Muzeum se inspirovalo přírodou; 13. dubna

Šumperk – Dvojici přednášek a vernisáž fotografické soutěže naplánovalo na nejbližší dny Vlastivědné muzeum v Šumperku.

Jak se žije kamzíkům a svišťům v Tatrách, to se dozví účastníci přednášky Pavla Balla, která začíná v úterý 13. dubna v 17 hodin.

O dva dny později od 17 hodin Magda Zmrhalová v přednáškovém sále muzea příchozí seznámí s památnými a významnými stromy na Šumpersku.

V úterý 20. dubna se uskuteční vernisáž 4. ročníku fotografické soutěže Jak vidím Jeseníky.

Letošního ročníku se v kategoriích krajina a rostliny a živočichové účastnila dvacítka fotografů. Na vernisáži, která začíná v 18 hodin, budou vyhlášeni vítězové soutěže.

Čarovnu rozezní zvuky houslí; 14. dubna

Šumperk - houslista, zpěvák a autor meditační hudby a písní Ivo Halkoci vystoupí ve středu 14. dubna v šumperské čajovně Čarovna. Program začíná v 19 hodin, vstupné činí 49 korun.

Jezuita bude vyprávět, jak prošel pěšky Evropu; 16. dubna

Šumperk - O svých tisíce kilometrů dlouhých pěších poutích bude v sobotu 16. dubna vyprávět jezuitský kněz František Lízna. Slyšet jej můžete od 19 hodin v šumperském farním středisku.

Lízna dlouhodobě působí ve Vyšehorkách na Mohelnicku. Věnuje se zejména pastoraci Romů a vězňů. Za komunistického režimu patřil k pronásledovaným osobám a nemohl se věnovat duchovnímu povolání. V posledních letech podnikl několik pěších poutí, například do Sandiaga de Compostela ve Španělsku nebo do města Chernes na Krymu.

Šestice mužů se změní ve hvězdy showbussinesu; 16. dubna

Zábřeh – Dvě hodiny zábavy přiveze do Zábřehu travesti skupina Screamers. Vystoupí v pátek 16. dubna ve zdejším kulturním domě a diváci uvidí a uslyší zpěvačky Cher, Lady Gaga, Evu Pilarovou a další hvězdy showbussinesu.
Šestice mužů do Zábřehu připravila novou show nazvanou Screamers naruby.

Její premiéra se konala před několika týdny a podle prvních ohlasů se jedná o jeden z nejlepších programů skupiny. Její členové v představeních využívají stále více divadelních prvků, mnohé písně se stávají komickými scénkami a divákovi se před očima odvíjí originální kabaret.

Mezi hvězdami české a světové populární hudby nebudou chybět Pussycat, Charlie Chaplin nebo Tina Turner. Pořad začíná v 19 hodin.

Kotelnu rozezní tvrdší rytmy; 16. dubna

Šumperk – Na dvojici koncertů mohou do šumperského klubu Kotelna o následujícím víkendu zavítat posluchači tvrdší muziky.

V pátek 16. dubna zde zahrají skupiny SkipJack, IQ Opice, Stand All Hazard, Vehykl.

O den později se představí trojice kapel MadGod, Doorface a Empty Hall of Fame. Lístek na každý z koncertů stojí 50 korun, začátky vystoupení pořadatelé stanovili na 19. hodinu.

Mistři dechovky zahrají v Zábřehu; 17. dubna

Zábřeh - Krojovaní Hulíňané budou další ze série dechových kapel, které vystoupí v zábřežském kulturním domě. Vítěz 10. mistrovství Evropy dechových hudeb přijede do Zábřehu v neděli 17. dubna. Hulíňané mají na svém kontě několik CD a úspěchy v soutěží Zlatá křídlovka. Čtyřhodinový taneční maraton začíná ve 14 hodin.

V H-Clubu vystoupí Stará dobrá ruční práce; 17. dubna

Šumperk - Třináctý Dejchánek bude v sobotu 17. dubna hostit šumperský H-Club.

„Posluchači se mohou těšit na gore grind zabijárnu s výstižným názvem Demented Retarded z okolí Přerova, zvonu zrozenou mlátičku Caracas z Uničova nebo legendu moravského punkrocku Stará dobrá ruční práce z Přerova," vyjmenoval některé z kapel pořadatel večírku vystupující pod přezdívkou Vagi.

Na pódiu se dále vystřídají Aqva Silentia z Frýdku Místku, Experiment homo sapiens z Moravského Krumlova a ska formace Něcomezi z Prostějova. Akce vypukne v 19 hodin, vstupenka stojí 120 korun.

Rockoví nadšenci si naservírují Iné Kafe; 17. dubna

Zábřeh – Příznivci skupiny Iné Kafe si přijdou na své v sobotu 17. dubna v zábřežském kulturním domě. Slovenští rockeři sice do Zábřehu osobně nepřijedou, zato se jejich fanoušci mohou těšit na jejich hity v podání revivalu IN–formace.

Na pódiu jej vystřídá regionální zábavová kapela Menhet. Návštěvníky první letošní Holba pařby tak čeká velká porce dobré muziky i dobrého piva na čepu. Začátek punk–rockového večírku je naplánován na 20. hodinu.

Misionářka představí svou práci; 17. dubna

Šumperk - Jak se žije misionářům v Česku, to se dozvědí návštěvníci setkání na téma Naděje. O své zkušenosti se podělí Jackie Cross, která pracuje v České republice sedm let jako misionářka. Akce se koná v sobotu 17. dubna v modlitebně církve Babtistů na ulici M. R. Štefánika v Šumperku. Začátek je v 17 hodin.

Nesvadba z Kouzelné školky si bude hrát s dětmi; 17. dubna

Šumperk – Michal Nesvadba, průvodce dětským televizním pořadem Kouzelná školka, zahraje pro nejmenší diváky v sobotu 17. dubna v šumperském domě kultury. Úderem 10. hodiny spustí program Michalova brnkačka.

Michal si chce v pořadu zahrát na nový hudební nástroj, ale chybí mu struny. Když mu je nepůjčí banjo, harfa ani basa, rozhodne se, že si pomůže sám. Nakonec pro něj bude hračka složit i vlastní písničku.

Ve svých vystoupeních Nesvadba používá velké množství rekvizit, které vyrábí z lepicí pásky. Děti baví nejen humornými scénkami, ale i hudebními skeči nebo soutěžemi. Vstupenka stojí 140 korun.

Muzea otevřou v neděli. A zadarmo; 18. dubna

Šumpersko - Vlastivědné muzeum Šumperk a všechna jeho zařízení budou mít v neděli 18. května mimořádně otevřeno. Připomenou si tak Mezinárodní den památek a historických sídel, který na toto datum připadá.

Jako bonus bude moci veřejnost navštívit muzea v regionu zcela zdarma. Vlastivědné muzeum v Šumperku bude otevřeno od 13.15 do 17.00 hodin, muzea v Mohelnici, Zábřehu a Památník Adolfa Kašpara v Lošticích bude přístupný od 9 do 12 hodin a Lovecko-lesnické muzeum na zámku v Úsově mohou zájemci navštívit od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.