Dobrodruh bude vyprávět o Antarktidě
Šumperk – V dalším díle cyklu setkávání se zajímavými osobnostmi Via lucis, která pořádá volnočasové středisko Doris, se představí horolezec, dokumentarista a fotograf Mára Holeček. Setkání s ním se uskuteční ve středu 23. září od 18.30 hodin v Domě kultury v Šumperku. Marek Holeček píče články pro nejrůznější média, je reprezentant České republiky v horolezectví, na svém kontě má řadu ocenění za sportovní lezení, filmové dokumenty i přednáškovou činnost. Návštěvníky besedy zavede na Antarktidu. „Zvu všechna na povídání o jednom splněném lezeckém snu. Cesta začínala na malé jachtě z jižní Ameriky přes Drakeův průliv až k břehům ledového království," láká posluchače Marek Holeček. (sos) plné vstupné přijde na 70 korun, mládež a senioři zaplatí padesát korun.

Herec naservíruje slavného Cavemana
Šumperk – Slavná one man show Caveman míří do Šumperka. Představení je na programu Domu kultury v Šumperku ve čtvrtek 24. září od 19 hodin. Caveman je nejen obhajobou jeskynního muže, ale hlavně obhajobou inteligentního humoru z autorské dílny amerického dramatika Roba Beckeda. Inscenace představuje humorné přemýšlení o rozdílech mezi muži a ženami a o tom, jak tyto rozdíly vyvolávají často nedorozumění. Představení pro jednoho herce zaplňuje do posledního místa hlediště mnoha divadel v USA i v Kanadě. Obhajoba jeskynního muže byla poprvé uvedena na Broadwayi 26. března 1995 a po svém 399. uvedení 17. července 1996 se dočkala zápisu do divadelních kronik, když překonala několik historických rekordů. Vstupné na sezení je 330 nebo 360 korun.

Muzeum odkryje tajemství grafiky
Zábřeh – Ve čtvrtek 24. září se otevře v zábřežském muzeu výstava, která zavede návštěvníky do tajemství grafiky. Expozice prozradí vše podstatné o umělecké grafice. Odhalí nejen zákulisí grafických technik, ale představí především cenné listy ze známé Lukasovy sbírky staré světové grafiky. Návštěvníci si budou moci prohlédnout grafické nástroje, lisy i hotové štočky například od Františka Hoplíčka či Bohuslava Ošťádala. Mezi vybranými exponáty se nachází grafické listy z 16. století až po současnost, od výrazných osobností světového formátu po grafiky regionálního významu. Na výstavě samozřejmě nebude chybět tvorba Václava Hollara, jehož dílo je tentokrát prezentováno ilustracemi Ezopových bajek z let 1662–1666. Výstava bude zahájena vernisáží v 17 hodin a potrvá do 8. listopadu 2015.

Studentka zavede posluchače do Číny
Šumperk – O své zážitky ze studijního pobytu v Číně se podělí Jitka Vernerová s návštěvníky Městské knihovny v Šumperku v ulici 17. listopadu. Beseda se uskuteční ve čtvrtek 24. září od 17 hodin, vstupné je 50 korun. Jitka Vernerová se bude snažit posluchačům přiblížit vlastní postřehy, zajímavosti a zážitky, které v ní nejlidnatější země světa zanechala. Pokusí nastínit jak běžný život Číňanů, tak společenská tabu, kulturní zvyklosti a rozdíly, se kterými se musí každý člověk ze západního světa vypořádat.

Zahraje houslový virtuóz a skvělá klavíristka
Mohelnice – Nevšední zážitek čeká na návštěvníky mohelnického koncertu, která se koná v rámci cyklu klubu přátel hudby. Ve čtvrtek 24. září je v sále ZUŠ Mohelnice od 19 hodin čeká recitál houslisty Ivana Ženatého a klavíristky Sandry Shapiro. Umělci naservírují zajímavý program. Posluchači budou moci sledovat vrcholné umění komorní hry dvou technicky suverénních a ideálně sladěných muzikantů. Lístek na koncert stojí 70 korun.

Katapult v Šumperku slaví 40. narozeniny
Šumperk - Speciálním celoročním turné Katapult Retro Tour 2015 oslaví kapela zpěváka a kytaristy Oldy Říhy 40. výročí existence. Mezi zastávkami výroční koncertní šňůry nechybí ani Šumperk, a to v pátek 24. září.

Za uplynulých čtyřicet let písničky Katapultu zlidověly a na jeho koncerty dnes chodí čtyř generační publikum. „Stala se z nás taková rodinná kapela a to je víc, než jsem si kdysi mohl přát. Je to největší pocta, kterou může jakákoliv kapela na celém širém světě dosáhnout. Je to také určitě tím, že jsme po celou dobu nezměnili svoji image a chování, ať už na jevišti nebo v soukromí," míní frontman kapely Olda Říha.

Mnohaletou pouť Katapultu českou hudební scénou postihly dva tvrdé existenční údery. V letech 1980 až 1985 měla skupina zakázáno nahrávat nové desky, její jméno se nesmělo objevit v žádném z tehdejších médií a střídavě v různých krajích měla zákaz koncertovat. Ještě smutnější událostí byla smrt baskytaristy Jiřího Šindeláře v roce 2009. Z původní sestavy Katapultu tak zůstal Říha sám. Ještě téhož roku byla ale kapela obnovena v nové omlazené sestavě a o rok později dokonce vydala novinkové album Radosti života.

Zda to Katapultu pořád šlape jako kdysi, se mohou přijít přesvědčit fanoušci do šumperského Domu kultury, kde zazní hity jako Až, Hlupák váhá, Někdy příště, Lesní manekýn nebo Já nesnídám sám. Koncert začne v 19 hodin. Vstupenky v předprodeji vyjdou na 250 korun, v den akce lístek podraží na 290 korun.

Divadlo zve na pohádkovou premiéru
Šumperk – Kocourek Modroočko – tak se jmenuje pohádka, kterou nastudovali herci Divadla Šumperk. Pohádková premiéra se uskuteční v pátek 25. září v 10 hodin. Představení je sice zadáno pro školy, v pokladně však budou k mání volné vstupenky za 70 korun. V hlavní roli kocourka Modroočka je představí Jan Kroneisl, dále se představí Petr Komínek, Hana Vonzino, Olga Kaštická a Lucie Šmejkalová. Veselá hudební pohádka je určena pro děti od tří let.

Pražské divadlo přiveze pohádkový příběh
Zábřeh - Výpravný a dějově velmi bohatý příběh na motivy pohádky Boženy Němcové plný čar a překvapení přiveze v sobotu 26. září do zábřežského kulturního domu Liduščino divadlo Praha. Hrdinou inscenace je Vojta, kterému se zjeví kouzelný bílý koník a poradí mu, ať se vydá do světa. Mladík po dlouhém putování najde službu u čarodějnice, kde se stará o koně a úplnou náhodou vysvobodí zakletého prince. Za odměnu od něj dostane kouzelný divotvorný meč, pomocí kterého se pokusí vysvobodit krásnou princeznu. Pohádka je vhodní pro děti od 4 do 10 let, začíná v 16 hodin a trvá zhruba hodinu. Vstupenka přijde na 70 korun.

Jánský Vrch se otevře návštěvníkům i večer
Javorník – Po stopách ztracené dýmky kardinála Bertrama se mohou vydat milovníci historie, kteří zamíří v sobotu 26. září na noční prohlídku zámku Jánský Vrch v Javorníku. První návštěvníci se na neobvyklou prohlídku budou moci vydat v 17.30, další pak vždy po 15 minutách. Poslední výprava se vydá do památky ve 21 hodin. Návštěvníci za prohlídku zaplatí jednotné vstupná 70 korun, děti do tří let mají vstup zdarma.

V Jeseníku se chystá oslava piva
Jeseník - Oslava piva, tradice a pohody. Tak by se dala zhodnotit akce Svatováclavský minifest, která se letos bude konat 26. září, a to již po čtvrté v areálu Minipivovaru Jeseník. Návštěvníky čeká bohatá nabídka dvou desítek druhů piv jak z místního minipivovaru, tak z dalších minipivovarů v Česku, nebude chybět zábava pro děti i dospělé, hudební vystoupení kapel Jaguár, Brejle, No routes, Shit drive, dále například fotokoutek, discgolf, vláček lázeňáček a mnoho dalšího. Jesenický pivovar se otevře ve 13 hodin, vstup je volný.

Bílá paní zavítá na úsovský zámek
Úsov - V sobotu 26. září zavítá na zámek v Úsově Bílá paní. Tajemná průvodkyně provede návštěvníky po expozici Lovecko-lesnického muzea a vystoupá s nimi i na hradní ochoz. Na potemnělém nádvoří je nechá nahlédnout do strašidelného labyrintu a návštěvníci se také budou moci pustit do řešení hádanky pánů z Vlašimi. Vstupné je 90 korun pro dospělé a 45 pro děti.
Akce se uskuteční od 18 do 22 hodin.

Duo Jamaha potěší fanoušky v Mohelnici
Mohelnice – Oblíbení hudebníci Duo Jamaha známí především z TV Šlágr potěší své fanoušky v Mohelnici. Ve velkém sále kulturního domu budou koncertovat v sobotu 26. září od 15 hodin. Duo Jamaha působí na hudební scéně už 18 let. V současném složení, které tvoří otec Alfonz a syn Marián Kotvanovi, působí už 11 let. Vstupenka na jejich vystoupení stojí 150 korun.

Cestovatel se podělí o zážitky z Nepálu
Jeseník – Do dalekého Nepálu a na střechu světa Mt. Everest zavede posluchače horolezec a dobrodruh Libor Turek. Ten zavítá na besedu do jesenických lázní v sobotu 26. září v 19 hodin. Během přednášky promítne na tři stovky diapozitivů, Vstupné je 50 korun.

V Losinách bude Svatováclavská slavnost
Velké Losiny – V neděli 27. září se bude slavit svátek svatého Václava ve Velkých Losinách. Oslava svátku českého patrona se uskuteční ve velkém sále místního kulturního stánku od 19 hodin. Akci pořádá Římskokatolická farnost z Velkých Losin a Rapotína. K tanci a poslechu hraje skupina Cantus, občerstvení a doprovodný program je zajištěn. Na konci akce proběhne tombola.

Ve státní svátek jsou muzea zdarma
Region - V den státního svátku 28. září budou otevřena muzea v Šumperku, Zábřeh, Mohelnici a Památník Adolfa Kašpara v Lošticích pouze v dopoledních hodinách od 9 do 12 hodin. V tento den budou zmíněná zařízení přístupná zdarma. Lovecko-lesnické muzeum na zámku v Úsově bude v tento den otevřeno od 9 do 16.15 hodin, vstupné bude vybíráno dle platného ceníku.

Houslový virtuóz zahraje v Kapli
Jeseník – Slavnostní koncert ke Dni české státnosti se uskuteční ve sváteční pondělí 28. září v Kapli v Jeseníku. Milovníkům klasiky zahraje houslový virtuóz Václav Návrat. Benefiční koncert Anděl houslí začíná v 18 hodin. V programu určeném pro barokní housle zazní díla H. I. F.Bibera, J. S. Bacha i skladby samotného virtuóza. Třiapadesátiletý Václav Návrat je jednou z významných osobností světa autentické interpretace staré hudby v Čechách. Studuje intenzivně dostupné archivní materiály, věnuje se hře na barokní a klasicistní housle.

Nestárnoucí hity servírují šumperští herci
Šumperk – Nestárnoucí hity budou ve foyer Divadla Šumperk servírovat místní herci v úterý 29. září. Koncert s podtitulem Když nám bylo šestnáct začíná v 19 hodin. Zpívá Olga Kaštická, Petr Král, Karolína Hýsková a Tomáš Wurst za doprovodu Zdeňka Dočekala. Vstupné je 80 korun.