanadě
Hanušovice – Cestovatel Ivo Müller ze Šumperka se podělí o své zážitky z putování po Kanadě v úterý 17. února od 18 hodin v kulturním domě v Hanušovicích. Návštěvníky čeká vyprávění o národních parcích, Skalistých horách, Niagarských vodopádech či o zlaté horečce. Vstupné na besedu je 30 korun.

Jiří Kolbaba zve na cestu do tichomořského ráje
Šumperk - Populární dobrodruh a cestopisný zpravodaj Jiří Kolbaba se po půl roce vrací do Šumperka. Po dvou mrazivých přednáškách o cestách po Antarktidě zavede diváky do tropického ráje na tichomořském ostrově Bali. Beseda je na programu Domu kultury v Šumperku v úterý 17. února od půl osmé večer.

Bali leží na rozhraní Tichého a Indického oceánu, uprostřed indonéského souostroví, osm set kilometrů jižně od rovníku. „Už dlouho tvrdím, že Bali je můj druhý domov a o krásné záběry i dobrodružné historky tam opravdu není nouze. Posluchači se mnou navštíví chrámy, domácnosti, rybářské vesnice, hory, jezera i okolní ostrovy. Čeká nás návštěva ojedinělého ostrova s bohatým duchovním životem, který nemá na této planetě obdoby," představuje svůj nový pořad populární fotograf.

„Jiří Kolbaba je vynikající vypravěč zážitků a souvislostí, který inspiruje diváky k jejich vlastním cestám a fotografování. Část jeho vyprávění bude věnována zásadám kompoziční tvorby a tipům pro fotografování na cestách," nastínil podobu diashow pořadatel Ondřej Polák. Vstupné je v předprodeji 170 korun, v den akce podraží o padesátikorunu.

Přednáška: Islám bez závoje
Zábřeh - Islám je pojem, který v poslední době skloňuje stále více lidí. Jaká je vlastně podstata tohoto náboženství? Ohrožuje naši společnost nebo je to mírumilovný systém? Na tyto a podobné otázky můžete nalézt odpovědi na přednášce Salmana Hasana, bývalého muslima, který nyní žije v České republice. Přednáška se koná ve středu 18. února od 18 hodin v Křesťanském centru Apoštolské církve v Zábřehu.

V Bludově se sejdou senioři
Bludov – Setkání se seniory se uskuteční ve čtvrtek 19. února od 14 hodin v Klubu důchodců v Bludově. Přijít mohou všichni v důchodovém věku, kteří mají chuť něco tvořit a popovídat si, příchozí také mohou navrhnout, jaké aktivity by uvítali.

Pavel Novák představí Hranickou propast
Zábřeh - Multimediální projekt Pavla Nováka ml. o nejhlubší zatopené sladkovodní propasti na světě připravilo v rámci festivalu Welzlování zábřežské kino Retro na čtvrtek 19. února od 17 hodin. „Řeč bude nejen o Hranické propasti, která byla zatím prozkoumána do úctyhodné hloubky 384 m, ale i o potápění v jeskyních a jiných extrémních podmínkách a především o touze po překračování hranic," uvedl k pořadu Pavel Novák, syn slavného zpěváka.

Ten se v Retru představí v nezvyklé roli podvodního kameramana a jeskynního potápěče a přiblíží posluchačům světově ojedinělý geologický útvar. Součástí pořadu bude také projekce krátkého filmu s názvem Touhy bez hranic, který získal několik ocenění nejen u nás, ale i na zahraničních festivalech. Vstupné na přednášku se začátkem je 50 korun, děti do 15 let mají vstup zdarma.

Malíř vystaví své romantické krajiny
Javorník – Zrcadlový sál a foyer kulturního stánku v Javorníku zaplní romantické krajiny malíře Pavla Gregora. Vernisáž výstavy s názvem Všední maličkosti se uskuteční ve středu 18. února od 18 hodin v zrcadlovém sále kulturního centra. Výstava je přístupná až do konce března ve všední dny od 8 do 15.30 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Bioložka bude vyprávět o orchidejích
Jeseník – Orchideje, rostliny výjimečné nejen ušlechtilou krásou květů, ale i svou vzácností v Česku, přestože celosvětově se jedná o jednu z nejpočetnějších čeledí. Na toto téma bude hovořit ve čtvrtek 19. února od 17.30 hodin ve středisku volného času Duha Jeseník bioložka Hana Hošková. Součástí přednášky bude i promítání fotografií. Vstupné je 20 korun.

Další z jazzových poct: 100 let kornetové legendy
Šumperk – V pátek20. února se od 19.30 hodin na Hrádku Divadla Šumperk uskuteční další pocta jazzové legendě. Tentokrát hudebníci připomenou 100. výročí narození jednoho z nejlepších kornetistů všech dob – Bobbyho Hacketta. Návštěvníci koncertu budou moci kvality Bobby Hacketta ocenit v připravených dobových nahrávkách a taktéž zevrubněji nahlédnout do jeho života i repertoáru prostřednictvím živého koncertu Teens Jazzbandu.

V Rapotíně připravují školní ples
Rapotín - ZŠ a MŠ Údolí Desné a Spolek rodičů Údolí Desné pořádají v pátek 20. února od 20 hodin 7. školní ples. Pedagogové veřejnost pozvou k tanci ve velkém sále kulturního centra v Rapotíně. Vstupenky stojí 100 korun.

Maškarám zahraje skupina Fantazia
Javorník – Maškarní bál se koná v pátek 20. února od 19.30 hodin v Zrcadlovém sále kulturního centra v Javorníku. K tanci i poslechu hraje skupina Fantasia. Pořadatelé upozorňují, že je nutná rezervace míst vzhledem k omezené kapacitě. Lístek stojí 150 korun.

Šokáček, to je přehlídka amatérských divadelníků
Staré Město – Kulturní dům ve Starém Městě bude hostit od pátku 20. do neděle 22. února přehlídku amatérských divadelních souborů Šokáček. Program odstartuje v pátek v 19 hodin inscenací v podání divadelního studia Tři Pardubice. V sobotu přehlídku zahájí v 10 hodin pohádka pro děti i dospělé ochotníků z Kostelce nad Orlicí. Další představení začínají v 16.00, 19.00 a ve 22.00 hodin. Představí se soubory z Jiříkovic, Přerova a Hradce Králové.

Na neděli je opět v 10 hodin připravena pohádka z repertoáru hradeckých herců, festival zakončí soubor Václav z Václavova.

Vstupné na jednotlivá představení je 40 korun, permanentka na celou přehlídku přijde na 100 korun. Pořadatelé slibují bohaté občerstvení.

Na zámku zazní lesní roh, housle a klavír
Bludov – Koncertní síň na zámku v Bludově rozezní v sobotu 21. února od 14 hodin klasická hudba. Představí se trio ve složení Mikuláš Kostka (lesní roh), Terezie Fialová (klavír) a Martina Bačová (housle). Koncert pořádá klub přátel hudby.

Ples města Zábřehu nabídne skvělý program
Zábřeh - Opět beznadějně vyprodaný, a to už několik týdnů před jeho konáním, je reprezentační ples města Zábřehu, který se uskuteční 21. února v sále kulturního domu.

„To nejlépe svědčí o skvělém zvuku, který městský ples má. Hlavním tahákem bude i letos spojení hudebníků smyčcového komorního orchestru a orchestru Moravia Big Band," uvedl Zdeněk David ze Zábřežské kulturní.

Ples města nabídne pestrou směsici tanečních melodií různých hudebních žánrů, večeru budou dominovat především valčíky Johanna Strausse v podání téměř padesátičlenného hudebního tělesa, které vystoupí pod taktovkou Pavla Doubravy. Zazní ale i jazzové, swingové či muzikálové melodie a díky skupině Kreyn i populární hity středního proudu. Program plesu zpestří svými vstupy Michal Bureš a Adriana Mašková, mistři republiky ve standardních tancích, bublinová show Václava Strassera a magie v podání iluzionisty Jana Vaidiše. V rámci plesu dojde rovněž k předání Ceny města za rok 2014.

Kulturní dům se pro hosty reprezentačního plesu otevře o půl osmé, večer oficiálně zahájí starosta města František John ve 20 hodin.

V Hrabenově se chystá masopust
Hrabenov – Přípravy na 9. ročních hrabenovského masopustu vrcholí, pořadatelé již zveřejnili program oblíbené akce. Vše se bude odehrávat v sobotu 21. února v místním kulturním domě. Od 10 hodin si zájemci na prostranství před kulturním stánkem budou moci nakoupit zabíjačkové speciality. V 15 hodin vyrazí od Bínů průvod masek, poté je na programu rej masek a vystoupení dětí, ve 20 hodin začíná masopustní zábava.

Kulturák ve Štítech roztančí myslivci
Štíty – Myslivecké sdružení Tetřívek pořádá v sobotu 21. února od 19 hodin v kulturním domě ve Štítech tradiční myslivecký ples. K tanci a poslechu hraje kapela Melodik – Rýznar z jedlí. Návštěvníci se mohou těšit na myslivecké speciality a bohatou tombolu. Vstupenky za sto korun lze zakoupit v informačním centru ve Štítech.

V Losinách pořádají badmintonový turnaj
Velké Losiny – V sobotu 21. února ožije Areál zdraví ve Velkých Losinách badmintonem. Koná se zde turnaj čtyřher pro děti a rodiče. Registrace hráčů je od 8 do 9 hodin, pak již odstartují první zápasy. Občerstvení je zajištěno. Startovné je 100 korun za tým.

Minerál bude hostit řecký večer
Zlaté Hory – V hotelu Minerál ve Zlatých Horách se v sobotu 21. února od 19.30 hodin uskuteční řecký večer. Návštěvníci budou moci zdarma ochutnat řecké speciality. Vstupné je 50 korun.

Hasiči pozvou k tanci maškary
Rejvíz – Sbor dobrovolných hasičů Rejvíz zvou na tradiční maškarní karneval, který se uskuteční v sobotu 21. února od 20 hodin v hotelu Franz v Rejvízu. Do tance pozve kapela Jaguár, pořadatelé slibují bohatou tombolu, občerstvení a vstupenky za 100 korun.

Pohádku přiveze divadlo Andromeda
Šumperk – Na pohádku O čarodějné krčmě, kterou do Šumperka přiveze divadlo Andromeda, jsou zváni malí i velcí diváci. V neděli 22. února od 10 hodin se ve velkém sále Domu kultury Šumperk začne odvíjet příběh o tom, komu se podaří zachránit zámeckou dceru Lesněnku ze strašidelné krčmy. Veselá pohádka je protkána pěknými písničkami. Vstupné je 70 korun.

V Barborce opět vyjdou hvězdy
Zábřeh - Když hvězdy vycházejí aneb Koncert mladých talentů je název dalšího koncertu, který nabídne zábřežský hudební cyklus Bravo. V neděli 22. února se do kostela svaté Barbory sjedou už potřetí absolventi místní základní umělecké školy, kteří studují hudbu na konzervatořích a uměleckých vysokých školách po celé České republice, aby zde vystoupili na společném koncertu.

V Barborce se představí sopranistka Eliška Hrochová, na klarinet zahraje Marie Šoukalová, na klavír Veronika Kordasová a Eliška Rýznarová a na flétnu Veronika Foltýnová. Provedeny budou posluchačsky atraktivní skladby W. A. Mozarta, G. F. Händela, J. S. Bacha, L. van Beethovena a dalších autorů. Šestý koncert prestižního cyklu Bravo Zábřeh začíná v 17 hodin, vstupné je dobrovolné.

Retro uvede dokument o práci faráře Mariána Kuffy
Zábřeh - Pět let mapovala režisérka Jana Ševčíková život slovenského faráře Mariána Kuffy, který se v malé vesnici Žakovce pod Tatrami stará o 250 lidí z okraje společnosti –bezdomovce, bývalé vězně, děvčata a kluky z dětských domovů, tělesně postižené i týrané matky s dětmi. Pět let se s kamerou setkávala jak s tímto pozoruhodným člověkem, tak i se samotnými obyvateli fary. Výsledkem je působivý dokument s názvem Opři žebřík o nebe, který po festivalových premiérách uvede 22. února od 15 hodin také zábřežské kino Retro.

Film zkoumá nejen Kuffovu hlubokou katolickou víru a jeho přesvědčení, ale nahlíží i na sociální problémy, které trápí venkovské Slovensko. „Je to film o síle víry a hodnotě oběti. O tom, jak moc se člověk dokáže vydat za druhé, jak moc tím ztrácí, ale i jak mnoho tím získává," uvedla k dokumentu vedoucí kina Věra Smrčková.

Myslivci se pochlubí ulovenými trofejemi
Vyšehoří – Trofejemi ulovenými během loňského roku se na chovatelské přehlídce pochlubí myslivci ze Zábřežska a Mohelnicka. Veřejná přehlídka se bude konat v sobotu 21. a v neděli 22. února v kulturním domě ve Vyšehoří. Zájemci si mohou přijít prohlédnout trofeje v sobotu od osmi do osmnácti a v neděli od osmi do dvanácti hodin. Chybět nebude bohaté občerstvení a myslivecké speciality.

Kultovní film Vetřelec se objeví ve Filmáči
Zábřeh - Režisérskou verzi kultovního snímku Vetřelec, který přinesl před 35 lety malou revoluci, budou mít jeho fanoušci možnost vidět v zábřežském biografu v úterý 24. února od 20 hodin. „Film, který vzbudil na počátku osmdesátých let v kinech opravdový rozruch a stal se inspirací pro další filmy mladých tvůrců Hollywoodu, přinášíme v restaurované verzi, s digitálním zvukem a hlavně ve speciálním režisérském sestřihu," přibližuje speciální projekci vedoucí kina Retro Věra Smrčková a připomíná, že Vetřelec byl zařazen Americkým filmovým institutem na 7. místo v žebříčku nejlepších sci–fi filmů všech dob.

Komedie propojí osudy tří žen
Jeseník - Komedie v nastudování brněnského Divadla Malé/h/ry je na programu Divadle Petra Bezruče v Jeseníku v pondělí 23. února v 19 hodin. V inscenaci BIOstory hrají Daniela Zbytovská, Barbora Seidlová a Nikola Zbytovská.

Komedie propojí osudy tří ztrápených žen. Hra je součástí předplatného, poslední volná místa jsou k mání za 250 korun.