Galerii naplní malby, kresby a loutky
Šumperk – Galerie Jiřího Jílka v Šumperku bude v září hostit výstavu Otakara Zeminy s názvem Malby, kresby, loutky. Vernisáž výstavy proběhne ve středu 2. září od 18 hodin. Výstavu uvede autorův syn Jaromír Zemina. „Oba měli všechny předpoklady pro dráhu malíře, ale shodně zvolili jinou cestu. Otakar Zemina, absolvent akademie u Jakuba Obrovského a Vojtěcha Hynaise, dal přednost pedagogice, ale až v závěru života se vrátil k malbě. Syn Jaromír kreslil hlavně v mládí, aby se pak už plně věnoval teorii," představil autora a jeho syna Miroslav Koval, který se stará o náplň Galerie Jiřího Jílka. Výstavu si zájemci mohou prohlédnout do 29. září.

Knihovna představí krajinu Josefa Luckého
Šumperk – Výstavní prostory Městské knihovny v Šumperku zaplní malby krajin. K vidění budou práce malíře samouka Josefa Luckého. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 3. září v 17 hodin. Zájemci si obrazy budou moci prohlédnout do 4. listopadu. Josef Lucký (*21. 9. 1912, + 20. 5. 2011) se malování začal více věnovat až po roce 1950. Jeho zájem se soustředil na krajinomalbu. Vystřídal různé techniky. Byl samouk a jeho ateliérem byla kuchyň. Náměty čerpal při mnoha vycházkách přírodou, ale také z fotografií a jiných předloh.

„Pan Lucký patřil k nejstarším čtenářům šumperské knihovny nejen věkem, ale také počtem let, kdy k nám pravidelně přicházel pro knihy. Při jedné z jeho návštěv přišla řeč na malování a tehdy vznikl záměr na uspořádání výstavy. Bohužel se jej nepodařilo realizovat za života Josefa Luckého. Činíme tak alespoň dodatečně v rámci cyklu pořadů Setkávání se seniory, a to díky pomoci rodiny pana Josefa Luckého," uvedla ředitelka knihovny Zdeňka Daňková.

V pivovaru to rozbalí Argema, Petra Janů i Horýže Slíže
Hanušovice – Petra Janů, Dalibor Janda s kapelou Prototyp, slovenské Horkýže Slíže, Argema či Kabát revival – to jsou největší taháky pivovarských slavností, které obsadí v pátek 4. a v sobotu 5. září Pivovar Holba v Hanušovicích.

Slavnosti skvělé hudby a dobrého piva odstartují v 16 hodin hodinovým koncertem kapela Vagon Rock Machine. Po ní vystoupí na pódium Abba Stars. D osmi hodin večer pak potěší své fanoušky Dalibor Janda. Od 15 do 17 hodin si zájemci také budou moci prohlédnout pivovar od sklepa až po půdu za doprovodu zkušených zaměstnanců.

V sobotu se pivovarská areál v Hanušovicích otevře přesně v poledne. Návštěvníci si budou moci vybrat ze tří scén, jedna z nich bude mít speciální program pro děti. Na hlavní scéně zahraje od 12.30 hodin Notorest, připraveno je i taneční vystoupení. První sobotní hvězda, kterou je Petra Janů, to rozbalí v 14.30 hodin. Po oficiálním zahájení slavností na pódium vystoupí kapela Wishmasters, Kabát revival a ve 20 hodin spustí rockový nářez Argema. Slovenské Horkýže Slíže přijdou na řadu před devátou hodinou večerní.

Na druhou scénu by se měli zaměřit především ti, kteří rádi soutěží v nejrůznějších pivních disciplínách. Právě zde totiž budou vládnout soutěže proložené hudebními vystoupeními. Hrát zde budou od 13.30 do 21.30 hodin kapely Corouhave, Reflexy, Volant a Kryptor.

Dětská scéna, kterou návštěvníci najdou u Pivovarské restaurace, se otevře ve 13 hodin. Připravena zde bude veselá pouť s hosty Jú a Hele, dětský koktejl Ládi Dobeše s písničkami a soutěžemi i taneční ukázky. Po páté hodině tu bude vyhrávat Bludověnka, od 19 hodin bude pódium patřit cimbálovce a od půl deváté večer pak písničkám Waldemara Matušky.

Vstupenka do pivovarského areálu na oba dny přijde v předprodeji na 120 korun, lístek na pátek je za 60 a na sobotu za 100 korun v předprodeji, na místě za ni zaplatíte o padesát korun víc.

Bluesrocková pařba bude na zahrádce restaurace
Jeseník – V pátek 4. září se v restauraci Gemer v Jeseníku odehraje bluesrocková pařba s kapelou Yes Blues. Hudebníci rozezní své nástroje ve 20 hodin. Při špatném počasí se koncert přestěhuje do klubu. Vstupné je 50 korun.

Chovatelé se pochlubí svými úspěchy
Javorník - Český svaz chovatelů Javorník pořádá od soboty 5. do neděle 6. září výstavu drobného zvířectva. Chovatelé se pochlubí svými úspěchy na zahradě Karla Ditterse z Dittersdorfu. Expozice se otevírá v 8 hodin.

Exkurze se vydá na Borůvkovou horu
Jeseník – Za historií Borůvkové hory se v sobotu 5. září vydá exkurze pořádaná Vlastivědným muzeem Jesenicka. Sraz účastníků je v 7.30 na autobusovém nádraží v Jeseníku, odkud se vyjede směr Javorník a Travná. Poté se skupina vydá pěšky na Borůvkovou horu a přes letiště a Sedm křížů dojde do Javorníku. Délka trasy je zhruba 15 kilometrů. Exkurzi povede pracovník muzea Milan Rychlý. Minimální počet účastníků pro uskutečnění exkurze jsou čtyři osoby, průvodce bude vybírat poplatek 30 korun.

Zemědělci budou slavit na dožínkách
Bělá pod Pradědem – Velká sláva se chystá v sobotu 5. září v Bělé pod Pradědem. V areálu ovčína se uskuteční Jesenické dožínky, bohatý program je připraven na celý den. Vše zahájí v 9 hodin mše v kostele sv. Jana Křtitele v Domašově. V Bělé slavnosti startují v 10 hodin. Návštěvníkům bude hrát country kapela Karlováci, zájemci budou moci ochutnat regionální potraviny, sledovat výcvik dravců. V 11.30 hodin vyjde od Relax centra na ovčín dožínkový průvod. V odpoledním programu vystoupí trubači, domácí ženský pěvecký sbor, Kelt Grass Band Stráské, Cimbálová muzika Jeseník, pěvecký sbor Tulovice I., Mužoretky z Písečné, Podorlický taneční soubor a dechová hudba Jesenická 12. Pořadatelé vyhodnotí soutěže o nejlepší kotlíkový guláš, o nejhezčí zahradu a další klání. Slavnost ukončí taneční zábava, která začíná v 19 hodin.

Letečtí modeláři mají sraz v Herolticích
Heroltice – Atraktivní podívaná bude v sobotu 5. září v Herolticích u Štítů. Od 14 do 19 hodin zde proběhne prezentace modelů letadel na dálkové ovládání. Občerstvení je zajištěno.

Turisté se vydají Za bludovským špekáčkem
Bludov – Na procházku spojenou s posezením u táboráku zvou pořadatelé. Tradiční pochod Za bludovským špekáčkem se uskuteční v sobotu 5. září. Turisté se mohou na sedmi nebo dvacetikilometrovou trasu vydat mezi osmou a devátou hodinou ráno ze zahrady kulturního domu. Cíl je ve Vlčím dole, kde si turisté budou moci opéct špekáček a zapojit se do soutěží. Odměněn bude nejmladší a nejstarší účastník závodu. Startovné je 20 korun, výšlap se koná za každého počasí.

Pohádku zahrají u nádrže Krásné
Šumperk – Na neobvyklé místo, k nádrži Krásné nad Šumperkem, se vydají herci souboru Divadla Šumperk. Pro děti si zde připravili pohádku Čertův švagr. Představení se uskuteční v sobotu 5. září v 16 hodin, vstupné je 30 korun. Tvůrci představení hledali nové způsoby, jak se posunout ve vyjádření. Na scéně se tak objevují loutky, symboly, živí herci a masky, díky kterým mají aktéři možnost vystoupit z klasické formy, a neobvyklými prostředky tak podněcovat k radosti, zvídavosti a novým nápadům. Dominantní částí scény je staré loutkové divadlo, loutky marionety a panely ztvárňující hlavní hrdiny a prostředí, které nabízí variabilní možnosti pro hraní.

Zahrádkáři vystaví své výpěstky
Bludov - Český zahrádkářský svaz společně s Obecním úřadem Bludov zvou na výstavu Zelenina a ovoce z vlastního pěstování, která se koná v místním kulturním domě v sobotu 5. a v neděli 6. září. Zájemci si budou moci expozici prohlédnout v sobotu od 14 do 19 hodin a v neděli od 10 do 16 hodin. Součástí akce bude výstava zahradní techniky a vyhlášení soutěže o Nejkrásnější okno, balkon, předzahrádku či dům a soutěž o největší dýni, nejkrásnější a nejchutnější výpěstek z donesené produkce. Vstupné je dobrovolné. Zájemci, kteří se chtějí zapojit do soutěží, musí své výpěstky donést do kulturního domu v pátek mezi 10. a 18. hodinou.

Na náměstí zahraje rocková kapela
Velké Losiny – Blues-rocková kapela Eric Clapton Cover Band potěší hosty a návštěvníky termálních lázní ve Velkých Losinách v neděli 6. září. Koncert začíná na náměstí lázeňské obce od 15 hodin.

Muzikanti se utkají v nohejbale
Šumperk – Tradiční nohejbalový turnaj osobností z hudební scény bude hostit v neděli 6. září Bratrušovské koupaliště. Cíbova noha začíná v 10 hodin, návštěvníci mohou přijít fandit týmům: Beg Bie Country, Zwattlox, Dying Passion, O5 a Radeček, Remote Djs, The Finally, Kabaret Dr. Caligariho, Šrouby, Petr Juřička, Shockwave, Koblížci a dalším. Vstup je volný.

V Lošticích se rozloučí s prázdninami
Loštice – Zábavné hudební odpoledne s kapelami Pohodáři a Písklata připravují pořadatelé na neděli 6. září od 14 hodin n hřišti TJ Slavoj Loštice. Vedle koncertů kapel si zde návštěvníci užijí kouzelníka Michala, folklorní soubory Orda a Ordička, zábavný program si připravil šašek Viky a diskotéku zařídí DJ Jarda. V případě nepříznivého počasí se akce přestěhuje do kulturního domu.

Šlágr v Zábřehu: Duo Aramis
Zábřeh - Série nedělních tanečních odpolední v zábřežském kulturním domě odstartuje již 6. září vystoupením populární dvojice Roman Rýdel a Vítězslav Murka, kteří patří mezi tváře známé především z televize Šlágr. Populární zlínské Duo Aramis zazpívá nejen oblíbené šlágry, ale i písničky ze zbrusu nového, v pořadí již třetího, alba. Vstupenky na čtyřhodinovou akci se začátkem ve 14 hodin lze zakoupit v prodejních místech Zábřežské kulturní. Ta již nyní nabízejí také vstupenky na zářijové setkání s dechovou hudbou Svárovanka ze Strážnice.

Kostel rozezní Motýli a jejich přátelé z Německa
Šumperk – Klášterní kostel v Šumperku bude v úterý 8. září od 18 hodin patřit sborovému zpěvu. Domácí dětský sbor si v rámci cyklu Motýli a jejich zahraniční kamarádi pozvali Junge Chöre München z Německa, Další koncert z cyklu se uskuteční 14. října. Pozvání Motýlů tentokrát přijal sbor s Jihoafrické republiky.

Vidnavský rodák představí své sochy
Jeseník - Galerii Vlastivědného muzea Jesenicka zaplní sochy z dílny vidnavského rodáka Jana Pospíšila. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 8. září v 18 hodin, v krátkém programu vystoupí kapela InsaneTV z Vidnavy.

Autor výstavy se zabývá sochou v tradičním významu. Motivy, které se v jeho tvorbě objevují, pocházejí z každodenního života, literatury, komiksů, filmů a popkultury, ale zároveň se vztahují k univerzálním systémům a ideám lidské společnosti. Jako sochař je Jan Pospíšil jasně figurálně zaměřen. Ale vyjadřuje se také materiálem, strukturou, důsledným tvarovým řešením. V roce 2005 spoluzaložil skupinu A12, která se pohybovala svými tématy mezi hororem a groteskou a uvedla se např. výstavou Romantický horor v pražské Galerii u Prstenu.

Od roku 2010 je Jan Pospíšil ředitelem Mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích, které výsledky každého ročníku prezentuje vždy na nábřeží v Hradci Králové.