Historik bude přednášet v lázních
Jeseník – Muž, který nás zbavil olova, to je přednáška, na kterou zve posluchače historik Jiří Glabazňa. Přednáška se uskuteční ve středu 16. září v 18.45 hodin v Zrcadlovém sále jesenických lázní.

Galerie vystaví výrobky z kostí a parohů
Šumperk - Kosti, lebky, parohy a výrobky z nich představí výstava, kterou připravuje Vlastivědné muzeum v Šumperku. Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 17. září v 17 hodin v Hollarově galerii. K vidění budou zoologické a historické předměty ze sbírek šumperského muzea a Lovecko-lesnického muzea na zámku v Úsově, exponáty doplní informační texty. Interaktivnost výstavy podtrhnou praktické aktivity, zaměřené na doplnění znalostí žáků základních i středních škol.
Výstava potrvá do 1. listopadu.

Duchovní hudba bude tři dny znít Šumperkem
Šumperk – Mezinárodní festival duchovní vokální hudby již po dvanácté míří do Šumperku. Posluchači se mohou těšit recitál v podání vídeňských sólistů, ti svým zpěvem rozezní klášterní kostel ve čtvrtek 17. září od 19 hodin. O den později se ve stejný čas představí nedávno vzniklý sbor Oculos meos ze Šumperka, Šumperský dětský sbor Motýli a Miešaný sbor Žilina. Sobotní program obstará německý soubor Voicemix Konstanz a Cantus s Jaroměře. Účastníci se s festivalovým publikem rozloučí v neděli v 9 hodin ekumenickou mší.

Zábřeh se bude bavit na podzimním jarmarku
Zábřeh - Pestrou programovou nabídku a možnost příjemného strávení celého dne nabízí letošní zábřežský kulturní jarmark, který se uskuteční v sobotu 19. září v okolí kulturního domu. „Z důvodu současné svízelné dopravní situace ve městě jsme letošní podzimní jarmark vrátili ke kulturnímu domu. V době konání akce budou uzavřena obě parkoviště v jeho blízkosti. Uzavírka se také dotkne části ulice Postřelmovská, objízdná trasa povede po ulicích Tunklova a Třešňová," upozornil Zdeněk David z pořádající Zábřežské kulturní.

Jarmark nabídne také ochutnávku regionálních potravin, kvalitní burčák z Velkých Bílovic, ale především bohatý celodenní kulturní program. V něm se představí Dechový orchestr ZUŠ Zábřeh, šumperská kapela Broadway nebo poprocková skupina Sabrage v čele s finalistou soutěže Česko hledá SuperStar Juliánem Záhorovským.

„Ve večerním programu uslyšíme symfonický rock v podání kolínského uskupení Ancient Desire nebo revival Doro & Warlock. Hlavním tahákem bude našlapaný keltský bigbít v podání osvědčené kapely Claymore ze Štětí, která nadchla návštěvníky zábřežského jarmarku už před třemi lety. Tu letos doprovodí i skupina tanečnic s prezentací skotských a irských tanců," zve na hudební vrcholy letošního jarmarku Zdeněk David.

Aktivity a atrakce pro děti i tvůrčí dílny nabídne dětské scéna domu dětí a mládeže Krasohled. Ekoscéna bude zaměřena na propagaci třídění odpadů a prezentaci společnosti EKOservis. Program na hlavní scéně doplní celá řada vystoupení zábřežských mažoretkových skupin, včetně skupiny nedávných mistryň světa, šermířské vystoupení, exhibice v aerobiku, taneční vystoupení skupin Next a Crusado i unikátní ohňová show. Chybět nebude ani malý lunapark.

Zajímavé zpestření v podobě Evropského dne jazyků připravilo pro dětské i dospělé návštěvníky jarmarku zábřežské infocentrum. To ve svém stánku nabídne možnost ověřit si znalosti naší mateřštiny, ale i cizích jazyků. „Účastníci soutěže se dozví spoustu zajímavostí, děti se zabaví při kreslení obrázků nebo skládání puzzle. Soutěžit se bude o řadu hodnotných cen, pro všechny účastníky pak budou připraveny drobné odměny," uvedla vedoucí infocentra Iva Kovářová.

Soubor přiveze Dobře rozehranou partii
Bludov – Divadelní soubor E. Vojana Brněnec přiveze v sobotu 19. září do Bludova inscenaci Dobře rozehraná partie. Hra popisuje příběh válečného veterána a nesnesitelného bručouna, kterému jeho syn přivede do domácnosti hospodyni. V tuto chvíli začíná boj o to, kdo si dokáže prosadit svou. Představení začíná v 18 hodin.

Hasiči se utkají v dovednostních soutěžích
Šumperk - Hasičský den pro veřejnost se uskuteční v sobotu 19. září v Pavlínině dvoře v areálu Vlastivědného muzea v Šumperku. V rámci šumperské ligy T. F. A. 2015 uspořádají dobrovolní hasiči z Temenice další ze série dovednostních soutěží. Od 13 hodin se návštěvníkům předvedou v různých soutěžních disciplínách, které mají simulovat zásahovou činnost za použití dýchací techniky. Soutěžit budou záchranáři z řad dobrovolných i profesionálních hasičů. Akce patří mezi doprovodné programy k výstavě Hasiči – pracovitost, statečnost, obětavost. Tou další bude jednodenní seminář na téma Historie a současnost hasičstva pro odbornou i laickou veřejnost. Setkání se uskuteční 23. září v přednáškovém sále šumperského muzea.

Herci pro děti nastudovali pohádku
Šumperk – Premiéra pohádky Aládin a jeho kouzelná lampa v nastudování souboru Divadla Šumperku se koná v sobotu 19. září v 19 hodin.

„U nás je příběh Aládína a jeho kouzelné lampy v obecném povědomí díky mnoha vydaným výběrům z pohádek Tisíce a jedné noci a především díky animovanému filmovému zpracování studia Disney. S trochou nadsázky bychom mohli hovořit o příběhu, v němž arabský „hloupý Honza" ke štěstí a princezně přišel. Původní verze pohádky, kterou se necháváme inspirovat my, se však od té Disneyho v mnohém liší," uvedl k inscenaci ředitel Divadla Šumperk Matěj Kašík

Doplnil, že záměrem tvůrců pohádky v čele s režisérem Vítězslavem Větrovcem je prostřednictvím jednoho příběhu z Tisíce a jedné noci, a také díky několika zhudebněným arabským básním, vytvořit na jevišti zcela osobitý svět arabských pohádek v mnohém odlišný od světa těch českých.

„V inscenaci jsou využity cizokrajné hudební nástroje, melodie a rytmy, ale rovněž i vůně a pachy, které divákům napomáhají do tohoto odlišného světa vstoupit a po dobu trvání představení v něm pobýt," doplnil Matěj Kašík. Vstupenka na pohádku stojí 70 korun.

Festival zahájí olomoučtí filharmonici
Javorník – Milovníci klasické hudby by si měli zapsat výrazným písmem do kalendáře termín sobota 19. září. V kostele Nejsvětější Trojice v Javorníku totiž začíná XXIII. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Karla Ditterse z Dittersdorfu. První koncert, který začíná v 19 hodin, obstará Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Petrem Chromčákem a sólistou Danielem Ariasem z Venezuely, který zahraje na violoncello. Lístek na koncert přijde na 100 korun, děti a senioři zaplatí polovinu.

Malířka vystaví fantazijní krajinu
Javorník – Obrazy výtvarnice Věry Procházkové zaplní Zrcadlový sál kulturního střediska v Javorníku. Expozice se otevře v sobotu 19. záři a lidé si ji budou moci prohlédnout do 1. listopadu. Věra Procházková je rodačka z Brna, absolvovala malbu u akademického malíře Eugena Nevana na Komenského univerzitě v Bratislavě. Vytváří sotva postřehnutelný opar přírodních tvarů. Kontury nejsou zcela ostré, spíše se rozplývají v mlze. Jsou to krajiny fantazijní, mnohdy ovlivněné mýty. Vstup na výstavu je volný.

Babouci přivezou lidové písničky
Libina - Jihočeská kapela Babouci, která je známá svým jedinečným podáním krásných jihočeských a šumavských písniček, potěší milovníky lidových písní v Libině. Těleso v čele s kapelníkem Petrem Shýbalem bude hrát v libinském kulturáku už po osmé v řadě. Přijďte si zatančit nebo popovídat s přáteli v sobotu 19. září v 17 hodin.

V šumperském muzeu to zavoní houbami
Šumperk – Tradiční výstava hub zaplní od čtvrtku 17. do soboty 19. září prostory před Rytířským sálem Vlastivědného muzea v Šumperku. Akci zdejší muzejníci ve spolupráci s mykology připravují již po šestnácté. I letos bude v rámci výstavy otevřena mykologická poradna vedená Bronislavem Hlůzou, ze Šternberka a Jiřím Lazebníčkem z Olomouce. Výstava se bude konat pouze v případě výskytu hub. Houby vystřídá autorská výstava Romany Krestýnové a manželů Eichlerových s názvem Dřevořezby a hlína. Expozice bude otevřena 24. září a potrvá do 1. listopadu.

Věřící se sejdou na poutním místě
Zlaté Hory – Na poutní místo u Zlatých Hor, ke kostelíku Panny Marie Pomocké, se v sobotu 19. září vydají věřící z celé země i Polska. Pouť národů, jak se akce jmenuje, začíná v 9.30 hodin. Mše svatá, kterou celebruje ostravsko-opavský biskup František Lobkowitz začíná v 11 hodin., ve 14 hodin je na programu pobožnost je cti Manny Marie.

Výtěžek z koncertu půjde na záchranu kostela
Horní Údolí – Již osmý benefiční koncert pro záchranu kostela sv. Jana Křtitele v Horním Údolí se uskuteční v neděli 20. září v 17 hodin. Účinkuje Campanula vocal, vstupné je dobrovolné.

V bludovském klubu zazní židovská hudba
Bludov - Kulturní dům Bludov pořádá v neděli 20. září koncert Židovská hudba pro violoncello.
Své umění představí Dominika Weiss Hošková (violoncello) a Jiří Hošek (violoncello, klavír, varhany). Koncert začíná od 17 hodin v Obecním klubu Bludov. V programu zazní skladby Ernsta Blocha, Maxe Christiana Friedrich Brucha a Davida Poppera. Lístky na koncert přijdou na 40 korun.

Dům kultury bude hostit mexický kabaret
Šumperk – Mexický kabaret o šíleném spisovateli přiveze do Šumperka Divadlo Anička a Letadýlko. Představení s názvem La Kantýna soubor odehraje v neděli 20. září od 19 hodin na jevišti velkého sálu Domu kultury Šumperk. „Nenechte si ujít omamný příběh lásky, horka, rozkvetlých gardénií. Příběh, kde je všechno tak trochu naopak - živí mají depku a mrtví chtějí žít. Rajčata vypravují, pálivé občerstvení hřeje, smrtka si lakuje nehty, mrtví zpívají a živá mexická kapela Los Hybleros hraje a hraje," zvou na představení pořadatelé. Ti prozradili, že jde o formu zpívané pohádky s rockovým doprovodem. Vstupenka přijde v předprodeji na 150, v den akce podraží na 180 korun.

Anička a Letadýlko přiveze pohádku
Šumperk – Velký sál Domu kultury v Šumperku bude v neděli 20. září od 10 hodin patřit především dětem. Anička a Letadýlko přiveze divákům pohádku Kill Will. Příběh je určen dětem od 6 let, vstupné je 70 korun.

Cyklus Klasika Viva zahájí Klavírista Matyáš Novák
Šumperk – Úvodní koncert 2. pololetí cyklu Klasika Viva 2015 obstará fenomenální sedmnáctiletý klavírista Matyáš Novák. Talentovaný interpret je letošním absolutním vítězem rozhlasové soutěže Concertion Praga. Koncert se koná v pondělí 21. září v klášterním kostele v Šumperku.

Matyáš Novák hraje na klavír od pěti let. V současné době je studentem gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové, Konzervatoře Pardubice ve třídě Jitky Fowler Fraňkové a od září 2013 rovněž studentem věhlasné klavírní akademie Incontri col Maestro v italské Imole ve třídě prof. Vovky Ashkenazyho. Zároveň navštěvuje hodiny klavírní improvizace a skladby u Jiřího Pazoura, pedagoga Pražské konzervatoře.

„Klavírista je vítězem řady národních i mezinárodních soutěží, naposledy se stal laureátem Mezinárodní rozhlasové soutěže mladých umělců Concertino Praga 2015 v duu s houslistkou Larisou Palochovou. Od šesti let hrál také na housle. I v tomto oboru dosáhl řadu úspěchů. Je držitelem cen Zlatý oříšek 2012 a Talent královéhradecké kultury 2013. Na skladatelské soutěži Artistes en herbe v Lucembursku získal cenu prezidentky a zakladatelky soutěže," představil talentovaného hudebníka pořadatel cyklu Klasika Viva Roman Janků.

Dodal, že Matyáš je vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem, velkým znalcem a milovníkem železniční dopravy, členem Českého svazu chovatelů a prozradil, že ve volném čase rád peče. Vstupenka na koncert stojí 100 korun.

Muzeum připravilo expozici o těžbě nerostů
Jeseník – Výstava s názvem Dobrodružná cesta těžby jesenických nerostů se otevře ve Vlastivědném muzeu Jesenicka v úterý 22. září. „Těžba nerostů měnila tvář krajiny i podobu lidských sídel, podílela se na každodenním životě zdejších lidí, pomáhala přežít v tvrdých horských podmínkách, tříbila dovednosti a měla svůj podíl i na vzdělanosti obyvatel Jesenicka," uvedla k výstavě Viera Večeřová, která expozici připravila společně s Josefem Večeřou. Vernisáž proběhne od 18 hodin v hlavním výstavním sále Vodní tvrze v Jeseníku.

Zavolejte si o lístky na Svárovanku
Zábřeh - Taneční odpoledne se slováckou dechovou hudbou Svárovanka ze Strážnice, kterou znají příznivci dobré dechovky z rozhlasu i televize, připravuje Zábřežská kulturní na neděli 27. září. Název kapely, která bude vyhrávat od 14 do 18 hodin, je odvozen od jména vinařské trati v okolí Strážnice – Svárové. Pro návštěvníky jsou připraveny tradiční soutěže a losování o hezké ceny. Odpolednem provází herec a moderátor Vladimír Hrabal. Občerstvení všeho druhu zajištěno. Vstupné stojí 140 korun.