VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled na týden

Šumpersko, Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka.

26.5.2015
SDÍLEJ:

Karel RodenFoto: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

V Bludově připravují Indiánské tvoření
Bludov – Pro malé i velké kutily připravil kulturní dům v Bludově akci s názvem Indiánské tvoření. Ta se uskuteční v úterý 26. května od 16 hodin v malém sále místního kulturního domu. Účastníci od jednoho do sta let by si s sebou měli vzít dobrou náladu a dvacet korun.

Na Zámečku vystaví keramické výrobky
Vikýřovice - Vernisáž výstavy prací keramických kroužků pořádá vikýřovická galerie Zámeček v úterý 26. května od 18 hodin. Práce keramiků-amatérů si zájemci budou moci prohlédnout do 29. května, vždy od 15.30 do 17.30 hodin.

Fotograf vystaví své snímky z přírody
Hanušovice – Nejen milovníci přírody a fotografování jsou zváni na výstavu snímků Antonína Říhy z Bohdíkova. Expozici otevře slavnostní vernisáž ve středu 27. května v 15 hodin v kulturním domě v Hanušovicích. Zájemci si budou moci výstavu prohlédnout denně od 14.30 do18.30 hodin, vstup je volný.

Centrum Magnet se představí veřejnosti
Mohelnice – Magnetiáda – tak se jmenuje pořad, který na středu 27. května připravil Dům dětí a mládeže Magnet. Návštěvníci budou moci v mohelnickém domě kultury od 16 hodin sledovat ukázky činnost tohoto volnočasového zařízení. DDM Magnet nabízí desítky kroužků, pro zájemce od předškolního věku až po dospělé, působí nejen v Mohelnici, ale i v Lošticích.

Představí knihu a promítnou film
Šumperk – Beseda o knize Na úsvitě svobody. Bratrušovská tragédie 31. března 1945 je na programu Městské knihovny Šumperk ve čtvrtek 28. května. Hostem besedy, která začíná ve 14 hodin, bude historik Zdeněk Doubravský, z knihy bude předčítat Dan Holý. Během besedy bude promítnut unikátní krátký film se záznamem exhumace zavražděných vlastenců na bratrušovské střelnici. Po skončení besedy promítne šumperské kino válečné drama Františka Vláčila podle scénáře Vladimíra Körnera Adelheid. Představení v kině Oko začíná v 15.30 hodin. Vstupné na besedu ze zdarma, lístek do kina přijde na 30 korun.

Háčkovaný svět pověstí v památníku
Loštice - Pověsti z hradů, zámků a podzámčí přiblíží originálním způsobem výstava Háčkovaný svět pověstí. Ta bude zahájena ve čtvrtek 28. května v 9 hodin. Sbírka panenek Barbie a jejich mužských protějšků v háčkovaných šatech doplněná šperky a nábytkem pochází z dílny Simony Mecerodové a Kateřiny Citové. Autorky, pro něž jsou ruční práce velkým koníčkem již od dětství, pracují se starými a často i poškozenými panenkami a dávají jim novou podobu. Výstava potrvá do 30. srpna.

V Šumperku proběhne festival Být ženou
Šumperk - K příležitosti Mezinárodního týdne respektu k porodu proběhne v pátek 29. května v Šumperku malý festival Být ženou.

„Celý den se můžete těšit na přednášky o plánování rodičovství, přirozené antikoncepci, početí, těhotenství, porodu a šátkování. Nedílnou součástí budou i informace, jak se stát sebevědomou ženou a najít své poslání," uvedla produkční domu kultury Petra Zsáková.

Pořadatelé těhotným ženám nabízejí bellypaiting, což je památeční malování na bříško, pro děti bude připraven malý hrací koutek nejen s pastelkami, zájemci si vytvoří panenky z ovčí vlny, nebo si vyzkouší malování automatické kresby.

„Po celou dobu bude možnost občerstvení a na závěr plánujeme překvapení v podobě malého koncertu," dodala produkční Petra Zsáková.

Festival bude probíhat v pátek 29. května od deseti hodin ráno až do osmé večerní v G-klubu Domu kultury v Šumperku. Vstupné je v předprodeji za 100 korun, v den akce za 150 korun.

Dvojice šumperských rodáků přijala pozvání do knihovny
Šumperk – Ojedinělý projekt bude hostit v pátek 29. května Městská knihovna v Šumperku. V pořadu Poezie a Hudba se sejdou dva mladí šumperští rodáci – herec a zpěvák Hanny Firla a skladatel a klavírista Zdeněk Dočekal. Společně si připravili program sestavený z básní a textů Michaela Horáčka a hudby Petra Hapky.

Hanny Firla studuje třetí ročník Konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze, obor muzikálové herectví. Je čerstvým držitelem Studentské Thálie za nejlepší herecký výkon, další tři ocenění ze stejné dílny získal jako člen herecko improvizačního seskupení IMPRA. Od roku 2013 hraje v Divadle Hybernia.

Zdeněk Dočekal studoval taktéž „Ježkárnu", ovšem obor klavír. Je autorem scénické hudby, jako muzikant i skladatel spolupracuje se soubory D21, Studio Ypsilon, Cabaret Calembour nebo VOICE-BAND. Od roku 2007 spolupracuje s Komorní činohrou, kde se podílí na všech inscenacích režiséra Jiřího Bábka.

První tóny klavíru rozezní prostory knihovny v 18.30 hodin. Vstupné je 50 korun.

Májové setkání seniorů a soutěž o nejlepší buchtu
Staré Město – Všichni senioři jsou zváni na Májové setkání spojené s tradiční soutěží O nejlepší buchtičky staroměstské babičky. Setkání se koná v pátek 29. května od 15 hodin v Kulturním domě ve Starém Městě. Každý, kdo se chce zapojit do soutěže, nechť s sebou přinese jakýkoliv pečený či nepečený moučník, koláč, buchtu, řezy a podobně. Hodnotící porotu budou jako obvykle tvořit všichni účastníci akce tak, že mohou jednotlivým vzorkům pochutin přidělovat body. Po následném sestavení pořadí autory nejlepších dobrot pořadatelé odmění. Hudební doprovod zajistí šumperská skupina Mikron. Drobné občerstvení bude zajištěno. Vstupné je dobrovolné.

Pravěký den v mohelnickém muzeu
Mohelnice – Mohelnické muzeum připravuje na pátek 29. května od 9 do 16 hodin Pravěký den. Venkovní i vnitřní prostory muzea oživí stanoviště, kde budou mít malí i velcí návštěvníci možnost vyzkoušet si různé pravěké dovednosti či techniky. K dispozici bude také pravěká herna a expozice pravěku s doprovodem archeologa šumperského muzea. Jednotné vstupné činí 30 korun.

Dechové trio zahraje na zámku
Bludov – Trio Trifoglio potěší příznivce klasické hudby, kteří přijdou v sobotu 30. května ve dvě hodiny odpoledne do koncertní síně na zámku v Bludově. Dechové Trio Trifoglio hraje ve složení: Jana Černohousová (klarinet),

Denisa Propilková (fagot) a Jana Kopcová (hoboj). Vstupné na koncert je 50 korun.

Tanec bude vyučovat česká mistryně
Zlaté Hory – Chcete se naučit exotické tance? Přijďte na seminář, který se uskuteční v sobotu 30 května v tělocvičně zotavovny Edel ve Zlatých Horách. Seminář je vhodný pro dámy jakéhokoliv věku, stačí se v den akce zaregistrovat v době od 14 do 14.55 hodin a od 15 do 18 hodin se můžete věnovat pouze tanci. Seminář povede mistryně ČR v orientálních tancích Eva Afra Grambalová. Účastnice kurzu by si měli vzít s sebou podložku na cvičení, pohodlný cvičební úbor, vhodná je delší volná sukně, láhev s pitím, ručník a tlusté ponožky, tančit se bude naboso. Vstupné je 300 korun, dámy 60 plus zaplatí o padesát korun méně.

V Žulové bude dětský den i kácení máje
Žulová – Dětský den spojený s kácením máje se koná v sobotu 30 května od 15 hodin na prostranství za fotbalovým hřištěm v Žulové. Návštěvníci se mohou těšit na soutěže o odměny, jízdu na koloběžkách, projížďku na koních, malování na obličej, skákací hrad a skluzavku. Součástí akce bude i výstava drobného zvířectva. V 16 hodin připravují pořadatelé překvapení, v podvečer bude na programu tradiční kácení májky.

Komedii Život je život přijedou do Zábřehu představit tvůrci filmu
Zábřeh - Kino Retro v květnu promítá bláznivou českou komedii režiséra Milana Cieslara s názvem Život je život. Ústřední dvojici ztvární Simona Stašová a Ondřej Vetchý, kteří v rolích manželů řeší milostné a životní eskapády svých tří dcer i své vlastní problémy. V sobotu 30. května přijede do kina Retro film uvést spolu s hereckou delegací i režisér Milan Cieslar.

„V tuto chvíli máme přislíbenou účast nejen Milana Cieslara, ale také herců Petra Vančury, Barbory Polákové a Sáry Sandeva. Pokud nám to dovolí počasí, beseda s tvůrci filmu se uskuteční podobně jako při loňské návštěvě Miroslava Krobota na zahradě kina. V každém případě bude pro návštěvníky připraveno příjemné občerstvení a těšit se mohou také na postřehovou soutěž. Na výherce čekají dárkové poukazy do bozeňovského wellness centra, na všechny pak aromatické pšeničné pivo z pivovaru Kolštejn," láká do kina Retro jeho vedoucí Věra Smrčková.

Nejvíce ceněným snímkem režiséra Milana Cieslara je prozatím drama Der Lebensborn – Pramen života natočené v roce 2000 podle předlohy Vladimíra Kőrnera, které kromě jiných cen získalo jednu nominaci na Českého lva za nejlepší scénář. Kőrnerův scénář Cieslar zužitkoval rovněž ve filmu Krev zmizelého natočeného v roce 2005.

Vstupenky na projekci novinky Život je život spojenou se setkáním s tvůrci filmu lze pořídit v prodejních místech Zábřežské kulturní. Akce má začátek v 18 hodin.

Na zámku Skalička pokácí májku
Zábřeh - Tradiční kácení máje se uskuteční v areálu zámku v Zábřehu – Skaličce v sobotu 30 května. Připraveno je bohaté občerstvení, příjemná hudba. Slavnostní kácení máje s doprovodným divadlem je připravena na zhruba šest hodin večer.

Do Mohelnice míří Roden a Krausová
Mohelnice – Populární pražské Studio DVA přiveze do Mohelnice v sobotu 30. května inscenaci kanadské autorky Michele Riml a Sex pro pokročilé. V hlavních rolích se představí Karel Roden a Jana Krausová. „Ve hře hrají pouze oni dva, tedy skuteční životní partneři Roden a Krausová a vypadají, že se při sexuálních hrátkách, při kterých svoji postel na jevišti téměř neopustí, výborně baví. Ostatně stejně jako diváci, kteří odcházejí z představení nadšeni," lákají na představení pořadatelé.

Komedie, při které si diváci budou bavit od začátku až do konce, začíná v 19 hodin, lístky na ni stojí 290 a 250 korun.

Děti se na zahradě setkají s indiány
Bludov – Velký dětský den s indiány připravil především pro malé návštěvníky na své zahradě kulturní dům v Bludově v neděli 31. května. Od 11 do 18 hodin zde bude připraveno spoustu her a soutěží. Děti se dozví zajímavosti o životě indiánů, jejich zvycích a kultuře, budou si moci zabubnovat, naučí se rozdělávat oheň bez použití zápalek, otestují si své dovednosti při střelbě z luku a další zbraně. Hudebníci budou zájemce učit indiánské písně či tance, připraveni budou i malíři na obličej. Dospělí za lístek zaplatí 80 korun, děti mají vstup zdarma.

Švagrov zve na den otevřených dveří
Švagrov – Na den otevřených dveří na Švagrově u Verniřovic zvou pořadatelé z šumperského centra Doris. Pro návštěvníky připravují odpoledne pro rodiče s dětmi. V neděli 31. května od 14 do 18 hodin čekají na návštěvníky ekologického centra na Švagrově tvořivé dílny pro děti, prohlídka objektu i tajemná výprava do lesa. Program ukončí slavnostní oheň se zpíváním.

Na zahradě v Javorníku bude oslava ke Dni dětí
Javorník – Oslavu ke dni dětí připravuje Divadélko malé Bo na neděli 31. května na zahradě domu Karla Ditterse v Javorníku. Odpoledne plné zábavy startuje ve 14 hodin. Malí návštěvníci si budou moci otestovat skákací hrad, skluzavku a oblíbenou pěnu, jízdu na koních, lanovou dráhu, malování na obličej, i nejrůznější hry a soutěže. Mateřské centrum FLEK bude lákat na tvořivé dílny, Chybět nebude ani 10. ročník závodu na koloběžkách. Program zpestří vystoupení dětí z javornických mateřských škol Polská a Míru či taneční vystoupení dětí pod vedením Kamily Srokové. Vstupné na akci je zdarma.

Výstavu spojili se sbírkou pro Nepál
Jeseník – Výstavu fotografií z Nepálu hostí kavárna Ennea v Jeseníku. Místní horolezecký oddíl akci spojil s humanitární sbírkou na obnovu této zemětřesením zničené himálajské země. Nepál zasáhlo na konci dubna ničivé zemětřesení. Zemřely při něm tisíce lidí a vzácné památky se během chvíle změnily v hromady sutin. Autor fotografií Petr Kubalák na snímcích zachytil především lidi a památky, jak je poznal před zemětřesením. Výstava se v kavárně Ennea koná do 12. června. Výtěžek humanitární sbírky spojené s výstavou půjde na konto SOS Nepál organizace Člověk v tísni.

Autor: Soňa Singerová

26.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 23 000 Kč

Ostatní specialisté a odborní pracovníci v oblasti výchovy a vzdělávání jinde neuvedení Animátoři volnočasových aktivit. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní místo je vhodné i pro absolventy., Společnost Podané ruce o.p.s. vypisuje výběrové řízení na pozici "Animátor volnočasových aktivit"., Požadavky:, - Ukončená SŠ, VŠ,VOŠ (sociálního, speciálně pedagogického, pedagogického zaměření), vhodné i pro absolventy, případně i dálkově studující,, - absenci VŠ vzdělání lze nahradit chutí a motivací pracovat s dětmi a mládeží v terénu,, - komunikativnost, samostatnost, aktivní přístup,, - ochotu pracovat v odpoledních hodinách (pracovní doba do 17:00 až 18:00),, - zkušenost práce s dětmi a mládeží výhodou,, - orientace v současných trendech trávení volného času mládeže - vaším úkolem bude vymyslet takové aktivity, které zaujmou, umožní vám využít vlastní kreativitu,, - zdravotní způsobilost., Náplň práce:, - Přímá práce s dětmi a mládeží ve věku 15 - 21 let přímo v terénu (tzn. ulice, parky, hřiště, v zimních měsících možnost pronajmout prostory) v lokalitě Mohelnicka a Zábřežska,, - organizování a realizace volnočasových aktivit a preventivních programů,, - trocha administrativy., Nabízíme:, - Pracovní poměr na 1.0 úvazek s nástupem 1.7.2018 a smlouvou na dobu určitou na 2 - 3 roky (s možností prodloužení následné spolupráce),, - možnost podílet se na smysluplné práci,, - možnost profesního a osobního růstu, vzdělávání,, - zázemí zavedené neziskové organizace,, - 5-6 týdnů dovolené,, - 23 000 Kč hrubé mzdy., Kontakt:, Strukturovaný životopis spolu s motivačním dopisem (rozsah cca 1 strana - motivace k práci s cílovou skupinou) zasílejte do 10.6.2018 na adresu asistentka@podaneruce.cz, do předmětu prosím uveďte "Výběrové řízení - animátor"., Kontaktní osoba: Mgr. Hana Rumanová, Telefon: +420 774 701 570, Vybraní uchazeči budou pozváni k ústnímu pohovoru, který proběhne v Olomouci po předchozí telefonické dohodě po uplynutí doby pro posílání životopisů., Pro bližší informace nás kontaktujte.. Pracoviště: Společnost podané ruce o.p.s. - prac. mohelnice, Zámecká, č.p. 19, 789 85 Mohelnice. Informace: Hana Rumanová, +420 774 701 570.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 000 Kč

Číšníci a servírky Servírka/číšník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme:, Zaměstnanecké benefity, , Požadujeme:, Vzdělání v oboru výhodou, Praxi v oboru alespoň 2 roky, Znalost alespoň jednoho cizího jazyka (němčina, angličtina), Samostatnost, Odolnost vůči stresu, Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Marie hrochová - prac. motorest permoník, 788 16 Petrov nad Desnou. Informace: Michael Šafář, +420 725 167 480.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 8 500 Kč

Pracovníci v oblasti propagace a reklamy Aranžér/ka propagace. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 8500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: zhotovovat reklamní a propagační materiály, zodpovídat za stav všech reklamních ploch divadla, navrhovat a realizovat aranžmá a dekorace, dekorovat výzdobu ucelených prostorů expozic, výstav a akcí divadla, tisknou a kopírovat divadelní texty apod., , Požadavky: kreativní myšlení, tvořivý duch, organizační schopnosti, samostatnost a flexibilita při hledání řešení, komunikační dovednosti, zodpovědnost a loajalita. Znalost práce na PC podmínkou, znalost programů Adobe Photoshop, CorelDRAW výhodou., Vhodné i pro absolventa. , Nabízíme: zázemí stabilního zaměstnavatele, práci v atraktivním uměleckém prostředí, vlastní kancelář., Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Divadlo šumperk, s.r.o., Komenského, č.p. 312, 787 01 Šumperk 1. Informace: Lucie Kylarová, +420 583 214 061.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu a zpracování papíru Řízení a seřizování sáčkových strojů, tiskaři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Vzdělání strojního zaměření, manuální zručnost., Systém docházky nepřetržitý provoz, 12-ti hod. směny denní-noční (krátký a dlouhý týden)., Náplň práce - řízení a seřizování sáčkových strojů, Odpolední příplatek, zvláštní prémie, příspěvek na stravování, dodatkové volno (4 dny) ,možnost volby výhodnějšího telefonního programu, stabilizační příspěvek ve výši 6.000,-Kč při splnění podmínek, věrnostní příplatek., Kontakt: telefonicky Po-Pá od 8-14:00 hod., e-mailem., 583030240 nebo volání zdarma na bezplatnou zelenou linku 800 109 209. Pracoviště: Balsac papermill s.r.o., 789 01 Zábřeh. Informace: Miroslav Maixner, +420 583 030 240.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 26.–27. května 2018

Slušní lidé versus divadelníci a křest Hraběnky šampaňským: videa víkendu

Fotbalisté Zábřehu (v modrém). Ilustrační foto

Zábřeh srazil Želatovice, má druhou výhru v řadě

Do Sanatorky se zakously bagry

VIDEO / Velké emoce, zvědavost i očekávání vzbudil ve čtvrtek 24. května začátek demolice kdysi vyhlášeného dětského sanatoria v Šumperku.

Dlouhé stráně čekají velké opravy, za více než 200 milionů

Velký pracovní ruch bude v následujících měsících panovat v Přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé Stráně. Uskuteční se zde celkem pět stavebních akcí. Vyžádají si přes dvě stě milionů korun a více než měsíční odstávku elektrárny. S omezeními musí počítat i turisté.

Jeseník udělal mílový krok k záchraně, zdolal jednoho z favoritů

Mužstvo FK Jeseník je krůček od jistoty udržení se v divizi E. Ke klidu před koncem sezony mu výrazně pomohlo sobotní vítězství nad Novým Jičínem. Hosté přitom do zápasu vstupovali v roli favorita, okupují třetí příčku tabulky.

Mohelnici to nelepí, gratulovala i Uherskému Brodu

Bez gólů se ve fotbale vyhrávat nedá. Své by mohli vyprávět hráči Mohelnice, kteří vyšli střelecky naprázdno podruhé za sebou. V sobotu si chtěli spravit chuť po debaklu od Petřkovic. Jenže také Uherský Brod byl nad jejich síly, hosté o třech bodech rozhodli už na začátku utkání.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT