Přednáška bude o obnově pramene v lázních
Jeseník – Jak jsme obnovovali Slovanský pramen – tak se jmenuje přednáška, která se koná v úterý 4. srpna v 18.45 hodin v Zrcadlovém sále jesenických lázní. Přednášet bude Jiří Glabazňa.

Autor na vernisáži pokřtí knihu
Šumperk – Křest knihy a zároveň vernisáž výstavy obrazů Michaela Třeštíka – takový je program šumperské Galerie Jiřího Jílka ve středu 5. srpna. Michael Třeštík je publicista, fotograf, sběratel výtvarného umění, kritik a nakladatel. Výtvarnému umění se soustavně věnuje od studií jako sběratel, kritik a publicista. „Od konce roku 2013 pracuji na výtvarně literárním projektu, jehož dosavadním výsledkem jsou pastely, akrylové kresby a kniha o problémech autenticity tvoření. Ta bude pokřtěná při vernisáži. Jako celek je to zážitkový koncept. Není pro mne důležitý výsledek, nýbrž zkušenost nebo svědectví z cesty," řekl o své tvorbě Michael Třeštík. Vernisáž, na které se bude křtít kniha Ta možnost tu prostě je, začíná v 18 hodin. Výstava potrvá do 30. srpna.

Festival Léto u zámku pokračuje i v srpnu
Zábřeh - Zábřežský festival Léto u zámku nabídne v amfiteátru na Masarykově náměstí zajímavé akce i v průběhu měsíce srpna. První srpnovou středu to bude rocková tancovačka pod otevřeným nebem v podání „hippies revivalu" s neobvyklým názvem 4WD. Návštěvníci akce se mohou těšit na největší hity kapel Doors, Rolling Stones a světoznámých rockových kytaristů Jimiho Hendrixe či Carlose Santany.

Ve středu 12. srpna nabídnou pořadatelé ze Zábřežské kulturní další „kino pod hvězdami", tentokrát úspěšnou českou pohádku Tři bratři, ve které spojilo síly autorské trio Svěrák – Uhlíř – Svěrák. Vznikl tak výpravný film s plejádou známých herců a oblíbených melodií, v němž hlavní role ztvárnili Vojtěch Dyk, Tomáš Klus a Zdeněk Piškula.

Po čase se do Zábřehu vrátí rovněž zahraniční folklorní soubory – účastníci jubilejního 25. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu v Šumperku. „Předběžně máme s pořadateli festivalu předjednány atraktivní soubory z Peru a Nového Zélandu. Ty na pódiu před zámkem vystoupí ve čtvrtek 13. srpna od 16 hodin," sdělil jednatel Zdeněk David.

Zábřežský letní festival zakončí ve středu 19. srpna dvě slavné hry Antona Pavloviče Čechova v podání ochotníků z Václavova u Zábřehu. „Jednoaktovou komedii Medvěd u nás proslavila především televizní inscenace se Stellou Zázvorkovou a Janem Werichem. Veselohra Námluvy pak pojednává o tom, jak to dopadne, když do námluv statkáře Lomova a jeho sousedky Natálie Stěpanovny vstoupí letitý spor o Volí loučky," přiblížil Zdeněk David.

Koncert 5. srpna má začátek ve 20 hodin, letní kino a divadlo začnou o hodinu později, areál se však pro návštěvníky otevře vždy o půl hodiny dříve. Vstupné je dobrovolné, v případě filmové projekce činí symbolickou padesátikorunu. Připraveno bude také občerstvení a v případě kina a divadelního představení i sezení na pohodlných plastových židlích.

Poutníci se setkají s arcibiskupem
Zlaté Hory – Na tradiční putování ke kostelíku Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor se věřící vydají v sobotu 8. srpna. Procesí vychází v 9 hodin od areálu Bohema ve Zlatých Horách. Mše svatá, kterou bude celebrovat arcibiskup Jan Graubner, se uskuteční v 11 hodin. Poté následuje koncert brněnského komorního sboru Magnificat, který bude zpěvem doprovázet mši. Ve 14 hodin je na programu svátost požehnání a uctění relikvií sv. Jana Pavla II. Pro ty, kteří se nemohou vydat pěšky, bude přistaven autobus. Ten vyjíždí od fary v 8 hodin a bude nabírat poutníky na všech obvyklých zastávkách. Zpět pojede po ukončení pouti.

V Rapotíně se zahrádkáři pochlubí mečíky
Rapotín – Tradiční výstava mečíků zaplní v sobotu 8. a v neděli 9. srpna kulturní centrum v Rapotíně. Návštěvníci budou moci obdivovat vedle mečíků také jiřiny a lilie. Pěstitelé budou také nabízet k prodeji jarní cibuloviny, květiny a další zahrádkářské výpěstky. Připraveno bude také bohaté občerstvení včetně mysliveckých specialit. Výstavní prostory budou otevřeny v sobotu do 9 do 17 hodin a v neděli od 9 do 16 hodin.

Sochař vystavuje v Dolním Údolí
Dolní Údolí – Výběr z díla sochaře Jana Bindra si budou moci prohlédnout zájemci v kostele sv. Acháce v Dolním Údolí u Zlatých Hor. Vernisáž se uskuteční v sobotu 8. srpna v 15 hodin. Sochy si veřejnost bude moci prohlédnout do 5. září.

Park u sanatoria Edel obsadí řezbáři
Zlaté Hory - Obdivovat práci řezbářů mohou zájemci od 9. do 16. srpna v parku Sanatoria Edel ve Zlatých Horách. Koná se zde každoroční sochařské symposium Zlatá Hoblina. Řezbáři se pustí do dřevěných špalků, které by se po týdnu práce měly proměnit ve skulptury.

Malá Morava ožije tradičními slavnostmi
Malá Morava – Hřiště v místní části Malé Moravy Podlesí ožije o víkendu Malomoravskými slavnostmi. Pořadatelé připravili bohatý program, který odstartuje ve 14 hodin a potrvá až dlouho do noci.

„To své si vybere opravdu každý. Návštěvníci budou moci sledovat karnevalovou show, kouzelnické vystoupení, houslovou kreaci, koncerty kapel či fakírskou ohňovou show," vyjmenovali pořadatelé. V deset hodin večer rozsvítí oblohu ohňostroj a od půl jedenácté bude hrát k tanci a poslechu skupina Protektor.

Zájemci mohou strávit víkend v papírně
Velké Losiny – Proniknout do papírenského řemesla budou moci lidé, kteří o víkendu zamíří do Ruční papírny ve Velkých Losinách. Ta bude v sobotu 8. a v neděli 9. srpna otevřena pro veřejnost po oba dny od 10 do 17 hodin. „Zájemci si budou moci vyzkoušet čerpání papíru, výrobu obálek a pečetí, mramorování papíru, výrobu notýsku či přání, poskládat origami a proniknout do tajů kaligrafie či knihtisku," nastínili program pořadatelé.

Pro malé děti budou připraveny nejrůznější atrakce, například trampolína, malování na obličej, nafukovací skluzavka, projížďky na koních i historický kolotoč.

Připraveno bude bohaté občerstvení včetně grilovaných specialit i ochutnávka vín.

Součástí programu Víkend v papírně bude sobotní promítání filmu Domácí péče, který získal ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Představení začíná v devět hodin večer, vstupné je 80 korun.

Senioři nabízejí ke koupi svá díla
Libina – Prodejní výstavka výtvarných prací klientů Domova důchodců v Libině je v současné době v místní knihovně. Výrobky z keramiky a další díla si zájemci mohou prohlédnout či zakoupit do konce prázdnin. Knihovna je otevřená v úterý, ve středu a v pátek od 9.30 do 11.30 a od 12 do 17 hodin, v sobotu od 9 do 11 hodin.

Klub 60+ zve na výstavu
Hanušovice – Klub 60+ Hanušovice zve příznivce umění na výstavu obrazů a kreseb výtvarníka Milana Pavelky. Expozici si budou moci zájemci prohlédnout v místním kulturním domě do 18. srpna. Kulturní stánek je otevřen denně od 11 do 17 hodin.