VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled na týden

Šumpersko, Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka.

7.9.2015
SDÍLEJ:

Jazz Q Martina Kratochvíla.Foto: Martin Janek

Přednáška o obnově pramenů
Jeseník – Příběhy obnovy pramenů – na toto téma se uskuteční přednáška historika Jirího Glabazni. Akce se uskuteční v Zrcadlovém sále jesenických lázní v úterý 8. září v 18.45 hodin.

Ve Zlatých Horách vystavuje polský malíř
Zlaté Hory – Galerie Snop ve Zlatých Horách si pozvala do svých výstavních prostor polského malíře Lukasza Huculaka. Vernisáž výstavy s názvem Zlé ženy otevře autor slavnostní vernisáží v úterý 8. září v 17 hodin. Obrazy si zájemci budou moci prohlédnout do 10. října.

V Zábřehu startuje univerzita třetího věku i kurzy tanečních
Zábřeh - Téměř tři desítky kurzů nabízí pro letošní sezonu Zábřežská kulturní. Převažuje nabídka kurzů pohybových, z kurzů jazykových je nabízena výuka angličtiny, němčiny, španělštiny, francouzštiny a ruštiny. Nabídka výuky anglického jazyka čítá tři jazykové úrovně a přihlásit se lze i do anglické konverzace. Kompletní přehled kurzů a přihlášky jsou k dispozici v infocentru nebo na webové stránce www.kulturak.info.

Nabídku doplňují tradiční kurzy tance a společenského chování pro středoškoláky a taneční večery pro dospělé páry. Do kurzu tanečních, jež jsou určeny především pro studenty středních škol ze Zábřehu, ale i Šumperku a Mohelnice, přijímá kulturní dům přihlášky do 9. září. První taneční lekce se uskuteční 22. září, výuce tanců však bude předcházet informativní schůzka všech přihlášených, která je naplánována na úterý 15. září se začátkem v 16.30 hodin.

Kurzy povedou manželé Eva a Petr Kolčavovi, trenéři III. třídy tanečního sportu. Poplatek za dvanáct lekcí včetně závěrečné kolony činí 1.200 korun. „Součástí tanečních bude i letos společenský raut, který zařadíme do jedné z vyučovacích lekcí. Na ní se tanečníci dozvědí i základní pravidla, jak se na rautech a podobných společenských událostech chovat," uvedla Dagmar Ziková. „Kapacita kurzu tanečních je omezena, proto doporučujeme podat přihlášku a současně uhradit kurzovné co nejdříve," dodala.

Letošní novinkou je spuštění Virtuální univerzity třetího věku, která se setkala se značným ohlasem. Pilotní kurz na téma Astronomie odstartuje v kulturním domě už začátkem září.

Výstava bude plná her a tvoření
Mohelnice - Ve středu 9. září bude v mohelnickém muzeu zahájena výstava s názvem zapůjčeným z lidové písně „Když jsem já sloužil to první léto…" a podtitulem Chov hospodářských zvířat. Jde o etnografickou výstavu představující život obyčejných lidí se zaměřením na chov hospodářských zvířat, což by jeden ze zdrojů obživy v minulosti. Zastoupeny budou kráva, kůň, koza, ovce, prase, drůbež, ale i pes a kočka. Výstava také představí předměty, které člověk používal při jejich chovu. Nebude chybět výtvarné ztvárnění domácích zvířat v lidovém umění, například na džbánech, obrázcích na skle nebo dřevořezbách. „Výstavu doprovází mnoho interaktivních her, pomocí nichž budou nejmenší návštěvníci poznávat život domácích zvířat. Pro děti z mateřských a základních škol jsou opět připraveny i interaktivní prohlídky spojené s tvořením," řekla o expozici mluvčí muzea Martina Buchtová. Výstava bude zahájena 9. září v 9 hodin a potrvá do 15. listopadu.

Jazz Q s Martinem Kratochvílem zahraje v Šumperku
Šumperk - Do Šumperka po letech míří art-rocková skupina Jazz Q v čele s klávesistou a skladatelem Martinem Kratochvílem. V sestavě nebude scházet skvělý kytarista Oskar Petr. Koncert bude hostit velký sál Domu kultury v Šumperku ve čtvrtek 10. září od 19 hodin. Vstupenka stojí v předprodeji 150, v den akce podraží na 190 korun.

Jazz Q patří k nejzásadnějším hudebním tělesům, jakými se může česká kultura od 60. let pyšnit. Kapelu založil v roce 1964 Martin Kratochvíl a Jiří Stivín, ovlivněni free jazzem a jinými exkluzivními jazzovými proudy. Jazz Q si pak přes řadu personálních změn udržel zcela jasnou a vyrovnanou tvůrčí kontinuitu.

Herci servírují Kočičí jazýčky
Šumperk – Komedii Kočičí jazýčky budou servírovat herci amatérského divadelního souboru Studio D 123 ve čtvrtek 10. září od 19 hodin na malé scéně šumperského divadla Hrádek. Soubor si pro diváky připravil ztřeštěnou, emocemi prošpikovanou a napínavou komedii v režii Lucie Šmejkalové a Milana Cimeráka. Vstupné je 70 korun.

Pražská kapela Ille rozezní Eneu
Jeseník – Kavárnu Ennea v Jeseníku rozezní v pátek 11. září pražská alternativně popová skupina Ille. Koncert začíná ve 20 hodin. Kapela je známá svou hravostí, chytrostí, svébytnou poetikou a působivou atmosférou. Vstupenka přijde na 90 korun.

Rytíři oslaví narozeniny na zámku
Bludov – Na zámku v Bludově se chystají Žerotínské slavnosti, na kterých bude velká narozeninová párty k 15. výročí skupiny historického šermu Páni z Bludova. Vše vypukne v pátek 11. září v 19 hodin dobovým průvodem od žerotínské hrobky do zámeckého parku. Zde pak proběhne zahajovací ceremonie, diváci se mohou těšit na rytířské souboje a ohňovou show. Vše budou podbarvovat doboví bubeníci Tambour.

Sobotní bohatý program je plánován od desátého diny ranní do desáté večerní. Vedle oslavenců se představí Mohelnická sebranka, Conducti Valašské Meziříčí, kejklíř Tomáš Křupala, dobová hudba Codex a kapela Zbořec. Připraven bude dobový jarmark a také speciality ze zámecké kuchyně, scházet nebude točené pivo a burčák z jižní Moravy.

Každou celou hodinu od 11 do 17 hodin si mohou zájemci prohlédnout zámek za doprovodu průvodce, v 18 hodin je na programu přednáška historika Drahomíra Polácha na téma Žerotínové na severozápadní Moravě. Akci bude moderovat Iva Baslarová.

Festival Zahrada se rozloučí s létem
Jeseník – Rozloučení s létem a k tomu pořádná nálož muziky, to je Zahrada festival. Ten obsadí v sobotu 12. září od 11 hodin areál Astur v Tovární ulici Jeseník. V programu se představí kapely Insane TV, Pětičlenné trio, Igor Klokov, Klubíčko, O5 a RADEČEK a další. Návštěvníci budou moci ochutnávat produkty místních výrobců a producentů, pořadatelé lákají na řemeslné workshopy, tvůrčí dílnu pro děti i bohaté občerstvení.

Folkový písničkář míří do Jeseníku
Jeseník – Folkový písničkář Vojta Kiďák Tomáško potěší své příznivce z Jeseníku a okolí. Své nestárnoucí hity i nové skladby zahraje v sobotu 12. září v 19 hodin v Zrcadlovém sále jesenických lázní. Vojta Kiďák Tomáško je autorem nejméně 250 půvabných písniček veselých, ale i vážných, o lásce, o přírodě, o přátelství, písniček o víře i naději v lepší svět.

Jesenická výtvarná skupina míří do Rovenska
Rovensko – Galerie Kafé Rovensko připravuje na sobotu 12. září vernisáž výstavy obrazů, grafik a koláží Jesenické výtvarné skupiny. Jde o dlouhodobě pracující seskupení výtvarníků s plejádou výstav a akcí včetně značného podílu na kulturní činnosti v samotném městě Jeseníku. Vernisáž začíná v 18 hodin.

Divadlo zahájí sezonu situační komedií
Šumperk – Situační komedie pod taktovkou osvědčené dvojky Józef Z. Czernecki a Anna Franta – takový bude start letošní divadelní sezony v Šumperku. Premiérové představení S tvojí dcerou ne začíná v sobotu 12. září v 19 hodin.

Situační komedie z pera Antonína Procházky je příběhem docela obyčejných manželských párů snažících se předejít možné manželské krizi. „Styčným bodem je dívka Sandra. Její rodiče jsou typickým manželským párem středního věku. Do jejich vztahu se vloudil stereotyp a vzájemné soužití nenabízí již nic nového. Proto se rozhodli, že se dají dohromady s jiným manželským párem, který prožívá obdobnou situaci," nastínil děj inscenace ředitel divadla Matěj Kašík.

Problémem však je, kdo dohlédne na Sandru v době, kdy se rodiče chtějí opětovně sbližovat a poznávat něco nového. K hlídání se uvolí postarší seriózní strýček Luboš, který se v blízkosti mladé a energické dívenky mění v puberťáka.

Celý propletenec různých vtípků, gagů a nejrůznějších nedorozumění ještě navíc okoření svou přítomností zloděj Česťa. „V této inscenaci se můžete těšit na práci již divácky osvědčeného tandemu Józef Zbigniew Czernecki a Anna Franta a na skvělou zábavu prošpikovanou hudbou v podání bravurního klavíristy a skladatele Zdeňka Dočekala," doplnil ředitel Kašík.

V hlavních rolích se představí Olga Kaštická, Petr Komínek, Dana Růžičková, Jan Kroneisl, Karolína Hýsková, Patrik Francl a Vít Pištěcký.

Na premiérové představení je možné si dokoupit vstupenku za 240 korun, přednostně je inscenace určena pro premiérovou skupinu P.

Na burze se budou prodávat věci na děti
Bludov – Tradiční bazar dětského zboží chystá kulturním dům v Bludově. Akce se uskuteční v sobotu 12. září od 9 do 11 hodin. Zájemci o rezervaci prodejného místa se musí přihlásit nejpozději do 10. září v kulturním domě v Bludově. Lze nabízet, oblečení, obuv, dětské autosedačky, kočárky, kola, koloběžky, odrážedla, hračky, dětské knížky, školní potřeby, sportovní výbavu a další věci určené pro děti do 15 let.

V Rejvízu chystají závod v lukostřelbě
Rejvíz – Lukostřelecké závody a spoustu další zábavy připravují pořadatelé na sobotu 12. a neděli 13. září u chaty Orlí vrch v osadě Rejvíz u Zlatých Hor. Hlavní závod v lukostřelbě pro veřejnost se koná v sobotu od 10 hodin, návštěvníci budou moci také navštívit jarmark řemesel, připraveno bude občerstvení. Nedělní program začíná již v 9 hodin ráno, kde se uskuteční vedlejší závod pro veřejnost. Přihláška a informace o závodě jsou na: www.lukostrelec.cz. Vstup je zdarma.

Město Hanušovice slaví narozeniny
Hanušovice – Velký narozeninová párty se chystá v Hanušovicích. Oslavy vypuknou v sobotu 12. září ve 13 hodin v areálu místního kulturního domu. Připraveny budou nejrůznější aktivity uvnitř i venku. Představí se žáci Základní umělecké školy v Jindřichově, vedení města pokřtí knihu o Hanušovicích, na programu je i řezbářská show Jaroslava Pecháčka. Po celé odpoledne bude připravena i zábava pro děti, nad kterou si vzali patronát místní hasiči. Během oslav budou také vylosováni výherci soutěže Hasiči u nás v Evropě. Bohaté občerstvení bude zajištěno.

Do Šumperku se vrací Martin Sausage Dohnal
Šumperk – Výstavní prostory U Lávky v šumperském divadle dle zaplní kresby a sochy výtvarníka Martina Sausage Dohnala. Vernisáž výstavu s názvem Ohryzek pomeranče otevře v sobotu 12. září v 17 hodin. V programu vystoupí hudebník a skladatel David Rotter.

Martin Sausage Dohnal se narodil v květnu 1969 v Hranicích na Moravě. Od dvou let žil v Šumperku, kde navštěvoval základní školu a gymnázium. V roce 1987 vstoupil do armády jako posluchač Vojenské akademie Antonína Zápotockého v Brně. Po sametové revoluci odešel do civilu. Výtvarnou tvorbou se zabývá od mládí. První výstavu mel v roce. Na základní škole navštěvoval lidovou školu umění, ale jinak nemá umělecké vzdělání a je autodidaktem. V současné době kreslí, maluje a vytváří skulptury z ytongu. Pracuje jako grafik a výtvarník na volné noze. Žije a tvoří v malebné vesničce Pojedy u Nymburka.

Expozici návštěvníci divadla budou moci prohlédnout do 31. října.

Sezonu Bravo zahájí americký pianista, v říjnu přijede Václav Hudeček
Zábřeh - Úvodní koncert nové sezony hudebního cyklu Bravo Zábřeh obstará vystoupení amerického pianisty, varhaníka, dirigenta a skladatele Roberta Israela, který se v neděli 13. září představí v sólovém klavírním recitálu.

Israel, jenž je ve světě znám a ceněn především jako autor filmové hudby, vystoupí v kostele sv. Barbory od 16 hodin. Vstupenky na tento koncert v hodnotě 70, resp. 100 korun již nabízejí prodejní místa Zábřežské kulturní.

Žijící světovou hudební legendu, houslového virtuosa Václava Hudečka ve společném koncertu s cembalistou Martinem Hrochem a za doprovodu předního českého orchestru Barocco sempre giovanne uvidí příznivci klasické hudby v kostele sv. Barbory v neděli 18. října.

Podzimní sezonu Bravo zakončí 29. listopadu koncert violoncellového souboru Solitutticelli cello quartett tvořeného hudebníky brněnské filharmonie. „V programu koncertu tohoto unikátního kvarteta zazní nejen skladby J. S. Bacha, G. F. Händela či W. A. Mozarta, ale například i posluchačsky atraktivní ukázky filmové hudby," uvedl dramaturg cyklu Bravo Martin Hroch.

Nejen stálým návštěvníkům koncertů Bravo nabízí Zábřežská kulturní abonentky v podobě slevových karet na sezonu 2015/2016. Cena jedné karty zůstává stejná jako v předchozích letech, tedy 90 korun. Zachována je i možnost zakoupit si zvýhodněnou slevovou kartu pro dvě osoby v hodnotě 140 Kč. Držitelé abonentek budou moci využívat výraznou slevu na vstupném a navíc jim budou pravidelně zasílány pozvánky na jednotlivé koncerty. Těch je plánováno pro letošní sezonu celkem devět.

Hovory u klavíru budou v Kapli
Jeseník – Hudební pořad Hovory od klavíru rozezní v pondělí 14. září v 19 hodin Kapli v Jeseníku.

Účinkuje brněnská profesorka Věra Lejsková, moderátor Českého rozhlasu Jiří Holoubek a Kytarové kvarteto ZUŠ ve složení Filip Novotný, Jakub Nosek, Jan Dvořák, Petr Barták a Nikola Slowiková. Tento komponovaný večer uzavře IX. cyklus koncertů Vlastimila Lejska. Vstupné je dobrovolné.

Výstava představí jeskyni Na Špičáku
Jeseník - Výstava k 130. výročí zpřístupnění jeskyně Na Špičáku se otevře v úterý 15. září ve foyer před Hlavním výstavním sálem Vlastivědného muzea Jesenicka. Výstava návštěvníky provede historií a současností tajemného podzemí pod kopcem Velkým Špičákem u Supíkovic prostřednictvím souboru fotografických panelů a modelu „srdcové" chodby v reálném měřítku. Vstup na výstavu je volný.

Bylinkář bude besedovat v Bludově
Bludov – Na besedu s odborníkem přes bylinky, Vladimírem Vytáskem z Litovle, zve kulturní dům v Bludově. Beseda je na programu kulturního stánku v úterý 15. září od 18 hodin. Na přednášce, se seznámíte s praktickým poznáváním léčivek rostoucích v místních lokalitách a jejich využitím při léčení nemocí. Vladimír Vytásek píše o bylinách od roku 2002 do časopisu Receptář a v současné době připravuje knihu. Bylinkaří od roku 1984, kdy si pomocí bylinek bez použití jiných léků vyléčil žaludeční vředy. Při své zahradnické praxi začal pěstovat vzácnější léčivky. Vstupné je 30 korun.

Autor: Soňa Singerová

7.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdo bude zastupovat Olomoucký kraj ve Sněmovně
12

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Sofie Drinková, 12. 10. 2017, Bruntál 
20

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Zase o gól, Draci těsně prohráli i ve Valašském Meziříčí

Také druhé utkání předposledního říjnového týdne skončilo pro šumperské hokejisty neúspěchem. A stejně jako ve středu na opavském ledě i v sobotu ve Valašském Meziříčí z toho byla těsná prohra 3:2.

Propad levice v kraji je obrovské překvapení, říká politolog

Neúspěch tradiční levice a naopak vysoký zisk hnutí ANO, který v Přerově a dalších městech výrazně překonal celostátní výsledek favorita voleb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení