Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled na týden

Šumpersko, Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka.

17.3.2015
SDÍLEJ:

Listování s Lukášem HejlíkemFoto: DENÍK/Šárka Hoblíková

Žena bude vyprávět o životě v Tibetu
Hanušovice – Na poutavé vyprávění Češky, která již třetím rokem žije v Tibetu, zve v úterý 17. března kulturní dům v Hanušovicích. Žena, která přijala jméno Kelsang, se podělí o své zážitky z budhistického kláštera, o každodenním životě nomádů, prozradí, co se dá pěstovat za plodiny ve výšce na 4000 metrů nad mořem i o životě běžného Tibeťana. Přednáška začíná v 18 hodin, vstupné je 30 korun.

Pražští herci naservírují divákům komedii
Jeseník – Lukáš Langmajer, Veronika Nová a Karel Zima – to jsou skvělí pražští herci, jež budou moci spatřit in natura milovníci divadla, kteří v úterý 17. března zamíří v 19 hodin do jesenického Divadla Petra Bezruče. Populární trojice zde rozehraje francouzskou komedii ze současnosti plnou nečekaných zvratů. Hru přeložil bývalý Šumperan Jaromír Janeček, režie se chopil Ivan Vyskočil. Hra je součástí předplatného, zájemci si budou moci koupit lístek na poslední volná místa za 250 korun.

Kultovní Vetřelec míří do Mohelnice
Mohelnice - Jeden z nejúspěšnějších sci-fi filmů všech dob Vetřelec se vrací do kin. Ve zdigitalizované verzi a speciálním režisérském sestřihu si jej mohou diváci vychutnat v úterý 17. března od 19 hodin v mohelnickém kině.

V knihovně si vyrobí velikonoční ozdoby
Postřelmov – Místní knihovna Postřelmov zve ve čtvrtek 19. března od 17 hodin na velikonoční dílničku. Zájemci s sebou nemusí nic nosit, materiál dostanou na místě, vstupní je 60 korun.

Cestovatel zavede posluchače do Brazílie
Zábřeh - To nejlepší z Brazílie představí horolezec, cestovatel a fotograf Jiří Hrma ve čtvrtek 19. března v zábřežském kině Retro. Návštěvníci jeho diashow uvidí krásu divoké a nespoutané přírody, navštíví největší město jižní polokoule Sao Paulo, nejkrásnější město světa Rio de Janeiro s proslulou pláží Copacabana a gigantickou sochou Ježíše nebo se projdou velmi nebezpečnou favelou – chudinskou čtvrtí, v níž vládnou zbraně, drogy a násilí. Pořad začíná v 17 hodin, vstupné činí 50 korun, členové Klubu českých turistů zaplatí 40 korun, děti mají vstup zdarma.

Historik provede po církevních památkách
Jeseník - Církevním památkám na Javornicku se bude ve čtvrtek 19. března věnovat historik jesenického muzea Milan Rychlý. Přednáška se uskuteční ve středisku Duha od 17.30 hodin. Historik návštěvníky zavede i na místa, kam se běžný návštěvník nedostane. Vstupné je 20 korun.

Povypráví o osudech vojáků ze Šumperska
Mohelnice – O osudech vojáků ze Šumperska, kteří bojovali během první světové války, bude vyprávět historik Zdeněk Doubravský ve čtvrtek 19. března od 17.30 hodin v mohelnickém muzeu.

„Téměř z každé obce šumperského okresu pocházeli muži, kteří v řadách 93. pěšího a 13. zeměbraneckého pluku bojovali na ruské a italské frontě," přiblížil Zdeněk Doubravský. Připomněl, že muži z regionu bojovali u polského Krasniku a Lublinu, v Bukovině i na řece Styru, někteří v horách na italské frontě i na Piavě.

Výstava podpoří dobrou věc
Mohelnice - Dům kultury v Mohelnici zve na výstavu Souznění očí, mysli a rukou. Mohelnická výtvarnice Hana Šedinová bude vystavovat kresby, malby, grafiky a trochu toho rukodělna… Výstavu zahájí vernisáž ve čtvrtek 19. března v 17 hodin. Zájemci si díla mohou prohlédnout ve všední dny od 8 do 16.30 hodin až do 23. dubna. Dobrovolné vstupné bude věnováno dennímu stacionáři Okýnko.

Láďa Kerndl oslaví narozeniny i v Šumperku
Šumperk – Své sedmdesáté narozeniny oslaví zpěvák Ladislav Kerndl na koncertě v Šumperku. Výroční koncertní program legendy naší swingové a jazzové hudby se uskuteční v pátek 20 března od 19 hodin ve velkém sále domu kultury. Český Frank Sinatra, jak je často přezdíván, si připravil pro šumperské posluchače komponovaný pořad se spoustou známých melodií, které uvede za doprovodu orchestru. Vstupné je podle místa 190, 220 nebo 250 korun.

Expediční kamera míří do Javorníku
Javorník – Kulturní dům v Javorníku bude v pátek 20. března patřit především milovníkům dobrodružství. Na programu je zde filmový festival Expediční kamera. Celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, o extrémních zážitcích i sportech začíná v 17 hodin. Vstupné je 60 korun, děti do 15 let mohou na festival zdarma.

Šumperský sbor zve na jarní koncerty
Šumperk – Hned dva jarní koncerty připravuje pro své příznivce Šumperský dětský sbor při středisku volného času Doris. V pátek 20. března se představí od 18 hodin v klášterním kostele Plameňáci a Motýli. Ve středu 25. března vystoupí nejmladší zpěváčci od 18 hodin v divadle. Své umění zde předvedou Růžové a Barevné děti a letošní premiéru si odbude i nejmladší oddělení Zpívánky, děti ve věku pěti a šesti let. Tento koncert je příležitostí pro jejich první krůčky na koncertním pódiu.

Další velké koncerty Motýlů proběhnou ve společnosti sborů ze Švýcarska a Francie 8. dubna v Rapotíně a 10. dubna v Šumperku.

Projekt propojí rytmus s poezií
Šumperk - Nejdůležitější součástí hudby je řeč, pak rytmus a teprve v poslední řadě tón, a nikoliv opačně. Bez porozumění slovu nelze pohnout citem – takové je krédo tvůrců emočně-rytmického projektu Iglau Ungenau. Jeho protagonisté Aleš Kauer a Martin Dobíšek představí svůj pořad Poezie a hudba v pátek 20. března od 18.30 hodin v Městské knihovně v ulici 17. listopadu v Šumperku. Formaci bohatou na rytmy a strohou na tóny propojuje řeč současných českých básnířek a básníků, jako je například Jana Štroblová, Karel Milota, Jiří Staněk, Von Roháč či Aleš Kauer, alele nebrání se ani propojení rytmu s verši Sergeje Jesenina, Paula Verlaina, Arthura Rimbauda nebo třeba s lidovou poezií. Vstupné je 50 korun.

Pohádková komedie je pro celou rodinu
Bludov – Na pohádkovou komedii pro celou rodinu láká kulturní dům v Bludově. Inscenaci s názvem Peklo s. r. o. aneb Někdo si myslí, že čert se má odehraje ochotnický soubor Doveda Sloupnice v sobotu 21. března od 17 hodin. Vstupenka stojí 40 korun.

V regionu vystoupí slovenské divadlo Hugo
Hanušovice, Rapotín – Melodická slovenština bude znít v sobotu 21. března v Domě kultury v Hanušovicích. Přijede sem slovenské divadlo Hugo s inscenací Prekvapenie. Děj dramatu, který se začne odvíjet od 15.30 hodin, zavede diváka do kolotoče zvratů, mafiánských praktik a neskutečné kopy peněz. Slovenští herci své představení odehrají také o den později, v neděli 22. března, v Rapotíně, v místním kulturním centrum začíná představení v 16 hodin.

Kapely budou soutěžit o postup na festival
Šumperk – Sedmička kapel se v sobotu 21. března popere o postup na prestižní mezinárodní festival Blues Alive. O tom, kdo si zahraje se špičkovými bluesmany, se rozhodne na soutěžní přehlídce Blues Aperitiv, která začíná v 19 hodin ve velkém sále Domu kultury v Šumperku.

„Velmi nás těší, že se stále objevuje dost nových kapel, které mají chuť bojovat o účast v programu Blues Alive," uvedl ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Do 16. ročníku soutěže Blues Aperitiv se přihlásilo 34 kapel z Polska, Rakouska, Běloruska, Slovenska a Česka.

„Letos jsme zaznamenali největší počet přihlášených v historii soutěže. Kromě tradičních účastníků z Česka, Polska a Slovenska se do prvního kola přihlásily i kapely z Rakouska a Běloruska," uvedl dramaturg festivalu Ondřej Bezr.

Na začátku února vybrala odborná porota v čele s Ondřejem Bezrem složená s hudebních publicistů, aktivních muzikantů a festivalových promotérů sedm skupin. Z nich vzejdou dva vítězové, kterým pořadatelé garantují místa v hlavním programu renomovaného festivalu Blues Alive. Avšak zkušenost z minulých ročníků dává naději více než dvěma souborům. I další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu či uspějí v diváckém hlasování, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive či na přehlídkách v Polsku. Prestižní festival Blues Alive obsadí Šumperk tradičně na tři dny, a to od 14. do 16. listopadu.

Do Zábřehu dorazí zvukové lázně
Šumperk – Na uvolňující a osvěžující večer láká návštěvníky zábřežské kino Retro v sobotu 21. března. Dan a Jana Čadovi z relaxačního centra a zvukových lázní Dajána v Praze přijedou ukázat, že hudba nemusí být jen zvukovou kulisou, ale může člověka harmonizovat, čistit, uvolňovat i léčit.

„Během tohoto prožitkového setkání si ukážeme jak využívat léčivých vibrací prastarých duchovních nástrojů a budeme vnímat hudbu jinak, než je běžné. Ve druhé části večera se ponoříme do relaxační zvukové lázně, ve které se v plynulém sledu rozezní jednotlivé nástroje. Ukážeme si, jak harmonizovat tělo a duši, jak se zbavovat stresu a napětí a jak léčit různé problémy na fyzické i psychické úrovni.

Tyto techniky jsou jednou z mnoha forem muzikoterapie," popisuje zvukové lázně lektorka Jana Čadová.

Přednáška je vhodná pro kohokoli, kdo se chce naučit zbavovat stresu a napětí, harmonizovat a léčit. „Ukážeme si také netradiční nástroje, jako je deštný sloup, sférická píšťala, rezonanční lehátko, didgeridoo, gong, tibetská mísa či šamanský buben. Teoreticky i prakticky poznáme relaxační a léčebné účinky specifických zvuků a nástrojů, které jsou známy už tisíce let," doplnil Dan Čada.

Z knihy bude číst Lukáš Hejlík
Jeseník – Další díl z pořadu Listování Lukáše Hejlíka míří do jesenického hotelu Slovan. V sobotu 21. března ve 14 hodin se pořad zaměří především na dětského posluchače, protože číst se bude z knihy Petra Morkese Komisař Vrťapka.

Slovan hostí esoterický festival
Jeseník – Již šestý ročník esoterického festivalu Jesenické nebe se uskuteční v sobotu 21. do neděle 22. března v jesenickém hotelu Slovan. Pořadatelé na oba dny připravili vždy od 9 hodin pestrý program - workshopy, besedy s terapeuty, na místě budou také prodejci, astroložka, numerolog, kartáři, zájemci se mohou těšit na ukázky meditace, otevírání srdeční čakry a přednášky. Připravena bude i tombola.

Kaple zve na komponovaný pořad
Jeseník – Komponovaný hudebně – literární pořad s názvem Muž, který sázel stromy je na programu jesenické Kaple v sobotu 21. března v 18 hodin. Protagonisté pořadu připravují divadelní představení a čtení z knihy Jeana Giona. Ten popisuje příběh muže, který sázel naději a sklidil štěstí. Herce doprovodí na flétnu a kytaru duo Paradiso, čte Martin Dušek. Za lístek dospělí zaplatí dospělí 120, děti 50 korun.

Soubor z Krnova přiveze pohádku
Zlaté Hory – O tom, co všechno se může stát v pohádkových knížkách, se dozvědí návštěvníci kulturního centra ve Zlatých Horách v neděli 22. března. Lidové divadlo Krnov sem přiveze inscenaci Útěk do pohádek. Představení začíná v 16 hodin, vstupné je 60 korun. (sos)

Bravo uvede skvělou rakouskou sopranistku
Zábřeh - V podání tří mezinárodně působících umělců si návštěvníci dalšího koncertu z cyklu Bravo Zábřeh vyslechnou nejslavnější písně a árie. Publikum se může těšit nejen na atraktivní program, v němž zazní duety Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, G. B. Pergolesiho, Antonia Vivaldiho či Richarda Strausse, ale také na exkluzívního zahraničního hosta – známou rakouskou sopranistku Nicol Proksch. Koncert s podtitulem Na křídlech zpěvu představí také úspěšnou mezzosopranistku Simonu Mrázovou a nadějného klavíristu Alexandra Starého.

Nicola Proksch vystudovala zpěv na univerzitě ve Vídni, nyní si doplňuje studium na Ostravské univerzitě. Vystupuje v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Slovensku a také v České republice. Na operních galakoncertech v Evropě zpívá velké koloraturní árie. Absolvovala rovněž turné po Japonsku a nedávno hostovala s Lipskou operou na hudebním festivalu v Pekingu. „Z mezinárodních úspěchů této pěvkyně lze zmínit například její triumf na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kde v roce 2010 zvítězila v kategorii opera," uvedl dramaturg zábřežského cyklu klasické hudby Martin Hroch.

Sedmý koncert cyklu Bravo Zábřeh letošní sezony se uskuteční v neděli 22. března od 17 hodin v kostele sv. Barbory. Vstupenky za příznivých 70 resp. 90 korun lze zakoupit v prodejních místech Zábřežské kulturní, děti mají na koncert vstup zdarma.

Rozloučení se zimou v šumperském muzeu
Šumperk - Rozloučení se zimou a zároveň i s výstavou Za zimních večerů v chalupách připravilo šumperské muzeum na Smrtnou neděli, tedy na 22. března. Od 14 do 17 hodin čeká návštěvníky nejen poslední tvoření na interaktivní výstavě, ale i ukázka zvyku vynášení smrti, který v minulosti symbolicky předznamenával konec zimy a začátek jara. Za lístek zaplatí dospělí 30, děti 15 korun.

Duo Adamis zahraje k tanci i poslechu
Mohelnice - Duo Adamis, známé z TV Šlágr, zavítá do mohelnického domu kultury, kde v neděli 22. března od 15 hodin zahraje a zazpívá k tanci i poslechu na tříhodinovém zábavném odpoledni.

Jeseničané se setkají s Jiřím Kolbabou
Jeseník – Na setkání s cestovatelem a fotografem Jiřím Kolbabou zve v pondělí 23. března kino Pohoda v Jeseníku. Jiří Kolbaba, který dokáže zaujmout svým poutavým vyprávěním a úchvatnými fotografiemi, procestoval všech šest kontinentů a navštívil více než 130 zemí. Beseda začíná v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji přijde na 150, na místě 190 korun.

Muzeum prodlužuje kvůli velkému zájmu výstavy
Šumperk – Výstavu Radek Pilař dětem mohou zájemci navštívit ve Vlastivědném muzeu v Šumperku až do 19. dubna. „Výstavu jsme se rozhodli prodloužit kvůli mimořádnému zájmu. Musím jen upozornit, že originální ilustrace a grafiky zapůjčené od rodiny Radka Pilaře však budou k vidění pouze do 29. března. Na výstavě zůstanou naskenované kopie ilustrací a interaktivní část," uvedla Martina Buchtová ze šumperského muzea. Dodala, že expozice Za zimních večerů v chalupách se rovněž prodlužuje, a to do 25. března.

Děti nabídnou své velikonoční výrobky
Javorník – Od úterý 24. března až do 3. dubna zaplní foyer kulturního střediska v Javorníku výrobky dětí ze základní a mateřské školy. Velikonoční prodejní výstava bude otevřena ve všední dny od 8 do 15.30 hodin, návštěvníci si zde budou moci zakoupit například proutěné zboží, pomlázky, perníčky, velikonoční dekorace či keramiku. Vstupné je dobrovolné.

Podáme si ruku s knihou
Mohelnice - V úterý 24. března proběhne od 9.30 hodin v Domě kultury v Mohelnici již 8. ročník akce Podej ruku knize. Jedná se o veřejné předčítání z oblíbené knihy. Samozřejmostí je doprovodný program ve formě výstavy zajímavých knih a různých aktivit spojených s knihami či čtením.

Brouci ze Slovenska rozezní zábřežský kulturák
Zábřeh – Nejnovější hudební projekt představí jedna z nejlepších kapel na světě, skupina The Backwards – Reatler Revival v zábřežském kulturáku. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 26. března od 19 hodin.

Košická skupina začala svou kariéru v roce 1995 původní tvorbou, poté následovalo spontánní rozhodnutí věnovat se hudbě své nejoblíbenější skupiny Beatles. První koncertní vystoupení se odehrálo v září 1996.

První úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Nejvýznamnějším a nejzásadnějším bylo vítězství na Světovém Beatlefestu v New Yorku v roku 1998, kde za sebou nechali 36 kapel z celého světa. Beatlefest v New Yorku kapela pokořila podruhé v březnu 2003.

Backwards také ztvárnili Beatles ve stejnojmenném divadelním představení na Nové scéně v Bratislavě, v podobném projektu Brouci účinkovali také v pražském Divadle Spirála.

Kapela absolvuje ročně desítky koncertů. Tradicí se už stalo každoroční podzimní turné po České republice. Pravidelně koncertuje v USA, hrála také jako předkapela rock'n rollové legendy Little Richarda a několikrát se zúčastnila největšího amerického Beatles festivalu Abbey Road On The River. V roce 2007 několikrát vystoupila také v slavném liverpoolském Cavern clubu, kolébce Beatles.

Vstupenka na zábřežský koncert stojí 260 nebo 290 korun.

Autor: Soňa Singerová

17.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tragická nehoda jeřábu u dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně
4 15

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Prvňáčci. Ilustrační foto

Nepropásněte! Prvňáčci z 5. ZŠ Vrchlického v Šumperku

Jeseník zase doma nedal gól a prohrál s Dolním Benešovem

Potřetí v letošním divizním ročníku vyšli jeseničtí fotbalisté před svými diváky střelecky naprázdno. Hosté ukázali svoji kvalitu a zaslouženě si z lázeňského města odvezli všechny body.

Jeden řidič se lekl, druhý otáčel, oba havarovali

K nehodě, která se stala v pondělí 16. října v Bohdíkově, vyjížděli policisté. Havaroval třicetiletý řidič Hondy Civic.

Motorkář se u Skřítku srazil s volvem, pro spolujezdkyni letěl vrtulník

FOTO z MÍSTA / Pětadvacetiletý motorkář havaroval v neděli 15. října po poledni v úseku mezi mezi Skřítkem a obcí Klepáčov.

Odborníci z nemocnice poradí, jak jíst zdravě a chutně

Jezte zdravě a přijďte se poradit do šumperské nemocnice Šumperk, vzkazují její odborníci. Ve středu 18. října, se nemocnice připojí k Světovému dni výživy. Veřejnosti v prostorách své lékárny nabídne od 14 do 16.30 hodin bezplatná vyšetření i poradenství ohledně správné a zdravé životosprávy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení