VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled na týden

Šumpersko, Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka.

4.5.2015
SDÍLEJ:

Petr Havlíček.Foto: Tilen Vait

Horolezec se podělí o své zážitky
Bludov – Horolezec Čestmír Lukeš bude vyprávět o svých dobrodružných výpravách v úterý 5. května od 18 hodin v malém sále kulturního domu v Bludově. Vstupné na besedu, na které dobrodruh zavede návštěvníky do hor v Nigeru, je 30 korun.

Výstava je věnována jeskyni Na Špičáku
Jeseník, Supíkovice – Podzemí pod kopcem Velký Špičák patří mezi nejstarší písemně doložené jeskyně ve střední Evropě. Letos uplyne již 130 let od zpřístupnění zdejší jeskyně. K tomuto výročí se připravuje výstava s názvem Paměť podzemí u Supíkovic. Otevřena bude od úterý 5. května ve foyer jesenického muzea. „Od historie k současnosti návštěvníky provede soubor fotografických panelů a model srdcové chodby v reálném měřítku," pozvala na výstavu její kurátorka Evelyna Vozábalová. Expozice bude otevřená do 5. června. Vstup je volný.

Muzeum vystaví ohrožené rostliny střední Moravy
Šumperk - Výstava Ohrožené rostliny střední Moravy bude zahájena ve Vlastivědném muzeu v Šumperku v úterý 5. května v 9 hodin. Expozice představí řadu lučních, mokřadních a lesních druhů, vyskytujících se na střední Moravě, kde se setkávají tři fytogeografické oblasti – karpatská, hercynská a panonská. Pro každou z nich jsou typické jiné druhy rostlin, proto je květena tohoto území tak bohatá. V regionu se nachází chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví a řada maloplošných zvláště chráněných území. Ohrožené druhy se zachovaly i v několika lokalitách, které nemají územní ochranu. Výstava vznikla ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody. Výstava potrvá do 28. června.

Petr Havlíček poradí, jak zdravě žít
Šumperk – Jak svůj život dostat do rovnováhy a jak na to, abych se člověk z něj mohl těšit? Na to odpoví v Domě kultury v Šumperku ve středu 6. května od 15 hodin výživový poradce Petr Havlíček.

Návštěvníci se mohou těšit jak na přednášku ve společnosti známých osobností, tak na prezentace místních dodavatelů zboží a služeb v oblasti zdraví. „Festivalem zdravého životního stylu diváky provedou Jitka Vlková z rádia Impuls spolu s odborníkem na výživu Petrem Havlíčkem a certifikovanou koučkou, psycholožkou Petrou L. Krajčinovič," uvedla produkční domu kultury Michaela Horáková.

Vstupenky na akci jsou slosovatelné. Vstupné je v předprodeji za 99 korun, na místě pak za 149 korun.

Galerii zaplní černobílé fotografie
Šumperk - Ostravský fotograf Viktor Kolář představí v šumperské Galerii Jiřího Jílka své černobílé fotografie, které pořídil za svého exilu v Kanadě v letech 1968 – 73. Zachytil na nich jedinečné okamžiky, děje, vztahy a proměny. Vernisáž se uskuteční ve středu 6. května od 18 hodin, výstavu si budou moci zájemci prohlédnout do konce května.

Knihovna pozvala na besedu historika
Libina - Místní knihovna Libina zve ve středu 6. května na přednášku historika a spisovatele Víta Lucuka z Nového Malína. Na besedě s podtitulem Příběhy z jesenických hor bude hovořit o původních obyvatelích regionu a o zaniklých osadách Jesenicka. Před besedou bude od 17 hodin otevřena výstava věnovaná 70. výročí vítězství nad fašismem výstavu. Ta se jmenuje Obyvatelé Libiny a jejich zapojení do osvobození Československa.

Retro zve na pořad k výročí konce války
Zábřeh - Kino Retro pořádá v předvečer státního svátku, ve čtvrtek 7. května, pořad k 70. výročí konce druhé světové války a osvobození města. O životě v Zábřehu v době okupace, odbojovém hnutí a událostech roku 1945 bude v sále kina od 18 hodin přednášet historik Jan Stejskal.

Součástí jeho přednášky bude prezentace dosud nepublikovaných fotografií zachycujících dění v Zábřehu na jaře 1945. Významný prostor bude věnován rovněž ukázkám z filmu Po stopách odboje na severní Moravě, na jehož vzniku v 70. letech minulého století se podílela řada aktivních účastníků místního protifašistického odboje. Režie se ujal Jan Šmíd a za kamerou tehdy stál známý zábřežský filmař Jaroslav Vejrosta. Záštitu nad akcí převzal starosta města Zábřeh František John.

Moravský vrabec zazpívá v Zábřehu
Zábřeh – Soutěžní přehlídka folkové, trampské a country hudby Moravský vrabec se uskuteční v pátek 8. května od 14 hodin na zahradě Katolického domu v Zábřehu. Zahraje kapela Divousy z Kroměříže, Věneband Litomyšl, Hubertus z Uničova, Rendez Fou Jihlava, Noaco Litovel, Kupodivu Brno, Jižní ryba Prostějov, Zahrádkáři ze Šterberku, B.P.T. Zlín a další. Akci moderuje Josef Mlok Grim, vystoupí i Old Country Dance ze Šumperka.

U Doris mají sraz lidé s kloboukem
Šumperk – Sváteční pátek 8. května mohou rodiče s dětmi strávit v parku u centra Doris v Šumperku. Od 12 do 18 hodin tu pro něpořadatelé připravili tradiční kloboukový den. Zábavné odpoledne bude plné atrakcí, tvoření, soutěží a vystoupení dětských skupin a zájmových kroužků. Představí se Klauni z Balónkova, děti si budou moci otestovat trampolínu či lezeckou stěna. Součástí akce bude soutěž o nejoriginálnější klobouk.

Těšínské divadlo přiveze Báthoričku
Šumperk – Do šumperského divadla zamíří v sobotu 9. května profesionální herecký soubor z Českého Těšína. Přivezou příběh baronky Báthoryové, který přerostl časem v legendu. V titulní roli se představí laureátka ceny Thálie Lucie Bergerová. Představení, které začíná v 19 hodin, je určeno předplatitelské skupině P, volná místa lze zakoupit za 240 korun.

Kouzelná školka má zastávku v Mohelnici
Mohelnice - Magda Reifová, Petr Vacek a František přijedou za dětmi do Mohelnice v sobotu 9. května od 10 hodin se zbrusu novým programem. Představení v licenci České televize, které navazuje na oblíbený televizní pořad Kouzelná školka, se jmenuje Jak František pomohl Majdě a Petrovi zachránit divadlo. Návštěvníky čeká zábavný pořad pro nejmenší, s písničkami Hany Navarové a texty Jana Vodňanského, Tomáše Hanáka a dalších. Majda a Petr zábavnou formou provedou malé diváky světem divadla, pomáhat jim při tom bude skřítek František. Vstupné je 145 korun, děti do dvou let v doprovodu dospělé osoby mají vstup zdarma.

Děti zvou do filmového studia
Jeseník – Do filmového studia budou moci nahlédnout návštěvníci jesenického muzea, kteří zamíří do jeho sídla ve vodní tvrzi v sobotu 9. května od 10 do 12 hodin. Na dětském workshopu se dozvědí, jak vypadalo filmové studio, kde vznikaly první zvukové filmy, kdo se na jejich výrobě podílel a kdo se staral o filmové hvězdy. Malí návštěvníci si budou moci některé činnosti vyzkoušet na vlastní kůži. Veškeré potřeby, pomůcky a vedení akce budou zajištěny ze strany Vlastivědného muzea Jesenicka, vstupné je 40 korun.

V parku na Skaličce pořádají Zábřežský hřebík
Zábřeh - Třetí ročník Zábřežského hřebíku aneb Hřebíkování se letos spojí se značkou JESENÍKY originální produkt®. V sobotu 9. května se akce uskuteční v areálu zámeckého parku na Skaličce v Zábřehu.

Od 11 hodin se zde rozezní kovadliny pod údery kladiv při kování hřebíků, návštěvníky letos čeká i jarmark produktů se značkou fialového zvonku jesenického. Během odpoledne se otevře zámek Skalička pro veřejnost. V 15 hodin čeká návštěvníky vernisáž výstavy fotografií Gábiny Nečasové nazvaná Dar okamžiku.

„Program Zábřežského hřebíku nabídne možnost vlastníma rukama vykovat hřebík. Každý bude následně označen jménem autora a zatlučen do Hřebové tabule, zdobící reprezentativní prostory zámku Skalička," uvedl Pavel Kopřiva ze spolku Zpátečka, který akci organizuje.

Na návštěvníky čeká doprovodný program pro děti, bohaté občerstvení v areálu zámeckého parku. „Přijďte nám pomoci překovat loňských 144 hřebíků," láká zájemce o kovářské řemeslo Pavel Kopřiva.

Akci letos doplní jarmark a prezentace certifikovaných výrobků značky JESENÍKY originální produkt®. „Cílem značky je zviditelnit oblast Jeseníků. Od roku 2010, kdy byla zavedena, ji získalo 68 řemeslníků a producentů. Kromě výrobků mohou značku získat i služby a jedinečné zážitky," uvedla Hana Olejníková z Místní akční skupiny Horní Pomoraví, která značení v Jeseníkách koordinuje.

„Letošní sezona bude opět bohatá. Koncem května připravují hasiči kácení Máje, plánujeme Pohádkový les s divadelním překvapením, ve spolupráci se ZUŠ Zábřeh budeme v červenci hostit kurzy operního zpěvu pod vedením maestra Antonia Carangela a na podzim se návštěvníci můžou těšit na novou výstavu Aleše Kauera. Kromě toho pro milovníky vína zařazujeme do programu také pokračování Zámeckých vinobraní," uvedl Kamil Pilka, ředitel obecně prospěšné společnosti Zámek Skalička.

Součástí akce je i veřejná sbírka Zvony pro Barboru, kterou pořádá spolek Zpátečka a Farní muzeum Zábřeh - Zábřežští zvoníci. Cílem je získat prostředky pro výrobu chybějících zvonů a příslušenství zvonového systému filiálního kostela Sv. Barbory v Zábřehu. Veřejnost může přispívat také prostřednictvím přispívat vkladem na transparentní účet číslo 2600559667/2010 vedený u FIO banky.

V Bartoloměji zahraje laureát Pražského jara
Zábřeh - Zábřežský hudební cyklus Bravo se opět vrací do farního kostela sv. Bartoloměje, aby zde v neděli 10. května představil špičkového českého varhaníka, laureáta Pražského jara z roku 2013, Pavla Svobodu. Toho doprovodí profesorka houslové hry na Konzervatoři Pardubice Iva Kramperová.

V programu koncertu se začátkem v 16 hodin zazní díla Johanna Sebastiana Bacha i hudební ochutnávky z děl Giuseppe Tartiniho, Ference Liszta či Jana Jiřího Bendy. „Koncert slibuje opravdu výjimečný zážitek. Hráčské mistrovství Pavla Svobody totiž budeme snímat kamerou a posluchači jej budou moci sledovat na plátně před sebou," popisuje Zdeněk David ze Zábřežské kulturní.

Pořadatelé upozorňují, že vstupenky zakoupené v předprodeji, jsou o 30 korun levnější než vstupné na místě. Výraznou slevu mají rovněž abonenti Bravo, děti za vstup na koncert neplatí.

Jů a Hele přijedou za dětmi do Losin
Velké Losiny – Velká loutková revue s postavičkami Jů a Hele zamíří do Velkých Losin v neděli 10. května. Veselou show plnou překvapení přiveze loutkoherecká skupina České televize Praha. Představení začíná v areálu zdraví v 15 hodin, vstupné je 50 korun.

Ke Dni matek je vstupenka do kina zdarma
Zábřeh - Den matek tradičně připadá na druhou květnovou neděli, letos na neděli 10. května. Právě pro tento významný den připravilo zábřežské kino Retro k filmu Je prostě báječná akci 1+1 vstupenka zdarma.

Americký režisér Peter Bogdanovich, dvakrát nominovaný na Oscara, přináší ztřeštěnou romantickou komedii postavenou na slovních přestřelkách s kadencí kulometu. Třebaže je kolem Isabel, slečny na zavolání, lechtivě dráždivo, nic neřestného se neodhalí, sex a nevěra se přetřásají jen v cudné nadsázce jako ve starých filmech, o nichž hrdinka tak nadšeně mluví.

Živelnou komedii plnou zmatků a dobře mířených facek uvede Retro o svátku matek ve 20 hodin.

Pražští herci přivezou Zlatý časy
Jeseník – V Divadle Petra Bezruče v Jeseníku budou k vidění známí herci z Divadla Radka Brzobohatého. Ti sem přivezou v neděli 10. května komedii Zlatý časy. Diváci budou sledovat úsměvný příběh o pěti dámách kdysi lehčích mravů, které nepřestal bavit život a které stále mají co dávat a čemu se učit. Každá z nich se laskavě, s humorem a noblesou vyrovnává s přibývajícími lety i novou agresivnější dobou. Hrají Valérie Zawadská, Světlana Nálepková, Pavlína Mourková, Dagmar Čárová, Hana Sršňová. Hra je v předplatném, volné vstupenky lze zakoupit v předprodeji za 280 a v den akce za 310 korun. Představení začíná v 17 hodin.

Výtvarnice ukáže Cestu za světlem
Bludov - Cesta za světlem – tak se jmenuje výstava obrazů malířky Jarmily Brablecové Krňávkové, kterou si budou moci návštěvníci prohlédnout v kulturním domě v Bludově. Vernisáž je na programu v úterý 12. května v 17 hodin, výstava potrvá do 25. května. Vstupné je 20 korun.

Autor: Soňa Singerová

4.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Osobní kontakt; Požadavky: základní vzdělání (obor automechanik-výhodou). Platné doklady - řidičský průkaz sk. C, E + profesní průkaz, karta řidiče, platné dopravně psychologické vyšetření, platné školení a prohlídky pro výkon profese (potřebné dokumenty pomůžeme vyřídit). , Nástup možný ihned., Trestní bezúhonnost, fyzická zdatnost, manuální zručnost, spolehlivost, samostatnost, časová flexibilita. Práce převážně ČR + SK, práce na kamionu i na nákladním automobilu s kontejnerem. , Víkendy volné., Plat od 25 000 Kč + prémiové ukazatele (až 35.000!) V případě zájmu a za předpokladu splnění výše uvedených požadavků, zasílejte své žádosti s uvedením dané pozice a své životopisy na e-mail: tiana.ignacakova@ecopak.cz nebo kontakt osobně na pracovišti Po - St - Pa 8:00 - 11:00 hod. Uchazeči splňující požadavky budou telefonicky případně elektronickou formou informováni o datu konání výběrového řízení.. Pracoviště: Ecopak logistic, spol. s r.o., Vikýřovická, č.p. 402, 787 01 Šumperk 1. Informace: Tiana Ignačáková, +420 583 217 432. Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Ostaní 100 Kč Ostatní pracovníci cestovního ruchu (kromě průvodců) Pracovník/ce cestovní agentury. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prodej zájezdů a jízdenek. Práce s PC. Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Ing. eva sedláčková - prac. 1, M. R. Štefánika, č.p. 2917, 787 01 Šumperk 1. Informace: Eva Sedláčková, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/ce. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme zaměstnance na pozici skladník. Nabízíme stabilní zaměstnání v ranním provozu (pracovní doba 5:30 - 14:00 pouze ve všední dny), pravidelně vyplácenou mzdu včetně odměn a prémií., Náplň práce: nakládka a vykládka zboží, organizace skladu, inventura zásob, materiálu, atd. Požadujeme pečlivost, logické uvažování, schopnost samostatnosti a odpovědnosti, výbornou fyzickou zdatnost ale i týmového ducha při práci v týmu. Dále požadujeme znalost ovládání VZV. Řidičské oprávnění sk. B. Vhodné i pro absolventa. , Zaměstnanecké výhody: Pravidelně vyplácené prémie, odměny za nadstandardní pracovní výkon, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní spoření., Své životopisy zasílejte na uvedený email, případně nás kontaktujte telefonicky.. Pracoviště: Master bike, s.r.o., Sadová, č.p. 2205, 789 01 Zábřeh. Informace: Květoslava Hudečková, +420 605 848 050. Informační technologie - Informační technologie Grafik 17 000 Kč Grafici a výtvarníci v multimédiích Grafik/čka dtp. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co u nás budete dělat:, Navrhovat grafické materiály/inzerci s důrazem na kvalitu a design, Úzce spolupracovat s obchodním oddělením (online, offline, B2B, B2C) Vytvářet kreativní koncepty a vizuály pro naše klienty, Zajišťovat přípravu podkladů pro výrobu marketingových materiálů, Spravovat administrativně klientský systém , , Co od Vás očekáváme:, Ukončené SŠ vzdělání, s praxí v oboru, Pokročilou znalost grafických programů rodiny Adobe CC (InDesign, Photoshop, Ilustrator...), Powerpoint, Office, Pečlivost, samostatnost, aktivní přístup k řešení problémů a ochotu učit se novým věcem, Schopnost řešit a organizovat provozní záležitosti v komunikaci s redakcí a obchodním oddělením, Orientaci v prostředí sociálnich sítí, Zaslání portfolia svých prací, , Nabízíme:, Profesní a osobní růst v expandující madiální společnosti, Práci na zajímavých projektech a se zajímavými klienty, Příjemné pracovní prostředí v nových kancelářských prostorách, Přátelský tým kolegů, otevřenou komunikaci, Pracovní doba PO-PÁ 8.00-16.30. hod. Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Smart connections s.r.o., 8. května, č.p. 3253, 787 01 Šumperk 1. Informace: Lukáš Ševčík, +420 775 233 232.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22.–23. září 2018

Plavání s policejními želízky a vrhání slaměného balíku v sukni: videa víkendu

Prezident Miloš Zeman
44

Prezident Zeman pošesté v kraji, v plánu má čtyři setkání s občany

Šumperk srazil Ústí i díky povedenému střídání

Na jednu stranu povinné vítězství, na druhou nesměli nic podcenit. Fotbalisté Šumperku zvládli důležité utkání proti Sokolu Ústí a dnu tabulky divize E odskočili na rozdíl pěti bodů. O výhře 2:0 rozhodli dvěma pohlednými góly ve druhém poločase.

Kuba vyválčil těsně před koncem zápasu bod pro Mohelnici

Nechybělo mnoho a fotbalisté Mohelnice mohli v sobotu odpoledne skončit poprvé od 8. září bez bodového zisku. Na hřišti Litovle je ale v 89. minutě zachránil hrající kapitán Roman Kuba, jenž vyrovnal na 1:1 a poslal zápas do penaltového rozstřelu.

Jeseník přibrzdil vlastňák, i tak odčaroval kouzlo Šternberku

Jeseničtí fotbalisté v sobotu potvrdili formu posledních dní a týdnů, zvítězili potřetí z předchozích čtyř utkání. Tentokrát přemohli 3:1 silný Šternberk. Soupeře načali už během první půlhodiny utkání, pak si ale střetnutí sami mírně zkomplikovali.

Draci poprvé nedostali gól. Bobry přemohli nasazením

Po středeční prohře v Novém Jičíně trenéři šumperských hokejistů láteřili. Nebyli vůbec spokojeni s výkonem, jaký jejich svěřenci odvedli.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT