Čarovnu rozechvějí tóny didgeridoo; 7. dubna

Šumperk - Hráč na australský domorodý nástroj didgeridoo i tvůrce prototypů těchto instrumentů Tomáš Pilnaj vystoupí ve středu 7. dubna v šumperské Čarovně. Zemité vibrace dřevěného nástroje začnou Čarovnou znít od 19 hodin. Vstupné na vystoupení Lukáš Pilnaj D.I.G.S. Orchestra je 49 korun.

Jaké zvyky drželi předci? Odhalí přednáška; 8. dubna

Libina – Lidová kultura a obyčeje jsou tématem přednášky etnografky šumperského muzea Márie Kudelové, která se uskuteční 8. dubna v knihovně v Libině. Autorka se zaměří na zaniklé i dosud živé zvyky praktikované od masopustu až po období léta. Přednášku, která začíná v 17 hodin, doprovodí fotografie.

Ochutnávku vín doprovodí cimbálovka; 9. dubna

Zábřeh – Vínu, zpěvu a cimbálovce bude 9. dubna patřit foyer zábřežského kulturního domu. Páteční večer všem příchozím zpříjemní Zábřežská cimbálová muzika, která nedávno oslavila dvacet let od svého vzniku.

„Dát v tomto koutu Moravy dohromady muzikanty, kteří by holdovali cimbálovce, není zrovna snadné. Přesto se nám stále daří zpříjemnit hezkými písničkami řadu společenských akcí nejen v našem regionu,“ řekl současný primáš souboru Karel Fišnar.

Pro návštěvníky jsou připraveny nejen moravské a slovenské lidovky, ale také ochutnávka kvalitních vín. Slosovatelné vstupenky lze zakoupit v infocentru kulturního domu; tři výherci z akce si domů odnesou věcné ceny. Večer začíná v 19 hodin.

Kytarové duo zahraje v klášterním kostele; 9. dubna

Šumperk – Kytarové duo Lucie Juřičková a Eliška Purkertová vystoupí v pátek 9. dubna v klášterním kostele v Šumperku.

„Obě jsou absolventkami Základní umělecké školy v Šumperku, kterou navštěvovaly dvanáct let. Společně hrají už čtyři roky a nyní se rozhodly uspořádat vlastní koncert,“ prozradil příbuzný jedné z dívek Petr Kubelka.

V repertoáru zazní klasika od Johanna Sebastiana Bacha a Antonia Vivaldiho i díla dalších skladatelů. V druhé části si interpretky pozvou hosty, s nimiž zahrají rockové pecky, například Starway to heaven od Led Zeppelin. Podvečer s klasickou kytarou začíná v 18 hodin.

Malíř a spisovatel smeknou poklonu Jeseníkům; 10. dubna

Šumperk – Poctu Jeseníkům chce vzdát svou výstavou v šumperském divadle postřelmovský výtvarník Jaroslav Minář. Její vernisáž se uskuteční krátce před sobotní premiérou, 10. dubna v 18.30 hodin.

Návštěvníci budou moci obdivovat současnou Minářovu tvorbu, ale především třináctidílný cyklus Lyrické Jeseníky. Ten zdobí stěny nedávno otevřeného kulturního domu v Loučné nad Desnou, který jej na výstavu zapůjčil.

Výtvarníkovi byly při tvorbě cyklu inspirací texty Miroslava Kubíčka. S ním spolupracoval například při tvorbě kalendáře, který pro letošní rok vydalo Sdružení cestovního ruchu Jeseníky spolu s Kubíčkovou knížkou Pradědovy pohádky. Dokladem, že zájem o jesenickou krajinu oba umělce spojuje, je mimo jiné básnická sbírka Miroslava Kubíčka Bloudivá blízkost s Minářovými ilustracemi

Jaroslav Minář se zaměřuje na grafiku, malbu a plastiku. Ve své tvorbě kombinuje fantazijní náměty se skutečností. Uspořádal desítky výstav a každoročně se účastní přehlídek Ex Libris.

Sex, drogy a školní řád. To vše zhlédnou diváci v Hanušovicích; 10. dubna

Hanušovice – Drsnou komedii Sborovna s podtitulem Sex, drogy a školní řád uvede v sobotu 10. dubna od 19 hodin Dům kultury Hanušovice. Inscenaci nastudoval divadelní soubory Tyl Králíky a na jevišti se pod vedením Pavla Strnada představí Kamila Uhlířová, Alena Pinkasová, Martin Kos, Miroslav Černohous a další. Vstupné je symbolických čtyřicet korun, v předprodeji o desetikorunu méně.

Herci na Jesenicku sklidí úrodu za minulou sezonu; 10. dubna

Jeseník - Divadlo Petra Bezruče v Jeseníku ovládnou v sobotu 10. dubna divadelní soubory z celého regionu. V 9 hodin zde začíná letošní ročník Divadelní žatvy s podtitulem Co se urodilo v divadelních zkušebnách na Jesenicku.

Na pódiu se postupně vystřídají s drobnějšími i rozsáhlejšími inscenacemi soubor Gymnázia Jeseník, herci z tamější základní umělecké školy, děti ze Zlatých hor a soubory z Javorníku, Jeseníku, Kobylé a Vápenné. Podrobný harmonogram je k dispozici na webu Městského kulturního zařízení Jeseník. Celodenní vstupné činí 50 korun.

Plíživou kontru rozezní Café industrial a Občas Band; 10. dubna

Jeseník – V jesenickém klubu Plíživá kontra vystoupí v sobotu 10. dubna kapely Café Industrial a Občas Band. První jmenovaná propojuje žánry od jazzu přes rock až po elektronickou hudbu a stylově by se dala zařadit do žánru fusion nebo crossover. Občas Band hraje bigbít, ve kterém však nechybí prvky blues, jazzu a folku. Vstup stojí 50 korun.

Koncerty rozezní hned tři hudební kluby v Šumperku; 10. dubna

Šumperk – Příznivci živé muziky z regionu si v sobotu 10. dubna přijdou na své. Formace Flower Power, No Honey, Pakia, Laydown a Easing Daze vystoupí v rámci třetího ročníku Fugeos Rhezus Festu v H–Clubu. Akce začíná v 19 hodin, vstupné je 65 korun.

Rocková sklizeň se bude konat týž večer od 21 hodin na Kotelně. Svým příznivcům zahrají rockoví matadoři Omicron, které na pódiu vystřídá kapela Number Zwei. Lístek stojí 50 korun.

Hudební klub Music Machine do třetice rozezní punkové rytmy. Trubadoors před nedávnem nahráli studiovou nahrávku, která je k dispozici na profilu skupiny na webu bandzone.cz. Punk–rockovou formaci doplní zkušenější kolegové Infected, jejíž nové nahrávky jsou ke slyšení na téže adrese. Vstupné na akci je 30 korun.

Collegium Musicum uvede serenády a poezii; 11. dubna

Mohelnicko – Večer serenád a galantní poezie připravilo pro své příznivce na neděli 11. dubna mohelnické uskupení Collegium Musicum. Od 18. hodiny zazní pod taktovkou Milana Plodka díla Wolfganga Amadea Mozarta a Josefa Myslivečka. Sólové party přednesou Veronika Demelová, Eva Grúzová a Leoš Bílek. Dospělí zaplatí za vstupné 50 korun, děti a žáci základní umělecké školy mají vstup zdarma.

Lázně rozpálí flamenco; 12. dubna

Jeseník - Španělský kytarista Manuel Alonso vystoupí v pondělí 12. dubna v kongresovém sále jesenických lázní. Vystudoval klasickou kytaru, ale před dvanácti lety se začal věnovat flamencu. Milovníci ohnivých rytmů jej mohli slyšet sólově i jako interpreta flamenca, jazzu a národní mexické hudby v celé Evropě, Středním východě a Mexiku. Lístek stojí 80. korun.