VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled na týden

Šumpersko, Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka.

26.5.2015
SDÍLEJ:

Karel RodenFoto: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

V Bludově připravují Indiánské tvoření
Bludov – Pro malé i velké kutily připravil kulturní dům v Bludově akci s názvem Indiánské tvoření. Ta se uskuteční v úterý 26. května od 16 hodin v malém sále místního kulturního domu. Účastníci od jednoho do sta let by si s sebou měli vzít dobrou náladu a dvacet korun.

Na Zámečku vystaví keramické výrobky
Vikýřovice - Vernisáž výstavy prací keramických kroužků pořádá vikýřovická galerie Zámeček v úterý 26. května od 18 hodin. Práce keramiků-amatérů si zájemci budou moci prohlédnout do 29. května, vždy od 15.30 do 17.30 hodin.

Fotograf vystaví své snímky z přírody
Hanušovice – Nejen milovníci přírody a fotografování jsou zváni na výstavu snímků Antonína Říhy z Bohdíkova. Expozici otevře slavnostní vernisáž ve středu 27. května v 15 hodin v kulturním domě v Hanušovicích. Zájemci si budou moci výstavu prohlédnout denně od 14.30 do18.30 hodin, vstup je volný.

Centrum Magnet se představí veřejnosti
Mohelnice – Magnetiáda – tak se jmenuje pořad, který na středu 27. května připravil Dům dětí a mládeže Magnet. Návštěvníci budou moci v mohelnickém domě kultury od 16 hodin sledovat ukázky činnost tohoto volnočasového zařízení. DDM Magnet nabízí desítky kroužků, pro zájemce od předškolního věku až po dospělé, působí nejen v Mohelnici, ale i v Lošticích.

Představí knihu a promítnou film
Šumperk – Beseda o knize Na úsvitě svobody. Bratrušovská tragédie 31. března 1945 je na programu Městské knihovny Šumperk ve čtvrtek 28. května. Hostem besedy, která začíná ve 14 hodin, bude historik Zdeněk Doubravský, z knihy bude předčítat Dan Holý. Během besedy bude promítnut unikátní krátký film se záznamem exhumace zavražděných vlastenců na bratrušovské střelnici. Po skončení besedy promítne šumperské kino válečné drama Františka Vláčila podle scénáře Vladimíra Körnera Adelheid. Představení v kině Oko začíná v 15.30 hodin. Vstupné na besedu ze zdarma, lístek do kina přijde na 30 korun.

Háčkovaný svět pověstí v památníku
Loštice - Pověsti z hradů, zámků a podzámčí přiblíží originálním způsobem výstava Háčkovaný svět pověstí. Ta bude zahájena ve čtvrtek 28. května v 9 hodin. Sbírka panenek Barbie a jejich mužských protějšků v háčkovaných šatech doplněná šperky a nábytkem pochází z dílny Simony Mecerodové a Kateřiny Citové. Autorky, pro něž jsou ruční práce velkým koníčkem již od dětství, pracují se starými a často i poškozenými panenkami a dávají jim novou podobu. Výstava potrvá do 30. srpna.

V Šumperku proběhne festival Být ženou
Šumperk - K příležitosti Mezinárodního týdne respektu k porodu proběhne v pátek 29. května v Šumperku malý festival Být ženou.

„Celý den se můžete těšit na přednášky o plánování rodičovství, přirozené antikoncepci, početí, těhotenství, porodu a šátkování. Nedílnou součástí budou i informace, jak se stát sebevědomou ženou a najít své poslání," uvedla produkční domu kultury Petra Zsáková.

Pořadatelé těhotným ženám nabízejí bellypaiting, což je památeční malování na bříško, pro děti bude připraven malý hrací koutek nejen s pastelkami, zájemci si vytvoří panenky z ovčí vlny, nebo si vyzkouší malování automatické kresby.

„Po celou dobu bude možnost občerstvení a na závěr plánujeme překvapení v podobě malého koncertu," dodala produkční Petra Zsáková.

Festival bude probíhat v pátek 29. května od deseti hodin ráno až do osmé večerní v G-klubu Domu kultury v Šumperku. Vstupné je v předprodeji za 100 korun, v den akce za 150 korun.

Dvojice šumperských rodáků přijala pozvání do knihovny
Šumperk – Ojedinělý projekt bude hostit v pátek 29. května Městská knihovna v Šumperku. V pořadu Poezie a Hudba se sejdou dva mladí šumperští rodáci – herec a zpěvák Hanny Firla a skladatel a klavírista Zdeněk Dočekal. Společně si připravili program sestavený z básní a textů Michaela Horáčka a hudby Petra Hapky.

Hanny Firla studuje třetí ročník Konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze, obor muzikálové herectví. Je čerstvým držitelem Studentské Thálie za nejlepší herecký výkon, další tři ocenění ze stejné dílny získal jako člen herecko improvizačního seskupení IMPRA. Od roku 2013 hraje v Divadle Hybernia.

Zdeněk Dočekal studoval taktéž „Ježkárnu", ovšem obor klavír. Je autorem scénické hudby, jako muzikant i skladatel spolupracuje se soubory D21, Studio Ypsilon, Cabaret Calembour nebo VOICE-BAND. Od roku 2007 spolupracuje s Komorní činohrou, kde se podílí na všech inscenacích režiséra Jiřího Bábka.

První tóny klavíru rozezní prostory knihovny v 18.30 hodin. Vstupné je 50 korun.

Májové setkání seniorů a soutěž o nejlepší buchtu
Staré Město – Všichni senioři jsou zváni na Májové setkání spojené s tradiční soutěží O nejlepší buchtičky staroměstské babičky. Setkání se koná v pátek 29. května od 15 hodin v Kulturním domě ve Starém Městě. Každý, kdo se chce zapojit do soutěže, nechť s sebou přinese jakýkoliv pečený či nepečený moučník, koláč, buchtu, řezy a podobně. Hodnotící porotu budou jako obvykle tvořit všichni účastníci akce tak, že mohou jednotlivým vzorkům pochutin přidělovat body. Po následném sestavení pořadí autory nejlepších dobrot pořadatelé odmění. Hudební doprovod zajistí šumperská skupina Mikron. Drobné občerstvení bude zajištěno. Vstupné je dobrovolné.

Pravěký den v mohelnickém muzeu
Mohelnice – Mohelnické muzeum připravuje na pátek 29. května od 9 do 16 hodin Pravěký den. Venkovní i vnitřní prostory muzea oživí stanoviště, kde budou mít malí i velcí návštěvníci možnost vyzkoušet si různé pravěké dovednosti či techniky. K dispozici bude také pravěká herna a expozice pravěku s doprovodem archeologa šumperského muzea. Jednotné vstupné činí 30 korun.

Dechové trio zahraje na zámku
Bludov – Trio Trifoglio potěší příznivce klasické hudby, kteří přijdou v sobotu 30. května ve dvě hodiny odpoledne do koncertní síně na zámku v Bludově. Dechové Trio Trifoglio hraje ve složení: Jana Černohousová (klarinet),

Denisa Propilková (fagot) a Jana Kopcová (hoboj). Vstupné na koncert je 50 korun.

Tanec bude vyučovat česká mistryně
Zlaté Hory – Chcete se naučit exotické tance? Přijďte na seminář, který se uskuteční v sobotu 30 května v tělocvičně zotavovny Edel ve Zlatých Horách. Seminář je vhodný pro dámy jakéhokoliv věku, stačí se v den akce zaregistrovat v době od 14 do 14.55 hodin a od 15 do 18 hodin se můžete věnovat pouze tanci. Seminář povede mistryně ČR v orientálních tancích Eva Afra Grambalová. Účastnice kurzu by si měli vzít s sebou podložku na cvičení, pohodlný cvičební úbor, vhodná je delší volná sukně, láhev s pitím, ručník a tlusté ponožky, tančit se bude naboso. Vstupné je 300 korun, dámy 60 plus zaplatí o padesát korun méně.

V Žulové bude dětský den i kácení máje
Žulová – Dětský den spojený s kácením máje se koná v sobotu 30 května od 15 hodin na prostranství za fotbalovým hřištěm v Žulové. Návštěvníci se mohou těšit na soutěže o odměny, jízdu na koloběžkách, projížďku na koních, malování na obličej, skákací hrad a skluzavku. Součástí akce bude i výstava drobného zvířectva. V 16 hodin připravují pořadatelé překvapení, v podvečer bude na programu tradiční kácení májky.

Komedii Život je život přijedou do Zábřehu představit tvůrci filmu
Zábřeh - Kino Retro v květnu promítá bláznivou českou komedii režiséra Milana Cieslara s názvem Život je život. Ústřední dvojici ztvární Simona Stašová a Ondřej Vetchý, kteří v rolích manželů řeší milostné a životní eskapády svých tří dcer i své vlastní problémy. V sobotu 30. května přijede do kina Retro film uvést spolu s hereckou delegací i režisér Milan Cieslar.

„V tuto chvíli máme přislíbenou účast nejen Milana Cieslara, ale také herců Petra Vančury, Barbory Polákové a Sáry Sandeva. Pokud nám to dovolí počasí, beseda s tvůrci filmu se uskuteční podobně jako při loňské návštěvě Miroslava Krobota na zahradě kina. V každém případě bude pro návštěvníky připraveno příjemné občerstvení a těšit se mohou také na postřehovou soutěž. Na výherce čekají dárkové poukazy do bozeňovského wellness centra, na všechny pak aromatické pšeničné pivo z pivovaru Kolštejn," láká do kina Retro jeho vedoucí Věra Smrčková.

Nejvíce ceněným snímkem režiséra Milana Cieslara je prozatím drama Der Lebensborn – Pramen života natočené v roce 2000 podle předlohy Vladimíra Kőrnera, které kromě jiných cen získalo jednu nominaci na Českého lva za nejlepší scénář. Kőrnerův scénář Cieslar zužitkoval rovněž ve filmu Krev zmizelého natočeného v roce 2005.

Vstupenky na projekci novinky Život je život spojenou se setkáním s tvůrci filmu lze pořídit v prodejních místech Zábřežské kulturní. Akce má začátek v 18 hodin.

Na zámku Skalička pokácí májku
Zábřeh - Tradiční kácení máje se uskuteční v areálu zámku v Zábřehu – Skaličce v sobotu 30 května. Připraveno je bohaté občerstvení, příjemná hudba. Slavnostní kácení máje s doprovodným divadlem je připravena na zhruba šest hodin večer.

Do Mohelnice míří Roden a Krausová
Mohelnice – Populární pražské Studio DVA přiveze do Mohelnice v sobotu 30. května inscenaci kanadské autorky Michele Riml a Sex pro pokročilé. V hlavních rolích se představí Karel Roden a Jana Krausová. „Ve hře hrají pouze oni dva, tedy skuteční životní partneři Roden a Krausová a vypadají, že se při sexuálních hrátkách, při kterých svoji postel na jevišti téměř neopustí, výborně baví. Ostatně stejně jako diváci, kteří odcházejí z představení nadšeni," lákají na představení pořadatelé.

Komedie, při které si diváci budou bavit od začátku až do konce, začíná v 19 hodin, lístky na ni stojí 290 a 250 korun.

Děti se na zahradě setkají s indiány
Bludov – Velký dětský den s indiány připravil především pro malé návštěvníky na své zahradě kulturní dům v Bludově v neděli 31. května. Od 11 do 18 hodin zde bude připraveno spoustu her a soutěží. Děti se dozví zajímavosti o životě indiánů, jejich zvycích a kultuře, budou si moci zabubnovat, naučí se rozdělávat oheň bez použití zápalek, otestují si své dovednosti při střelbě z luku a další zbraně. Hudebníci budou zájemce učit indiánské písně či tance, připraveni budou i malíři na obličej. Dospělí za lístek zaplatí 80 korun, děti mají vstup zdarma.

Švagrov zve na den otevřených dveří
Švagrov – Na den otevřených dveří na Švagrově u Verniřovic zvou pořadatelé z šumperského centra Doris. Pro návštěvníky připravují odpoledne pro rodiče s dětmi. V neděli 31. května od 14 do 18 hodin čekají na návštěvníky ekologického centra na Švagrově tvořivé dílny pro děti, prohlídka objektu i tajemná výprava do lesa. Program ukončí slavnostní oheň se zpíváním.

Na zahradě v Javorníku bude oslava ke Dni dětí
Javorník – Oslavu ke dni dětí připravuje Divadélko malé Bo na neděli 31. května na zahradě domu Karla Ditterse v Javorníku. Odpoledne plné zábavy startuje ve 14 hodin. Malí návštěvníci si budou moci otestovat skákací hrad, skluzavku a oblíbenou pěnu, jízdu na koních, lanovou dráhu, malování na obličej, i nejrůznější hry a soutěže. Mateřské centrum FLEK bude lákat na tvořivé dílny, Chybět nebude ani 10. ročník závodu na koloběžkách. Program zpestří vystoupení dětí z javornických mateřských škol Polská a Míru či taneční vystoupení dětí pod vedením Kamily Srokové. Vstupné na akci je zdarma.

Výstavu spojili se sbírkou pro Nepál
Jeseník – Výstavu fotografií z Nepálu hostí kavárna Ennea v Jeseníku. Místní horolezecký oddíl akci spojil s humanitární sbírkou na obnovu této zemětřesením zničené himálajské země. Nepál zasáhlo na konci dubna ničivé zemětřesení. Zemřely při něm tisíce lidí a vzácné památky se během chvíle změnily v hromady sutin. Autor fotografií Petr Kubalák na snímcích zachytil především lidi a památky, jak je poznal před zemětřesením. Výstava se v kavárně Ennea koná do 12. června. Výtěžek humanitární sbírky spojené s výstavou půjde na konto SOS Nepál organizace Člověk v tísni.

Autor: Soňa Singerová

26.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč Montéři kovových konstrukcí Montér ocelových konstrukcí+ řidič skup. "C". Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: AKTUALIZACE 16.10.2018!!!, První kontakt telefonický!, , Zaměstnavatel požaduje:, - ŘP skup. "C" , , Místo výkonu práce: celá ČR, Zájemci se mohou hlásit:, - telefonicky na tel čísle 603 314 372. Pracoviště: Vladimír kučera, Hrdinů, č.p. 293, 790 55 Vidnava. Informace: Vladimír Kučera, +420 603 314 372. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 24 500 Kč Elektromechanici elektrických zařízení v dopravních prostředcích Elektromechanik - technik zkušebny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24500 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní náplň, - Zkoušet a seřizovat ETS do výkonu 1 MW, hlavních vypínačů, stykačů a stykačových rámů, tlumivek a ostatních prvků výzbroje lokomotiv a vozů., - Ovládat technické a technologické prostředky zkušebny ETS a zkušebny vozů., - Obsluhovat zdroje zkušebního trolejového vedení., - Provádět konečné seřízení a provedení napěťových zkoušek vozidel., - Provádět zkušební jízdy., - Vystavovat protokoly a pracovat s výpočetní technikou., - Pracovat dle platných norem a TP., , Požadujeme, - vzdělání: ÚSO nebo SO obor elektro, - vyhlášku 50/1978 Sb., - vyhlášku 100/1995 Sb., - čtení výkresů, - práci na PC, , Nabízíme: , - zázemí stabilní a prosperující firmy , - odpovídající finanční ohodnocení , - možnost seberealizace, profesního růstu a dalšího vzdělávání , - náborový příspěvek , - týden dovolené nad rámec zákona , - dotované stravování v prostorách společnosti , - příspěvek ve výši 1500,- Kč měsíčně za efektivní využití pracovní doby , - příspěvek na penzijní připojištění ve výši 900,- Kč měsíčně , - příspěvek na sportovní a kulturní aktivity formou poukázek Flexi Pass , - příspěvky při významných životních a pracovních výročích , - další zaměstnanecké benefity. Pracoviště: Pars nova a.s., Žerotínova, č.p. 1833, 787 01 Šumperk 1. Informace: Marcela Jedličková, +420 583 365 573. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 15 000 Kč Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: nižší střední. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: AKTUALIZACE 16.10.2018!!!, První kontakt telefonický!!!, , Požadavky zaměstnavatele:, - praxe v kuchyni jako pomocník (či obdobné činnosti) min. 1 rok ( za poslední 2 roky), - dobrý zdravotní stav, - dobré hygienické návyky, , Pracovní náplň: příprava zeleniny, průběžný úklid kuchyně, obsluha myčky, , Zaměstnavtel nabízí: , - práci ve stylové nekuřácké restauraci, která je součást čtyřhvězdičkového wellness hotelu, nedaleko centra města Jeseník, - příjemný kolektiv uvítá každého, kdo má zájem o gastronomii, , Místo výkonu práce: Villa Regenhart a.s. prac. Jeseník, Josefa Hory č.p. 673/11, Jeseník, , Zájemci se mohou hlásit: , - telefonicky na tel. čísle: 588 886 640, 602 783 999, - písemně na e-mail: recepce@villaregenhart.cz. Pracoviště: Villa regenhart a.s. prac. jeseník, Josefa Hory, č.p. 673, 790 01 Jeseník 1. Informace: Petr Polák, +420 588 886 640,602 783 999. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 25 000 Kč Mechanici a opraváři nákladních automobilů Automechanik - Motorář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracovní místo je vhodné i pro absolventy., PAS Zábřeh na Moravě a.s. - autorizovaný autoservis s šedesátiletou tradicí , Opravy nákladních, užitkových a osobních vozidel, zahraničních i tuzemských značek , Autorizovaný servis vstřikovacích čerpadel, kompletní diagnostika vozidel a opravy všech typů spalovacích motorů., Pracovní náplň:, Oprava motorů nákladních a užitkových vozidel všech značek, např. CUMMINS, AVIA, DAF, DETROIT DIESEL, DEUTZ, IVECO, MAN, MERCEDES, NEW HOLLAND, NISSAN, PERKINS, RENAULT, SCANIA, STEYR, TATRA, VOLVO, ZETOR, JOHN DEERE, CATERPILLAR a další., Požadujeme: , Vyučen v oboru automechanik nebo opravář pracovních strojů, Znalost konstrukce a diagnostikování závad na spalovacích motorech, Praxe v opravách motorů nebo vozidel či pracovních strojů , Spolehlivost, samostatnost, pečlivost, zručnost, Schopnost a ochotu dále se vzdělávat v oboru., Nabízíme: , Jednosměnný provoz 6:00 - 14:30 hod, Zázemí stabilní české společnosti , Zajímavé pracovní uplatnění , Možnost odborného růstu a vzdělávání , Zajímavé firemní benefity , , V případě Vašeho zájmu pište na kariera@pas-zabreh.cz. Pracoviště: Pas zábřeh na moravě a. s., U Dráhy, č.p. 828, 789 01 Zábřeh. Informace: Zdeňka Trhalová, +420 602 180 382.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Motorkář najel v Mohelnici do policistky, která se jej pokoušela zastavit. Snímek z kamery policejního vozu
1 7

Motorkář najel přímo do policistky, skončila v nemocnici

Fotbalisté Mohelnice (v bílém).Ilustrační foto

Gólová smršť, pak rozhodla penalta. Mohelnice přemohla Dolany

Draci konečně zabrali, smetli Nový Jičín. Brzy přivítají posily

FOTOGALERIE / Po třech utrápených zápasech jim spadl ze srdce pořádně těžký balvan. Šumperští hokejisté v sobotu doma rozstříleli Nový Jičín 6:1 a vrátili se do čela tabulky 2. ligy – skupiny Východ.

Desítka žalob na volby, ze Slatinek dvě

Jako na nepěknou ostudu se bude vzpomínat na poslední komunální volby ve Slatinkách, kde lidé zároveň rozhodovali o novém senátorovi a komise zaměnila barvy úředních obálek pro hlasovací lístky.

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

/VIDEO/ Jeden z nejlepších fotbalistů české historie letos v červnu definitivně skončil s profesionálním fotbalem. Tomáš Rosický se po boku mezinárodních hvězd typu Cesc Fábregas, Petr Čech nebo Karel Poborský rozloučil na pražské Letné ve velkém stylu. Samozřejmě u toho nemohli chybět ani ti nejlepší a nejtalentovanější fotbalisté, kteří se probojovali do minulého ročníku McDonald’s Cupu.

Řidič v Bludově havaroval opilý. Takto to dopadlo

Dopravní nehodu řešili ve středu 17. října krátce po poledni policisté v ulici Adolfa Kašpara v Bludově.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT